Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 303362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #1630 : 16 Şubat 2023, 18:32:27 »
Her ilde tek bir kontrol-denetim merkezi kurmak lazım...Bu merkezde zemin,proje,malzeme vb kalitesini denetleyecek ayrı ayrı bağımsız birimler olmalı... Ayrıca imar izni kime bağlı olacak belediye mi, bakanlık mı?

Dediğiniz gibi denetlenmesi gereken çok etken var...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1631 : 16 Şubat 2023, 20:48:38 »
Ayrıca imar izni kime bağlı olacak belediye mi, bakanlık mı?

Biz de her şey tek yere bağlı!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1632 : 16 Şubat 2023, 21:03:00 »
Ayrıca imar izni kime bağlı olacak belediye mi, bakanlık mı?

Biz de her şey tek yere bağlı!

Yine bana kızacaksınız da bu işte aslan payı aç gözlü mütahhitlerin...

Niye zemin etüdüne uygun teknik , malzeme kullanılmaz mütahhit ? Bilgisizliğinden mi? Hayır , buna uygun malzemeyi , planı  , zemin koşullarını mühendisten iyi bilir mütahhit ama bunlara para dökmek işine gelmez mütahhitin , kapitalist kafayla iş görür o...

Yani yeni sistemimizde mütahhitin paraya kıymasına razı edecek zorlama koşullar oluşturmak şart...
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2023, 21:10:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1633 : 17 Şubat 2023, 11:39:53 »

yıkılan binaların %98'i  99 depremi öncesi yapılan binaymış.

https://www.ensonhaber.com/gundem/depremde-yikilan-binalarin-yuzde-98i-1999-oncesine-ait

bu  tablo  benim tahmin ettiğimden daha kötü.
ben  tüm  ülkenin yıkılıp bir yılda depreme dayanıklı bir ülke inşa  etme fikrinin  bir ütopya olduğunu  önceki iletilerimde belirtmiştim.
bizim uzun vadeli deprem tedbirlerimizin  bu  ütopyaya odaklandığını ve  bu ütopik tedbirlerin  ülkedeki mevcut binaların  yarısını  direk kapsama alanı  dışında tuttuğunu  aklım erdiğince belirtmiştim.

fakat %90  üzeri  beni bile  şaşırttı.

bu  ne demektir arkadaşlar?
kimse miğdesinden konuşmasın,  mütahit sayısı filan değil konu.
onların hepsi  görmeyenlerin  fil  tarifi,  herkes  kendi  tuttuğu yeri tarif ediyor fil diye.

benim cevabım  belli.
99 depreminden beri, 23  yıldır depreme hazırlık diye sayılan  o  uzun vadeli tedbirler  bu deprem bölgesindeki  binaların %90 'ına  dokunamamış,  bu  binaların %90'ını  kapsama alanı dışında tutmuş.
23  yıl da az bir zaman değil,  ülkemizdeki inşaat sektörünün   karlılığı da ortada,  yani  para da var. 23  yılda  ancak  bu noktaya gelebilmişiz.

evde 9 tane kızamık hastası,  1 tane de nezle olan hasta var.
nezle  için doğru ilaçları yazıp  geri kalan 9  kızamık hastasının da  bu ilaçlarla düzelmesini  umuyorsun.
halbuki  nezle  ilaçları kızamığın  devası değil.  kızamık  için  kızamık ilacı yazmak gerekiyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1634 : 17 Şubat 2023, 12:49:23 »
Şu bağlantıda eski ve yeni uydu görüntüleriyle şehirlerimizin ne kadar büyüdüğü görülmekte.  %98 çok iddialı bir rakam bence.

https://twitter.com/mesutersoz/status/1625453209195085824

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #1635 : 17 Şubat 2023, 13:16:07 »
%99 u eski bina ise bunun nesi kötü haber onu anlamadım. Demekki bir süre sonra eski binalar tükendikçe deprem sorunumuz kalamayacak alıştığımız anlamda
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1636 : 17 Şubat 2023, 13:51:08 »
23 yılda  %98'ini  kapsama altına alan  bir tedbir geliştirememişsin, üstelik  bu ülkedeki inşaat faliyeti ve  dönen paralar ortadayken.
23  yılda  ancak %2 bilemedin %5'ini  kapsayan deprem tedbirleriyle  sonuç ortada işte.

binaları  yıkıp depreme dayanıklı bina yapma hedefinin ne kadar başarılı olduğunu  bu orandan anlarsınız.

önümüzdeki denklem şu:
23  yılda binaların  çok büyük kısmı yenilenememişse,  önümüzdeki kaç  23 yılda  bu binaların en azından %90'ı  yenilenmiş olur?

yok, olamıyor,  bu mızrak bu çuvala sığmıyor.
kedi buradaysa ciğer nerede?  ciğer buradaysa kedi nerede?

para sorunu yok,  para gırla.
mütahit sorunu yok,  mütahit sayısı gırla.
inşaat sorunu yok,  her sokakta bir sürü inşaat.

peki  bu  yukarıda verilen yüzde oranı   neyin nesi  oluyor?

ben söyleyeyim,  bu  bir ütopyanın  oranı oluyor.
bir ülke  tüm hazinesini  depreme dayanıklı bina  yapmaya  adasa,  tüm  mütahitlerin  her saniye denetimi yapılsa,  en kaliteli demirler kullanılsa  bile  bir ülkeyi  yıkıp depreme dayanıklı bir ülkeyi  kısa sürede inşa edemezsin.
uzun vadeli bir iş bu ve bu  uzun sürede tekrar bir deprem olmayacağının garantisi yok.

23  yılda binaların %98'i    yenilenmemiş,  çünkü  bizde bir binanın  yıkılıp yeniden yapılma süresi aşağı yukarı 50  yıldır.
buradan ne çıkıyor?
1999+50=2049

demekki  2049'a  kadar bina stoğunun  büyük kısmı  şu  haberde bahsedilen  binalardan olacak.

bu durumda, bir sonraki büyük depremde de yine bunları konuşuyor  olma  olasılığımız nedir?

bir tane  nezleye doğru ilaçları veriyorsun,  geriye kalan 9 kızamık  hastasına,  bir gün kızamıktan  kurtulup  ileride nezle olursan  bu  ilaçları kullan diyorsun.

binamı  yıkarsam,  doğru demir ve kaliteli çimento  kullanmam gerekiyor,  eyvallah.
temelin ve zeminin sağlam olması gerekiyor,  eyvallah.
mütahitin  uzmanlar tarafından denetlenmesi gerekiyor,  eyvallah.

ama bunların  hepsi  yeni yapılan binalar  için öneri.
benim için önerin ne?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #1637 : 17 Şubat 2023, 14:00:15 »
 Yıkılan binaların % 98 i eski demek ülkenin % 98 i eski  anlamına gelmiyorki.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1638 : 17 Şubat 2023, 14:07:07 »
Şu bağlantıda eski ve yeni uydu görüntüleriyle şehirlerimizin ne kadar büyüdüğü görülmekte.  %98 çok iddialı bir rakam bence.

https://twitter.com/mesutersoz/status/1625453209195085824
İddialı değil bence tamamen yanlış bir rakam. O rakamı kim verdiyse Sn Cumhurbaşkanı’na, büyük bir yanılgı içinde. Yepyeni binalar yıkıldı bu depremde. İskenderun’da sadece bizim binanın çevresinde benim bildiğim 5 bina var bu tarihten sonra inşa edilip yıkılan.Aynı bölge içerisinde 6 bina var 1999’dan önce yapılıp yıkılan. Ama en az 100 bina var 1999 öncesi yapılmış olan ve ayakta duran.
1999 öncesi binaların yıkıldığını söylemek olayı çarpıtmaktan ve de suçu başka bir mecraya yansıtmaktan öteye gidemez.
Asıl sorulacak sorular:
1999’dan sonra neden tüm deprem kuşağındaki binalar taramadan geçirilmedi?
Deprem bölgesindeki binalara neden imar affı uygulandı?
İmar affı uygulanan ne kadar bina sağlıklı idi?
Kolon kesilen binalarda oturuma neden izin verildi?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1639 : 17 Şubat 2023, 15:29:01 »
Yaşar Bey +1

Görünen durumu gösteriyor ki, daha önce deprem olmuş bölgelerde ( Gölcük, Sakarya, Düzce vs) depremden önce yapılmış olan binalar kontrol edilmişler. Bu şehirlerde hasar gören binalar hasar göre ya yıkılmış, ya da onarılmış. Bu bölgeler dışındaki binalar kontrol edilmemiş!

Özellikle kolon kesmek nedir ya! Böyle bir tadilatı kimse yapamamalı kafasına göre. Evinizdeki doğalgaz tesisatınızda yapacağınız en ufak bir tadilat için bile tadilat projesi hazırlanır, o proje hesaplara ve yönetmeliğe göre kontrol edilir. Uygun görünürse onaylanır. Yetki belgeli bir firma tadilatı yapar. Yetki belgeli kontrol firması da uygunluğunu kontrol ederek tekrar gazı verir. Uygun değilse iptal edip uygun şekilde yapılmasını ister. Taviz vermez. İnşaat işinde de bu kadar ciddi olmak gerek! Her inşaat yönetmeliğe uygun olmalı. Uygun şekilde inşa edilmeli! Hiç kimse, gerekli hesaplamalar yapılmadan, onaylanmış tadilat projesi olmadan mevcut binalarda tadilat yapmamalı!