Gönderen Konu: TF-2000 PROJESİ  (Okunma sayısı 190180 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
Ynt: TF-2000 PROJESİ
« Yanıtla #450 : 28 Şubat 2024, 23:30:35 »
Yalnız bu 96 Vls konusunda ve tasarım değişikliği olabilir konusunda en doğru yorumu sn. Battlestar yapmıştı.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #451 : 28 Şubat 2024, 23:50:29 »
Ben 7 adet üretim planını şöyle tahmin etmiştim; Anadolu ve muhtemel Trakya yanına planlanacak 2 filotillaya 2'şer adet, 3 filotillaya da 1'er adet. Yani aynı tip gemili filotilla yapısından böyle karma yapıya geçiş.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #452 : 28 Şubat 2024, 23:54:11 »
İçime bir hissiyat doğdu. MK 141 kanişter yoksa Atmacada yok öyleyse akla VLS den atılan atmaca geliyor ama bence Harpoon muadili diye yapılan eldeki MK141kaniştere uyumlu hızlı çözüm Atmaca artık demode bir füzedir ve yerine bence Atmaca yerine VLS den atılan RAM jet motorlu modern bir su üstü saldırı füzesi gelecek
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2024, 23:56:28 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #453 : 28 Şubat 2024, 23:54:19 »
6000 ton ağırlıkta ve 147 metre 4 ADET
8500 ton ağırlığında ve 166 metre 7 ADET
8300 ton ağırlığında ve 149 metre  X ADET

Sayın Kaptan-ı Derya iyi güzel söylüyorsunuz da "günün değişen şartları gerekçe gösterilerek" sürekli yenileme yapılıyor...
Ama "günün değişen şartları" sürekli değişiyor , değişecek ama bir noktada da  artık yapılması gerekmez mi?
Artık bir yerden başlasalar iyi olur , değil mi?
Orası öyle haklısınız. Lakin projenin detay dizayn aşamasında bile olması çok iyi. Ve hedeflediğimiz segmentte çok ileri düzey. Yani HSH'de hadi bir şekilde İstif falan olacak DSH'de ciddi ciddi acil ihtiyaç var. 8 Gabya'nın ve 4 Yavuz sınıfın ne kadar yaşlandığını düşünürsek ve de Deniz Kuvvetlerinin büyüme trendini de katarsak sadece platformlara başlamanın yanında üretim sayısını da artırmalıyız zannımca. Ağır sınıf DSH Fırkateyni, eğitim için gemi, destek gemileri, Hücumbotlar derken bayağı ihtiyacımız var. Dediğiniz gibi başlamak gerek ama detay tasarım iyiye işaret. İnşallah kalan 4 İstif ya da olursa XL bir an önce tersanelere verilerek başlar. Somali olayından sonra Hisar sınıfları da başlamalı. Hücumbotlarda aynı şekilde. Bu 2-3 yılda askeri üretim yapan tersanelerin başını kaşıyacak vaktinin olmaması lazım.
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 01:02:59 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #454 : 28 Şubat 2024, 23:57:38 »
İçime bir hissiyat doğdu. MK41 yoksa Atmacada yok öyleyse akla VLS den atılan atmaca geliyor ama bence Harpoon muadili diye yapılan eldeki MK41 lere uyumlu hızlı çözüm Atmaca artık demode bir füzedir ve yerine bence Atmaca yerine VLS den atılan RAM jet motorlu modern bir su üstü saldırı füzesi gelecek

Atmaca'nın hiç ve hiç demode olduğunu düşünmüyorum daha başka segmentlerde hızlısı, uzun menzillisi, başka harp başlıklısı, başka elektronik içereni tasarlanır ama Atmaca bizim temel Gemi Savar füzemiz. Çakır belki İDA, helikopterlerden atılacak derken daha çok kullanılır, daha çok üretilir mesela  ama tüm NATO'da olduğu gibi bu segment füzemiz yani Atmaca temel füzemiz olacaktır.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2024, 23:58:12 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #455 : 29 Şubat 2024, 00:00:25 »
Ben 7 adet üretim planını şöyle tahmin etmiştim; Anadolu ve muhtemel Trakya yanına planlanacak 2 filotillaya 2'şer adet, 3 filotillaya da 1'er adet. Yani aynı tip gemili filotilla yapısından böyle karma yapıya geçiş.

Olabilir hatta ben bu 7 adetin ismini 7 bölgemizden alacağını bile düşünmüştüm. Trakya ve Anadolu'dan sonra Ege, Marmara, Karadeniz vs neden olmasın demiştim.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #456 : 29 Şubat 2024, 00:01:02 »
Demode bence bu demodeliğin telafi edilemez sebebi de motoru nedeni ile ses altı hızlarda oluşu ve günümüz karşı aktif önleme sistemleri ile imhasının kolaylaşmış olması. Artık subsonik füzelerin gemilere karşı etkinliği kabul edilemez derecede düştü. Atmaca yı Harpoon olarak görüp demode diyorum 1970 lerde üretildi Harpoon füzesi

Soru şu Atmaca VLS den mi atılacak yoksa bu gemiye özel başka bir su üstü saldırı füzesimi geliyor
Ama Atmaca yerine ramjet motorlu bir füzede aklıma tam yatmıyor menzil sorunu nedeniyle. Belki yerine olmazda kardeşi olur o daha mantıklı.
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 00:07:37 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Bolubeyi

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #457 : 29 Şubat 2024, 00:25:22 »
Demode bence bu demodeliğin telafi edilemez sebebi de motoru nedeni ile ses altı hızlarda oluşu ve günümüz karşı aktif önleme sistemleri ile imhasının kolaylaşmış olması. Artık subsonik füzelerin gemilere karşı etkinliği kabul edilemez derecede düştü. Atmaca yı Harpoon olarak görüp demode diyorum 1970 lerde üretildi Harpoon füzesi

Soru şu Atmaca VLS den mi atılacak yoksa bu gemiye özel başka bir su üstü saldırı füzesimi geliyor
Ama Atmaca yerine ramjet motorlu bir füzede aklıma tam yatmıyor menzil sorunu nedeniyle. Belki yerine olmazda kardeşi olur o daha mantıklı.

Tomahawk füzesi de ses altı hızlarda gidiyor. Ses hızı altında giden füzelerin etkinliğinin düştüğü kanısına nereden vardınız?
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 00:26:26 Gönderen: Bolubeyi »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #458 : 29 Şubat 2024, 00:37:46 »
Şu projelere laf edince ulusal gururunuzun kırılmasını kontrol edin çok rica ediyorum. Burası savunma forumu hepimiz vatanseveriz bizim hiçbirimizden vatana bir zarar gelmez

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #459 : 29 Şubat 2024, 01:18:24 »
Şu projelere laf edince ulusal gururunuzun kırılmasını kontrol edin çok rica ediyorum. Burası savunma forumu hepimiz vatanseveriz bizim hiçbirimizden vatana bir zarar gelmez

Ben kendi şahsım adına söyleyebilirim ki yanlış gördüğümü yanlış olanı sırf bizim diye biz geliştirdik diye eleştirmemezlik yapmam ama  bence Atmaca ve Sub-Sonic füzeler hakkındaki genel görüşünüze katılmıyorum. Ama mesela kendi kanaatim Gökdeniz sistemi yakın hava savunması için bugün ve gelecek için yetersiz. Bunu eleştirmekten çekinmem buna gerek yok zaten.

https://www.navalnews.com/naval-news/2021/06/madex-2021-lig-nex1-unveils-its-ciws-ii-for-rok-navy/

https://missiledefenseadvocacy.org/defense-systems/goalkeeper-close-in-weapons-system-ciws/

https://roe.ru/eng/catalog/naval-systems/shipborne-weapons/ak-630m-2/

Mesela Gökdeniz gibi nispeten yeni tasarlanmış ve gelecekte Türk Donanmasının çok yakın hava savunma sisteminin belkemiğini oluşturacak sistemin yukarıda ki Korelilerin CIWS'ı gibi ya da Rusların AK630M2 gibi olmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Evet yukarıda ki CİWS sistemlerinin karmaşık besleme yapısı, gemiye bırakacağı titreşimler gibi birçok zorluğu olmasına rağmen 4 yüzü Aesa radarlı 30mm parçacık Atom mühimmatına sahip dakikada atışı Gökdeniz'den daha fazla ve hızlı olan ve daha çok mermi kapasitesi olan Gutling sistemi bence çok daha doğru olurdu. Sonuçta bu sistemler belli bir alana sprey etkisi ile ateş ediyor ve merminin çekirdeğinin hasar etkisi ve ateş edilen mermi sayısının en etkili yöntem olduğunu düşünüyorum. 4 yüzlü 360 derece radarda algılama için günümüzde bence şart. Havadan gelen tehditler gün geçtikçe artmaya başlıyor gemiler için. Bu tip bir gelişmiş sistem bence çok çok daha doğru olurdu.

Neyse bu vesile ile başka bir konuya değindim ama ben genel forum kullanıcılarının ürün bizim diye eleştiriden uzak davrandığını düşünmüyorum Sn Putty.
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2024, 01:20:44 Gönderen: Kaptan-I Derya »