Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 868731 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 49
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3990 : 04 Aralık 2023, 22:33:47 »
Daha önce bahsettiğim gibi tipik bir tüm suç Türkiye'nin, ABD suçsuz, onlar hep haklı doğru kafası.

ABD'nin 50 yıldır başına sardığı sorunları bir araştır, oku, öğren sonra gel buraya konuşuruz.

Dibindeki Suriye'de PKK'ya devlet kurdurmak için binlerce tır silah veren, operasyon yapmaman için her türlü çabayı sarfeden, FETÖ'den çeşitli klikleri devleti ele geçirsin diye besleyip büyüten, 10 yılda bir darbe, darbe girişimi ya da muhtıra verdiren ABD haklı ama biz hep haksızız.

Ohoo konu yine rayından çıkmış. Herkes geçmişe dönmüş. Yangına biraz da ben benzin dökeyim. Değişiklik olsun. ;D

Bu konuda Türkiye'yi yöneten hükümet tek başına suçlu değil! ABD'de suçlu. Mesela bilnlerce silah gönderilen pkk ve uzantılarına ondan birkaç yıl önce sınırlarımızdan geçiş izni vermiştik. Kimse demesin, bu falancaoğlunun hatası. Yok hayır, bu sadece onun değil, hepsinin, özellikle de "biz genişletilmiş kuzey afrika ve büyük ortadoğu projesinin eşbaşkanlarından biriyiz" diyenin ve ona alkış tutanların suçu. O  proje Türkiye'nin değil, ABD'nin projesi ve öncelikli görevi tüm ortadoğuyu İsrail'in çıkarlarına uygun biçimde şekillendirmek amaçlıydı. Bu ülkede 20 senedir birinin izni olmadan devlette kuş bile uçamıyor! O nedenle kimse hikaye anlatıp milleti aptal yerine koymasın.

Mesela FETÖ Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kumpaslar kurarken "ben bu davanın savcısıyım" diyen de suçlu. O dönem FETÖ'nün ABD'nin maşası olduğunu ısrarla söyleyenler vardı ve ne istiyorlarsa verildi FETÖ'ye! Bugün FETÖ elebaşına hakaretler edenler, o gün onu suçlayanlara hakaretler ediyordu. Rezalet! Tabi insanda birazcı olsun utanma olur!

Bunun gibi sayısız örnek var. Say say bitmez. Bunları tartışmanın yeri bu forum değil! Ama biz de af edersiniz salak değiliz! O nedenle bu tartz boş muhabbetleri foruma taşımayınız!

Kısacası kimse kendisini akkaşık sanmasın!

Artık konuya dönebiliriz.  ABD bize F-35 vermez!

Çok iyi yazıyorsun SKYWOLF
+1

Konuya dönersek,

Artık F-35 i filan unutmamız lazım, sevgilisi tarafından terk edilmiş ama bir türlü kopamayan aptal aşıklar gibi davranamayız.
 Madem bir yola çıktık , artık tüm imkanlarımızla kendi uçağımıza abanmalıyız.
 Motoru zamanında yetiştirmek için 6bin mühendis yetmiyor  mu 10 bin - 20 binini işe almalıyız.
Motoru alamıyorsak o motorları tasarlamış mühendisleri transfer ederiz, affedersiniz her insanın bir fiyatı vardır, devlet o adamlara devlet düzeni içinde yüksek paraları vermiyorsa bir fon kurulur oradan ödeme yapılır.  Binlerce partili kişiye çeşitli bahanelerle 5er 6şar maaş ödemesi yapılıyor dışarıdan getireceğimiz 100-200 hatta 1000 mühendise de ödeme yapacak gücümüz vardır herhalde.
Futbolcu eskisi adamları transfer etmek için bir sene de milyonlarca euro ödüyor bu halk , uçak motoruna giden yolda yetişmiş iş tecrübeli mühendise birkaç yüzbin dolar mı ödeyemeyecek.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3991 : 04 Aralık 2023, 22:37:43 »
Daha önce bahsettiğim gibi tipik bir tüm suç Türkiye'nin, ABD suçsuz, onlar hep haklı doğru kafası.

ABD'nin 50 yıldır başına sardığı sorunları bir araştır, oku, öğren sonra gel buraya konuşuruz.

Dibindeki Suriye'de PKK'ya devlet kurdurmak için binlerce tır silah veren, operasyon yapmaman için her türlü çabayı sarfeden, FETÖ'den çeşitli klikleri devleti ele geçirsin diye besleyip büyüten, 10 yılda bir darbe, darbe girişimi ya da muhtıra verdiren ABD haklı ama biz hep haksızız.

Ohoo konu yine rayından çıkmış. Herkes geçmişe dönmüş. Yangına biraz da ben benzin dökeyim. Değişiklik olsun. ;D

Bu konuda Türkiye'yi yöneten hükümet tek başına suçlu değil! ABD'de suçlu. Mesela bilnlerce silah gönderilen pkk ve uzantılarına ondan birkaç yıl önce sınırlarımızdan geçiş izni vermiştik. Kimse demesin, bu falancaoğlunun hatası. Yok hayır, bu sadece onun değil, hepsinin, özellikle de "biz genişletilmiş kuzey afrika ve büyük ortadoğu projesinin eşbaşkanlarından biriyiz" diyenin ve ona alkış tutanların suçu. O  proje Türkiye'nin değil, ABD'nin projesi ve öncelikli görevi tüm ortadoğuyu İsrail'in çıkarlarına uygun biçimde şekillendirmek amaçlıydı. Bu ülkede 20 senedir birinin izni olmadan devlette kuş bile uçamıyor! O nedenle kimse hikaye anlatıp milleti aptal yerine koymasın.

Mesela FETÖ Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kumpaslar kurarken "ben bu davanın savcısıyım" diyen de suçlu. O dönem FETÖ'nün ABD'nin maşası olduğunu ısrarla söyleyenler vardı ve ne istiyorlarsa verildi FETÖ'ye! Bugün FETÖ elebaşına hakaretler edenler, o gün onu suçlayanlara hakaretler ediyordu. Rezalet! Tabi insanda birazcı olsun utanma olur!

Bunun gibi sayısız örnek var. Say say bitmez. Bunları tartışmanın yeri bu forum değil! Ama biz de af edersiniz salak değiliz! O nedenle bu tartz boş muhabbetleri foruma taşımayınız!

Kısacası kimse kendisini akkaşık sanmasın!

Artık konuya dönebiliriz.  ABD bize F-35 vermez!

Kimse o dönemlerde hükümetin suçu yok demiyor. Benim itirazım Türkiye'nin tüm suçları alıp ABD'ye suç bırakmayanlarda.

2013'e kadar hükümetin dış politikası tam bir fecaattı. Buna kim itiraz edebilir? Lakin birisi de kalkıp o dönemde onu yapmamız gerekiyordu ki gücü ele geçirebilelim diyebilir. Onlarla birlikte göründük ki iktidarımızı koruyabilelim diyebilir. Bunu kim bilebilir?

Bu ülkede FETÖ 1980 darbesinden beri ordunun, emniyetin, yargının içine sızmaya başladı. Sormak istiyorum 15 Temmuz'da kaç tane general FETÖ'den tutuklandı. Herhalde 13 yılda general olunmuyor. FETÖ'nün devlete sızmasında mevcut iktidarın en kadar suçu varsa geçmiş iktidarların da o kadar suçu vardır. PYD'ye sınırlarımızdan geçiş izni vermek büyük hataydı. Kesinlikle. Lakin 6 ay önce bir Cumhurbaşkanı adayı bu terör örgütünü terör örgütü olarak görmeyip vatanını savunan bir oluşum olarak nitelendirdiğini de unutmamak lazım. Yine aynı şahsın FETÖ'den atılan teröristleri yeniden devlete geri almayı vaat ettiğini de ayrıca ekleyelim.

Bizi bugün bu durumlara sokan en önemli suçlu 80'lerde, 90'larda savunma sanayi konusunda hiç bir adım atmayan iktidarlardır. Biz bugün elde ettiğimiz kazanımları 80'ler ve 90'larda büyük adımlar atsak 10 yıl önce elde edebilirdik. B elki de 2000'lerde kendi 4. nesil savaş uçağımızı üretmiş olurduk. 2010'larda kendi motorumuzu üretmiş KAAN'ı 2028'e kendi motorumuzla çoktan hazırlamış olurduk. Benim bu hükümetin en desteklediğim başarısı savunma sanayidir. Keşke daha önce bu adımlar ciddi anlamda atılabilseydi de bizim 10 yıla ihtiyacımız var demek yerine o 10 yıl çoktan bitmiş olsaydı.

Kimse hatasız, pirüpak değildir. Lakin tek başına Türkiye suçlu, ABD S-400 almasak buna vereceklerdi, tüm suç bizde yaklaşımını da zerre kabul etmiyorum.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3992 : 04 Aralık 2023, 22:42:52 »

S-400 aldık F-35'ten çıktık rahatladın mı?

Devlet aklı F-35 projesinden çıkmak için S-400 alıp kendini attırdı. Demek ki F-35 istenmemiş ve S-400 alıp kendimizi attırmamızı sağladık rahatladın mı?

Papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorsun. Bu benim düşüncem ben böyle bakıyorum olaya sana ne? Sen böyle bakıyorsun ben böyle bakıyorum seni ne ilgilendirir ne alakadar eder?

Benim düşüncem, fikrim, teorim bu. Sen hala S-400 alınmasa verilirdi diyorsun. Bu da senin bakış açış. Bana göre yanlış ama ne yapabilirim?

Bak EF2000 Typhoon konusunda haber var. Almanlar Akdeniz'deki sondajı bahane gösterip Typhoon vetosunu kaldırmak istemiyormuş. Şimdi de çıkıp sorunların sadece S-400 ile kaynaklandığını iddia edebilir misin?

Bob Menendez bile geçen yıl S-400 sorunlardan sadece birisi. Türkiye'ye uçak vermemiz için atması gereken çok adım var derken sen hala S-400 deyip bozuk plak gibi söylenip duruyorsun.

@Archangel99 kendi fikirlerinizi devlet aklı vb. sözlerle makyajlamayin. F35 için siyasiler ve Hvkk S-400 faciasindan sonra cok uzun sure çalıştı. Ayrıca o dediğiniz devlet aklı F35 almak istemeseydi boyle bi olaya girişmesine gerek yoktu. Bilmiyorum ne kadar haberdarsiniz ama Kanada da proje ortağı olmasına rağmen uçak almak istemedi, hiç bir sorun da çıkmadı. Kimse çıkıp siz proje ortağısınız uçak almak zorundasınız demedi. Madem o argüman olarak kullandığınız devlet aklı F35 istemiyordu bu yola girebilirdi rahatlıkla. Üstelik sanayi katılımından elde edilen gelir ve ToT da kaybedilmezdi. Sanki bu yöntem de bahsettiğiniz devlet aklına yaraşır olurdu. Ama yok tabi öyle bişey sadece bahane aklı o.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3993 : 04 Aralık 2023, 22:48:12 »

S-400 aldık F-35'ten çıktık rahatladın mı?

Devlet aklı F-35 projesinden çıkmak için S-400 alıp kendini attırdı. Demek ki F-35 istenmemiş ve S-400 alıp kendimizi attırmamızı sağladık rahatladın mı?

Papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorsun. Bu benim düşüncem ben böyle bakıyorum olaya sana ne? Sen böyle bakıyorsun ben böyle bakıyorum seni ne ilgilendirir ne alakadar eder?

Benim düşüncem, fikrim, teorim bu. Sen hala S-400 alınmasa verilirdi diyorsun. Bu da senin bakış açış. Bana göre yanlış ama ne yapabilirim?

Bak EF2000 Typhoon konusunda haber var. Almanlar Akdeniz'deki sondajı bahane gösterip Typhoon vetosunu kaldırmak istemiyormuş. Şimdi de çıkıp sorunların sadece S-400 ile kaynaklandığını iddia edebilir misin?

Bob Menendez bile geçen yıl S-400 sorunlardan sadece birisi. Türkiye'ye uçak vermemiz için atması gereken çok adım var derken sen hala S-400 deyip bozuk plak gibi söylenip duruyorsun.

@Archangel99 kendi fikirlerinizi devlet aklı vb. sözlerle makyajlamayin. F35 için siyasiler ve Hvkk S-400 faciasindan sonra cok uzun sure çalıştı. Ayrıca o dediğiniz devlet aklı F35 almak istemeseydi boyle bi olaya girişmesine gerek yoktu. Bilmiyorum ne kadar haberdarsiniz ama Kanada da proje ortağı olmasına rağmen uçak almak istemedi, hiç bir sorun da çıkmadı. Kimse çıkıp siz proje ortağısınız uçak almak zorundasınız demedi. Madem o argüman olarak kullandığınız devlet aklı F35 istemiyordu bu yola girebilirdi rahatlıkla. Üstelik sanayi katılımından elde edilen gelir ve ToT da kaybedilmezdi. Sanki bu yöntem de bahsettiğiniz devlet aklına yaraşır olurdu. Ama yok tabi öyle bişey sadece bahane aklı o.

Yukarıda Bob Menendez'in açıklamalarını yazdım hala S-400 diyorsunuz.

Benim size bir şey anlatmama gerek yok artık siz bildiğiniz şekilde yaşamaya devam edin. S-400 almasak ne olurdu diye düşünüp alternatif gerçeklilik kurgulayabilirsiniz. Yoksa ne yazsam, ne kaynak göstersem hala S-400 aldık deyip duracaksınız. Benim sizi ikna etmek gibi bir görevim yok.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #3994 : 04 Aralık 2023, 23:03:46 »
Yok efendim önceki hükümetler zamanında FETÖ devlete sızmışmış vs. O dönemlerde devlete sızmasınlar diye devleti yönetenlerin katı ve bence saçma kurallarını her fırsatta propaganda aracı olarak kullananların  hikayeleri bunlar. Bunun böyle olduğunu bile bile tüm olanalkları önlerine seren tek hükümet oldu! Konunun yeri burası değil diyorum ve tekrar ediyorum; biz salak değiliz! Lütfen artık bizi salak yerine koymaya çalışmayın. Ben bir vatandaşım. Mevcut hükümet verlığını sürdürsün diye çabalayan muhalefet partilerinden birinin üyesi veya destekçisi değilim. Sesimi çıkarmıyorum diye dönen rezaletleri fark etmediğimi veya onayladığımız kimse düşünmesin. Benim gibi milyonlarcası var ve tekrar ediyorum; biz salak değiliz!

S400 falan hikaye. İşin özeti şu BOP eşbaşkanlığı ile Ortadoğu'yu bize vereceklerine inanarak ABD'nin dümen suyunda hareket ettik önceleri. Ama O projenin hedeflerinden birini olduğumuzu acı bir şekilde öğrendik. (Gerçi biz biliyorduk da birileri bilmiyordu.) Akreple dost olursan akrep doğası gereği seni eninde sonunda sokacaktır. Aldatıldık, kandırıldık vs. Herhangi bir stratejik etkinlik yeteneğine sahip olmayanların uluslararası ilişkilerde  ve uzantılarıyla olan ilişkilerinde kandırılmaları kaçınılmazdır. Tarih okuyan herkes bunu bilir. Eh artık çok da mecbur kalınca özellikle savunma sanayine önem verdik. vs. Belki en büyük karımız bu oldu.

ABD uzun süre bize F-35 falan vermeyecektir. ABD, kendisine Eeeeyyyyy ABD diyenlere F-35 vermiyor. Anayasalarında böyle yazıyor. O nedenle bu konuyu bu kadar uzatmaya gerek yok.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3995 : 04 Aralık 2023, 23:12:26 »
@Archangel Her yazdığımız gonderide altta kalıyorsunuz sonrada topu orta sağaya çekmek için yok o şunu dediydi bu bunu dediydi, 50 küsur sene önce şöyle olduydu noktasında kalıyorsunuz. Menendez tarih oldu çöpe gitti bile. Biz burada kişi bazlı bir değerlendirme yapmıyoruz. One sürdüğünüz argumanin bu sebeple bir degeri yok. Daha büyük ölçekte, olaylara daha yukarıdan bakarak, mantıklı argumanlarla bir sonuca varabiliriz.  Artık daha da yazacak bişey yok bunların uzerine. Tencere çok su kaldırdı. Forumu takip edenler elbette pay çıkarmıştır diye dusunuyorum. Foruma saygilar....

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3996 : 04 Aralık 2023, 23:15:13 »
Yok efendim önceki hükümetler zamanında FETÖ devlete sızmışmış vs. O dönemlerde devlete sızmasınlar diye devleti yönetenlerin katı ve bence saçma kurallarını her fırsatta propaganda aracı olarak kullananların  hikayeleri bunlar. Bunun böyle olduğunu bile bile tüm olanalkları önlerine seren tek hükümet oldu! Konunun yeri burası değil diyorum ve tekrar ediyorum; biz salak değiliz! Lütfen artık bizi salak yerine koymaya çalışmayın. Ben bir vatandaşım. Mevcut hükümet verlığını sürdürsün diye çabalayan muhalefet partilerinden birinin üyesi veya destekçisi değilim. Sesimi çıkarmıyorum diye dönen rezaletleri fark etmediğimi veya onayladığımız kimse düşünmesin. Benim gibi milyonlarcası var ve tekrar ediyorum; biz salak değiliz!

S400 falan hikaye. İşin özeti şu BOP eşbaşkanlığı ile Ortadoğu'yu bize vereceklerine inanarak ABD'nin dümen suyunda hareket ettik önceleri. Ama O projenin hedeflerinden birini olduğumuzu acı bir şekilde öğrendik. (Gerçi biz biliyorduk da birileri bilmiyordu.) Akreple dost olursan akrep doğası gereği seni eninde sonunda sokacaktır. Aldatıldık, kandırıldık vs. Herhangi bir stratejik etkinlik yeteneğine sahip olmayanların uluslararası ilişkilerde  ve uzantılarıyla olan ilişkilerinde kandırılmaları kaçınılmazdır. Tarih okuyan herkes bunu bilir. Eh artık çok da mecbur kalınca özellikle savunma sanayine önem verdik. vs. Belki en büyük karımız bu oldu.

ABD uzun süre bize F-35 falan vermeyecektir. ABD, kendisine Eeeeyyyyy ABD diyenlere F-35 vermiyor. Anayasalarında böyle yazıyor. O nedenle bu konuyu bu kadar uzatmaya gerek yok.

Olabilir. 2003'ten sonra sızmaya başlamışlardır. 13 yılda general olup darbeye teşebbüs etmişler demek ki. Büyük başarı gerçekten(!)

Biz de aptal değiliz sayın SKYWOLF. Her şeyi 2003'ten sonra başladı demek gerçekleri reddetmektir. Bununla alakalı pek çok emekli subay kitap yazdı, konferanslar verdi. 80'lerde, 90'larda FETÖ'nün orduya nasıl sızmaya başladığını dile getirdi. Siz ise bunlara hikaye deyip kestirip atıyorsunuz. Bana göre de hep mevcut iktidarın suçu lafı hikayedir.

Evet maalesef mevcut iktidar 2003-2013 arası bunlara destek verdi ve göz yumdu. Ama öncesi yok hikaye derseniz buna itiraz ederim.

Mecbur kaldık ne demek? Diğerleri neden yapmadı? 74'te ambargo yedik. 90'larda terörle mücadelede helikopter için yalvardı bu ülke. Bu basiretsizlikleri görmezden gelip şimdi mecbur kaldık diyerek küçümseyelim mi?

Marifet iltifata tabidir. Her hatada yerin dibine gömelim, her kusurda yerden yere vuralım ama doğru bir işte mecbur kaldık yaptık deyip küçümseyelim mi? Kusura bakmayın. Diğerleri de yan gelip yatacağına yapsaydı. Yıllarca bu ülkeyi yöneten beceriksizliklerin savunma sanayisini boşlamasının acısını biz çekiyoruz.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2023, 23:21:52 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3997 : 04 Aralık 2023, 23:21:14 »
@Archangel Her yazdığımız gonderide altta kalıyorsunuz sonrada topu orta sağaya çekmek için yok o şunu dediydi bu bunu dediydi, 50 küsur sene önce şöyle olduydu noktasında kalıyorsunuz. Menendez tarih oldu çöpe gitti bile. Biz burada kişi bazlı bir değerlendirme yapmıyoruz. One sürdüğünüz argumanin bu sebeple bir degeri yok. Daha büyük ölçekte, olaylara daha yukarıdan bakarak, mantıklı argumanlarla bir sonuca varabiliriz.  Artık daha da yazacak bişey yok bunların uzerine. Tencere çok su kaldırdı. Forumu takip edenler elbette pay çıkarmıştır diye dusunuyorum. Foruma saygilar....

Yine gereksiz lakırdı yapıyorsunuz. Siz önce Bob Menendez'in burada paylaştığım açıklamalarına cevap verin. Hala diyorsunuz ki altta kaldın topu orta sahaya çekiyorsun. Ben adamın S-400'den ayrı bir araba veto nedenini yazıyorum siz bunlara cevap veremeyip ad hominem yapıyorsunuz.

Tutturmuşsunuz bir S-400 tek argümanınız bu. Menendez bile tek sorun S-400 değil, pek çok sorun var diyor hala S-400 aşağı S-400 yukarı.

Öne sürdüğüm argümanların bir değeri yokmuş. Menendez'in açıklamaları ortada ama sizin plak takılı kalmış S-400'de.   Benim bu yazdığım kaçıncı yorum hala buna da boş diyeceksiniz plağı değiştirin

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3998 : 04 Aralık 2023, 23:38:05 »
Türkçe yazilanlari anlayabiliyorsaniz son  yazdığım ileti size gerekli cevabı veriyor zaten.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3999 : 05 Aralık 2023, 00:09:01 »
Hâlâ, dünyada ve Türkiye'de ABD'yi tanımayan var mı? Abd'yi mi konuşacağız gerçekten?

Türklerin doğuştan genlerine işleniyor, Abd'nin nasıl bir ülke olduğu konusu.Türkiye'de doğan her Türk, Abd'nin ne olduğunu doğuştan biliyor zaten. Bunu konuşmak bile abesle iştigal.

Abd, İngiltere, Avrupa, İsrail, Rusya ve Çin'in neyini konuşacağız? Bunları bilmeyenlerin siyasette, Orduda, istihbarat teşkilatında, poliste v.b. yerlerde ne işi var. Gidip köyde tarlalarla, hayvanlarla uğraşsınlar.