Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 991136 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2010 : 16 Kasım 2019, 12:36:13 »
Nasıl bi kafa yaşıyonuz la siz.  SKYWOLF'un attığı son iletide güç grubu geliştirmesi içinde yazıyor. SSB ' nin en güncel açıklaması o zaten. Beyni yıkanmış mış adama sövseydiniz bide.

Sn@Muyesseroğlu, Fırtınayı yapan Altayı yapar hocam. Yapamazsa BMC hiç yapamaz. BMC'nin bu zamana kadar ne başarısı olmuş ? Kirpi bile israil aracı üzerinden geliştirildi. Şu bi gercek bu işin altından kalkabilecek tek firma Otokar idi. Tankı üreten zaten o. Teklif çok uçuktu. Şuan bile 15 milyon dolara geliyor tank. Otokarın teklifini düşünemiyorum. BMC'yi eleştirmek doğru ama Otokar ondan beter. Motor konusunda haklısınız forum boş yapıyor.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 48
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2011 : 16 Kasım 2019, 13:30:48 »
Nasıl bi kafa yaşıyonuz la siz.

Adam bildiğimiz troll, itibar etmeyin, psikolojik sorunu olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #2012 : 16 Kasım 2019, 13:40:44 »
Neden bu kadar sıkı tartıştığını anlayamadım.

Alıntı
14.06.2018
ALTAY Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi Sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ arasında imzalandı.

SSM'den yapılan açıklamada, imza töreninin Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ile BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak'ın katılımıyla Müsteşarlık yerleşkesinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, sözleşmenin, ALTAY Ana Muharebe Tankı Güç Grubu'nun yurt içi mevcut imkan ve kabiliyetlerin azami derecede kullanılarak tasarımı, geliştirilmesi, prototip üretimi, test ve kalifikasyonu ile ALTAY Tankı'na entegrasyonunu kapsadığı kaydedildi.

Proje kapsamında bin 500 beygir gücünde dizel motor, çapraz tahrikli transmisyon, soğutma paketi ve ilgili alt sistemlerden oluşan güç grubu geliştirileceği vurgulanan açıklamada, "Yerli olarak geliştirilecek güç grubunun test ve kalifikasyon faaliyetleri proje kapsamında kurulacak test merkezinde yürütülecek. Bu proje kapsamında geliştirilecek ve oluşturulacak fikri ve sınai mülkiyet hakları SSM'ye ait olacak." bilgilerine yer verildi.

SSM'nin, Savunma Sanayii İcra Komitesinde alınan kararla 250 Altay tankının seri üretimi ve tanka güç grubu geliştirilmesi işleri için BMC ile sözleşme görüşmelerine başlanacağını 24 Nisan'da duyurduğu hatırlatılan açıklamada, düzenlenen törenle güç grubu geliştirilmesi adına sözleşmenin imzalandığı, tankın 250 adetlik seri üretim işi için ise ilgili firmayla görüşmelerin sürdürüldüğü kaydedildi.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/altay-tanki-guc-grubu-icin-imzalar-atildi/1174944

Alıntı
ALTAY SERİ ÜRETİM İMZA BASIN BÜLTENİ
09.11.2018

Proje takviminin başlaması için belirlenen şartların tamamlanmasını müteakip seri üretim hattı kurulumu tamamlanacak ve ALTAY tankları üretilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmeye başlanacak. Sözleşme; 250 adet ALTAY tankı üretimiyle birlikte ömür devri lojistik desteğinin sağlanması,  Tank Sistemleri Teknoloji Merkezi kurulumu ve işletilmesi ile Güç Grubu Platformu üretimini kapsıyor. Seri Üretim Sözleşmesi kapsamında ayrıca, bir adet İnsansız Kuleli ALTAY tankının tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi gerçekleştirilecek.

https://www.ssb.gov.tr/website/ContentList.aspx?PageID=1577

Kaynağı ve malumun ilanını yok sayıyorlar :)

İkinci paragrafta fark ettiğim bir vurgu daha var. Biz konuyu tartışırken sözleşme tarihinden itibaren hesap yapıyoruz. Halbuki "belirlenen şartların tamamlanmasını müteakip seri üretim hattı kurulumu tamamlanacak" diye bir ibare var.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2019, 14:00:29 Gönderen: muyesseroglu »
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #2013 : 16 Kasım 2019, 14:13:25 »
Daha hala motor gelistirmesinden bahsediyor, geri zekali midir nedir?

Skywolf'un yazisini birdaha oku! Motor gelistirme ayri bir ihale ve proje

Tank seri uretiminde motor seri uretimi de kapsiyor (gelistirilmesi degil!!!)

Her iki proje "motor gelistirme" ve "tank seri uretim" BMC'ye verildigi icin tek proje olarak algilaniyor belki ama degil ikisi ayri proje ve ayri butceleri var
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2019, 14:22:32 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2014 : 16 Kasım 2019, 14:56:15 »
Kısır bir döngüye sıkıştık resmen yok Otokar şunu dedi yok öyle olsaydı böyle olurdu falan fişman. Arkadaşlar çok basit bir soru, seri üretim anlaşması 2018'de imzalandı mı? İmzalandı, tankın prototipi üretildi mi? Üretildi. İlk parti tanklar MTU motoru ile üretilecek denildi mi? Denildi. O zaman tank nerede? Benim askerim neden hala M60 ile Leopard 2 ile operasyon yapıyor?  Anlaşma gereğince ilk tankın mart 2020'de teslim edilmesi gerekiyordu BMC çıkıyor 2021 diyor kaç yıldır anca prototip gezdiriyorlar fuarlarda icraat hani. Cevabını aradığımız çok basit bir soru Tank nerede ama cevabı dönüyor dolaşıyor Otokar vs BMC oluyor. Sonra eleştirince biz suçlu oluyoruz.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2019, 14:57:15 Gönderen: Barbatos »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2015 : 16 Kasım 2019, 15:29:37 »
Sayın Müesseroglu normalde akıllı bir insan donanımlı biri olarak görüyorum lakin şuan savunmaya çabaladıgı şeyler tamamen ideolojik. Daha ihaleye çıkılmadan burdaki herkes ihaleyi BMCnin alacagını biliyordu. Nedeni ise tamamen hükümete yakın olmasıydı. Aksi halde BMCnin tank veya zırhlı araç üretim tecrübesi uzmanlıgı mı vardıda ihaleye katıldı. İsrail menşeyli Kirpiden başka ne üretmişti o ana dek ? Bir tarafta birçok zırhlı araç hatta hafif tank üretmiş FNSS , diğer tarafta yine zırhlı araç yapan ve Altayın prototipini yapmış Otokar ve BMC... Ben hangisi ne rakam vermiş ona bakmıyorum öncelik olarak bu 3 firma içinde BMC en zayıf halkaydı. Sonrasında ihaleler gerçekleşti ve BMC ihaleyi kazandı , sakallı orda burda kendi anlattı durdu lakin o günden bu güne ne otokardan nede FNSSden tek ses çıkmadı. Buna yüksek fiyat verdikleri içinde diyerbilirsiniz başka nedenleride dyebilirsiniz size kalmış. Lakin ben şu ufacık hayatta birşey öğrendimki kimse öpmediği tavuğa yem vermez. Kimse babamın oglu değil otokarda , Fnssde bmcde...  Neymiş fnss ingiliz ortaklıymış , neymiş otokar masonlarınmış bmcnin sahibi merkez cami imamı sanki. Bu algıyı oluşturanlar sizin cenah sayın müesseroglu... Bana bir Allahın kulu o ihalenin düzgün şekilde yapıldıgına ikna edemez. 3,5-4 milyar dolarlık bir pasta olacak ve hükümet bu pastayı komisyonunu almadan birilerine verecek öyle mi :))) Hepimiz gerizekalıyız ya görmüyoruz çevrilen alavereleri...Bu ülkede şeffaflık olmayıp herşeye bir iki kişi karar verdiği sürece bu şaibeler hep olacak... O yüzden buna alışın. Ha bende olaya ideolojik yaklaşıyorum çünki içime sinmiyor ihale süreci.. Kim yüksek vermiş kim vermemiş sakallı söylüyor sadece... İhaleyi açın kamuya... Herkes ha okey böyleymiş desin... Oda yok.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2019, 15:36:01 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2016 : 17 Kasım 2019, 00:08:07 »
Sayın Müesseroglu normalde akıllı bir insan donanımlı biri olarak görüyorum lakin şuan savunmaya çabaladıgı şeyler tamamen ideolojik. Daha ihaleye çıkılmadan burdaki herkes ihaleyi BMCnin alacagını biliyordu. Nedeni ise tamamen hükümete yakın olmasıydı. Aksi halde BMCnin tank veya zırhlı araç üretim tecrübesi uzmanlıgı mı vardıda ihaleye katıldı. İsrail menşeyli Kirpiden başka ne üretmişti o ana dek ? Bir tarafta birçok zırhlı araç hatta hafif tank üretmiş FNSS , diğer tarafta yine zırhlı araç yapan ve Altayın prototipini yapmış Otokar ve BMC... Ben hangisi ne rakam vermiş ona bakmıyorum öncelik olarak bu 3 firma içinde BMC en zayıf halkaydı. Sonrasında ihaleler gerçekleşti ve BMC ihaleyi kazandı , sakallı orda burda kendi anlattı durdu lakin o günden bu güne ne otokardan nede FNSSden tek ses çıkmadı. Buna yüksek fiyat verdikleri içinde diyerbilirsiniz başka nedenleride dyebilirsiniz size kalmış. Lakin ben şu ufacık hayatta birşey öğrendimki kimse öpmediği tavuğa yem vermez. Kimse babamın oglu değil otokarda , Fnssde bmcde...  Neymiş fnss ingiliz ortaklıymış , neymiş otokar masonlarınmış bmcnin sahibi merkez cami imamı sanki. Bu algıyı oluşturanlar sizin cenah sayın müesseroglu... Bana bir Allahın kulu o ihalenin düzgün şekilde yapıldıgına ikna edemez. 3,5-4 milyar dolarlık bir pasta olacak ve hükümet bu pastayı komisyonunu almadan birilerine verecek öyle mi :))) Hepimiz gerizekalıyız ya görmüyoruz çevrilen alavereleri...Bu ülkede şeffaflık olmayıp herşeye bir iki kişi karar verdiği sürece bu şaibeler hep olacak... O yüzden buna alışın. Ha bende olaya ideolojik yaklaşıyorum çünki içime sinmiyor ihale süreci.. Kim yüksek vermiş kim vermemiş sakallı söylüyor sadece... İhaleyi açın kamuya... Herkes ha okey böyleymiş desin... Oda yok.
+1
Diline saglik

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #2017 : 17 Kasım 2019, 00:16:30 »

Ben diyorum ki 2012 yılında prototipi çıksn bir tank 2020’den sonra üretilmeye başlanacak bunun sebebi nedir?

Muyesseroglu da çıkıp diyor ki BMC almasa Otokar alsa daha pahalıya yapacaktı...

Yahu bana ne Otokardan. Alsaydı daha pahalıya veya değil yapacak mıydı ona bakıyorum. Otokar ihaleyi alsa (hani olmaz ya) ve halen tank üretemese en başta muyesseroglu saldırır. Ben yine aynı tutumda olurum. Zira lafımı esirgemem. Sabancı ve Koç gruplarını üretim ekonomisine yeteri kadar faydaları dokunmadığı için hep yerden yere vurmuşumdur. 

Son seçimde oy attığım partinin lideri yalan söylesin başta ben vururum. Ben partizan değilim. Umarım bir gün muyesseroglu da öyle olabilir. Dijital pazarlama duayeni ve tartışmayı otokarla spekule etme uzmanı. Kendisinin Ak partide çalışmış olduğunu ve bu yüzden adeta troll gibi savunduğunu düşünüyorum.

Tekrar ediyorum aradan yıllar geçti. Kısa ve net ORTADA TANK YOK TANK ALOOO!!!

Ha bu arada bu adamlara MMU  motor  üretimini de vermeyi planlıyorlar. Sırf o yüzden üretimde Rolls Royce ve Kale havacılık ortaklığını kaybettik. Sanırım MMU da ölü doğuyor.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2018 : 17 Kasım 2019, 10:53:43 »

Ben diyorum ki 2012 yılında prototipi çıksn bir tank 2020’den sonra üretilmeye başlanacak bunun sebebi nedir?

Muyesseroglu da çıkıp diyor ki BMC almasa Otokar alsa daha pahalıya yapacaktı...

Yahu bana ne Otokardan. Alsaydı daha pahalıya veya değil yapacak mıydı ona bakıyorum. Otokar ihaleyi alsa (hani olmaz ya) ve halen tank üretemese en başta muyesseroglu saldırır. Ben yine aynı tutumda olurum. Zira lafımı esirgemem. Sabancı ve Koç gruplarını üretim ekonomisine yeteri kadar faydaları dokunmadığı için hep yerden yere vurmuşumdur. 

Son seçimde oy attığım partinin lideri yalan söylesin başta ben vururum. Ben partizan değilim. Umarım bir gün muyesseroglu da öyle olabilir. Dijital pazarlama duayeni ve tartışmayı otokarla spekule etme uzmanı. Kendisinin Ak partide çalışmış olduğunu ve bu yüzden adeta troll gibi savunduğunu düşünüyorum.

Tekrar ediyorum aradan yıllar geçti. Kısa ve net ORTADA TANK YOK TANK ALOOO!!!

Ha bu arada bu adamlara MMU  motor  üretimini de vermeyi planlıyorlar. Sırf o yüzden üretimde Rolls Royce ve Kale havacılık ortaklığını kaybettik. Sanırım MMU da ölü doğuyor.
+1
Sayın Ace, neymiş efendim Kale/RR ortaklığının önerdiği motor 27000lbf lik miş, bizim isterimiz 29000lbf lik motormuş. RR ile IP haklarında analaşamıyormuşuz.
Kardeşim, RR sana diyorki benim motor “teknolojimi” 3üncü partilerle paylaşma. Ben Kale/RR olarak sana istediğin güçteki motoru üretir satarım. Lisans altında Türkiye’de üretilecek bu motoru ve bu motoru taktığın uçağı 3üncü partilere satmakta serbestsin. Ama Katar/BMC  ortaklı hayatında uçak motoru görmemiş TRMotor şirketi ile benim yapacağım motorun IP haklarını alamazsın.
Hürjette kullanacağımız ej200 motoru 21400lbf gücünde. Bu motora TVC  eklendiğinde hem motorun yakıt kullanımı azalıyor, hem ömrü uzuyor, hem de gücü 23100lbf ‘e çıkıyor. Bu motordan geliştirmekte oldukları ej230 olarak adlandırılan motoru bize önermişlerdi. Bu da 27000lbf güçteydi. TVC ile bunda da %20 güç artışı sağlanacaksa istediğimiz motoru yapacaktır Kale\RR.  Sonra hem MMU da hemde hürjette aynı motor gurubunu kullanmanın getireceği ekonomi de cabası.
Ama ekonomiye falan bakan mi var? TRMotor olmazsa rant kapısı da olmayacak. İşin anası o!!
TEİ sonunda bize bir motor yapabilir. Ama kaç yıl sonra. Daha hala ts1400 turbojet ile boğuşuyor. MMU motoru turbofan olacak ve ts1400 den kat kat güçlü ve “stealth” özelliği olacak. “Süper cruise” yapabilecek. RR bütün bunları kapsayan motoru yapacağım diyor. Bu bir fırsattır rant için tepilmez. Bu bilgi birikimi sonunda Türkiye’de kalacak ve Kale kendi motorumuzu yapan fabrika olacaktır.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2019, 11:02:49 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2019 : 17 Kasım 2019, 15:28:56 »
Her zaman diyoruz ki, işi ehline vermek lazım. İşi ehli yerine  o işle tecrübesi olmayana verirseniz, sonrasında o iş yapılamadığında onları savunmanın pek bir faydası olmaz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com