Gönderen Konu: Anadolu Kartalı-2013/2  (Okunma sayısı 14139 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Anadolu Kartalı-2013/2
« Yanıtla #21 : 27 Haziran 2013, 14:22:37 »

Artık emekli olan son F-5 uçaklarımız Anadolu Kartalı-2013/2 tatbikatında.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ABD'den Anadolu Kartalı açıklaması
« Yanıtla #22 : 08 Temmuz 2013, 22:42:26 »
ABD'den Anadolu Kartalı açıklaması

ABD: ‘Anadolu Kartalı’na İsrail yüzünden değil kesintilerden katılamadık
Tolga TANIŞ / WASHINGTON
8 Temmuz 2013

ABD, geçen ay Konya'da gerçekleştirilen uluslararası “Anadolu Kartalı” hava tatbikatına Türkiye-İsrail ilişkilerindeki kriz değil, bütçe kesintileri yüzünden katılamadığını açıkladı.

ABD Yönetimi, bütçe açıklarını kapatmak için 1 Mart’ta devreye giren müsadere rejimi uyarınca Pentagon harcamalarından sadece bu sene için yaptığı 46 milyar dolarlık kesintinin ardından uluslararası tatbikatlardan çekilmeye başladı.

ABD ve Türkiye arasında 2009’da gerginlik konusu olan, İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonları nedeniyle Türkiye’nin İsrail’e yaptığı daveti iptal etmesini müteakip tepki olarak ABD’nin de çekilmesiyle sonuçlanan Anadolu Kartalı hava tatbikatının bu yılki bölümüne ABD yine katılmadı. Amerikalılar, 2009 sürtüşmesinden beri gelmedikleri uluslararası hava tatbikatının 2013’ün ikinci yarısında da bulunmamaları konusunda ise buna Türkiye ve İsrail arasında halen devam eden kriz halinin değil, müsadere rejiminin sebep olduğunu söylediler.

TAAHHÜTLERİMİZ SAĞLAMDIR
ABD’nin Türkiye’deki kuvvetlerinin bağlı olduğu Avrupa Ordusu EUCOM’dan Binbaşı Ryan Donald’ın Hürriyet’e yolladığı açıklamada şöyle denildi: “Müsadere nedeniyle, ABD Avrupa Komutanlığı bazı önemli etkinlikleri iptal etmek zorunda kaldı. Bunlardan biri de Anadolu Kartalı’na katılımdı. Bu karar mali baskılar sonucu alınırken, ortaklarımız ve müttefiklerimize olan taahhütlerimiz sağlamdır. Devam eden bütçe zorlukları kapsamında çalışmaya devam ederken kendini ispat etmiş ortaklıklarımızı da sürdüreceğiz.” Ryan, müsaderenin ABD’nin Türkiye’deki diğer operasyonlara etkisi olup olmadığı konusunda ise “Müsadere, İncirlik Hava Üssü ve Patriot konuşlandırması operasyonlarımızı etkilemiyor. Müsaderenin Türkiye ile askeri ilişkilerimiz bağlamındaki sonuçları açısından Türkiye’ye taahhütlerimiz sağlamdır. Güçlü savunma işbirliğimizi ilerletmek için Türkiye’de konuşlu ABD güçlerimizi devam ettireceğiz” dedi.

İLİŞKİLERİ SÜRDÜRÜYORUZ
Pentagon Sözcülüğü, Türkiye ve İsrail arasındaki gerginliğin Türkiye ve ABD arasındaki askeri ilişkileri etkileyip etkilemediği konusunda ise “Her ikisi de ABD’nin önemli ortakları ve bölgedeki istikrar için kritik olan İsrail ve Türkiye ile yakın askeri ilişkileri sürdürüyoruz. Hem Türkiye hem İsrail’i askeri ilişkiler dahil ilişkilerini yeniden inşa etmeleri için gerekli adımları atmaları konusunda teşvik ediyoruz. Ve bunun bölgedeki ortak güvenlik çıkarlarımızı ilerletmede önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından düzenlenen Anadolu Kartalı 2013/2 Eğitimi, 10-21 Haziran 2013 tarihleri arasında Konya’daki 3. Ana Jet Üssü’nde yapılmış ve tatbikata Türkiye dışında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve NATO'nun 2 adet AWACS uçağı katılmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/23681567.asp