Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 859406 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #610 : 11 Aralık 2012, 20:20:41 »
O videoda topçu ateşi var. Olmasa ne olur? F-16 var diyelim. O kadar net bir şekilde vuruluyorlar. Düşenler top mermisi. F-16 olsa bile verdiğim videoya bakıver bir zahmet nasıl vuruyor F-16. Predatör sadece 2 hedefi vurabilir. Ama bir F-16 daha fazlasını. DOlayısıyla F-16'dan kaçmak çok daha imkansız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #611 : 11 Aralık 2012, 21:55:59 »
Çok merak ediyorum uyanan olacak mı?  8)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #612 : 13 Aralık 2012, 13:39:32 »
Hocam bugün bir F-16 nın doğuda verdiğimiz mücadelede silahlı bir ihadan daha etkili olabileceğini düşünüyorsanız halen daha uykudasınız.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #613 : 13 Aralık 2012, 15:13:23 »

Hocam bugün bir F-16 nın doğuda verdiğimiz mücadelede silahlı bir ihadan daha etkili olabileceğini düşünüyorsanız halen daha uykudasınız.

Uykuda olan sensin. Bütün savunma sanayi meraklıları gelecekte insansız hava araçlarının  yoğun şekilde kullanılacağını bilir. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de bu konuda ciddi çalışmalar var. Ancak şu an kullanılan bütün insansız hava araçları gelecek için yapılacak hava araçlarının tam olarak yerini alacak kapasitede değiller. Hepsi geçiş modeli. Zaten sandığın seviyede olasalardı ABD F-35'i iptal eder, F-16'ların hepsini predatörlerle değiştirirdi. Sen çok üstün teknoloji olarak olağanüstü bir araç sandığın prodatörler hakkında yazdıklarımın doğruluğunu sorgulamadın bile. Uyudun ve yemi yuttun. Kısacası bu konuda hiçbir bilgin yok. Ayrıca terörle mücadele için istediğiniz kadr son teknoloji silah sistemleri kullanın, her zaman dediğim gibi ağacın kökünü kesmedikten sonra sadece bu milleti uyutmaya devam edersiniz.

Predator B ya da diğer adıyla MQ-9 Reaper. Silahlara dikkat...

Geliştirmekte olduğunuz insansız hava araçlarını cirit gibi etkili ve ucuz bir silahla donatarak görevlendirene kadar, bir grup teröristi yok etmek için 94000$'lık Hellfire füzesini mi tercih edersiniz? Yoksa aynı işi yapabilecek yaklaşık 5000$'lık bir LGB'yı mı? Yoksa yaklaşık 700$'lık bir top mermisini mi? Tabi ki bir tarafınıza sürecek kadar çok paranız varsa veya cebinizdeki parayla ne yapacağını şaşıran bir budalaysanız tercihiniz size satılan Hellfire olacaktır.

Şimdi uykudan uyanıp esas konumuz olan F-35'lere döncek olursak, son derece stratejik bir silahtır. Her ülke hava kuvvetlerinde bulunmasını ister. Predatör vs araçların yapamayacaklarını yapar. Ordumuz sadece terörle mücadele için yok. Herhangi bir saldırıya karşı caydırıcılık için var. Daha önce de örnek vermiştim. 2020 sonrasında 200 civarı F-16 ile bölgesel güç olamayız. Bu tarihlerde rakip olarak gördüğünüz İsrail bu uçaklara sahip olacaklar. Bu uçakların en büyük özelliği radara yakalanmamaları. Sahip olacağımız 100+ uçak bize bu özelliği ile üstün caydırıcılık sağlayacak. Herhangi bir savaş durumunda radara yakalanmayan 100 uçakla yapacağımız saldırılarla düşmanın hava savunma sistemini kısa sürede saf dışı bırakabileceğiz. Örneğin bu düşman İsrail olsun. İsrail'in şu an bir mükemmel bir hava savunma sistemi var. Siz istediğiniz kadar uçaklar, insansız hava araçları, balistik füzelerle saldırın, hepsini bertaraf edecektir. Bir de İsrail'de  o savaş sırasında bizde olmayan F-35'lerin olduğunu düşünün ki 2020'den sonra kesinlikle olacak, yapacakları karşı saldırı ile bütün hava üslerimizi, radarlarımızı kısa sürede yok edeceklerdir. Son olarak "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. Eğer F-35'den vazgeçeceksek yerini onu aratmayacak bir uçakla doldurmamız gerekir.

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #614 : 13 Aralık 2012, 16:15:47 »
Tartışmanın ekseni kayıyor ben size önceki mesajımda " Hocam bugün bir F-16 nın doğuda verdiğimiz mücadelede silahlı bir ihadan daha etkili olabileceğini düşünüyorsanız halen daha uykudasınız." yani tamamen terörle mücadeleden söz ediyoruz silahlı ihanın insanlı bir uçakla savaşmasını hiçbir zaman konu almadım  :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #615 : 13 Aralık 2012, 16:19:53 »
Silahlı bir insansız hava aracının insanlı bir uçakla savaşmasından bahseden kim? Ne alaka?

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #616 : 13 Aralık 2012, 17:52:33 »
Silahlı bir insansız hava aracının insanlı bir uçakla savaşmasından bahseden kim? Ne alaka?
Bahseden sizsiniz  fazla değil bir üstteki mesaj işte yazınız "Zaten sandığın seviyede olasalardı ABD F-35'i iptal eder, F-16'ların hepsini predatörlerle değiştirirdi " bende değiştirmez çünkü bu durumda ihalar insanlı uçaklarla karşılaşmak savaşmak durumunda  kalacak yani burada bir karşılaştırma var ayrıca devam ediyorum yazdığınız " F-35'lere döncek olursak, son derece stratejik bir silahtır. Her ülke hava kuvvetlerinde bulunmasını ister. Predatör vs araçların yapamayacaklarını yapar. " mesajlarda  karşılaştırma yaptınız.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #617 : 13 Aralık 2012, 17:58:29 »
O mesajı bence gözlük takıp tekrar oku. Hiç bir yerinde insansız uçaklar insanlı uçaklarla karşılaşacak yazmıyor! Alakası dahi yok.

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #618 : 13 Aralık 2012, 18:01:23 »
Esas konuya dönecek olursak hocam siz ihalar konusunun mantığını anlayamamışsınız iha görür hissettirmeden sıfır riskle hedefi çok yüksek hassasiyetle vurur yok eder ama sizin sisteminize göre iha görecek F-16 isteyecek f-16 nın gürültüsü teröristlerin kaçmalarına imkan sağlayacak yalnızca teröristlerin bir kısmını etkisiz hale getirecek arazide kaybolan teröristler için bu sefer Sikorsky lerin kobraların biri gelip diğeri gidecek asker şehit olacak bunun maliyeti nedir hesapladınız mı Sikorsky dağa çarptı 17 asker şehit oldu bunun parasal karşılığı yok sadece helikopterin kendisi kaç milyon dolar devletin ödediği tazminat ve en önemlisi şehit askerler ? Bir defa koyduğunuz videolarda sabit hedefler var binalar vb yani en kolay hedefler o kadar da vursunlar bunun hiç önemi yok önemli olan arazideki hareketli unsurlar teröristlerdir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #619 : 13 Aralık 2012, 18:17:21 »
Esas konuya dönecek olursak hocam siz ihalar konusunun mantığını anlayamamışsınız iha görür hissettirmeden sıfır riskle hedefi çok yüksek hassasiyetle vurur yok eder ama sizin sisteminize göre iha görecek F-16 isteyecek f-16 nın gürültüsü teröristlerin kaçmalarına imkan sağlayacak yalnızca teröristlerin bir kısmını etkisiz hale getirecek arazide kaybolan teröristler için bu sefer Sikorsky lerin kobraların biri gelip diğeri gidecek asker şehit olacak bunun maliyeti nedir hesapladınız mı Sikorsky dağa çarptı 17 asker şehit oldu bunun parasal karşılığı yok sadece helikopterin kendisi kaç milyon dolar devletin ödediği tazminat ve en önemlisi şehit askerler ? Bir defa koyduğunuz videolarda sabit hedefler var binalar vb yani en kolay hedefler o kadar da vursunlar bunun hiç önemi yok önemli olan arazideki hareketli unsurlar teröristlerdir.

Pek anlaşılmayacak bir dille yazdığımı sanmıyorum. Bugünkü imkanlarımızla yapabileceğimiz en mantıklı şey, insansız hava aracının tespit ettiği hedefleri aynı anda harekat merkezine bildirmesi, belirlenen hedeflerin en uygun şekilde ateş altına alınmasıdır. Zaten yaptığımız da budur. Burada kullanılan duruma göre savaş uçağı da olabilir, topçu ateşi de, helikopter de, asker de. Şu an ki en az maliyetli olan sistem bu. Daha önce yazmıştım. Cirit neden var? Güdümsüz basit roketlerle işi bitirebiliriz. Veya güdümlü pahalı sistemlerle. Ama hem ucuz, hem de etkili bir silaha gerek var. O silahı geliştirdik. Peki o silahı nasıl kullanacağız? Tabi ki saldırı helikopterleri ve insansız hava araçlarıyla. Saldırı helikopteri kısmı da tamam gibi. Ancak insansız hava aracı kısmı üzerinden biraz daha çalışmamız gerek. O süre boyunca bugün yaptığımıza devam edeceğiz. Gidip de birilerine milyonlarca dolar para verip kimseyi zengin etmeyeceğiz.

F-16'lar kullandıkları hedefleme sistemi ile hareket halindeki terörist grupları gibi hedefleri rahatlıkla yok edebilirler. Arazide kaybolmaları silahlı bir predatör tarafından gerçekleştirilen bir saldırıdan farklı olmaz. Hatta daha zor. en uygunu saldırı helikopteri. Derin vadiler içerisine gizlerek kaçmaya çalışan teröristleri bile takip ederek yok edebilir. Sikorskyler gidip gelbilir de gitmeyebilir de. Her insansız hava aracı görüntüsünden sonra yapılan saldırı sonrası helikopter göndermeye gerek görünmüyor ki? Helikopterler her zamandüşüyorlar. Terör operasyonunda da yangın söndürmeye giderken vs de de. Bunun silahlı iha kullanmakla çözülecek bir sorun olmadığı aşikar.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2012, 19:01:53 Gönderen: SKYWOLF »