Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 266164 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1180 : 31 Ağustos 2020, 22:40:00 »
Yunanlılar fransadan 8-10 tane rafale alıyormuş galiba imzalarda atılmış...
Ben 18 diye okudum bir forumda. Hatta 8 adedi şu an kullanılan envanterden hibe olarak teslim edilecekmiş. 10 adedi parasıyla.
https://www.savunmasanayist.com/yunanistan-18-adet-rafale-aliyor/
bende 18 adet diye okudum ama 8 tanesi için imza atılınca direk 8 dedim.

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1181 : 31 Ağustos 2020, 23:06:32 »
Neredeyse bir filo uçak alımı sözkonusu. Daha öncede bununla ilgili spekülasyonlar yapılıyordu.
Yalnız rafale denilince
-Rbe2 Aesa radar
-Democles targeting pod hedefleme podu
-Mıca ve meteor bvr füzesi
-Rcs frontal 0.2-0.5mkare`lik bir radar kesit oranı
Yunan bu uçakla hava yer modunda 1200-1500km muharebe yarıçapında karasaldırısı yapma imkanına kavuşuyor bu rakam f16nınkinden fazla bir menzile sahip olduğu anlamına geliyor. İki adet scalp ile oldukça tehlikeli olabilecek bir uçak bu bence rafale den bahsederken sadece hava-hava olarak düşünülmemeli hava yer anlamında yunan hava kuvvetlerine çok şey katar dikkatli olmamız gerek.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1182 : 31 Ağustos 2020, 23:10:05 »
S-400'lerimiz Rafale'lere havada yaşama şansı vermez...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1183 : 31 Ağustos 2020, 23:16:35 »
S-400'lerimiz Rafale'lere havada yaşama şansı vermez...

Umarim o zaman kadar ABD secimleri de bitmis olur ;)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1184 : 31 Ağustos 2020, 23:54:23 »
Doğu Akdeniz'de Oruç Reis için yeni NAVTEX kararı

Oruç Reis gemisinin, sismik çalışma yürüteceği alan için 12 Eylül'e kadar devam edecek yeni Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan edildi.

İlgili bölgeye dair ilanda daha önce çalışmaların 1 Eylül'e kadar sürdürüleceği duyurulmuştu, yeni bildiriyle görev süresi 11 gün uzatılmış oldu.

Buna göre Oruç Reis sismik araştırma gemisi, Ataman ve Cengiz Han isimli gemilerle birlikte Doğu Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında daha önce ilan edilen bölgede sismik çalışmalarını yürütecek.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.

Tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki ender araştırma gemilerinden biri olan gemide, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik olarak jeofizik araştırması yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberler-suriyede-baslayan-orman-yangini-turkiyeye-sicradi-41600024
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1185 : 31 Ağustos 2020, 23:56:50 »
Yunanistan uluslararası antlaşmaları açıkça çiğniyor

Yunanistan, Doğu Ege adalarında silahlı kuvvet bulundurarak Lozan ve Paris antlaşmalarını açıkça ihlal ediyor.

Uluslararası medyada, bir grup Yunan askerinin cuma günü Meis Adası'na indiğini belgeleyen görsellerin yayımlanması, Atina yönetiminin adalardaki silahsızlandırma şartı ihlallerini tekrar gündeme getirdi.

Antalya'nın Kaş ilçesine 2 kilometre mesafedeki Yunan adası Meis'e, "Blue Star" isimli feribotlarla asker taşındığı ortaya çıktı.

Feribotlardan Yunan sivil vatandaşlar ve yabancı turistlerle inen askerlerin Rodos Adası'ndan geldiği ve tam donanımlı oldukları görüldü ancak Ada'ya getirilen asker sayısına ilişkin resmi makamlardan açıklama yapılmadı.

Türkiye'nin Oruç Reis sismik araştırma gemisiyle Doğu Akdeniz'de araştırma faaliyetleri yürüttüğü sırada Yunanistan'ın Meis'e asker çıkarması, "provokatif" bir adım olarak değerlendiriliyor.

Söz konusu olay, Yunanistan’ın Ege’deki Yunan adalarını silahlandırmakla 1923'teki Lozan ve 1947'deki Paris anlaşmalarının ilgili maddelerini açıkça çiğnediği gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

LOZAN ANTLAŞMASI

Doğu Ege bölgesinde yer alan Oniki Adalar, 1912 Trablusgarp Savaşı’nın ardından imzalanan Uşi Antlaşması ile İtalya’ya verildi ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında imzalanan Paris Antlaşması'na kadar İtalya'nın egemenliğinde kaldı.

Birinci Dünya Savaşı sonrası 1923'te imzalanan Lozan Barış Antlaşması'nın 13. Maddesinde, "Barışın korunmasını sağlamak amacıyla Yunan Hükümeti, Midilli (Lesvos), Sakız (Chios) Sisam (Samos) ve Nikarya (Ahikerya) adalarında hiçbir deniz üssü ve hiçbir istihkam kurmayacak." ifadesi yer aldı.

Oniki Adalar, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından 10 Şubat 1947’de müttefik ülkelerle savaşın mağlubu İtalya arasında imzalanan antlaşma ile Yunanistan’a devredildi.

PARİS ANTLAŞMASI

Paris Antlaşması'nda Yunanistan'ın bu adaları "silahlandırmayacağı" açık hükümler halinde belirtiliyor.

Bu antlaşmanın beşinci bölümünün 14. maddesinde, İtalya'nın Oniki Adalar'a ait adaları tam egemen olarak Yunanistan’a devredeceği ifadesi yer alıyor.

Bu kapsamda, "Oniki Adalar" olarak tabir edilen Astypalaia (Astipalya), Rodos, Halki (Herke), Karpathos (Kerpe), Kasos (Çoban Adası), Tilos (İlyaki Adası), Nisiros (İncirli Adası), Kalimnos (Kelemez Adası), Leros (İleriye Adası), Patmos (Batnaz Adası), Lipsos (Lipsi Adası), Simi (Sömbeki Adası), Kos (İstanköy Adası), Kastellorizo (Meis Adası) ve de yakınlarındaki küçük adacıkların Yunanistan'a devredildiği dile getiriliyor.

"ASKERDEN ARINDIRILMIŞ OLARAK KALACAK"

Bununla beraber Paris Antlaşması'nda "Bu adalar askerden arındırılacak ve askerden arındırılmış şekilde kalacak." ifadesi yer alıyor. Bu ifade, Yunanistan'ın Meis ve diğer adalarda asker bulundurarak yasa dışı hareket ettiğini açıkça gözler önüne seriyor.

Antlaşma'nın ilgili maddesinde ayrıca, "Bu adaların Yunanistan'a devrine ilişkin formaliteler ve teknik şartlar Birleşik Krallık ile Yunanistan arasında yapılacak anlaşma ile belirlenecek ve yabancı birliklerin geri çekilmesi işbu Antlaşma'nın yürürlüğe girmesinden en geç doksan gün içeresinde sona erecektir." ifadesi yer alıyor.

Antlaşma metni, dönemin Yunan Kırallığı'nca onaylanarak 423 sayılı yasal düzenleme şeklinde 22 Ekim 1947 tarihli Yunanistan Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

1960'TAN BU YANA SİLAHLANDIRILIYOR

Yunanistan, Türkiye’nin itirazlarına rağmen antlaşmalardan doğan yükümlülüklerini ihlal ediyor. Atina yönetimi, 1960’lardan beri adaları silahlandırarak Ege Adaları'nın silahsızlandırılmış statüsüne aykırı hareket etmekte ısrar ediyor.

"Oniki Adalar", adının çağrıştırdığı gibi 12 adadan oluşmuyor. Çok sayıda kara parçasını bünyesinde bulunduran adalar grubu, toplamda 20'den fazla ada, adacık ve kayalıktan oluşuyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/yunanistan-lozan-ve-paris-antlasmalarini-acikca-cigniyor-41600048
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1186 : 01 Eylül 2020, 00:11:44 »
Aynen sn. Serkan 1976 bizim s400 bataryalarımız ve gerektiği noktada işlevini gerçekleştirip yerine getirecektir tamamiyle unutmuştum bunu koy Balıkesir Muğla İzmir şehrinden ikisine egede ortamı kitlesinler kuş uçurtmasınlar.

Biliyorum siz biraz ironi olarak söylüyorsunuz
F35 varken s400yüzünden f35den olduk gibi ne gereği vardı s400ün anlamında söylüyorsunuz.

Ama zaman gösterecek kim haklı kim haksız ben s400alımının arkasındayım

Bize geçişe yasak bölge oluşturmamızı sağlıyor.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2020, 00:30:56 Gönderen: Deniz16 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1187 : 01 Eylül 2020, 10:34:48 »
Fransa, Türkiye’ye karşı en büyük silahını Akdeniz’e gönderiyor;

Doğu Akdeniz'de tansiyon yüksek... Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilim devam ederken, devreye giren ve provokatif açıklamalarla ateşi körükleyen Fransa'nın yeni hamlesinin detayları belli oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, birçok savaş jeti ve denizaltıyla birlikte Charles de Gaulle isimli amiral gemisini bölgeye göndermeye karar verdi.

https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/fransa-turkiyeye-karsi-en-buyuk-silahini-akdenize-gonderiyor-6016468/

++ Fransa  bir yandan Yunanistana ucak ,gemi satmak icin yogun caba gosterirken . AB nin ana silahli gucu benim mesajini Nato ya da iletmekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1188 : 01 Eylül 2020, 10:53:37 »
Ingilizcesi iyi olan arkadaşlar şunu çevirebilir mı ? Akdenizde yaşanan dogfight için ABD li savaş pilotu video yapmış.
https://youtu.be/jmhIi-5DzoQ

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1189 : 01 Eylül 2020, 11:26:36 »
israil ile meb anlaşması yapılacağına dair haberler var.