Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 169004 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı torik

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #290 : 13 Mart 2022, 02:21:46 »
Özel şirket istediği ismi koyar. Bence özel isim haricinde numaralı bir kod sistemine geçmemiz gerekiyor. Mesela Nato Rus sistemlerine çok iyi isim veriyor. Savaş jetlerine F ile başlayan isim takıyor, yerden havaya füzelere Sa ile başlayan kod takıyor. İşin reklam tarafı açısından da önemli bence. Geçen youtubeda savunma sanayisiyle ilgili bir program izledim. Çin'in isimlendirmedeki başarısızlığından bahsediyordu. Aynı ismi birçok cihaza vermişler. Füze diye aratıyorsun telsiz çıkıyor. Daha ürünü görmeden gözünde düşüyor. Bizim de aynı hataya düşmememiz lazım

Öndeki ufak kanatların hiç değilse eklemi gözüküyor.Ana kanatlar için gövdede yuva bile gözükmüyor.Ufak ayrıntılara henüz geçilmemiş. Gövdede nerdeyse hiç çıkıntı yok. İnsan olmadığı için yüksek G limitini tasarım aşamasında 9G'den daha yüksek belirlemiş olabilirler. Yekpare gövde bu noktada anlam kazanıyor olabilir. Nerde ne zaman gerçekleşmişti hatırlamıyorum ama Darpa'nın yapay zekası gerçek F16 pilotlarını tokatlamıştı.Hatta diğer firmaların yapay zeka dog fight çılarını da tokatlamıştı. Eskiden okuduğum bir haberdi, kaynak gösteremem ama Google'da bulunabilir sanıyorum.Bu noktada eğer bu uçağa yakın hava hava rolü biçilecekse sırf bu algoritmaları oturtmak için bir ekip oluşturulmuştur diye tahmin ediyorum. Uçakta makineli yuvası yok ama gerçi henüz kanat bile yok  Şimdi göremememiz olmadığı manasına gelmez.

Pilot olmadığına göre yakın çevre ile ilgili farkındalığı nasıl sağlayacaklar merak ediyorum. Çıkıntı yapmayan kameralar takılabilir belki. Ama bence MMU'daki gibi bir kızılötesi arayıcı durumsal farkındalık için çok iyi olur.

Bu uçaktan sonraki adım zannediyorum insansız Awacs olur.Şöyle 20 metre boylarında, 5-6 saat havada kalsın, koca burunlu,f16nın 1.5-2 katı modül alsın yeter.Mius'u yapan iha-awacs ı her türlü yapar. Ama o kadar veriyi nasıl vakit kaybetmeden yerdeki üsse aktarırlar bilmiyorum. Benim gördüğüm en büyük zorluk orda

Darpa'nın dog fightları kazandığı videosunu buldum.Locheed'i de tokatlamış
https://youtu.be/NzdhIA2S35w
« Son Düzenleme: 13 Mart 2022, 02:34:22 Gönderen: torik »

Çevrimdışı cengiz3453

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #291 : 13 Mart 2022, 03:13:59 »
6 ok milliyetcimi ?  ;D ne milliyetcisi yunanmı ?

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #292 : 13 Mart 2022, 03:50:40 »
6 ok milliyetcimi ?  ;D ne milliyetcisi yunanmı ?
Haddini bil yazma özürlü, bir de gülücük atıyor. 6 Ok senin ebeni, nineni yunanın altından alan ilkelerdir.

eğer isim gerçekten kızıl elma ise,  isim  koymaktaki  kötü  tercihler devam ediyor demektir.
ne isim vermesini bekliyordunuz.karl marx , 6 ok , lenin stalin vs. gibi isimlermi ummuştunuz.tasarımcısıda mal sahibide milliyetçi bu toprakların insanı başka ne isim verebilirlerdi ki
Hacım  6 Ok'tan sadece soysuzlar, vatan hainleri ve arap yalayıcıları rahatsızlık duyar. 6 Ok'un ne olduğu belli.

Ümmetçilerin Türk milliyetçisi olması da güldürüyor. Ağzına Türk kelimesini almayan insanlar bunlar. Boyuna millet millet deyip duruyorlar, hangi millet olduğunu ağızlarına almıyorlar.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #293 : 13 Mart 2022, 03:56:10 »
Şu işi, bu noktalara getirmeden de yazabiliriz. Bunun kime ne faydası var.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #294 : 13 Mart 2022, 09:04:38 »
Özel şirket istediği ismi koyar. Bence özel isim haricinde numaralı bir kod sistemine geçmemiz gerekiyor. Mesela Nato Rus sistemlerine çok iyi isim veriyor. Savaş jetlerine F ile başlayan isim takıyor, yerden havaya füzelere Sa ile başlayan kod takıyor. İşin reklam tarafı açısından da önemli bence. Geçen youtubeda savunma sanayisiyle ilgili bir program izledim. Çin'in isimlendirmedeki başarısızlığından bahsediyordu. Aynı ismi birçok cihaza vermişler. Füze diye aratıyorsun telsiz çıkıyor. Daha ürünü görmeden gözünde düşüyor. Bizim de aynı hataya düşmememiz lazım

Bunu dile getirmiştim sanıyorum daha önce de. Kuzgun diyorsun internette aynı isimle füze de var kızıl ötesi sistem de var. Kaplan dı sungur du aksungurdu vs iç içe giriyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #295 : 13 Mart 2022, 09:14:44 »
İşte sorun bu , isim verirken bile çok dikkatli olmalı bu şirketler. İnternette bu savunma sanayindeki gelişmelere laf edenlerin de en büyük dayanağı bu ideoloji çağrıştıran isimler...

Kızılelma siyasi bir isim , milliyetçi bir insanım ama bu isim bence de olmamış...

Tüm toplumu ortak paydada buluşturan isimler bulunmalı...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #296 : 13 Mart 2022, 10:41:37 »
Arkadaşlar sakin olun cengiz3453 seni uyarıyorum konuyu siyasete alet etmeyin düzgün cevaplar yazın.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #297 : 13 Mart 2022, 11:11:54 »
İsimleri bence sirketler değil,  SSB vermeli ve bir kodlama sistemine göre yapılmalı..

Uçakların hepsi aynı harfler ile başlamalı, zirhlilarin aynı vs..

Numaralandirilacaksa ortaya çıktığı yıl eklenebilir...illa bir isim verilecekse bu kod kısmından an sonra kısa olması kaydi ile isim eklenebilir..

Kodlama da isimde Türkçe olmalı...biz nasıl yabancı dilleri öğrenmek zorunda kaliyorsak onlar da öğrensin...

Böyle ornekler var zaten, sadece kurala bağlanıp yaygınlaştırılması lazim...MAM serisi, ZMA, Geliştirilen helikopterler..

Fuzeler ve zırhlı araçlar karma karışık...hepsine aynı kodun geliştirilmesi lazim..

« Son Düzenleme: 13 Mart 2022, 11:15:26 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #298 : 13 Mart 2022, 11:21:18 »
Bence özel isim haricinde numaralı bir kod sistemine geçmemiz gerekiyor.

O konu geç bile kaldı. O kadar ürün var ki, aynı isme sahip olup birbiri ile ilgisi olmayan sistemlerimiz var.

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #299 : 13 Mart 2022, 12:33:14 »
Uçan bir sisteme Kızıl elma ismi biraz garip olmuş be abi , elmalar uçamaz gibi bir şaka yapmiycam :)) ama yani miusun adı xyz olsa biz yine severiz milli veya dini bir imge isim koymak artık aşalım bu mevzuları... Hocam sen Mitte eğitim görmüş , şirketi küresel insansız teknoloji şirketi olmuş birisin. Daha global daha yaratıcı isimler bulunabilir diye düşünüyorum. Bunlari bir Türk irkcisi biri olarak söylüyorum bırakın Kızıl elma Türkün gayesi olarak kalsın. Bu isimleri yavan hale getirmeyelim. Sistemlere , uçaklara heybetli isimler vermesekte görevlerini yapacaklardır.  Ben biraz popülist hareket olarak görüyorum ve ne Selçuk Beyin nede Baykarin buntur şeylere ihtiyacı yok. Herkes o sistemi yaparken ne kadar emek harcadığınızi biliyor saygı duyuyor , duymayana gitsin kendini becersin. Biz size inanıyoruz ama isimler konusunda gerçekten artık aşalım bu mevzuları.