Gönderen Konu: TF-2000 PROJESİ  (Okunma sayısı 190188 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
Ynt: TF-2000 PROJESİ
« Yanıtla #460 : 29 Şubat 2024, 01:20:00 »
Amerikalıların SM-6 hava savunma füzesi aynı zamanda süpersonik bir gemisavar füzesi olarak da kullanılabiliyor. Acaba siper blok 2 de aynı şekilde kullanılabilir mi ileride?

https://news.usni.org/2016/03/07/navy-sinks-former-frigate-uss-reuben-james-in-test-of-new-supersonic-anti-surface-missile

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #461 : 29 Şubat 2024, 09:19:26 »
Amerikalıların SM-6 hava savunma füzesi aynı zamanda süpersonik bir gemisavar füzesi olarak da kullanılabiliyor. Acaba siper blok 2 de aynı şekilde kullanılabilir mi ileride?

https://news.usni.org/2016/03/07/navy-sinks-former-frigate-uss-reuben-james-in-test-of-new-supersonic-anti-surface-missile
Ekteki yazıda da belirtildiği üzere standart Sm6 modifiye edilmiş haliyle yer hedeflerine kullanılabilecek bir füze oluyor. Tanesi 4 milyon dolarlık ve hipersonik füze durdurabilecek kabiliyetteki bu fuzeyi ABD dışında acaba kim yer hedeflerine kullanabilir?

Süpersonik olan ve  yer ve deniz hedefleri için ideal olan füze sistemi ramjet li Brahmos tur. Sm6 gibi füzeler balistik yorungeli füzeler olup, hedefi vuruş hızları düşük süpersonik tir. Oysa Brahmos, deniz yüzeyini yalıyarak uçan, 2.9 Mach hız yapan ve hedefi vuruncaya kadar bu hızı koruyan bir füze dır.
Bizim Gokhan füzesinin evrileceği nokta da yerli Brahmos olacaktır.

Anti gemi füzesi olarak kullanılabilecek balistik yörüngeli süpersonik füzelerin HSS ler tarafından vurulması mümkündür. Oysa denizi yalayan subsonik füzeleri engellemek çok daha zordur. Bu bakımdan Devamlı manevra yaparak hedefe ulaşacak bir Atmaca, bilhassa çoklu olarak kullanıldığında, çok daha etkin olacaktır.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #462 : 29 Şubat 2024, 10:13:29 »
26 Şubat’ta Kızıldeniz'de tuhaf bir olay gerçekleşti. Bu nedenle "TF-2000 vb. yerli sistemlerin ne kadar önemli olduğuna dair"bir parantez açmak istiyorum.

26 Şubat’ta gerçekleşen olayda, Kızıldeniz’de ticari gemileri korumak için görev yapan Alman ordusuna ait Hessen firkateyni, bir insansız hava aracı hedefini tespit etti.

Almanya’nın açıklamasında göre; daha sonra söz konusu insansız hava aracına ilişkin müttefiklerden bilgi istendi ancak kime ait olduğu belirlenemedi.  Bunun üzerine Hessen firkateyni tarafından söz konusu hava hedefine, 2 adet SM-2 Hava Savunma Füzesi ateşlendi. Ancak füzelerin ikisi de hedefi vuramadı ve denize düştü.

Olayın ardından söz konusu İHA’nın, Yemenli Husilere değil; ABD Ordusu’na ait MQ-9 Reaper SİHA olduğu ortaya çıktı. Dost-Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi kapalı uçan MQ-9 Reaper SİHA, Alman firkateyni tarafından tanımlanamadı.

Olayda Alman firkateyni tarafından ateşlenen 2 adet SM-2 hava savunma füzesinin hedefi vuramaması ve denize düşmesi tartışma konusu oldu. Yemenli Husiler tarafından bölgede kullanılan Kamikaze İHA’lar ile gemisavar seyir füzelerinin, MQ-9 Reaper SİHA’ya göre çok daha düşük radar kesit alanına sahip olduğu biliniyor.

Radar güdümlü bir füze olan SM-2’nin Reaper SİHA’yı vuramamasındaki ana nedenin, her iki füzenin de arızalı olmasından kaynaklandığı üzerinde duruluyor.

Tabi yerseniz !

Ne diyecekti adam? Benim silahımla beni vuramazsınız mı diyecekti?

Ben eminim ki 3. SM-2'yi ateşleseydi, 3. de vuramayacaktı. Ancak balıkları vuracaktı !

Atalarımızın dediği gibi: At, avrat, pusat (silah) düşmana emanet edilmez.

İşte bu nedenle TF-2000 vb. projeler hayatidir ve beka meselesidir.

Kaynak:
https://www.savunmasanayist.com/tf-2000-hava-savunma-muhribinde-surpriz-degisiklik/

« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 10:17:39 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #463 : 29 Şubat 2024, 11:02:03 »
Benim bildiğim sm2 ve bunun rus karşılığı olan s300 de özel bir yazılımla parabol yada balistik yörünge izleyerek yüzey hedeflerine atılabiliyor...

Yani kimsenin aklına seyir füzesi gibi hareket edeceği gelmesin..

Ve şöyle birşey var  rakamları yüzeysel veriyorum yüzeyden havaya modunda 170 km olan bir füze bunu balistik modda kullandığınızda menzili 250-350 km lere çıkabiliyor yani uzuyor.

Tabi bu amerikanın kullandığı için geçerli ihraç versiyonu için bu durum nedir bilemem.

Birde füzenin hedefi vurması için ama uçak ama geminin dsh helikopteri ile aydınlatılması lazım.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #464 : 29 Şubat 2024, 17:17:57 »
sizi kaç mah hız memnun eder acaba 5 6 7 8 9 mach hangisi

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 48
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #465 : 29 Şubat 2024, 17:56:41 »

2 hafta önce Ukrayna Kiev'deki hedefin Ruslar Zirkon ile vurduğunu iddia etmişti. Füzeden kalan parçaların kodlarındaki yazılardan dolayı.
Bugün Putin bu iddiayı doğruladı.
Neredeyse kendi ağırlığı kadar altın değerinde pahalıdır.  Sağa sola
sallayacak füze değildir, SAM bataryası, radar, hava üssü veya çok önemli tesisleri  vurabilen ve anti gemi
seyir füzesidir. Gemiden ve karadan firlatılır.
Pratikte Atmaca, Harpoon, Kh-35 ve C-802(Noor) gibi sesin altında uçan ama ucuz, üretimi kolay bol bol kullanabilecek seyir füzeleri iyidir.

« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 17:57:28 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #466 : 29 Şubat 2024, 18:05:39 »

2 hafta önce Ukrayna Kiev'deki hedefin Ruslar Zirkon ile vurduğunu iddia etmişti. Füzeden kalan parçaların kodlarındaki yazılardan dolayı.
sallayacak füze değildir, SAM bataryası, radar, hava üssü veya çok önemli tesisleri  vurabilen ve anti gemi
Pratikte Atmaca, Harpoon, Kh-35 ve C-802(Noor) gibi sesin altında uçan ama ucuz, üretimi kolay bol bol kullanabilecek seyir füzeleri iyidir.

Sorum gayet basit ve anlaşılır olduğu halde bu felsefe yapmanın amacı ne?
Cevabınızı bileyim ki ona göre fikrimi beyan edeceğim...
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 18:07:02 Gönderen: aydındurmus »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 48
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #467 : 29 Şubat 2024, 18:10:18 »

Ben de çok net belirttim yazımda. Pratikte ucuz üretimi kolay füzeler iyidir.

Neresi anlaşılmadı, Türkçe yazdım. İsterseniz İngilizce yazıyım eğer anlaşılmadıysa.
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 18:10:51 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #468 : 29 Şubat 2024, 18:30:22 »

Ben de çok net belirttim yazımda. Pratikte ucuz üretimi kolay füzeler iyidir.

Neresi anlaşılmadı, Türkçe yazdım. İsterseniz İngilizce yazıyım eğer anlaşılmadıysa.

Tamam lakin imkansıza yakın bir şey istiyorsunuz fakat olmayacak bir şey değil..
Roket teknolojisi üzerinden yakıt türü farklı olarak yaklaşık 20-25 mach hıza çıkılabilir fakat atmosfer ve insan sağlığı tehlikeye girecektir...Ayrıca ucu nerdeyse iğne kadar uç kısmı sivri olması gerekebilir ki birde süper yazılım gerekecek...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #469 : 29 Şubat 2024, 18:31:25 »
Enteresan kızılötesi güdüm sistemi nasıl atmosferden ve sürtünmeden etkilenmiyor yada Ruslar bu işi nasıl çözmüş merak ettim.

Biz bile 3-4 mach hızında uçan hisar-o için burdaki kızılötesi başlığı korumak için tıpkı irist-slm gibi koruyucu huni yaptık ...ilkbaşta bakan hisar-O'ya kızılötesi güdüm demez bilmiyen biri "AR" der.