Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 991255 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
ALTAY  Ana Muharebe Tankı projesi kapsamında Kore’den temin edilen güç grubu için seri üretim sözleşmesinin imzalanması planlanıyor. Güç paketini oluşturan motor, şanzıman ve soğutma sisteminde, ALTAY tankının halihazırda Kore güç paketiyle süren testlerinin ardından ihtiyaç duyulan değişiklikler yapıldıktan sonra gelecek yıl seri üretimin başlaması hedefleniyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da düzenlenen Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı’nda (AAD 2022) ALTAY tankının son durumuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Kore’den temin edilen güç gurubunun teslim edilmesinin ardından BMC tarafından geliştirilme faaliyetleri süren Altay tankına monte edildi ve güç gurubunun performans testlerine başlandı. Güç gurubu üzerinde bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor. Tedarik anlaşması imzalanır imzalanmaz Altay tanklarının seri üretimine önümüzdeki yıldan itibaren başlamayı planlıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı..

Geçtiğimiz Mart ayında Hyundai Doosan üretimi DV27K dizel motoru ve SNT Dynamics üretimi EST15K şanzımanından oluşan Kore güç grubu, Altay tankı üzerinde yapılacak performans testleri için tedarik edilmiş ve test faaliyetlerine başlanmıştı. Bu kapsamda Güney Kore güç grubu için seri üretim anlaşmasının yakında imzalanması bekleniyor.

https://www.savunmasanayist.com/altay-tankinin-motoru-icin-Kore-ile-seri-uretim-sozlesmesi-imzalanacak/

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3481 : 03 Ekim 2022, 21:28:26 »
Bu " bazı değişiklikler " nedir acaba bilen var mı?

5 sene sürmesin?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3482 : 03 Ekim 2022, 23:47:16 »
-cek, -cak vs vs
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3483 : 03 Ekim 2022, 23:52:08 »
Açıkçası 349 sayfaya göz gezdirmeye üşendim o yüzden şimdi soracağım soru sorulmuştur muhtemelen ama bir daha üstünden geçerseniz sevinirim.

Biz niye bu kadar vakit kaybetmişken projeye en baştan başlayıp insansız bir tank yapmıyoruz?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3484 : 04 Ekim 2022, 03:34:59 »
Biz niye bu kadar vakit kaybetmişken projeye en baştan başlayıp insansız bir tank yapmıyoruz?

Karasal dronlar için yapay zeka ve iletişim teknolojisi henüz yeterince olgunlaşmadı da ondan yapmıyoruz.

Sınırları çok iyi çizilmiş, TB2 gibi hava dronlarının aksine dronla sık sık iletişim kurulmasını gerektirmeyen, basit ve tek tip görevler için, (drona her arazide ve EH ortamında hareket etme kabiliyetini kazandırmak şartıyla!) karasal dronlar uygundur.

Örneğin: "Şu koordinata git ve mayın moduna geç!", veya "şu koordinata git ve sensörlerden gelen dataları analiz ederek raporla!" tarzında, dronla sık sık iletişim kurulmasını gerektirmeyen, basit ve tek tip görevler için, karasal dronlar çok uygunlar.

Bu tip görevler için gereken karasal dronlar da tank boyutunda olmazlar; ufak dronlar olurlar. Kolay fark edilmemek için alabildiğine ufak olmak zorundalar da. Bildiğim kadarıyla bu türden dronlar için çalışmalar var.

Onun dışında, drondan insanlı tank gibi savaşmasını, en azından önümüzdeki 20-30 yıl için, beklememek gerekir.
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2022, 11:30:29 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3485 : 04 Ekim 2022, 07:03:09 »

5 sene sürmesin?

Dikkat buyurunuz Sayın Gökbörü;

Tank üzerinde değil, güç paketi üzerinde değişiklik yapmaktan bahsediliyor. Normalde tam tersi beklenir, yani Alaman güç paketine göre hazırlanmış gövdede değişiklik gerekir. Bu projede başından beri her şey ters! :D

Sorunuza gelirsek; Güney Koreliler, güç paketinde Alaman alt sistem bileşenleri kullanmışlardır. Onlar kopyalanacak, pardon millileştirilecek olabilir diye düşünüyorum.  ;)

NOT: Bazıları merak edebilir, neden Alman değil de Alaman diyorum? Çok yanlış kararlar olsalar dahi, kararlarını kendileri alan omurgalı bir millet olsalardı, (II. Dünya Savaşı öncesi gibi) adamlara Alman derdim. Ama omurgaları ameliyatla çıkartılmış yumuşakçalar oldukları için artık onlar Alman değildir, Alamandır.
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2022, 08:02:49 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3486 : 04 Ekim 2022, 10:04:05 »

Karasal dronlar için yapay zeka ve iletişim teknolojisi henüz yeterince olgunlaşmadı da ondan yapmıyoruz.

Sınırları çok iyi çizilmiş, TB2 gibi hava dronlarının aksine dronla sık sık iletişim kurulmasını gerektirmeyen, basit ve
tek tip görevler için
, (drona her arazide ve EH ortamında hareket etme kabiliyetini kazandırmak şartıyla!) karasal dronlar uygundur.

Örneğin: "Şu koordinata git ve mayın moduna geç!", veya "şu koordinata git ve sensörlerden gelen dataları analiz ederek raporla!" tarzında, dronla sık sık iletişim kurulmasını gerektirmeyen, basit ve tek tip görevler için, karasal dronlar çok uygunlar.

Bu tip görevler için gereken karasal dronlar da tank boyutunda olmazlar; ufak dronlar olurlar. Kolay fark edilmemek için alabildiğine ufak olmak zorundalar da. Bildiğim kadarıyla bu türden dronlar için çalışmalar var.

Onun dışında, drondan insanlı tank gibi savaşmasını, en azından önümüzdeki 20-30 yıl için, beklememek gerekir.
Cevabınız için teşekkürler Sayın Merzifonlu.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #3487 : 04 Ekim 2022, 10:44:18 »

5 sene sürmesin?

İhale nasıl istenen firmaya gider biliyor musunuz. Mesela bir tren istasyonu yapılacak on müteahhit katılır ihale şartnamesinde bir mimari vardır o mimaride uzay çatı vardır. Uzay çatıda kullanılan paneller için öyle bir takım şartlar vardır ki fırın boya olacak şu kaplama olacak kalınlık şu olacak malzeme şu olacak boyut şu olacak denir arar tararsın biri Alman öbürü İtalya iki firma yapıyordur dünyada arasan başka bulamazsın fiyat alırsın m2 si bin paradır ona göre bir fiyat verirsin mesela 100 bin para ile ihaleye girersin çok gergin bir fiyattır bir kuruş bile inemezsin bu panel zaten yarı parasıdır işin filan. Sonra ihaleyi 80 bin para veren kazanır sende kahredersin nasıl olur dersin kar etmesi imkansız dersin ama ihale biter. Sonra kazanan müteahhit devlete bir proje değişikliği teklif eder sebebini izah eder devlet inceler ve onaylar bir fiyat revizyonunda anlaşılır. Değişiklik isteği nedir uzay çatıda kullanılan panellerin özellikleri değiştirilsin isteğidir bir değişiklik olur bırak dünyada iki taneyi Türkiye'de bile on tane imalatçısı olan bir panel ortaya çıkar. İhale yapılmıştır müteahhit seçilmiştir değişiklik kabul edilmiştir geçmiş olsun sana artık. Peki sen inat ettin kazanacağım dedin fiyatı o odamdan da düşük verdin sonra sende aynı teklifi yaptın ne olur peki. Sana hayır projedeki gibi olacak derler. Tank neden değişiyor habire peki. Birincisi gerçekten değişmesi gerektiği içindir ikincisi yok bide değişmeseydi dir. O zaman Koç kazanırdı ihaleyi dimi üç beş düşürürdü karını yine kazanırdı
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2022, 10:45:31 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3488 : 04 Ekim 2022, 11:32:59 »

5 sene sürmesin?

Dikkat buyurunuz Sayın Gökbörü;

Tank üzerinde değil, güç paketi üzerinde değişiklik yapmaktan bahsediliyor. Normalde tam tersi beklenir, yani Alaman güç paketine göre hazırlanmış gövdede değişiklik gerekir. Bu projede başından beri her şey ters! :D

Sorunuza gelirsek; Güney Koreliler, güç paketinde Alaman alt sistem bileşenleri kullanmışlardır. Onlar kopyalanacak, pardon millileştirilecek olabilir diye düşünüyorum.  ;)

NOT: Bazıları merak edebilir, neden Alman değil de Alaman diyorum? Çok yanlış kararlar olsalar dahi, kararlarını kendileri alan omurgalı bir millet olsalardı, (II. Dünya Savaşı öncesi gibi) adamlara Alman derdim. Ama omurgaları ameliyatla çıkartılmış yumuşakçalar oldukları için artık onlar Alman değildir, Alamandır.

Dedikleri gibi seneye seri üretime geçsinler, neyi neye uyarlarlarsa uyarlasinlar :)

Fare yakaladiktan sonra kedinin renginin önemi yoktur demişler:)

What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3489 : 19 Ekim 2022, 16:15:17 »
https://www.thedefensepost.com/2022/10/03/south-Korea-norway-unmanned-turrets-tanks/

Arda Mevlütoğlu: G. Koreli Hyundai ROTEM yeni nesil tank K3'ün geliştirilmesi için K2 tankı ve K9 obüsü sattığı Polonya'nın PGZ fırmasıyla Eylül ayında anlaşma imzalamıştı. Bu ay başında da Norveçli Kongsber ile tankın insansız kulesi için işbirliği anlaşması imzalamışlar...

Tamamen insansız tanktan önce herkes insansız kuleli tanka geçiyor...
Abraamsx , K3 , T-14  ....