Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 869013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3810 : 21 Eylül 2023, 13:47:56 »
Sürekli düşüyor ,sürekli arıza çıkarıyor,harbe hazırlık oranı düşük vesaire diye açıklamaları uzaylılar yazmadı heralde sayın M.B.T

Aynı şekil senaryo vermek iyidir,milli menfaatlerimize göre kullanılıp kullanılamıyacağı konusunda fikir terakkisinde bulunmamızı sağlar yine bu vb. Forumları okuyan insanlar için faydalı olacağını düşünüyorum sorulan soruların cevabı verilmesinin.
Yahu yazarlarsa yazsınlar.
Herkez neyin ne olduğunu biliyor. Güzel uçak ama kusursuz değil.

Hocam bir sizin gibi objektif-teknik olarak F-35'i eleştiren insanlar var ; bir de " kedi erişemediği ciğere murdar der" ciler var...

Mundar diyenlerden biride benim.

Ben o uçaklara halen hayranım. Tüm teknik sorunlara rağmen yine ilersi için efektif bir sistem teşkil ediyor bu uçaklar üstelik ileriye dönük uçak sanayisi için müthiş tecrübe kaynağı.

Anca parasını ödediğim uçakları bana vermeyenlere kesinlikle güle güle kullanın demem. Tam tersi her kaza kırım da Mezdeke ekibine katılır göbek atarım sevincimden. Haklı olarak.
İnsanoğlu’nun genetiğinde var; düşmanın tökezledikçe sevinirsin. Bu normal.
Ama uçak şöyle kötü, böyle işe yaramaz demek te doğru değil.
Teknoloji harikası. Hala piyasadaki en ileri teknolojiye sahip bir uçak bu. Bunu alamamak için elinden geleni yapanları suçlamak lazım.
Yalnız her işte bir hayır vardır derler. Belki de bu uçakları alsaydık;
1. TFX proğramı bu kadar etkin ve hızlı yürümeyebilirdi,
2. TF6000/TF10000 ve TF 35000 konusu çok ötelenirdi,
3. MMU motoru için RR ile anlaşmış olurduk.
4. MMU daha küçük ebatta hava üstünlüğü uçağı olurdu.

F35 şu anda en üstün teknolojiye sahip uçak. Sn Tigerfish ‘in dediği gibi bilgi ve teknoloji akışının devamı için, az miktarda da olsa, mutlaka alınması gereken bir uçaktı. Ancak İsrail ve en kötü İngiltere’nin aldığı şartlarda alınmazsa bize çok büyük bir askeri faydası olacak; bilhassa savunma sanayii özgürlüğü açısından bizi rahatlatacak bir uçak değildi. O konuda MMU gene şarttı.

Şimdi ise olan olmuş vaziyette. Bizim kendi işimize bakmamız lazım. Sırasıyla:
1. Şu ABD ‘ye kaptırdığımız 1.4 milyarı geri almaya uğraşmamız
2. MMU ‘yu bir an önce, 4.5 nesilde olsa, envantere almamız
3. F16’larımızın en az 2/3 ünü Özgürleştirmemiz
4. Her konuda önümüze en büyük engel olarak çıkan motor konusunu çözmemiz şart.

« Son Düzenleme: 21 Eylül 2023, 13:50:25 Gönderen: Yasar »

Çevrimiçi Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #3811 : 21 Eylül 2023, 14:11:29 »
Sürekli düşüyor ,sürekli arıza çıkarıyor,harbe hazırlık oranı düşük vesaire diye açıklamaları uzaylılar yazmadı heralde sayın M.B.T

Aynı şekil senaryo vermek iyidir,milli menfaatlerimize göre kullanılıp kullanılamıyacağı konusunda fikir terakkisinde bulunmamızı sağlar yine bu vb. Forumları okuyan insanlar için faydalı olacağını düşünüyorum sorulan soruların cevabı verilmesinin.

Hocam bir sizin gibi objektif-teknik olarak F-35'i eleştiren insanlar var ; bir de " kedi erişemediği ciğere murdar der" ciler var...

Ben o uçaklara halen hayranım. Tüm teknik sorunlara rağmen yine ilersi için efektif bir sistem teşkil ediyor bu uçaklar üstelik ileriye dönük uçak sanayisi için müthiş tecrübe kaynağı.

Anca parasını ödediğim uçakları bana vermeyenlere kesinlikle güle güle kullanın demem. Tam tersi her kaza kırım da Mezdeke ekibine katılır göbek atarım sevincimden. Haklı olarak.
Teknoloji harikası. Hala piyasadaki en ileri teknolojiye sahip bir uçak bu. Bunu alamamak için elinden geleni yapanları suçlamak lazım.

F35 şu anda en üstün teknolojiye sahip uçak. Sn Tigerfish ‘in dediği gibi bilgi ve teknoloji akışının devamı için, az miktarda da olsa, mutlaka alınması gereken bir uçaktı. Ancak İsrail ve en kötü İngiltere’nin aldığı şartlarda alınmazsa bize çok büyük bir askeri faydası olacak; bilhassa savunma sanayii özgürlüğü açısından bizi rahatlatacak bir uçak değildi. O konuda MMU gene şarttı.

+1

Dediğim gibi bu uçak şimdiki haliyla halen dünyanın en gelişmiş savaş uçağı. Her prototipin her yeni üretilen uçağın mutlaka sorunları çıkacak. Örneğin ilk kez genel maksat helikopter piyasaya çıktığı zaman lakabı neydi biliyor musunuz? Blackhawk değil Crash Hawk. Şimdiyse piyasanın en vazgeçilmez genel maksat helikopteri oldu. Ne malum ki F 35 ilerde aynısı olmazsın?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3812 : 21 Eylül 2023, 15:14:34 »
F-4'ler yerine F-35 (116 tane)
F-16'lar yerine MMU tedarik edilecekti...

Tabiki F-35'in gelmemesi MMU'yu hızlandırdı ama tasarımı da av önlemeden multirole uçağına döndürdü...Yani F-35 alınsaydı da MMU olacaktı

İyi uçak F-35 ama siyasi olarak sürekli çatıştığın bir ülkeden alınınca asla tam verimli olmazdı...

Zaten F-35/F-16 ikilisi Türkiye'nin son yabancı uçakları olacaktı takvim öne alındı belki de ABD bunu sezdi tam bağımsız havacılığımız olmadan ipleri koparmak istedi...

Biz de rest'e rest ile karşılık verdik...

Türkiye'nin en önemli problemi artık , F-35 değil MMU'ya  motor bulmak...
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2023, 15:17:06 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3813 : 21 Eylül 2023, 15:20:20 »

2015’den Bu güne kadar 965+ f35 inşa edilmiş. Şu ana kadar 12 adet kadarı kaza yapmış. %1.2 kaza kırım oranı şu anda bu uçağın. Bunun neresi yüksek?
Bize vermediler diye b..k atmayın uçağa.

Bu yıl F35B dikey iniş yaparken kazaya uğramıştı.Çevremde obüsle tankı ayırt edemeyen adamlar gördün mü bak iyi ki almamışız rus uçağı alalım minvalinde laflar ediyordu.Halbuki bu foruma bir baksalar Su serisi uçaklarının 2 güne bir kaza kırıma uğradığını anlarlardı ama  ;D. Ne demişler "Kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş"   :).

"kedi erişemediği ciğere mundar der"ci ben oluyorum heralde  ;D. Sn Serkan yanlış anlamayın lütfen ben bu lafı yukarıdaki alıntıda da belirttiğim gibi kendi sosyal çevremde konuşan ilgisiz-alakasız insanlar için söyledim.Teknik ve objektif bir şekilde eleştiren hiç kimseye de bu yakıştırmayı yapmayı uygun görmem  ;) .

Bu minvalde F35 projesiyle ilgili kendi şahsi görüşümü de belirtmiş olmak isterim.F35 projesinde zannımca gidilebilecek olası 3 yol vardı.(1. ve 3.yollarda S400 alıp CAATSA yaptırımlarına uğramadığımızı ve ilişkilerimizin bu denli gergin olmadığını varsayıyorum)Bunlar:

1.yol , ilk yapılmış planlama da diyebiliriz.100 civarı F35 alımı ve belli başlı stratejik ya da temel  mühimmat-füze sistemlerinin de parası karşılığı F35'e entegrasyonu (SOM için ve yanlış hatırlamıyorsam HGK için böyle bir düşünce vardı).TCG Anadolu için belli miktarda F35B alımı yapılması.Buna binaen TFX projesinin devam etmesi ve şuanki halinin aksine EJ200-F414 sınıfı çift motor kullanan daha hafif siklet daha mütevazi (KF21 Bromae vari) bir uçak olarak envantere alınması ve alım adedinin 150 gibi düşük bir adette tutulması(F35 alımının ve onun idamesinin getirdiği maddi külfet yüzünden).

2.yol şuan gittiğimiz yol.

3.yol ise benim keşke tercih etseydik dediğim yol.F35'in 30-40 gibi düşük adetlerde alınması ve hiçbir mühimmat-füze sistemimizin entegrasyonu için zahmete girilmeden direkt Amerikan mühimmatlarıyla kullanılması.TCG Anadolu için geçmişte düşünülen F35B alımının hiç yapılmaması.Bir kısım F16'ların Blok70 modernizasyonu, kalan kısmı için bugün yapmaya çalıştığımız gibi Özgür modernizasyonu.MMU yerli motor devreye girene kadar F110GE129'lar ile 40 adetlik bir LRİP yapılması.

30-40 adetlik satın alımla ve projeye devam etmekle elimize ne geçerdi diye soracak olanlara ise cevabım şöyle:

1) F35 projesinde çalışan TAİ'sinden Aselsan'ına Alp Havacılığı'dan Ayesaş'ına bu alanda iş yapan pek çok şirkete nakit akışı sağlanırdı.

2) F35'i kullanacak hava kuvvetleri , 5.nesil bir savaş uçağının kullanımıyla ilgili kendi operasyonel konseptini oluşturabilirdi ve oluşturulan bu vizyonun MMU projesinin ilerlemesinde daha farklı bir katkısı olabilirdi.

3) F35 bugün İsrail'in sahip olduğu yarın Yunanistan'ın sahip olacağı bir uçak sistemi.Pek çok Doğu Avrupa ülkesinin de envanterinde olacak bir uçak.Olası rakiplerin/hasımların elinde ne olduğunu bilir ve ona göre kendi savunma doktrinimizi oluşturabilirdik.

4) Natoyla ortak çıkarlarımız doğrultusunda kullanıldığında F35 belli çatışmalarda elimizde bir güç çarpanı olabilirdi...
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2023, 15:30:08 Gönderen: Bürküt »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #3814 : 21 Eylül 2023, 15:34:09 »
Kaan gibi projesi olan ülkede F35 i eleştirme hakkı biraz vardır bu bizim hakkımız bile değil aslında görevimiz biraz çünkü mukayese demektir eleştiri bir anlamda. 
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2023, 15:37:37 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3815 : 21 Eylül 2023, 16:47:51 »

Hocam İsrail ile kendimizi bir tutmayalım. İsrail mülkiyet sahibi ABD'den sonra F-35'in kaynak kodlarına erişebilen dünyada tek ülke. İngiltere'ye bile vermiyor ABD kaynak kodlarını. Bize bırak F-35'in, F-16'nın bile kaynak kodları uçak 30 yaşını geçince veriliyor.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3816 : 21 Eylül 2023, 17:53:17 »
Bana kızmayın arkadaşlar yada kızın burda herkez özgür...

Bazen geçmişe dönüyoruz...

İşin aslı s400 gibi sadece ama sadece 1 ki burda altını çizerek söylüyorum sadece 1 diye ...

Bu bir sayısı yada bir sistem için neden f-35 den olduk, konusu belki ilerde tarih programlarına bile konu olacaktır ki olmalıdır da....

Yani işimize yaramıyacak yada ihtiyacımızı karşılamıyacak bir sistem için F-35'ten olmak çok acı verici durum

2018-2019 hala aklımda bende o zaman s400 den yana tavır koymuştum ama yanılmışım yada yanlış tercihte bulunmuşum bunu biraz açmak isterim;

Mesele benim için S400 değildi mesele benim için ABD'ye rağmen hatta ABD yı karşıma alarak karar alabildiğimizi göstermek adına s400 olur HQ9C olur j11 olur su35 olur karar verip almak ve ABD ye bağımsız olduğumuzu göstermek benim için önemliydi.fakat;

ABD gibi ülkeye kafa tutmak hata ,bağımsızım demek bize pahalıya patladı.

1Şirketlerimiz 10 milyar dolardan oldu
2ABD tl'mizi pul etti
3F35 yerine s400 gibi daha zayıf ve az sayıda sistemle yetinmek zorunda kaldık.

Yani şimdiki aklımla 800-1 milyar dolar ekonomi ile karşımda 24 trilyon dolar ekonomisi olan ülkeye bağımsızlık adına NATO dışı bir sistem seçilmesini seçmezdim yada savunmazdım..zaten devlet aklı da aynı şeyi düşünüyor olsa gerek ikinci sistemi almaya cesaret edemedi siperi geliştiriyoruz dedi geçiştirdi

Bu açıdan son 5 yıl bana ders oldu buda benim özitirafım olsun.

Herkesin söylediğinin aksine F35 için hiçbir bahaneleri olmuyacaktı şu an elimizde bir filo uçak olacaktı...
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2023, 22:52:11 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3817 : 21 Eylül 2023, 18:29:18 »

İşin aslı s400 gibi sadece ama sadece 1 ki burda altını çizerek söylüyorum sadece 1 diye ...

Bu bir sayısı yada bir sistem için neden f-35 den olduk, konusu belki ilerde tarih programlarına bile konu olacaktır ki olmalıdır da....

Yani işimize yaramıyacak yada ihtiyacımızı karşılamıyacak bir sistem için F-35'ten olmak çok acı verici durum

2018-2019 hala aklımda bende o zaman s400 den yana tavır koymuştum ama yanılmışım yada yanlış tercihte bulunmuşum bunu biraz açmak isterim;

Mesele benim için S400 değildi mesele benim için ABD'ye rağmen hatta ABD yı karşıma alarak karar alabildiğimizi göstermek adına s400 olur HQ9C olur j11 olur su35 olur karar verip almak ve ABD ye bağımsız olduğumuzu göstermek benim için önemliydi.fakat;

ABD gibi ülkeye kafa tutmak hatta bağımsızım demek bize pahalıya patladı.

2ABD tl'mizi pul etti

Yani şimdiki aklımla 800-1 milyar dolar ekonomi ile karşımda 24 trilyon dolar ekonomisi olan ülkeye bağımsızlık adına NATO dışı bir sistem seçilmesini seçmezdim yada savunmazdım..zaten devlet aklı da aynı şeyi düşünüyor olsa gerek ikinci sistemi almaya cesaret edemedi siperi geliştiriyoruz dedi geçiştirdi

Herkesin söylediğinin aksine F35 için hiçbir bahaneleri olmuyacaktı şu an elimizde bir filo uçak olacaktı...

+1

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3818 : 21 Eylül 2023, 18:59:00 »

ABD gibi ülkeye kafa tutmak hatta bağımsızım demek bize pahalıya patladı.

2ABD tl'mizi pul etti

Kaç kere yazdım yine yazacağım ABD F-35'leri zaten bir bahane ile bize vermeyecekti çünkü İsrail ve ABD'deki lobilerin bir çoğu bu uçağı almamızı istemiyordu. S-400'lerin alınması da bu bananeye zemin oluşturdu. Eminim S-400'leri almasak ta Kıbrıs, Yunan, Suriye, Libya gibi sorunlar önümüze çıkacaktı. Bakın Menendez denen bunak ve ABD kongresindeki birçok milletvekili bırak F-35'i, F-16'ların bile bize verilmesine karşı çıkıyor. Yani ABD'nin suyuna gitmezsen ve çıkarlarına karşıysan sana iğne bile satmaz.
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2023, 20:41:14 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3819 : 21 Eylül 2023, 19:03:49 »
Ömrümüz bu  iktidarın yaptıkları hataları acaba nasıl düzeltebiliriz? sorusuna cevap aramakla geçti...

Bu adamların en büyük başarısı ; kendi hatalarından düştüğümüz ağır durumdan yine bu millete bedel ödeterek kurtulmaları sonuçta da  kendilerini kahraman gibi göstermeleri ...

Suriye iç savaşı,Açılım süreci,Fetö'nün palazlanması,Nato'nun Libya'yı bombalaması vs...vs... Adamlar en sonunda Fetö'nün bile Ecevit zamanında palazlandığını kabul ettirdi millete ellerindeki propaganda medya araçlarıyla....

Yani demem o ki F-35'in gelmemesine fazla takmayın ; F-35 alımının iptali - ambargolar vs rezillikler en sonunda ihale Cehape ve muhalefetin üstünde kalır bunlar da sütten çıkmış ak kaşık gibi kahramanlık destanı yazarlar...