TÜRK SAVUNMA SANAYİ > Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler

KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi

<< < (1274/1304) > >>

Efes:
Block 40-50 için ABD den kaynak kodlarını satın alsak harika iş olurdu ve motor hariç hava kuvvetlerinin bağımlılığı biterdi.block 40 için bile bu imtiyazı koparsak 5 yıl içinde hk nın yarıya yakını özgür diğer yarısı vıper olur(kullanılabilir 200 uçak olduğunu varsaydım) . Buda parça/mühimmat bağımlılığımızı yarıya düşürür.

fırtına06:

--- Alıntı yapılan: serkan1976 - 30 Mart 2024, 17:38:31 ---
--- Alıntı yapılan: fırtına06 - 30 Mart 2024, 16:26:41 ---Bu aralar basında çıkan haberlere göre önceliğin blok 70 modernizasyon kitlerinin bir an önce  tedarik edilip  79 adet uçağın yükseltilmesi olacağı yazılmıştı. Yani 40 yeni F-16 alımından vazgeçilebilir. Yeni F-16'lar gelene kadar zaten bir aksilik olmazsa KAAN blok 1 uçakları envantere girmeye başlayacak. O yüzden önceliği eldeki F-16'ların yükseltilmesine verecekler.

Bence de yeni F-16 alımından vazgeçilip eldeki yükseltilecek F-16 sayısı arttırılmalı.

Fakat Murad AESA radarının seri üretimi başarılabilirse buna bile gerek kalmayabilir.

--- Alıntı sonu ---

Ben F-16'ların alınması taraftarıyım yarın birgün siyasi gerilimin artarsa KAAN için F-110 motorlarının geleceğinin garantisi var mi?  ABD , F-110 motor vermem derse ne yapacağız? TF-3500'in ne olacağı da belirsiz...

Bu F-16 alımındaki sıkıntılı zamanlarda nerdeyse Pakistan uçağı alacak hale geldik hazır F-16 veriliyorken alınmaması büyük hata olur...

Zaten yıllardır forumumuzda söylüyorum ...Bu alım inşallah son yabancı muharip uçak alımımız olacak , riske girmek gereksiz..

Alt yapı var , eğitim-lojistik sorunu yok , mühimmatlar hazır , gayet de etkili bir savaş uçağı .Alınmaması hata olur...

--- Alıntı sonu ---

Hocam ona kalırsa motorları vermeyen uçakları da vermez bir kriz durumunda. Sıra çokluğundan F-16 blok 70'lerin 2030'lu yıllara kadar gelmeyebileceği konuşuluyor o zamana kadar 20 adet KAAN için motorlar gelmiş olur uçaklar da envantere girmiş olur zaten.

Hem modernizasyon kitlerinin hazır olması yeni uçaklardan önce olacağa benziyor kuvvette bir an önce modernizasyon kitlerini alıp  uçakları yükseltmenin peşinde belliki fakat daha önce yazdığım gibi Özgür projesi başarılı olur Murad AESA radarını seri üretime almayı başarırsak  79 adet blok 70 yanında ve blok 70 ayarında hatta daha da iyi uçaklara sahip olacağız.

Denizci16:
Şu Murad Aesa radarını aslında G.Kore nın kf-21 uçağına ihraç edebiliriz yoksa mevcut aesa ile kf-x en düşük kapasiteli 4.5 nesil olmaya Aday..

Aslında Bende Sn . Serkan 1976 gibi düşünüyorum herhangi bir aksilik ihtimaline karşılık uçakları satın almalıyız .bana kalsa ikinci el blok30 blok50 ne kadar uçak varsa 60-80 adet daha alırım.

Efes:

--- Alıntı yapılan: Denizci16 - 30 Mart 2024, 23:38:32 ---Şu Murad Aesa radarını aslında G.Kore nın kf-21 uçağına ihraç edebiliriz yoksa mevcut aesa ile kf-x en düşük kapasiteli 4.5 nesil olmaya Aday..

Aslında Bende Sn . Serkan 1976 gibi düşünüyorum herhangi bir aksilik ihtimaline karşılık uçakları satın almalıyız .bana kalsa ikinci el blok30 blok50 ne kadar uçak varsa 60-80 adet daha alırım.

--- Alıntı sonu ---
Kfx motorları bizim radarı yeterince beslemez   8)

Yunan block 30larını elden çıkarıyormuş ölü parasına kaynak koduyla alsak ;D

korsan2:
bu tür haberlerin Kaan ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
muhtemelen devlet de ABD  ile yapılan sözleşmenin  bir bahaneyle her an bozulabileceğini ön görüyordur.
F35'lere el koyanlar F16'lara mı el koyamayacak istese yani?

ha,  bu durum bence sadece  F16  için geçerli değil,  Kaan motoru için de geçerli.
yani F35  gelmeyip,  üzerine bir bahaneyle F16 da gelmezse Kaan motorlarının geleceğini  kim garanti ediyor?.
F16'yı  boş verip Kaan  bekleyelim hesabına   benim kafam hiç basmıyor.
o  yoksa   o nasıl olacak?
20  blok 10  için  en az 40  motor gerekli.
40  motor tedarik edildi mi?
---
Kaan büyük bir uçak ve  yetkililer  motorun en büyük ikinci motoru olacağını söylemişti.
o  büyük motor yuvalarına  AL-41  takmayı da düşünmek yararlı olabilir.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git