Gönderen Konu: Türk Eğitim Sistemi  (Okunma sayısı 12018 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Eğitim Sistemi
« Yanıtla #70 : 25 Şubat 2024, 23:01:44 »
Sn putty biraz çocuklardan bahsederken örneğin Avrupa'da ve Amerika'da çocukların daha doğrusu bebeklikten çocuğa geçerken aileler çoçukta zeka geriliği yada kabiliyet eksikliği var mı? Diye çocukların motor becerilini ölçerler...

Nedir bu motor testi ?

Örnek LEGO gibi oyuncaklar vardır.yada yıldız bir şekli yıldız şeklinde bir cismi yuvaya yerleştirmesi yada yuvarlak şekli yuvarlak bir yuvaya yerleştirmesi gibi...zekayı tanımlamaya yönelik oyun şeklindeki testler..

Şimdi Türkiyede kaç ebeveyn motor kabiliyeti şeklinde var olan bu gerçekliği biliyordur sorun bakalım etrafınızdaki ebeveynlere motor kabiliyeti deyince ne anlayacak.

Kısaca zeka kavramı IQ testinden ibaret olmasa gerek.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2024, 00:09:20 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #71 : 25 Şubat 2024, 23:22:47 »
Bir diğer sorun şu; özel okulların sayısı arttı ve Devlet yeni okul yapımını azalttı son 10 senede özellikle. Görece küçük bir şehirde yaşıyorum ve 6-7 özel okul var ancak son birkaç yılda fahiş fiyatlar çekince insanlar çocuklarını Devlet okuluna almayı seçti ancak bu sefer de Devlet okullarında öğrenci sayısı artmaya başladı. Devlet eğitim işinde sırtını özel sektöre yaslamış gidiyor. Yeni yerleşimin olduğu bir semt var burada; ortasında bir özel okul ama kilometrelerce yakınında Devlet okulu yok.

Milli Eğitim Bakanının kendi özel okulları olduğu söyleniyordu. Sektörde şirketi olan insanları o sektörde Bakan yapmalarını çok yanlış buluyorum. Otel zinciri olanTurizm Bakanı, Hastane sahibi Sağlık Bakanı olmamalı.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 25 Şubat 2024, 23:33:10 »
Lise hariç oğlumu bir özel okul bir devlet okulu şeklinde okuttum. İlk okulun ilk üç sınıfını özelde, sonrasını memnun olmamam sebebiyle devlette, liseyi ise özel okulda okuttum. İşin açıkçası güvenlik, sigara, uyuşturucu gibi kaygılar olmasa lisede de özel okula boşuna vermişim. İngilizceyi kendisi öğrendi ve liseye başladığında devletten gelmesine rağmen sınıfının en iyisiydi. alan derslerinde ise eninde sonunda herkes ya özel ders aldırıyor, yada dershaneye gönderiyor. İşin açıkçası özel okulların da özel bir numarası yok. Hatta derece yapan birçok öğrenci son sınıfta açık liseye girip, okula gitmeksizin sınava hazırlanıyordu. Bizim de en son düşüncemiz oydu ama MEB açık liseyi çok çok kısıtladı. Artık normal öğrencilerin açık liseye gitmesi imkansız. Tabi bu sınav odaklı eğitim sitemimizden kaynaklanıyor.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2024, 23:44:06 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #73 : 25 Şubat 2024, 23:36:51 »
hepinize beğeni ateşledim bunlar faydalı yorumlar
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #74 : 29 Nisan 2024, 22:45:31 »
Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adı altında yeni eğitim modeli konuşuluyor. Hiç umutlu değilim hep altından bir maksat çıkıyor ama bakalım nasıl bir şey olacak. Bizim kanalların kötülemelerine hemen inanmak istemiyorum ilerleyen zamanda içeriği daha netleşince anlarız. Yine kafayı dindar nesillere taktılarsa bu kadar tantana ideolojikse yazık. Gerçi artık eğitim işi internete geçti okullar ile insanları yönlendirmek artık çok zor. Var mı bu konuda bilginiz.

https://gorusoneri.meb.gov.tr/
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2024, 22:59:14 Gönderen: putty »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #75 : 30 Nisan 2024, 18:05:39 »
İmam hatipleri düz lise cazibesine ve eğitim düzeyine getirip üniversitede benzer şansa sahip yapamadılar çare düz liseyi aşağı çekiyorlar. İntegral filan müfredattan kaldırmışlar. İngilizce öğretme integral öğretme her şeyi üniversitemi öğretecek. Üniversite bina uçak makine chip yapmayı mı öğretecek integral mi öğretecek. Lisans öncesi eğitimin bir görevi de üniversiteye yeterli genç yetiştirmek değil mi. Fonksiyonun altındaki alanı bulucan nedir Türklerin bu kadar integralle meselesi.

Yeni bir sisteme geçmek istiyorsan maneviyata kafayı takacağınıza eğitimi tam güne çıkartmanın yollarını zorlasanıza sabahçı öğlenci diye lise hayatımı var dünyada.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2024, 18:08:20 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #76 : 30 Nisan 2024, 18:45:09 »
Eee nede olsa bir ülkeyi içten yoketmenin en güzel ve en ucuz yolu sürekli eğitim sistemi ile oynamak ve onu aşağıya çekmektir.

Bu ülkenin eğitim sistemi ile kaç senedir oynanıyor

Heryere üniversiteler yaptılar şimdibheryer okumuş işsizle dolu

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 30 Nisan 2024, 19:30:15 »
putty,
eger bu getirilmek istenen sistemi kendi icinde ya da bir oncekiyle karsilastirirsan haklisin. Sanirim ABD benzeri bir sistem getirilmek isteniyor. ABD'deki liselerde Integral denilen konu normal mufredatin yani liseden mezun olma sartinin bir parcasi degil. Aslinda herkesi hizmet eden bir sistem var. AP (ileri yerlestirme dersleri) adi verilen universite mufredatina uygun kalkulus derslerini almak isteyen, o kapasitedeki cocuklar lisede o dersleri aliyor ve taylor serilerinden 2'li 3'lu integrallere kadar her seyi ogrenir ama derdi liseden mezun olmak 2 yillik bir universiteye gitmek isteyen bir ogrenci ise normal mufredati takip edip ise cebir 2 ya da kalkuluse giris dersi alip okulu yani liseyi bitirebiliyor. Kalkulus'e giris dersinde en fazla limitleri ve turevi ogrenir. Burada artik ogrencinin kapasitesine gore bir dagilim var. Herkesi illa integral ogrenmek zorundasindan kurtariyor. Cocuk belki sosyal bolume gidecek, bu cocuga 3. dereceden integral cozdurmenin bir alemi yok. Matematik analitik zeka icin gerekirin suyunu cikarmaya luzum yok

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 30 Nisan 2024, 20:36:47 »
Türk Eğitim Sisteminin noksanliklari ve ulkemizin gelismis ulkeler  ve Avrupa siralamasindaki konumu sanirim mevcut durumun net ozetidir. Egitimciler yani ogretmenlerimizin ekonomik memnuniyetsizlikleri bir yana , Ogretmen aciginin  kapatilamasi icin ciddi bir adim atilmamasi, yeni ogretmen adaylarinin yetersizligi,okullarin yetersizligi , ve siniflardaki yogunluk. Ogrencilerin ekonomik nedenlerden dolayi yeterince beslenememesi. Okul mudurlerinin yetersizligi. Mufredatimizda Bililim , yerine din konularinin gun gectikce daha fazla agirlik verilmesi. Milli egitimin ulkenin gereksinimine gore mufredat hazirlama yerine siyasi gorus uzerine agirlik vermesi mevcut duruma gelmemeizin ana nedenleridir.  Sorunumuz  sadece ilk orta lise ogrenimi ile de sinirli degildir. Sorunlar yuksek egitimde universitelerimizde de mevcutdur cunku universitelerimizin kaliteleride gun gectikce dusmektedir. Universite ogrencilerinin  serbest dusunebilecegi universite ortamlari siyasi rektor atamalari nedeni ile gun gectikce sayilari azalmaktadir. Dusunebilen ulkemize yarali olacak bizleri ileriye tasiyabilecek kisiler yetistirmek yerine iteatkar kisiler yaratmak icin var gucumuz ile calisiyoruz.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #79 : 30 Nisan 2024, 20:53:01 »
Bu internet çağında artık okullarda insanları tektipleştirmek eskisi gibi mümkün değil bu yüzden ideolojik bir endişem yok hayat benim itikatımca ilerliyor. Ben vatanseverlikten konuşuyorum yoksa endişe ettiğim bir şey yok yaşamın aktığı yöne salmışım kendimi gidiyorum onlar tersine gitmeye çalışıyorlar ne yapsalar olmaz onlar düşünsün bize bir şey olmaz. Hayat döner dolanır yine bizim istediğimiz gibi olur