Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 151185 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #920 : 07 Mart 2024, 22:55:22 »
Savaş şartları ve denemeler dışında o absürt, eğreti şemsiye/tellerin tanklara monte edileceğini düşünmüyorum.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #921 : 07 Mart 2024, 23:35:15 »
Savaş şartları ve denemeler dışında o absürt, eğreti şemsiye/tellerin tanklara monte edileceğini düşünmüyorum.

Sn Mehmet05 , konuya estetik olarak bakacak olursak evet haklisiniz .
Ancak savas sartlarinda gerek Rus menseli gerekse de Israil yapimi Markavalar dahil olmak uzere tepeden gelen saldirilara karsi tanklarin bir zafiyeti olustugu gorulmus ki bu goze carpik gelen cozum kullanimi ortaya cikmis.

Bizim modernize etmekte oldugumuz Tanklarin veya Suriye Irakta cephede bulunan zirhli birliklerimizin bu tip saldirilari bertaraf edebilecek ne tur korumasi mevcuttur?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #922 : 07 Mart 2024, 23:55:01 »
Sayın Metin, haklısınınız, K. Irak'da ve Suriye'de düşük yoğunluklu da olsa savaş ortamı var, şimdilik drone saldırısı görmedik çok şükür. Şimdilik olmaması gelecekte olmayacağını göstermiyor. Yine riskin doğması halinde, kitlerin monte edilmesi zaman alacak olmakla, kitlerin takılacağı yerlerin ve kitlerin hazır edilmesi faydalı olabilecektir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #923 : 08 Mart 2024, 00:00:46 »
Paylasilan son Tank kulesi dahil oncelik on ve yan cephe zirh korumasinin iyllestirilmesi one cikarilmakta tabii bunun icin kizil otesi sensorler vs de dahil edilmis. Merak ettigim kulenin Tepsine yapilacak saldiriya karsi ne onlemimiz var ? Ben Mevcut tanklarimizin hic birinde Gaza veya ukraynadaki tanklar da oldugu gibi taret uzerinde semsiye gibi duran koruma benzeri birsey goremiyorum?
Sn metin 62
Mzkt nın ilk görselinde kulenin insan ile korunan üst bölgesine Era zırh yanı reaktif zırh uygulaması vardı.
Kulenin top attack antitank mühimmatlara karşı fakat bu Era zırh 1400 mm çelik delen hellfire gibi mühimmatlara ne kadar etkili orası ayrıca tartışılır.
« Son Düzenleme: 08 Mart 2024, 00:09:57 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #924 : 08 Mart 2024, 00:06:28 »
Evet mzkt kulesi test atışı yapmış kaynak defenceturk tweet olarak

Gene hedefin tam ortası olan x in iki çapraz çizginin birleştiği merkez orta noktayı vuramamış,olsun bidaki sefere

Galiba video da izlediğim bilgiye göre mzkt kulesi apfsds mühimmatlarına karşı koruması stanag 6 buda 30x165 ap ve 30x173 apfsds mühimmatlarına karşı koruma seviyesine sahip olduğu anlamına gelir

Çok takmayın, muhtemelen eğitim mihimmatı kullanmışlardır. Özellikle ilk atıştaki namlu uğultusuna bakıldığında öyle, 105 mm eğitim mühimmatında klavuz tırnağı yoktur. Yine mühimmatın içi kireç ile doldurulmuş olup, bu kireç mermi yolu boyunca mermiden parça parça dökülebilir. O sebeple eğitim mühimmatı ile hedefi noktasından vurmak ve sıfırlama yapmak imkansız iken herhalde personelin morali bozmak için böyle bir mermi dizayn edilmiştir. Belirttiğim gibi klavuz tırnağı olmayan mermi namlu içinde de istikrarını kazanamamış olmalı ki namluda garip bir uğuldama, çınlama var.

Dediğiniz gibi de olabilir birde MKE nın kalitesiz mühimmatlar ürettiği yönünde söylentiler sözkonusu bundan dolayı da isabet oranı düşük olabilir.

Birde deliğe bakınca sabot gibi duruyor benim bildiğim yada hatırladığım eğitim mermileri beton hakla dolduruluyor,heralde kasteddiğiniz kireç bu olsa gerek. Eğitim mermileri he üzerinden yada heat üzerinden geliştiriliyor diye biliyorum.
« Son Düzenleme: 08 Mart 2024, 00:10:24 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #925 : 08 Mart 2024, 00:19:52 »
Bu kulenin eldeki tanklara eklenmesi için bir proje yok değil mi?

TIYK projeleri içinde yoktu diye hatırlıyorum..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #926 : 08 Mart 2024, 00:25:23 »
Muhatabimizin envanterinde Javelin veya benzeri turden tepeden vurus yapan ATGM  olursa nasil korunacagiz?
Tepeden gelecek saldiriilara karsin modernizasyon goren tanklarimizda kullanabilecegimiz onleyici sensor varmi mesela "Pulat veya Akkor benzerleri" gibi?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #927 : 08 Mart 2024, 00:32:47 »
Muhatabimizin envanterinde Javelin veya benzeri turden tepeden vurus yapan ATGM  olursa nasil korunacagiz?
Tepeden gelecek saldiriilara karsin modernizasyon goren tanklarimizda kullanabilecegimiz onleyici sensor varmi mesela "Pulat veya Akkor benzerleri" gibi?

Top Attack yapan antitanklara karşı Tek panzehir "Akkor"olur

Pulat yada diğer adı zaslon'dan bile şüphelerim var

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #928 : 08 Mart 2024, 00:48:06 »
Bu kulenin eldeki tanklara eklenmesi için bir proje yok değil mi?

TIYK projeleri içinde yoktu diye hatırlıyorum..

Şöyle söyleyim m60 A3 lere düşünülüyor.

Fakat maksimum 200_240 mm dökme çelik rha ile üretilen m60 yada buna benzer yakınlıkta çelik kalınlığına sahip m48 gibi tanklara bu mzkt kulesini uygulamak ölü yatırımdır.

Bu 13 tonluk mzkt kulesine daha güçlü koruma seviyesine sahip 40-45 ton luk bir gövde üretmek daha faydalı ..birde 1000-1200 bg motor

Yap 40 tonluk gövde ekle 13 tonluk mzkt birbuçuk tonluk 1000 bg motor ve mühimmat al sana 55 tonluk gıcır gıcır tank....

Yapmak isteyene ;

5-10 ton arası 105mm l52 ve 120 mm l44 şeklinde otomatik dolduruculu ,insansız ki burası çok önemli bir insanın kafası kule içine ermiyorsa ,kuleyi zırhsız ve korumasız yapabilirsiniz buda personeli korumak için tankın şasesi iyi olsun yeter şeklinde bir yaklaşımı oluşturur...yok kule patlasın yok olsun önemli değil çünkü patladığı zaman personelden tecrit hale getirebiliyorsun ,Rus tankları aksine.
Bizim ihtiyacımız korhan35 mm kule gibi Korhan 105 mm ve Korhan 120 mm kule.

Yada cockerilin lisansını al yada hitfacat'ın, hitfacat'ın kimi bilmiyorum ama cockeril 105 mm kule 5-5.5 ton ağırlığında olması lazım,bizim gibi eski tankları olan kuvvete cockerill otomatik dolduruculu105 mm uygularsan tankların motorunu değiştirmeye gerek kalmaz tank hafifler sadece beka seviyesi düşer,zaten beka seviyesi düşünen devlet adam akıllı şase üretir adam akıllı kule seçer ve üretir aynı şekil minumum 1200 -1300 bg motor seçer tankıda 55-60 ton olur,madem mesele beka ise.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 49
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #929 : 08 Mart 2024, 07:59:40 »
Sayın Metin, haklısınınız, K. Irak'da ve Suriye'de düşük yoğunluklu da olsa savaş ortamı var, şimdilik drone saldırısı görmedik çok şükür. Şimdilik olmaması gelecekte olmayacağını göstermiyor. Yine riskin doğması halinde, kitlerin monte edilmesi zaman alacak olmakla, kitlerin takılacağı yerlerin ve kitlerin hazır edilmesi faydalı olabilecektir.

Suriye`de FPV drone`lar saldiri yapiyor, Esad gucleri Idlib`de muhalifleri bazen vuruyor. Telegram kanallarinda devamli yayinlaniyor, youtube kurallari katilastigi icin burada fazla gormek mumkun degil. RPG roketli FPV drone`lar ne dogu, ne de bati tanklarina acimiyor, tepeden motor kismina vurunca tank kipirdayamaz. Bati tanklarin malum muhimmatini kulenin arkasinda tasidigi icin tam da o zayif zirhli noktasina vurdunmu muhimmat havai fisek gibi fiskiriyor ve patliyor.

Error 404 (Not Found)!!1

Error 404 (Not Found)!!1
« Son Düzenleme: 08 Mart 2024, 08:00:58 Gönderen: marmara »