SİLAHLI KUVVETLER VE TERÖRİZM > Yabancı Ülkelerin Silahlı Kuvvetleri

Katar Silahlı Kuvvetleri

<< < (3/4) > >>

tumucin:
Katar diyorki bizim ucaklar sizin emrinizdedir

onun icin ucak almiyoruz

metin62:
Paylasilan Anlasma metninde Katara hava kuvvetleri ulastirma ucaklarinin geci bir sure zarfinda THK bagli bulunan belirli uslerde konuslanabilecekleri belirtilmekte .Anlasma ayni zamanda konuslanacak ucaklarin sadece nakliye ucagi oldugunu. Anlasmanin amacinin ise Katar hava kuvvetleri personelinin egitimi ,yanisira Turkiye disinda geregi gorulen destek faliyetlerinde kullanabilicekleri  belirtilmekte.

Yani Muharip ucaklardan falan  kapsam disi. Peki durup dururken niye boyle bir anlasmaya ihtiyac bulunulmus asil onu irdelemek gerekir.

kanimca buradaki ana amac yurt disi hizmetlerine destek .  THK bunyesinde bulunan nakliye filolarimiz  oldukca esnemis durumda. Haftada 1-2 Libya ucuslari , Azerbaycan ucuslari, Yurt ici hizmetler, Kibris ,katar, Somali bir de bunlar haricinde uluslar arasi yardim amaci icin nakliye filolarimiz surekli kullanimda envanterdeki A400 ve C130 ucak sayisi ve yaslari belli.

Yarin bir de Kabil hava alani ve cevresini koruyacak olan birliklerimize destek soz konusu olacagi dusunulurse. O zaman  ek nakliye ucaklari ve kullanilabilecek civar us ve altyapiya ihtiyac duyulacak. "Benim kisisel gorusum bu yonde"

Tabii ki boyle bir anlasma ve ucaklarin tahsisii de ancak ABD nin oluru ile yapilabilir.

mavi1991:
Neden sadece lojistik olsun bari F15 leri göndersinler bre

Alpars:

--- Alıntı yapılan: metin62 - 20 Haziran 2021, 13:13:51 ---Paylasilan Anlasma metninde Katara hava kuvvetleri ulastirma ucaklarinin geci bir sure zarfinda THK bagli bulunan belirli uslerde konuslanabilecekleri belirtilmekte .Anlasma ayni zamanda konuslanacak ucaklarin sadece nakliye ucagi oldugunu. Anlasmanin amacinin ise Katar hava kuvvetleri personelinin egitimi ,yanisira Turkiye disinda geregi gorulen destek faliyetlerinde kullanabilicekleri  belirtilmekte.

Yani Muharip ucaklardan falan  kapsam disi. Peki durup dururken niye boyle bir anlasmaya ihtiyac bulunulmus asil onu irdelemek gerekir.

kanimca buradaki ana amac yurt disi hizmetlerine destek .  THK bunyesinde bulunan nakliye filolarimiz  oldukca esnemis durumda. Haftada 1-2 Libya ucuslari , Azerbaycan ucuslari, Yurt ici hizmetler, Kibris ,katar, Somali bir de bunlar haricinde uluslar arasi yardim amaci icin nakliye filolarimiz surekli kullanimda envanterdeki A400 ve C130 ucak sayisi ve yaslari belli.

Yarin bir de Kabil hava alani ve cevresini koruyacak olan birliklerimize destek soz konusu olacagi dusunulurse. O zaman  ek nakliye ucaklari ve kullanilabilecek civar us ve altyapiya ihtiyac duyulacak. "Benim kisisel gorusum bu yonde"

Tabii ki boyle bir anlasma ve ucaklarin tahsisii de ancak ABD nin oluru ile yapilabilir.

--- Alıntı sonu ---

Şu an tbmm sayfası açılmıyor, fakat tam metinde gerektiğinde savaş uçaklarınında gelebileceği yazılı idi.

Alpars:

--- Alıntı yapılan: tumucin - 20 Haziran 2021, 12:17:16 ---Katar diyorki bizim ucaklar sizin emrinizdedir

onun icin ucak almiyoruz

--- Alıntı sonu ---

Şu an için, bence bu doküman ile bu yargınız doğrulanamaz. Bu uçakların üreticileri istemezse Katar dediğiniz gibi davranamaz. Yedek parça satmama idi, uzaktan kilitleme v.s. bu tür bir kullanımı istedikleri gibi engelleyebilirler. Bu yüzden ne Katarın nede bizim elimiz bu kadar rahat olamaz diye düşünüyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git