Gönderen Konu: Zeytin Dalı Harekatı (AFRİN OPERASYONU)  (Okunma sayısı 143495 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
Ynt: Zeytin Dalı Harekatı (AFRİN OPERASYONU)
« Yanıtla #180 : 28 Ocak 2018, 08:28:47 »
Aphace adamları vurana kadar ne görüyorlar ne sesini duyuyorlar biz ise tepelerine dalıyoruz.
20 mm ile 30 mm arasındaki farktan mıdır?

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 50
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #181 : 28 Ocak 2018, 12:10:45 »
Apache uzaktan ve yüksekten ateş edince tabi ki farketmez ve yüksekte olduğu için uzaktan hedefi  vuruyor, tabi 30mm lik kalibrenin de avantaji var. Burda asıl tehlike PYD`nin elindeki MANPADS, yüksekten uçarsan vurulma riski artar, uzaktan yakalanma olasılığı da var. Dağlı bölgede silah yüklü helikopter MANPADS`in yakalamayacağı  yüksekten uçamaz.
Ama bu alçaktan uçarken vurulma tehlikesi yok anlamına gelmez, büyük kalibreli makineli toplar da var ZU-23-2 gibi pickuplara monte edilmiş,Süriye`de oldukça çok sayıda.

Dağlı Afganistan Savaşında Sovyetler oldukça büyük sayıda helikopter kaybetti Stinger yüzünden, alınan tecrübe alçaktan uçmaya itmiştir ki şu anda Süriye`de Ruslar saldırı helikopterleri ile alçaktan uçarak hedefi vuruyor.

ABD bile Vietnam`da binlerce(5100 adet ABD resmi verileri)  helikopter kaybetti, fazla yüksekten uçamazdı nemli sıcak hava yüzünden, artı radara yakalanma ve MANPADS tehlikesi yüzünden genelde alçaktan uçuyorlardı.
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2018, 12:16:57 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #182 : 28 Ocak 2018, 12:51:47 »
Çok mecbur kalsak Cirit var ama çok mecbur kalmıyoruz demek ki. Bu kadar kahramanlığı tercih ediyorlarsa ne diyelim biz. Güzel ucuz bir füze yaptık bu iş için ellerine verdik riskli ise kullanın yok apartman boyu mesafeden taramalıyla üstlerinden geçeceğiz illa diyorsanız ne yapalım yani. Ama top 1 para masraflı Cirit 10 para masraflı deyipte iki senede bir bize iki tane şehit 100 000 para helikopter masrafıda çıkartırsanız bu merhametede uymaz iktisada da uymaz
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
Burseya Dağı ele geçirildi
« Yanıtla #183 : 28 Ocak 2018, 14:42:58 »
Burseya Dağı ele geçirildi

Uğur ERGAN / ANKARA
28.01.2018 - 00:25 | Son Güncelleme: 28.01.2018 - 14:36
Afrin'deki terör hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nda son dakika gelişmesi... Afrin'in kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağı, terör örgütü PYD/PKK'dan temizlendi. Sabah uçak, tank ve obüslerin bombardımanı sonrası komandolar ve ÖSO birlikleri ilerlemeye başladı, yoğun çatışma sesleri duyuldu. Anadolu Ajansı saat 14:27'de dağın ele geçirildiğini duyurdu.

14:27 Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağı, PYD/PKK'dan ele geçirildi.

13:28 Öğlene doğru bombardımanın şiddeti azalırken, komando birlikleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun belirlenen hedeflere ilerlemeye başlamasının ardından yoğun çatışma sesleri duyulmaya başlandı. Ara ara yoğunlaşan çatışma sesleri, Kilis'in sınır köylerinden de duyulabiliyor.

BURSEYA DAĞI DÜŞMEK ÜZERE

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili yaptığı açıklamada "Az önce komutan ile görüştüm. ’Sayı kaç oldu’ dedim 484. İnşallah biraz sonra Burseya Tepesi’ni de düşüreceğiz dedi. Bütün bu zor şartlara rağmen Mehmedimiz yürüyor" diye konuştu.

TÜNEL, KORUGAN, GİZLİ TÜNELLER...

11:09 Afrin'deki terör hedefleri savaş uçakları, fırtına obüsleri ve tanklarla ateş altına alınıyor. Bombalanan alanlardan yükselen dumanlar, sınırın Türkiye tarafından da görülebiliyor. Bölgede havanın açmasının ardından terör örgütünün Burseya Dağı'nda uzun sürede hazırladığı, beton koruganları, beton mevzileri, kuleleri, tünelleri ateş altına alındı. Stratejik dağın yaklaşık 13 kilometre uzağında Afrin merkezi bulunuyor. Terör örgütünün bu dağda uzun süre tahkimat hazırlığı yaptığı biliniyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan son dakika Afrin açıklaması: Az önce Komutan ile konuştumCumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika Afrin açıklaması: 'Az önce Komutan ile konuştum'

Afrin Harekatı'nın başarıyla devam ettiğini belirten güvenlik uzmanı ve emekli asker Abdullah Ağar, Burseya'daki operasyonlar için "Beton koruganlar, gizli tüneller, ateş mevzileri, tuzaklar, EYP'ler, irtibat hendekleri var. Şehit verilmemesi, kayıpların azalması için bunların tek tek deşifre edilmesi gerekiyordu. Bu nedenle de çok gerçekçi, başarılı, adım adım ilerlenen bir harekat yürütülüyor" diyor.

09:57 Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO ile terör örgütü PYD/PKK arasında Afrin'in kuzeydoğusundaki stratejik Burseya Dağı'nda şiddetli çatışmalar başladı. Bölgedeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO ile PYD/PKK arasında Burseya Dağı'nda yoğun çatışmalar yaşanıyor. Terör örgütü, Burseya Dağı'nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyor. Burseya Dağı'nın büyük bölümü teröristlerden temizlenmiş, terör örgütü Burseya Dağı'nın Afrin'e bakan yamaçlarına çekilmişti. Burseya Dağı'nda terör örgütünün beton mevzileri, tünelleri, kuleleri bulunuyordu.

484 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

09:06 TSK'dan bu sabah yapılan açıklamaya göre Hava Kuvvetleri tarafından gece süresince gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan hedefler imha edildi. Harekâta katılan 7 uçak emniyetle üslerine döndü. Gece sürecisinde 37 terörist etkisiz hale getirildi. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 484 oldu.

DÜN NELER YAŞANDI?

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ‘Zeytin Dalı’ harekâtı dün, bölgede hava koşullarının düzelmeye başlamasıyla birlikte hız kazandı. TSK ve destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dün öğle saatlerinde stratejik açıdan çok önemli bir hamle yaparak Afrin’in kuzey batısında kent merkezi yolu üzerinde bulunan Ali Bekki köyünü aldı. Taşlık bir araziye sahip olan köyde, terör örgütü PYD-PKK’nın barınak ve sığınaklarının yanı sıra eğitim kampının da olduğu öğrenildi. Köyün ele geçirilmesinde çıkan çatışmada en az 10 PYD/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiği değerlendiriliyor. TSK ve ÖSO birliklerinin 20 Ocak’ta başlattığı harekat kapsamındaki kara operasyonunda, Adamanlı, Haftar, Hay Oğlu, Ömer Uşağı, Marso, Şeyh Abid, Karmanlı, Bali Köy, Kurni ve Mahmud Ubasi köyleri ile Syria Tel tepesi terör örgütünden alınmıştı.

MESKÛN MAHAL OPERASYONU
TSK ve ÖSO güçleri ele geçirilen yerlerde güvenlik noktaları kurmaya başladı. Kent merkezine doğru ilerleyiş devam ederken, arazide mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) tehlikesi de artmaya başladı. Mayın imha timleri ile insansız mayın tarama ve imha araçları devreye sokularak, birlikler için güvenli yol açma çalışmaları devam ediyor. Terör örgütü PKK’nın daha önce Doğu ve Güneydoğu’da yerleşim yerlerinde açtığı hendekler ve kurduğu barikatlar gibi Afrin ve çevresindeki tuzaklara karşı TSK’nın meskun mahal operasyonları yapmaya hazırlandığı öğrenildi. İstihbarat birimleri, harekâtla köşeye sıkışan PYD-PKK’lı teröristlerin sivil kıyafetler giyerek gizlenmeye çalıştıklarını tespit etti. TSK ve ÖSO’nun Afrin içindeki harekâtına sınır hattında konuşlu Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) ile destek verilirken, havadan da savaş uçakları ve ATAK helikopterleri ihtiyaç duyulduğunda taarruzda bulundu.

TEL RIFAT’A KUŞATMA YOK
ÖSO içindeki Sultan Murad Tümeni Komutanı Ahmed Osman’ın BBC’ye yaptığı, “Tel Rıfat ve çevresindeki köyleri de ele geçirmeyi planlıyoruz” açıklaması, Türk askeri kaynakları tarafından yalanlandı.

2 ASKERİMİZ ŞEHİT... 1 HAFTADA EN AZ 447 TERÖRİST
GENELKURMAY Başkanlığı’ndan akşam saatlerinde yapılan açıklamada dün PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile girilen çatışmalarda iki askerin şehit düştüğü, 11 askerin de hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandığı bildirildi. Çatışmalarda ÖSO da iki can kaybı verirken, dört ÖSO mensubu da yaralandı. Dün öğleden sonra 22 savaş uçağı ile yapılan taarruzlarda 42 hedefin imha edildiğinin belirtildiği açıklamada, 53 teröristin de etkisiz hale getirildiği vurgulandı. Böylece harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 447 oldu.

TSK, dün sabah yaptığı açıklamada en az 394 teröristin öldürüldüğünü, hava taarruzlarıyla 340 hedefin imha edildiğini duyurmuştu.

ÖZEL BİRLİKLER BURSEYA DAĞI'NDA

Fevzi KIZILKOYUN/Selahattin SÖNMEZ

‘Zeytin Dalı’ harekâtının ilk gününde bir bölümünde kontrol sağlanan Afrin’deki stratejik öneme sahip Burseya Dağı’nda PYD/YPG-PKK noktaları yeniden ateş altına alındı.Olumsuz hava koşulları nedeniyle birkaç gündür ilerlemenin durduğu Burseya Dağı’nda Bordo Bereliler, Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ve Tunceli Dağ Komando birlikleri teröristlerin bulunduğu noktalara operasyon başlattı.

KULELERİ BOŞALTIYORLAR

ÖSO güçleriyle birlikte başlatılan operasyonda, Burseya Dağı’nın Azez tarafına bakan tüm bölümünün kontrolünün sağlandığı, teröristlerin de Burseya Dağı’nın Afrin’e bakan yamaçlarına geri çekildiği öğrenildi. Teröristlerin Burseya Dağı’na kurduğu 7 kule de Türk askeri birliğinin hedefi olurken, savaş uçaklarının bombardımanı ve topçu atışından sonra teröristlerin bu kulelerden bazılarını boşalttığı belirlendi. Azez’den Burseya Dağı’na geçilen bölgede ise Türkiye tarafından eğitilen ve şuan bölgede yerel polis olarak görev yapan ekipler, elleri tetikte görev alıyor. Burseya Dağı’na açılan kapı olan Marin köyünde ise askeri hareketlilik dikkat çekerken, çok sayıda tank ve zırhlı araçların da bölgeye sevk edildiği görüldü.

http://www.hurriyet.com.tr/afrin-yolunda-stratejik-koy-alindi-40723835
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #184 : 28 Ocak 2018, 14:50:37 »

Pek çoğunuz izlemişsinizdir televizyonda. Burseya dağı dünden beri epe bombardımana uğradı. HAvadan ve karadan. Dağdaki kulleri ÖSO unsurlarının roketlerle vurduğu görüntüleri vardı. Sonrasında yoğun bir trafik ve iş makinaları kalan kuleleri yıkıyorlar şu an.

Burada ilk belirlemelere göre bugünkü çatışmalarda 30'dan fazla terörist öldürülmüş durumda.
https://pbs.twimg.com/media/DUn5DgIWkAEM7Ia?format=jpg&name=900x900

Kaçmakta olan teröristler üzerine top atışları devam ediyor. Ölü terörist sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

« Son Düzenleme: 28 Ocak 2018, 14:56:55 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #185 : 28 Ocak 2018, 15:37:40 »
Tanklarımız ve zırhlı muharebe araçlarımız dağın zirvesinde pkkdan ele geçirilen mevzilerde...

İki terörist canlı olarak ele geçirilmiş.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #186 : 28 Ocak 2018, 16:02:38 »
Yakalanan teröristler...

Buradan Afrin'deki diğer bölgelerdeki tüm teröristlere sesleniyorum. Yapacağınız en mantıklı şey silahlarınızı bırakıp en yakın güvenlik güçlerine teslim olmaktır. Bunun dışında hayatta kalma şansınız yok! Ölürseniz kahraman değil, bir hiç uğruna ölen aptallar olarak tarihe geçeceksiniz.

Sanmayın ABD ve Avrupa sizi kurtaracak. Bugüne kadar elinize silah tutuşturup sizi kandıranlar kıllarını bile kıpırdatmayacaklar. Onlar insanları birbirine düşürür, ama asla yardım etmezler. Sadece konuşurlar ama yardım etmezler. Şu an size etmedikleri gibi. Barzani bağımsızlığını ilan etmeye kalktığında yardım etmedikleri gibi. O çok güvendikleriniz sizleri yüz üstü bırakacak her zaman yaptıkları gibi. Teslim olmazsanız; size gaz verenler, güvendikleriniz tarafından kandırıldığınızı, kulanıldığınızı anladığınızda çok geç kalmış olacaksınız.

Teslim olun!
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2018, 16:04:25 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #187 : 28 Ocak 2018, 16:06:44 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #188 : 28 Ocak 2018, 16:17:13 »

« Son Düzenleme: 28 Ocak 2018, 16:25:30 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
Reyhanlı'ya roketli saldırı
« Yanıtla #189 : 28 Ocak 2018, 17:12:33 »
Reyhanlı'ya roketli saldırı
İHA, DHA
28.01.2018 - 16:31 | Son Güncelleme: 28.01.2018 - 16:59
Suriye'nin Afrin bölgesinden terör örgütü YPG-PYD tarafından Hatay'ın Reyhanlı ilçesine roketli saldırı yapıldı.

Teröristlerin 16.30 sıralarında ateşlediği 2 roket Reyhanlı ilçesi Bayır mahallesindeki bir evin bahçesine ve yakınlardaki boş bir arsaya düştü. Ölen yada yaralanan kimsenin olmadığı saldırıda fenalık geçiren vatandaşlara ilk müdahaleyi sağlık ekipleri yaptı. Güvenlik güçleri çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı..

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-reyhanliya-roketli-saldiri-40724260