Gönderen Konu: IDEX 2013  (Okunma sayısı 19857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
Ynt: IDEX 2013
« Yanıtla #40 : 20 Şubat 2013, 17:16:01 »

S-300V

HU.SKY

BMPT

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #42 : 28 Şubat 2013, 15:13:22 »

Rusya’nın yeni silahları

27.02.2013, 15:37

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) düzenlenen dünyanın saygın silah fuarlarından biri IDEX-2013’te Rusyalı üreticiler tarafından birçok silahın taslağı ve modeli sergilendi. T-90CM modeli tank dâhil bazılarının, “En çok satanlar” arasında olacağı bekleniyor.

Orta Doğu: zor ama celp edici bir piyasa

Günümüzde Rusya, Orta Doğu silah piyasasında ABD’den sonra ikinci sırada bulunuyor. 2005-2012 yıllarında ABD bu bölgeye 56,2 milyar dolar tutarında, Rusya da 7,8 milyar dolar tutarında silah sevk etti. İlk üçü, 7,6 milyar dolarlık satışla Fransa tamamlıyor. Böyle büyük bir fark kimseyi şaşırtmamalı. Amerika ihracatının büyük kısmını, Suudi Arabistan ile imzalanan “dev sözleşmeler” uyarınca sevk edilen silahlar oluşturuyor. Riyad, F-15SA avcı uçakları, savaş helikopterleri, kara savaş teknolojisi ve yüksek isabete sahip silahlar dâhil ABD’den büyük miktarda çok pahalı modern silahlar satın alıyor. Ayrıca ihracatın önemli bir kısmını, İsrail ve bazı Körfez Arap monarşilerinin edindiği silahlar oluşturuyor.

Rusya, en başta politik nedenler yüzünden, İsrail ve Suudi Arabistan piyasalarında ABD ile rekabet edemez. Yine de Rusyalı üreticiler, öteden beri Amerika’nın “müşterileri” olarak sayılan ülkeler de içinde, diğer ülkelerle çok önemli sözleşmeler bağlayabiliyor. Örneğin BAE, Rusya’dan piyade savaş araçları, çoklu roketatar ve hava savunma sistemlerini satın alıyor.

Arap Baharı, Rosoboroneksport’u engeller mi?

Arap Baharı’nın başlamasıyla çoğu kişiler, Rusya ile kapsamlı sözleşmelere sahip pek çok ülkede yönetim değişimi nedeniyle Rusya’nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika piyasalarından çekileceği yönünde tahminde bulunmuştu. Fakat zararın beklendiğinden kat kat daha düşük olduğu açık. Rusya’nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika piyasalarından beklentilerine gelince bazı hususlara işaret edilebilir. Örneğin, Irak ile bağlanan çok önemli sözleşmenin onaylanma dönemi yaşanıyor. Rusya ile Cezayir, Ürdün, BAE ve diğer ülkeler arasında işbirliği sürdürülüyor. Ayrıca Libya ve Mısır’a işaret edilebilir. Bu ülkelerin yeni yönetimleri, Rusya ile askeri ve teknik işbirliğinin canlandırılmasına ilgi gösteriyor. Bilindiği gibi Suriye’de iç savaş devam ediyor. Günümüzde Rusya, bu ülkeye saldırı sistemlerini sevk etmiyor. Çünkü bu sistemler teröristler tarafından ele geçirilebilir.

Belirli tip silahlara gelince Rusya yapımı hava savunma sistemleri, piyade teknolojisi ve silahlarla hava teknolojisi, Orta Doğu ve Kuzey Afrika piyasalarında öteden beri rağbet görüyor. Deniz savaş araçları ve silahlarına talep daha düşük, ancak mevcut. Rusya’nın tüm alanlarda müşterilerine teklif edebileceği savaş araçları var. Örneğin, T-72 modeli tanklar kullanan ülkelerde, T-90CM modeli daha modern tank ilgi çekebilir. Rusya’da, T-72 ve T-90 tanklarının modernize edilen modeli yeni top kulesi ile donatıldı.

T-90CM tankı, bu zamana kadar Rus tanklarını kullanmamış olan BAE’nin dikkatini çekti. BAE’de bu yıl, Rus tankının test edilmesi bekleniyor. Bu ülkenin askerleri, modern tank hakkında tüm bilgileri alacak. Ayrıca bu araçların Cezayir’e ve istikrara kavuştuktan sonra Suriye’ye ve bölgedeki diğer ülkelere sağlanması ihtimali çok yüksek.

Diğer silahlara gelince, en başta hava savunma sistemleri ihracatı konusunda yeni sözleşmelerin imzalanması, ayrıca başta Yak-130 eğitim ve savaş uçağı olmak üzere Rus uçaklara ve helikopterlere sözü geçen ülkelerin ilgisi beklenebilir. Genel olarak gözle görülür gelecekte Orta Doğu, Rusya için hacmi ve önemi bakımından yalnız Güney-Doğu Asya ülkelerinden sonra önemli bir silah piyasası olarak kalacak.

http://turkish.ruvr.ru/2013_02_27/Rusyanin-yeni-silahlari/

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #43 : 28 Şubat 2013, 16:18:49 »
T90M Tagil ile aynı tank mı bu T90CM? değilse ne gibi farkları var?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''