Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 79910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #490 : 24 Şubat 2024, 20:21:15 »
Ben gönül gözü açık olanlara yazıyorum onları.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #491 : 29 Şubat 2024, 12:39:34 »
Bu ayın ihracatı 24 milyar dolar olsa keşke.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #492 : 01 Mart 2024, 17:17:36 »
Türkiye de Star gazetesinin ekonomik rakamları yalan değilse iyileşme seyri var galiba. İhracatta aylık rakam 23 altına kitlendi takıldı kaldı. Bu rakam aylık 25 i görürse ben yeni bir şahlanış dönemi başlangıcı olarak umutlanacağım.  Türkiye bazen harap bitap düşüp ölmemek için mecbur yeme arası veriyor o zaman toparlanıp şahlanıyoruz. Şu kriz dönemi de bende o beklentiyi oluşturdu
« Son Düzenleme: 01 Mart 2024, 17:24:16 Gönderen: putty »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #493 : 01 Mart 2024, 20:45:02 »
Artan enflasyona bağlı olarak hammadde, işçilik vs giderler de artıyor. Dolayısıyla üretilen ürün fiyatı da artıyor. Artan fiyatlara rağmen ihracat rakamlarının sabit seviyelerde kalması büyüme değil, küçülmedir bence!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #494 : 01 Mart 2024, 21:18:15 »
Bu ayın ihracatı 24 milyar dolar olsa keşke.

Putty dolarin da enflasyonu %10. Biz aslinda 25'i coktan gecmeliydik.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #495 : 02 Mart 2024, 10:55:13 »
Artan enflasyona bağlı olarak hammadde, işçilik vs giderler de artıyor. Dolayısıyla üretilen ürün fiyatı da artıyor. Artan fiyatlara rağmen ihracat rakamlarının sabit seviyelerde kalması büyüme değil, küçülmedir bence!

Türkiye de enflasyonun artmasının ana sebebi DOLAR DIR. nasıl?

1-Petrolü dolar ile alıyoruz dolar artınca nakliye maliyetleri artıyor
2-Artan nakliye ve hammadde maliyetleri sebebi ile ürünlere zam geliyor
3-zamlar sebebi ile üretim maliyeti artıyor hayat pahalılaşıyor işçiliğe zam geliyor 2.maliyet artışı oluyor
4-artan maliyet artışları sebebi ile ürünler zamlanıyor hayat pahalılaşıyor derken kısır döngü sonucu enflasyon sürekli artıyor ve artmaya da devam edecek.
Türkiye de enflasyonun düşmesi için doların düşürülmesi gerekmektedir aksi takdirde enflasyon asla düşmez bilakis sürekli artacaktır...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #496 : 02 Mart 2024, 13:45:40 »

Türkiye de enflasyonun artmasının ana sebebi DOLAR DIR. nasıl?

1-Petrolü dolar ile alıyoruz dolar artınca nakliye maliyetleri artıyor
2-Artan nakliye ve hammadde maliyetleri sebebi ile ürünlere zam geliyor
3-zamlar sebebi ile üretim maliyeti artıyor hayat pahalılaşıyor işçiliğe zam geliyor 2.maliyet artışı oluyor
4-artan maliyet artışları sebebi ile ürünler zamlanıyor hayat pahalılaşıyor derken kısır döngü sonucu enflasyon sürekli artıyor ve artmaya da devam edecek.
Türkiye de enflasyonun düşmesi için doların düşürülmesi gerekmektedir aksi takdirde enflasyon asla düşmez bilakis sürekli artacaktır...

Peki Türk Lirasının Dolar karşısında bu kadar hızlı değer kaybetmesinin nedeni nedir? Uluslararası piyasada sadece dolar değil, enerjinin ana kaynağı olan petrol de aşırı zamlanmış durumda mesela. Enerji de dışa bağımlılığı nasıl azaltabiliriz? Aynı zamanda sanayi ve tarımda üretimi nasıl artırabiliriz? Birkaç seçim önce propaganda amaçlı gösterilen elektrikli bir traktör vardı. Ne oldu acaba ona? Nitelikli eleman bulmakta zorlandığını söylüyor çoğu kişi. Ülkeye teknik okullar lazımken imam okulu doldurursak, nitelikli insanları da üç kuruş paraya köle gibi kullanmaya  çalışıp yurtdışına kaçırırsak böyle olması gayet doğal!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #497 : 02 Mart 2024, 14:07:58 »
Çok güzel özetlemişsiniz sayın başkanım bir beğeni ateşledim.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #498 : 02 Mart 2024, 17:46:59 »
Şubat ihracatı 21.8 milyar dolar. Nasıl bu ihracat 25 milyar dolar olacak çakıldı kaldı koca ülke yazık bize. Polonya filan bizi solladı geçti gitti çoktan yazık bize.

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #499 : 02 Mart 2024, 20:17:34 »
Şubat ihracatı 21.8 milyar dolar. Nasıl bu ihracat 25 milyar dolar olacak çakıldı kaldı koca ülke yazık bize. Polonya filan bizi solladı geçti gitti çoktan yazık bize.
Sayin putty, onemli olan ihracat/ithalat orani (aslinda en onemli olan cari acik/gsmh orani hizmet ihracati ve ithalatini kapsadigi icin ama o gecikmeli aciklaniyo.) Ihracatin rekorlar kirmasi pek bir anlam ifade etmiyor ithalat daha hizli artiyorsa. Mesela 2002-2010 yillari arasi ihracat cok artti ama ithalat daha da hizli artti ve bence hic de iyi olmadi.

Subat 2024'te bu oran %75lerde, gecen senenin subat'inda %60 dip seviyesini gormustu kur sabitlenmesinden dolayi. Asil onemli olan, bu sene cari acigin 30m$'in altina dusebilecegi ihracattaki artis ve ithalattaki gerilemeyle. Bu durumda yil sonu cari acik/gsmh orani %2.5 altini gorur ve herhalde son 20 yilin en dusuk orani olur (covid ve 2008 kuresel kriz zamani haric).
« Son Düzenleme: 02 Mart 2024, 20:21:19 Gönderen: Prof. Dogu »