Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 265314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1710 : 10 Aralık 2023, 19:09:17 »
Sn. Erdoğan'ın Yunanistan'ı Doğu Akdeniz'de pay sahibi ilan etmesini anlayamadım. Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'e kıyısı yok ki. Paşa da haklı olarak buna kızmış. Yunanistan ile sadece Ege sorununu görüşmemiz gerek. He bana kalsa en azından 10 sene bu sorunları çözümsüz bırakırım. Çözüm masasının da kurulmasını istemem, sıcak çatışmada istemem en azından 10 sene

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1711 : 10 Aralık 2023, 20:34:22 »
Sn. Erdoğan'ın Yunanistan'ı Doğu Akdeniz'de pay sahibi ilan etmesini anlayamadım. Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'e kıyısı yok ki. Paşa da haklı olarak buna kızmış. Yunanistan ile sadece Ege sorununu görüşmemiz gerek. He bana kalsa en azından 10 sene bu sorunları çözümsüz bırakırım. Çözüm masasının da kurulmasını istemem, sıcak çatışmada istemem en azından 10 sene
Ağzına almadan, Rum kesimine atıf yapıyor sanırsam. Almanya'daki görüşmemiz Yunanistan için verimli geçmiş gibi gözüküyor. Kendini uluslararası ilişkilerden ve ticaretten soyutlayamazsın. Yoksa Bordo klavyelilerr az daha Yunanistan'ı alacaktı. Az daha giriyorduk Atina'ya da, yarı yolda Olaf Scholz durdurdu.

Bana kalırsa asla Yunanistan ve Rum kesimi ile ilşki içinde olmamalıyız. Ne ticari, ne de siyasi, ne de askeri. Ermenistan ve İsrail ile olabilir ama bu iki terörist yunanlılar ile olmaz. Zaten uluslararası camiada bir ağırlıkları da yok, boş tenekeler.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1712 : 10 Aralık 2023, 20:46:22 »
09.Aralik gunku Turkiye - Yunanistan Iliskileri basligi altina yapmis oldugum paylasimdan alinti.

"Devlet adamligi . Turkiye gibi koca bir ulkenin en yuksek kademesinde bulunan kisi her zaman agzindan cikacak olani 10 defa dusunup tartip oyle yapmali. Belki ic politikamizda dun dundur bu gun bugundur siyasi gecerli olsa da  Dis politikada ozellikle bir CB nin soyledikleri  tutarli olmalidir"

Aksi durumlarda kisi ya inandiriciligini kaybeder, ya da vakif olmadigi konuda yapmis oldugu aciklama kafa karisikligina sebep olabilir. Aslinda bu gibi  dis ziyaretlerde CB nin sembolik gerekli aciklamalar haricine cikmamasinda fayda vardir. Sayet ille de bir aciklama yapilmasi gerekiyorsa muhatabinin Dis isleri bakani ve ilgili teknik ekibinin yapmasi gerekir.

Bizim siyasiler ve devlet buyuklerimiz her konuda kendilerini yetkin hissetiklerinden her konu hakkinda mutlak surette beyanat vermeyi severler.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1713 : 10 Aralık 2023, 21:13:41 »
20 yılda Koca ülkeden bir tane işini bilen Dışişleri Bakanı çıkmaz mı?

Yaşar Yakış, Abdullah Gül, Sinirlioğlu, Çavuşoğlu,  Babacan, Davutoğlu,  Fidan...

20 yılda 7 tane, dünyada örneği olmayabilir. Yabancılarda bir Dışişleri Bakanı oluyor, tecrübesi, işi bilişiyle ve duruşuyla yıllarca veya hüjümet bitinceye kadar görevinde duruyor.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1714 : 10 Aralık 2023, 21:52:52 »
Ağzına almadan, Rum kesimine atıf yapıyor sanırsam. Almanya'daki görüşmemiz Yunanistan için verimli geçmiş gibi gözüküyor. Kendini uluslararası ilişkilerden ve ticaretten soyutlayamazsın. Yoksa Bordo klavyelilerr az daha Yunanistan'ı alacaktı. Az daha giriyorduk Atina'ya da, yarı yolda Olaf Scholz durdurdu.

Bana kalırsa asla Yunanistan ve Rum kesimi ile ilşki içinde olmamalıyız. Ne ticari, ne de siyasi, ne de askeri. Ermenistan ve İsrail ile olabilir ama bu iki terörist yunanlılar ile olmaz. Zaten uluslararası camiada bir ağırlıkları da yok, boş tenekeler.

Rum kesimine atıf yapıyor ise sorun yok. Ama Yunanistan'ın iddiası meşhur Sevilla haritasında olduğu gibi baya agresif. Dediğim gibi bu sorunları askeri/stratejik projelerimiz hayata geçene kadar çözümsüz bırakmak lazım. Ondan sonra Yunanistan düşünsün.
Ben devletin de böyle düşündüğünü zannediyorum. Çünkü bir hayli vites düşürdük bu konuda. Bence aklın yolu da bu.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1715 : 10 Aralık 2023, 22:06:43 »

Rum kesimine atıf yapıyor ise sorun yok. Ama Yunanistan'ın iddiası meşhur Sevilla haritasında olduğu gibi baya agresif. Dediğim gibi bu sorunları askeri/stratejik projelerimiz hayata geçene kadar çözümsüz bırakmak lazım. Ondan sonra Yunanistan düşünsün.
Ben devletin de böyle düşündüğünü zannediyorum. Çünkü bir hayli vites düşürdük bu konuda. Bence aklın yolu da bu.
Yunanistan için diyorsa facia zaten. Birleşmiş milletlere, deniz yetki alanları ve uluslararası hukuka aykırı Yunanistan'ın iddiaları. Sadece bize göre değil yani, Sevilla çöpünü hiçbir geçerliliği yok

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #1716 : 10 Aralık 2023, 22:09:36 »
Bir ulusun toprak ve ulusal kıta sahanlığın suyu namustur. Bu hak paylaşılmaz hele hele yunan küstahla hediye edilemez

Bunu gerekli mercilere ilet.

Ege'deki bize ait adalar, Süleyman Şah türbesi arazisi, Suriye ve İran sınırlarımız ile Akdeniz kıta sahanlığı ve burada gaz arama için gerekli çalışmalar hakkında bilgi al;D :P

Bana mı anlatıyorsun bunu sen? Başkalarını kendinle kıyaslama her şeyden haberimiz var

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1717 : 10 Aralık 2023, 22:22:16 »

Yaşar Yakış, Abdullah Gül, Sinirlioğlu, Çavuşoğlu,  Babacan, Davutoğlu,  Fidan...

20 yılda 7 tane, dünyada örneği olmayabilir. Yabancılarda bir Dışişleri Bakanı oluyor, tecrübesi, işi bilişiyle ve duruşuyla yıllarca veya hüjümet bitinceye kadar görevinde duruyor.

ABD'de son 20 yılda kaç dışişleri bakanı değişti?

İngiltere'de geçen yıl 2 ayda 3 başbakan değişti. Geçen ay Dışışişleri bakanı görevden alındı. Bizde her ay dışişleri bakanı değişiyor gibi konuşmuşsun. İtalya'da, Almanya'da, Fransa'da 15 yıldır aynı Dışişleri bakanı mı var?

Abdullah Gül 4 yıl yaptı. Sonra Cumhurbaşkanı oldu.

Davutoğlu 5 yıl yaptı. Sonra başbakan oldu.

Çavuşoğlu 9 yıl yaptı. 2014 Ağustos'tan 2023 Haziran'a kadar bu görevde en uzun süre kalan isim belki de.

Yaşar Yakış geçici geldi zaten Erdoğan başbakan olunca Gül görevi devraldı.

Babacan'da 2 yıl yaptı. Babacan'ı ve Yakış'ı saymazsak hepsi tam bir hükümet dönemi bakanlık yapmış.

Fidan zaten yeni 6 aydır bakan. 2028 Haziran'a kadar görevde kalır.

Eee? Görev sürelerine bile bakmamışsın, adamlar 3-5 ayda görevden alınıyor gibi yazmışsın. 2'si hariç ki zaten bir tanesi geçici geldi.

Not: Sinirlioğlu seçim hükümeti nedeniyle yasalar gereği geçici bakan oldu.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1718 : 10 Aralık 2023, 23:26:08 »
Sorunumuzun Dis isleri bakaninin gorev suresi ile ilgili olmadigi kanisindayim. Madem Dis isleri bakanlarini gorev surelerini bazilariniz merak etti ilgili linkten detay alinabilir.

https://www.mfa.gov.tr/_disisleri-bakanlari-listesi.tr.mfa

Ana sorunumuz daha once belirtmis oldugum gibi konunun uzmani olmayan siyasi ve liderlerimizin aciklama yapma hevesleri ile ilgili. Ille de liderlerimiz dis siyaset ile aciklamalari bizzat yapmak istiyorlarsa o zaman once Dis isleri bakanindan konular hakkinda bilgi alsin veya yanindan Dis isleri bakanini ayirmasin. "Tabii ki Dis isleri Bakani da neticede bir siyasi , Bu nedenle Dis isleri bakaninin siyasal mezunu olmasi tercih edilmeli. Tabii ki Bakanin takimi yani Dis isleri mensuplari  ve Diplomatlarimiz diplomasiyi bilen anlayan yillarini bu kurum icerisinden yetismis  tecrubeli kisiler olmali. 

Gelelim CM RTE nin neyi kast etmis olabilecegine . Sayet kast edilmek istenilen Dogu Akdenizde kibris cumhuriyetinin ilan etmis oldugu MEB icerisinde bulunan zenginliklerin ortak isletimi ise .Soylenmesi gereken  Kibris Cum kibrista nihai bir anlasma olana dek cikarmayi planladigi  zenginlikte kibris Turk halkinin hakkini da gozetmesinin zorunlu oldugudur.

Gelelim Vitesi dusurme mi dogru .Yoksa Vitesi yukseltmek mi lazim. Hakli oldugumuz bir konuda sahsen Vites dusurmenin dogru olmadigini dusunuyorum. Hele hele oyuna gec girmis isek zaman aleyhimize demektir. Nitekim de deyim yerinde ise rakiplerimiz ve hasimimiz bizler derin uykuda iken oldukca ilerleme kaydettiler. ilgili ulkeler kendi MEB lerini ilan edip ,karsilikli anlasmalar imzaladilar. Ilan etmis olduklari MEB icerisinde parselleme yapip gerekli 2D+3D boyutlandirma yaptilar bazi rakipler sondaj on calismalari ile ugrasirken bazilari sondaj asamasini da tamamlayip uretime gectiler ve urettikleri zenginligi en iyi  ekonomik nasil pazara ulastirmanin yolunu arayis icerisindeler. Ulkemiz ise sadece KKTC ve Libya ile MEB anlasmasi yapmayi basarabildi.Sair bolgelerde MEB ilanimizi dahi gerceklestiremedik. Bolgede 2D+3D  sismik arastirma yaptik ancak gerisini getiremedik.

Evet ulke olarak Ekonomik sikintilarimiz var komsularimiz ile de sikintilarimiz var ancak bu ve benzer sorunlar sair ulkeler icin de gecerli onlar bir sekilde ilerliyorlar hedefledikleri yolda bizler ise deyim yerinde ise havanda su dovuyoruz. Dogu Akdeniz bolge cografyasi yeniden dizayn edilmekte perde gerisinde enerji konusulmakta biz ise halen neyi nasil yapsak yoksa zamanimi degilmiyi tartisiyoruz.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1719 : 10 Aralık 2023, 23:51:53 »

ABD'de son 20 yılda kaç dışişleri bakanı değişti?

İngiltere'de geçen yıl 2 ayda 3 başbakan değişti. Geçen ay Dışışişleri bakanı görevden alındı. Bizde her ay dışişleri bakanı değişiyor gibi konuşmuşsun. İtalya'da, Almanya'da, Fransa'da 15 yıldır aynı Dışişleri bakanı mı var?

Abdullah Gül 4 yıl yaptı. Sonra Cumhurbaşkanı oldu.

Davutoğlu 5 yıl yaptı. Sonra başbakan oldu.

Çavuşoğlu 9 yıl yaptı. 2014 Ağustos'tan 2023 Haziran'a kadar bu görevde en uzun süre kalan isim belki de.

Yaşar Yakış geçici geldi zaten Erdoğan başbakan olunca Gül görevi devraldı.

Babacan'da 2 yıl yaptı. Babacan'ı ve Yakış'ı saymazsak hepsi tam bir hükümet dönemi bakanlık yapmış.

Fidan zaten yeni 6 aydır bakan. 2028 Haziran'a kadar görevde kalır.

Eee? Görev sürelerine bile bakmamışsın, adamlar 3-5 ayda görevden alınıyor gibi yazmışsın. 2'si hariç ki zaten bir tanesi geçici geldi.

Not: Sinirlioğlu seçim hükümeti nedeniyle yasalar gereği geçici bakan oldu.
Yalıgız bizde hükümet 20 yıldır aynı, örnek verdiğin ülkeler ile bizi karıştırma. Ayrıca, aynı lider ve parti olupta bu kadar değişmesi eksi yazar benim gözümde.

Sen demokrasi şenliği olarak görüyorsun herhalde, dışişleri ve  Ekonomi bakanlığı ciddi bakanlıklar, devamlılık önemli. Her gelen ayrı yol izlerse nasıl düzelecek bu işler.