Gönderen Konu: TEİ MOTOR PROJELERİ  (Okunma sayısı 168493 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: TEİ MOTOR PROJELERİ
« Yanıtla #1010 : 31 Aralık 2023, 14:13:15 »
Alıntı
Bu nedenle bence GE, askeri milli motorların (TS-1400 buna dahildir) TEI bünyesinde üretilmesine de karşı çıkacaktır. Hoş, bence zaten biz de istemeyeceğiz bunu. GE'e ödenecek kâr payını geçtim, kaç adet askeri motor ürettiğimizin bilgisine zahmetsizce neden ulaşsın ki GE? Milli askeri motorların TEI bünyesinde değil, TRMotor bünyesinde ve tamamen yerli cihazlarla üretileceğini düşünüyorum. Bir ihtimal, - o da düşük bir ihtimaldir - TS-1400'ün sivil versiyonunu TEI üretir bence. Hepsi o.
Sn Merzifonlu,
Bu parağrafa kadar söylediklerinize %100 katılıyorum.
GE ortaklığı olmasa o son teknoloji ürünü makineler TEİ’ye alınamaz ve Batı’nın üstün motor bilgisi transfer edilemezdi. Hala da bu sayede GE’nin ürettiği yeni teknolojilere rahat ve bedava ulaşma kabiliyeti veriyor bu ortaklık.

Ben, Sn Akşit’in bir röportajında, yukarıdaki paragrafla ilgili bir soruya verdiği yanıtı hatırlıyorum. Kendi savunma sanayimiz için, içeride devlet destekli R&D sonucu üretilen motorların bütçeleri ve üretimleri, ortak üretimden ayrı tutulduğu ve ortak üretimi ters yönde etkilemediği sürece; GE, TEİ’nin Türkiye savunma sanayisi için ürettiği malzemeler için makine parkının ve elemanların kullanımına göz yumacağı konusunda centilmen anlaşması yaptıklarını anlatmıştı Sn Akşit. Yani PD170 ya da TS1400 için fabrika içinde ayrı bir ekip, ayrı bir bütçeyle bu motorları geliştirip, TEİ/GE makine parkını kullanarak üretiyor. Bu işin bütçesi ortaklık dışı tutuluyor diye izah etmişti.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2023, 14:16:16 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1011 : 31 Aralık 2023, 18:48:20 »
Alıntı
Bu nedenle bence GE, askeri milli motorların (TS-1400 buna dahildir) TEI bünyesinde üretilmesine de karşı çıkacaktır. Hoş, bence zaten biz de istemeyeceğiz bunu. GE'e ödenecek kâr payını geçtim, kaç adet askeri motor ürettiğimizin bilgisine zahmetsizce neden ulaşsın ki GE? Milli askeri motorların TEI bünyesinde değil, TRMotor bünyesinde ve tamamen yerli cihazlarla üretileceğini düşünüyorum. Bir ihtimal, - o da düşük bir ihtimaldir - TS-1400'ün sivil versiyonunu TEI üretir bence. Hepsi o.
Sn Merzifonlu,
GE ortaklığı olmasa o son teknoloji ürünü makineler TEİ’ye alınamaz ve Batı’nın üstün motor bilgisi transfer edilemezdi. Hala da bu sayede GE’nin ürettiği yeni teknolojilere rahat ve bedava ulaşma kabiliyeti veriyor bu ortaklık.

Ben, Sn Akşit’in bir röportajında, yukarıdaki paragrafla ilgili bir soruya verdiği yanıtı hatırlıyorum. Kendi savunma sanayimiz için, içeride devlet destekli R&D sonucu üretilen motorların bütçeleri ve üretimleri, ortak üretimden ayrı tutulduğu ve ortak üretimi ters yönde etkilemediği sürece; GE, TEİ’nin Türkiye savunma sanayisi için ürettiği malzemeler için makine parkının ve elemanların kullanımına göz yumacağı konusunda centilmen anlaşması yaptıklarını anlatmıştı Sn Akşit. Yani PD170 ya da TS1400 için fabrika içinde ayrı bir ekip, ayrı bir bütçeyle bu motorları geliştirip, TEİ/GE makine parkını kullanarak üretiyor. Bu işin bütçesi ortaklık dışı tutuluyor diye izah etmişti.
Ben Sn Yaşar'a katılıyorum. Kimse istemez Amerikan ortaklığını. Emin olun işin başındakiler de istemez. Lakin birde gerçekler var. Biz şimdi savunma sanayi ürünlerinde ambargo yiyoruz yarın bu makina sanayinde yeyip yemeyeceğimizin garantisi yok ki ben bundan sonraki aşama olarak bunu görüyorum. O yüzden bugünden bazı kritik makinaları almak gerek. Örneğin ileride yerli çip için Japonlar ya da Hollandalılar litografi makinası verecekler mi. Ya da Milden için Almanlar kaynak tezgahları verecekler mi.

TRMotor bizim için çok önemli bu bizim arka kapımız olacaktır, ama gittiği yere kadar GE'nin gücünü ve açabileceği siyasi kapıları açmak lazım.

Bu arada Sn Arda Mevlütoğlu, TRMotor'a transfer olmuş. Açıkçası çok çok mutlu oldum. Bu vizyonda ve bu kabiliyette insan gerekliydi. MMU motoru için inancım 1 2 basamak arttı. Bu tip yöneticiler az bulunur. Hele ki teker teker siyasiler tarafından içleri boşaltılan kurumlarımız ve bu kurumlarda tarikatçı ve yalaka tayfa bir bir artarken. Kurumlarımız gittikçe daha berbat hale giderken. Arda bey bu forumu hala okuyorsa başarılar diliyorum.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2023, 18:49:01 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1012 : 31 Aralık 2023, 20:02:04 »
Alıntı
Sn Merzifonlu,

GE, bence buna sadece ar-ge için izin verdi, seri üretim için değil. Yine bence, başarısız olacağımızı düşündükleri için izin verdiler. ;) Seri üretimde ne olacağını ise TS-1400 motoru 2024 yılı sonunda seri üretime girdiğinde göreceğiz...

GE ortaklığı olmasaydı, bu ar-ge'nin hayalini dahi kuramazdık. Bunun çok iyi farkındayım. O yüzden "GE ortaklığı korunmalıdır" diyorum.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1013 : 31 Aralık 2023, 20:54:14 »
2027 -2028 Tei  iscilerini TR bünyesine girecektir

Ge Tei den pay almak isteye bilir

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1014 : 30 Ocak 2024, 17:25:18 »
53.54'ten itibaren
"TF10000 ile MMU  motorunun alakası yok"

https://www.youtube.com/watch?v=Ysab1rQ-N20

ben yine   doğru tahminde  bulunmuş olacağım gibi görünüyor.
😁

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1015 : 30 Ocak 2024, 18:53:28 »
53.54'ten itibaren
"TF10000 ile MMU  motorunun alakası yok"

https://www.youtube.com/watch?v=Ysab1rQ-N20

ben yine   doğru tahminde  bulunmuş olacağım gibi görünüyor.
😁

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1016 : 22 Şubat 2024, 21:55:45 »
TF-6000 çok yakında çalıştırılıyor. Herkes kemerleri bağlasın.  8)

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1017 : 22 Şubat 2024, 21:57:37 »
İnşallah dediğiniz gibi olur...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1018 : 22 Şubat 2024, 22:13:08 »
Artık iki veya üç motorlu bir işjeti gibi birşey yapsınlar projelendirsinler

Gerekirse istikbahrat uçağı bile olur yada radar , elektronik ekipman deneyeceğimiz uçak..

Arkadaşlar cn 295 gibi platformu tf6000 ile yapabilir miyiz nede olsa iki motordan 6000 yada 12000 bg güç elde edeceğiz yada 54 kn veya 12000 lb güç elde edeceğiz...

Ne dersiniz sadece kafamı kurcalayan toprak pisten kaldırmak için mig29 da kullanılan teknolojiye benzer bir tekniğe ihtiyaç duyması...

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1019 : 22 Şubat 2024, 22:30:47 »
TF-6000 prototipi.

« Son Düzenleme: 22 Şubat 2024, 22:31:47 Gönderen: Archangel99 »