Anket

Hükümetin "kürt açılımı" politikasını destekliyormusunuz?

Hayır desteklemiyorum,şiddetle karşıyım
61 (77.2%)
Evet destekliyorum, çok olumlu buluyorum
10 (12.7%)
Kararsızım, çünkü sonuçları hakkında emin olamıyorum
8 (10.1%)

Toplam Oy Verenler: 79

Gönderen Konu: PKK İle Mücadele  (Okunma sayısı 1425886 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
Ynt: PKK İle Mücadele
« Yanıtla #5680 : 18 Mart 2024, 20:35:21 »
Sn Marmara,

Son iletinizdeki Kürtler ve bir önceki iletinizdeki Kuzey Iraktaki Kürtler dediğiniz kitleler,

Kürtler midir? PKK dan mı bahsediyorsunuz?

Evet, diğer Kürtler ile TR'nin pek de sorunu olduğunu söylenemz. Peşmerge ile arasında öyle barış güvercinleri uçmuyor ama yine de onlarla savaşacak durum söz konusu değil, belki şımdilik...

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5681 : 18 Mart 2024, 20:48:14 »
Sn Marmara,

Rica ederim; PKK dan bahsederken rica ederim Kürtler demeyiniz, PKK Kürtlerin temsilcisi değildir.
Siz belkide PKK yı terör örgütü olarak görmüyor olabilirsiniz, ama yinede PKK bir partidir.
Kürtlerin temsilcisi değildir.
Aksi kullanım, ard alan siyasetine girer ki;
Buda PKK’yı hamileştirme girişimlerine katkı sağlar.

İllede bir niteleme yapmak istiyorsanız, örgütün adını kullanın değil mi! Hem kurduğunuz cümle daha anlaşılır olur en azından benim açımdan…
« Son Düzenleme: 18 Mart 2024, 21:01:58 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5682 : 18 Mart 2024, 21:11:46 »
Sn Marmara,

Rica ederim; PKK dan bahsederken rica ederim Kürtler demeyiniz, PKK Kürtlerin temsilcisi değildir.
Siz belkide PKK yı terör örgütü olarak görmüyor olabilirsiniz, ama yinede PKK bir partidir.
Kürtlerin temsilcisi değildir.
Aksi kullanım, ard alan siyasetine girer ki;
Buda PKK’yı hamileştirme girişimlerine katkı sağlar.

Sn.Alp

Sanırım siz "Kürtler" dediğimde PKK ile aynı kefeye koymuş olarak kabul etmiş olabilirsiniz, ama öyle değil.
Türkiye'deki ve İran'daki Kürtleri yakından tanıyan birisiyim, hatta TR'nin Güney Doğusuna bir kaç defa gitmiştim, sağolsunlar misafir etmişlerdi. Hala da TR Kürtleri ile ticari ilişkilerimiz var.

PKK'nın tarihini, geçmişini biliyoruz, sanırım forumda bilmeyen de yoktur.

İran, Irak, Süriye ve Türkiye'de toplam yaklaşık 50 milyon Kürt nüfusu yasıyor. Misafirperver millet, dilini de anlıyorum, sonuçta Farsça kökenli dili konuşuyorlar.
« Son Düzenleme: 18 Mart 2024, 21:12:35 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #5683 : 18 Mart 2024, 21:15:32 »
TR neresi yeni bir ülkemi
« Son Düzenleme: 18 Mart 2024, 21:16:13 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5684 : 18 Mart 2024, 21:16:59 »
Sn Marmara,

Kusuruma bakmayınız, ben PKK’yı niteleyerek kullandınız diye düşündüm…

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5685 : 18 Mart 2024, 21:20:12 »

Sanırım Türkiye 'nin kısaltılması TR değilmi.
Amerika Birleşik Devletlerini de ABD diyoruz.
Avrupa Birliği'ni de AB
Rusya - Ru
Birleşmiş Milletler - BM

Sanırım bu konuda sıkıntı yok.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5686 : 18 Mart 2024, 21:20:58 »

Hani şu yurt dışında plakalara vs yazıyorlar ya... Onun gibi galiba.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5687 : 18 Mart 2024, 21:52:19 »

Avrupa Birliği'ni de AB
Rusya - Ru
Birleşmiş Milletler - BM

Benim algımda (muhtemelen benim yaş grubumdaki buradaki arkadaşlar içinde) durum biraz başka
Sn Marmara,

90 larda üniversite yıllarımdan hatırlıyorum bu jargonu;
Coğrafi olarak Anadolu da ve Doğu Trakya topraklarında kurulu olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ismiyle sıkıntısı olan üniversitedaşlarımızdan hatırlarım, bu gürühun insanları Türkiye demez Tr derdi, belkide hala aynı ard alan siyaseti geçerlidir…
O nedenle, Tr denilmesi basit bir kısaltma kulllanımı olmuyor, en azından benim açımdan.

Bu tür nüansların farkına varmaya yerelleşme deniyorya! Diğer kısaltmalardan farkını ifade etmek için benzeşimli 2 örnek vereyim…
* Amerikan bayrağı ve/veya bilimum bayraktan don, iç çamaşır, mayo yapabilirsiniz, Türk Bayrağı’ndan yapamazsınız! Bunun farkını Türk ve Onunla yaşımış olan bilir…
* Hakeza, NATO toplantısımıydı hatırlamıyorum, aile fotoğrafı çekilecek, bayrak rözetlerine göre temsilciler, kadraja yerleştiler, fotoğraf çekildi sadece Sn Türkiye Cumhuriyeti Bakanı yerdeki bayrak rozetini/resmini hızlıca aldı ve kaldırıp yardımcısına verdi.

Bu manada Lokal bir forumda, hasas iç bilgilerin ardılında cümle içinde Türkiye ye Tr denmez.

« Son Düzenleme: 18 Mart 2024, 22:13:30 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5688 : 18 Mart 2024, 22:02:08 »
Sn.Alp

Sanırım siz "Kürtler" dediğimde PKK ile aynı kefeye koymuş olarak kabul etmiş olabilirsiniz, ama öyle değil.
Türkiye'deki ve İran'daki Kürtleri yakından tanıyan birisiyim, hatta TR'nin Güney Doğusuna bir kaç defa gitmiştim, sağolsunlar misafir etmişlerdi. Hala da TR Kürtleri ile ticari ilişkilerimiz var.

PKK'nın tarihini, geçmişini biliyoruz, sanırım forumda bilmeyen de yoktur.

İran, Irak, Süriye ve Türkiye'de toplam yaklaşık 50 milyon Kürt nüfusu yasıyor. Misafirperver millet, dilini de anlıyorum, sonuçta Farsça kökenli dili konuşuyorlar.
Bu arada kurt nufusu 50 milyon falan kesinlikle degil. Turkiye'de (zazalar eklenmis haliyle) maksimum 15, Iran'da 8-9, Irak 5 ve Suriye 2-3 milyon. Yani 30 milyon civari. Kaynak: wikipedia.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5689 : 18 Mart 2024, 22:03:52 »

Avrupa Birliği'ni de AB
Rusya - Ru
Birleşmiş Milletler - BM

Benim algımda (muhtemelen benim yaş grubumdaki buradaki arkadaşlar içinde) durum biraz başka
Sn Marmara,

90 larda üniversite yıllarımdan hatırlıyorum bu jargonu;
Coğrafi olarak Anadolu da ve Doğu Trakya topraklarında kurulu olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ismiyle sıkıntısı olan üniversitedaşlarımızdan hatırlarım, bu gürühun insanları Türkiye demez Tr derdi, belkide hala aynı ard alan siyaseti geçerlidir…
O nedenle, Tr denilmesi basit bir kısaltma kulllanımı olmuyor, en azından benim açımdan.

Anlaşıldı.
Benim dememin sebebini anladınız ve yukarıda da belirttim. Mesaj yazarken bile karşımdaki insanın alayacağından emin olduğumda kelimeleri de kısaltırım.

Ayrıca yabancılar Türkiye'yi de kısaltır, diğer ülkeleri de. Bir art niyet olmadığını zaten biliyorsunuz.