Gönderen Konu: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi  (Okunma sayısı 340328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: LPD (Doklu çıkarma Gemisi) Projesi
« Yanıtla #1140 : 13 Aralık 2023, 01:59:05 »
Bence uçak gemisi veya siha gemisi düşünülüyorsa
45-55 bin ton 280 metrelik açılı pisti olan bir ürün düşünülmeli

Bunun için ortaklar İspanya,G.Kore ve kabul ederlerse Avustralya olmalı...

Türkiye böyle ülkelerle daha iyi ortaklık kurar bence
Aynen, daha önce İspanya ve Kore'de  uçak gemisi yapmadı.Bu iki ülkeninde uçak grmisi planları var diye görmüştüm/okumuştum. Türkiye bunlar ile beraber ilerleyebilir.

Tabii, ben de bu konuda Yaşar beye katılıyorum. Öncelikli Fırkateyn ve Destroyer'e odaklanmamız lazım.

Ayrıca, Serkan beyin dediği gibi sadece İha, Siha için uçak gemisi inşa etme fikri komik. Hürjet Naval olacaksa olmalı. İha ve Siha'lar için Anadolu üzerinde çalışılmalı, F35 boşluğu doldurulması bir şekilde, Anadolu'nun işlevselliği arttırılmalı.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2023, 03:40:33 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1141 : 13 Aralık 2023, 02:42:29 »

Kuvvetin hedefi mavi deniz donanması olmak yani okyanusta filotilla gezdireceğiz. Tcg-Anadolu'nun arkasında bir adet muhrip  ve ağır fırkateyn lazım, istif veya barbaros mod Meko fırkateyn ile okyanusta gezilmez eğer yapılırsa 10 yıl sonra gemiler pert olur ayrıca elde  bulunan Gabyalar zaten çok yaşlı.

Yani sadece Akdeniz için değil ona göre bir yapılanma düşünmek lazım.

2026 yılında envantere 4. istif+4. Barbaros mod. Meko+6 adet Aip denizaltı katılacak, önceki açıklamalara göre tf2000 inşaası 2027 yılında başlayacak.

Peki bu durumda Açık deniz ve Akdeniz filotilla yapılanması nasıl olur?

Ben Yavuz ve Gabyaların daha enaz 10 yıl daha kullanılacağını ve ileride Ada sınıfı korvetlerin yarı ömür modernizasyonu ile hafif firkateyne çevrilerek Yavuzlar'ın envanterden çıkarılacağını düşünüyorum.

Tüm bunlara rağmen Gabyalar'ın yerine ağır sınıf fırkateyn lazım.

Acaba 4 +4 şeklinde mi olacak, yoksa 2 ağır fırkateyn ve 2 tf2000 mi, üstadlar ne dersiniz?

Son olarak Ağır sınıf fırkateyn ve muhripler envantere girmeden safkan uçak gemisi inşaasına başlamak bana biraz afaki geliyor.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1142 : 13 Aralık 2023, 03:15:39 »
Arkadaşlar geçende yazmıştım ada sınıfı ile Japonya'ya gidildiğinden ki istif'in menzil sıhası ve denizde kalma süresi daha fazla durum böyle olunca İ sınıfları ile bile açık denizde görev yapabiliriz.unutmuşken Somali'ye de gidildi ada ile

İsterseniz ada ile istif sınıfı menzil değerlerine bakabilirsiniz önemli olan burda lojistik gemileri TCG akar gibi su akaryakıt veren birde karaçi Cibuti gibi gibi üslere ihtiyacımız var

Kısaca açık deniz için minimum ada sınıfı yeterli.

İ sınıfına aslında şöyle birşey yapılabilir

16 tane atmaca lançeri var 8 sağda 8 solda olmak üzere.İşte bunların önüne midlas yada midlas'ın kısa versiyonu (4'5-6 metre arasında) yerleştirilebilir.
Atmaca lançelerini de katlanabilir yapacaksın atış yapacağı zaman 45 derece yükselerek atış yapacak sonra tekrar yatay 0 konumuna gelecek.resim çizerek anlatmak isterdim ama nasıl yükleme yapılacağını bilmediğimden göstermiyorum,umarım derdimi anlatmışımdır.

Toplam 4 vls ile birlikte 16 atmaca aynen yerinde devam şeklinde

32 dikey atım lançeri
16 yatay atım lançeri

Şeklinde olmalı "İ" sınıfları

2 vls 76 mm topun arkasında
2 vls Atmaca lançerlerinin önünde

Şeklinde olmalı

Birde arama radarı haricinde(cenk-s) ekstra çafradın çok fonksiyonlu radarı veya atış kontrol radarı olmalı

Ama arama radarı cenk-s ve apar niyetine çafrad'ın çok fonksiyonlu radarı konulursa 4 yüzlü süper olur.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2023, 09:43:52 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1143 : 13 Aralık 2023, 03:46:24 »

Bende geçende yazmıştım :) Rahmetli Amiral Özden Örnek zamanında 30 yıl ilerisi düşünülerek hatta Kuzey Buz Denizinde bile görev yapabilecek tarzda Milgemler tasarlanmış ama bu demek değilki istifler sürekli Okyanusta gezsin.

Sadece menzil sigası yeterli olması açık deniz görev gücü olmasına yetmez, personelin rahatı, ikmal ve ikame sorunundan öte üzerindeki silah yükü az veya en basitinden söylemek gerekirse Sonarlar bile yetersiz kalır.

Ama tabii ki kabiliyet gösterimi için istifler hatta Adalarla da dolaşılır. Silah yükü de halledildi desek, Açık denizde gemilerin gövdesine  m2 başına tonlarca deniz dalgası vuracak adeta gövdeyi dövecek yani Milgemlerin  mukavim tekne ince yapılı, demek istediğim bu.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #1144 : 13 Aralık 2023, 06:02:18 »
Türkiye uçak gemisini faşist egolar ile en büyüğü olsun en şanlısı olsun diye istemiyor. Ege de kara sularını 6 milden 12 mile çıkaramayan Yunanistan bu hakkını istediği zaman kullanacağını ilan etti biz ise kullanırsan savaş sebebi sayarız diye kanun çıkarttık meclisten. Yunanistan şimdiye kadar bunu yapamadı ama hava sahasını 6 milden 10 mile çıkarttığını ilan etti biz ise hava sahası kara suyu kadar olur deyip bunu tanımadık. İt dalaşları bu yüzden oluyor biz adaların etrafında 6 mile kadar uçarak bu 10 mil iddiasını tanımadığımızı gösteriyoruz Yunanlılarda önleme yaparak vatanlarını koruduklarını gösteriyorlar. Ama adaletsiz bir şey var onlar adadan havalanırken biz ana karamızdan bir kaç yüz mil öteden havalanıp it dalaşını alelacele yakıt tankımızla saniyeleri ibreleri takip ederek yapıyor alelacele oradan uzaklaşıyoruz. Bizi daha anadolu topraklarından ayrılmadan adamlar radarda görüyorlar bide bu var sakin sakin hazırlanıyorlar it dalaşına. Uçak gemisi olunca Girit gibi uzak adalarda bizde adanın dibinden havalanacağız hatta 6 mil dışında uçak gemisi yani hava alanı bulunduracağız. Bu yüzden bize uçak gemisi lazımdır faşizan bir tutku değil bu altında bir ihtiyaç var. Hatta iki üç tane gerekebilir para yettikçe. Basit olsun önemli değil uçak havalansın yeter bizim için kimse ondan savaşmasını aman aman istemeyecek
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı salimc

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1145 : 13 Aralık 2023, 09:14:02 »
1- Bir zamanlar Donanmanın uçak gemisi istediği hepimizin malumu. Ancak o dönemde kişi başı düşen milli gelirimiz daha yüksekti (2013 yılında 12 500 dolar). Bugün 9500 dolar. Buna paralel olarak askeri harcamamız 2015 yılında 15 milyar dolarken 2021' de 10,6 milyar dolara indi. Doğal olarak askeri projeler sarktı. TF 2000'den bir haber yok. MİLGEM 3600 gibi ara çözümler gündeme gelmeye başladı (Bu sonucu da İstif radarı var ÇAFRAD yok, geminin boyutunun çok üzerinde VLS var. Bu gemi bu hali ile bir uçak gemisi gurubunu koruması bana pek mümkün gelmiyor).

2- Askeri doktrin olarak hala it dalaşı gerekli mi? Yoksa uzaktan hassas füzelerle önemli kara ve deniz hedeflerinin vurulması mı önemli? Bence ikincisi. Doğrudur f16 tek motorlu olduğu için kısa menzillidir. Ancak F16 iki adet 250 km menzilli Som füzesi taşıyabilmektedir. Gemilerimiz yine aynı şekilde 250 km menzilli Atmaca füzesi fırlatabilmektedir. Dahası TR3700 jet motoru ile menzili uzayan Atmacalardan Barbaros kıyı savunma sistemi oluşturulacak (TR 3700 bu yıl sonunda Atmaca'ya integre edilecekti diye biliyorum). Daha da ötesi Tayfun gibi balistik füzelerimiz geliyor.

Hesap kitap meydanda. Ben büyük maliyetli projeleri erteleyerek hızlı bir şekilde F16' ya burun radarını entegre edip, bolca SOM ve Atmaca füzesi üretip, TR 3700' lü Kara Atmaca' yı devreye sokmamızın gerekli olduğunu düşünüyorum. TR1750'li Çakır füzesini çok hızlı bir şekilde yapıp Akıncıya integre ettiğimiz gibi istediğimiz zaman çok hızlı yapabiliyoruz. Yeter ki isteyelim.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1146 : 13 Aralık 2023, 11:15:10 »
Türkiye uçak gemisini faşist egolar ile en büyüğü olsun en şanlısı olsun diye istemiyor. Ege de kara sularını 6 milden 12 mile çıkaramayan Yunanistan bu hakkını istediği zaman kullanacağını ilan etti biz ise kullanırsan savaş sebebi sayarız diye kanun çıkarttık meclisten. Yunanistan şimdiye kadar bunu yapamadı ama hava sahasını 6 milden 10 mile çıkarttığını ilan etti biz ise hava sahası kara suyu kadar olur deyip bunu tanımadık. İt dalaşları bu yüzden oluyor biz adaların etrafında 6 mile kadar uçarak bu 10 mil iddiasını tanımadığımızı gösteriyoruz Yunanlılarda önleme yaparak vatanlarını koruduklarını gösteriyorlar. Ama adaletsiz bir şey var onlar adadan havalanırken biz ana karamızdan bir kaç yüz mil öteden havalanıp it dalaşını alelacele yakıt tankımızla saniyeleri ibreleri takip ederek yapıyor alelacele oradan uzaklaşıyoruz. Bizi daha anadolu topraklarından ayrılmadan adamlar radarda görüyorlar bide bu var sakin sakin hazırlanıyorlar it dalaşına. Uçak gemisi olunca Girit gibi uzak adalarda bizde adanın dibinden havalanacağız hatta 6 mil dışında uçak gemisi yani hava alanı bulunduracağız. Bu yüzden bize uçak gemisi lazımdır faşizan bir tutku değil bu altında bir ihtiyaç var. Hatta iki üç tane gerekebilir para yettikçe. Basit olsun önemli değil uçak havalansın yeter bizim için kimse ondan savaşmasını aman aman istemeyecek
Sevgili putty kusura bakma ama biraz senaryo uydurmuşsun. İstersen haritadan Dalaman-Girit arasına bir bak. Düşündüğün gibi radarda biz geç görüyoruz, onlar erken davranıyor veya bizim yakıtımız erken bitiyor gibisinden şeyler gerçekçi değil.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1147 : 13 Aralık 2023, 11:20:49 »
  Adalar için uçak gemisi olmaz. İstediğiniz kadar etrafına İstif vb yığın koca balina egede batar. Asıl adalardan kalkanlar düşünsün. İnebilecekleri bir yer olabilecek mi acaba.
  Bu iş bir projeksiyon işi. Ben ..... ya kadar ulaşacağım bunun için de ... lazım der ilerlersiniz. Burada asıl sorun uçak gemimiz olsun mu olmasın mı değil--balinayı koruyacak güç nerede? Üzerine Hürjet iner Kızılelma iner vb. Egeye giren balina köpekbalıklarına yem olur.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #1148 : 13 Aralık 2023, 11:36:02 »

Sevgili putty kusura bakma ama biraz senaryo uydurmuşsun. İstersen haritadan Dalaman-Girit arasına bir bak. Düşündüğün gibi radarda biz geç görüyoruz, onlar erken davranıyor veya bizim yakıtımız erken bitiyor gibisinden şeyler gerçekçi değil.

o zaman neden it dalaşına harici ek yakıt tankları ile gidip böyle oluyoruz

Error 404 (Not Found)!!1

« Son Düzenleme: 13 Aralık 2023, 11:36:39 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1149 : 13 Aralık 2023, 12:08:26 »
@putty harici yakıt tankıyla gitmediğimiz bir yer yok zaten. Tabi bu karşı taraf için de geçerli.