Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 200856 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1410 : 19 Temmuz 2023, 10:50:57 »
G.Kore güzel fikir ama dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama belki ben dikkatli incelememişimdir...

G.Kore'nin ambargoya maruz kalmaması yada istediği motor için ihracat sıkıntısı yaşamadığı için hava araçlarına özellikle sabit kanatlı araçlar için motor projeleri yok...gerek duymuyorlar..

Örnek:
Biz tf6000-tf10000 mock-up yaparken g.Koreli dostlarımızın böyle bir derdi yok.

Böyle projeye girişmek onlar için siyasi baskıya neden olabilir..yoksa bizde g.Korede kazanır 18-22 k librelik motordan

Ürettiğin/geliştirdiğin üç uçakta tek bir motora bağlısın ( T50 / FA50 / KF21) eninde sonunda geliştirme ihtiyacı hissedeceksindir.Motor projeleri olmadığını düşünmüyorum sadece bu konuda ketumlar.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1411 : 19 Temmuz 2023, 11:07:57 »
Bize Güney Kore, İsveç hatta İsrail olmak yetmez bizim ABD, Rusya, Çin daha doğru benzetme ile Fransa gibi mutlak bağımsızlık kazanmamız gerek. TF6000 i en erken zamanda çalıştırırsak yerli motor umudumuz çok başka bir boyuta taşınacaktır. Hedef bu kadar büyük olunca daha yolu yarılamadık bile maalesef savunma sanayinde.

Dün video da gördüm bir sürü zırhlı araç üreten OTOKAR yerli zırh kullanmayı deniyorlarmış henüz hepsi yabancı zırhmış. Tüm sektör aynı hiç kuşkusuz. Ohoooo yani en iddialı olduğumuz savunma sanayi dalında halimiz bu ise Fransa olmaya daha çok var demektir. Ama bu kabiliyetler kalem kalem hatta bir aşamadan sonra logaritmik artarak bitecek

Error 404 (Not Found)!!1
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2023, 11:16:44 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1412 : 20 Temmuz 2023, 18:17:29 »
Bize Güney Kore, İsveç hatta İsrail olmak yetmez bizim ABD, Rusya, Çin daha doğru benzetme ile Fransa gibi mutlak bağımsızlık kazanmamız gerek. TF6000 i en erken zamanda çalıştırırsak yerli motor umudumuz çok başka bir boyuta taşınacaktır. Hedef bu kadar büyük olunca daha yolu yarılamadık bile maalesef savunma sanayinde.

Dün video da gördüm bir sürü zırhlı araç üreten OTOKAR yerli zırh kullanmayı deniyorlarmış henüz hepsi yabancı zırhmış. Tüm sektör aynı hiç kuşkusuz. Ohoooo yani en iddialı olduğumuz savunma sanayi dalında halimiz bu ise Fransa olmaya daha çok var demektir. Ama bu kabiliyetler kalem kalem hatta bir aşamadan sonra logaritmik artarak bitecek

Error 404 (Not Found)!!1

İşte ben denizaltı çeliğinden periskopundan bahsederken bunu kasteddim yerli ve milli diyoruz zırh çeliği yabancı...

O yüzden eeey Avrupa eeey Amerika demiyeceksin...
Batılı dostlarımız gerçekten bize tahammül ediyorlar.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1413 : 26 Temmuz 2023, 13:48:56 »
HÜRJET'te motor gelmezse biz yaparız"
TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, bir gazetecinin, HÜRJET'in motorunun ABD'den alındığını, ülkeler arasında yaşanabilecek bir olumsuzluk halinde bu motorların gelmeyebileceği şeklinde yorumu üzerine Kotil, "Alamazsak yaparız ancak bu bizi 2-3 yıl geri atar. Bütün mevzu bu. Bizim siparişlerimiz hacimli. Problem çıkarsa önümüzü görürüz. Türkiye motor konusunda çok ciddi adımlar atıyor. Fakat motor uçak kadar çabuk olmuyor. Çünkü özellikle sıcak bölgenin çok iyi çalışılması gerekiyor." cevabını verdi.

Milli muharip uçak KAAN'da kullanılacak motora ilişkin soru üzerine Kotil, "Planımız 2028'de KAAN'ı Türk motoruyla uçurmak. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. Tabii ki sertifikasyon için 1-2 yıla tekrar ihtiyacımız olur. Ancak 2030'larda Türk motoru olacak. Şu anda F110 motoru ile uçuyoruz." şeklinde konuştu.

https://www.aa.com.tr/tr/savunma-sanayisi/milli-muharip-ucak-kaanin-2028de-turk-motoruyla-ucmasi-planlaniyor/2954653

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1414 : 10 Ağustos 2023, 19:04:00 »
SavunmaSanayiST.com

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı'nın, 2028 yılında envantere girmesi planlanıyor.

TUSAŞ bünyesindeki bir ekip, HÜRJET'in deniz platformlarına iniş/kalkış yapacak konfigürasyonu için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1415 : 02 Eylül 2023, 12:39:24 »
Mahmut Akşit'in açıklamaları teknofest'te motor projelerinden bahsederken hürjete değinmiş...

Eğer hürjetin motorunda sıkıntı çıkarsa çift motorlu tf10000 kullanıp tekrar tasarlarız ve mevcut tek motorlu tasarımdan daha çok itki alırıza getirmiş lafı...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1416 : 02 Eylül 2023, 13:37:14 »
Mahmut Akşit'in açıklamaları teknofest'te motor projelerinden bahsederken hürjete değinmiş...

Eğer hürjetin motorunda sıkıntı çıkarsa çift motorlu tf10000 kullanıp tekrar tasarlarız ve mevcut tek motorlu tasarımdan daha çok itki alırıza getirmiş lafı...

Alırız da, Amerikalılar durduk yere "tek motor delisi" olmadılar... Çift motor sıkıntı.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1417 : 02 Eylül 2023, 14:56:36 »
Sn.merzifonlu "hürjeti" Asya Afrika ve G.amerika piyasasına hafif  taaruz-avcı uçağı rolünde pazarlama faaliyetine girişeceksek; mecburen çift motorlu tasarımı gerçeğe dönüştürmek zorunda kalabiliriz...

Bunun için Azerbaycan,Pakistan,Kazakistan, Türkmenistan,Nijer,Çad, Endonezya, Ekvador gibi ülkelerin talebelerine bakmak lazım..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1418 : 02 Eylül 2023, 15:07:26 »
Bunun için Azerbaycan,Pakistan,Kazakistan, Türkmenistan,Nijer,Çad, Endonezya, Ekvador gibi ülkelerin talebelerine bakmak lazım..

Anlayamadım?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1419 : 02 Eylül 2023, 15:30:29 »
Ukrayna savaşı basit silahların gerçek gücünü hatırlattı bize. M48 tankı da savaşta işe yarar Hürjet de işe yarar. Barış zamanı insanlar silahların gücünü unutuyor onları en iyisi yarışına sokup görece basit silahları değersizleştiriyorlar ama savaş çıkınca görüyorsunuz Su 25ler Leo 1 ler F16 Blok 10 lar kapışılıyor. Hürjet le vatan bile korunur yeterki radarı füzesi görev bilgisayarı yerli olsun. Bir tane GTT yada 88 lik havan cephenin kaderini değiştirir yeri geldimmi.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.