Gönderen Konu: TEİ MOTOR PROJELERİ  (Okunma sayısı 169634 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: TEİ MOTOR PROJELERİ
« Yanıtla #500 : 12 Aralık 2022, 17:04:29 »
uzun bacakli ingilize güvenemeyiz Tei bu isi becerir

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #501 : 12 Aralık 2022, 17:52:17 »
Tei, TF-X motorunu alamasada turbofan işine girecek her türlü, girmeli de zaten. Sadece TF-X olmayacak, Hürjet, iha, gemi, enerji piyasası projeleri var. Yurtdışına satabilir...
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2022, 17:52:49 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #502 : 12 Aralık 2022, 18:05:00 »
uzun bacakli ingilize güvenemeyiz Tei bu isi becerir

İngilizlere "Uzun Bacaklı" diyen Dünya'da 3-5 kişi kaldı biri de sizsiniz tumucin hocam... :D :D :D

Artık gerçek Dünya'ya dönün lütfen...

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #503 : 12 Aralık 2022, 21:41:33 »
https://www.youtube.com/watch?v=KJAubcDaWKs

Şu videoda son durumumu şu şekil olarak yorumlarım:

• TF6000: Prototipin tamamlanmasına en az 1 sene var. 1 seneden az da test süresi olmaz. Kabaca 2 senelik bir süre olacaktır. 2025 Ocak gibi düşünün.
  • TF10000: TF6000 prototip tamamlanınca, ardından 1 sene kadar sonra başlanır dedi. Sadece art yakıcı ekleneceği için 6-12 ay da o sürse en iyi ihtimalle o da 2026 Ocak gibi olur.
  • TF35000: Kabaca bu da 2028 olur diyorum.

Videoda çok net söylüyor her şeyi. Çok uçmaya gerek yok maalesef. Daha TF6000 için 2 seneden az olmayacak bir süreden bahsediyoruz. Hatırlayın TS1400'ü ne zamandır görüyoruz daha halen ancak ortaya çıkıyor. Kale'nin neden alternatif olduğu biraz daha belli oldu diye düşünüyorum. TEI kaliteli iş yapan, akademik kafalı bir firma görüntüsünde. Zaten GM'ü bile öğretim görevlisi. Kale daha piyasa işi yapıyor görüntüsünde. Risk almadan iki firma ile de anlaşıp ilerlemeli.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #504 : 12 Aralık 2022, 22:00:20 »
TEI kaliteli iş yapan, akademik kafalı bir firma görüntüsünde. Zaten GM'ü bile öğretim görevlisi. Kale daha piyasa işi yapıyor görüntüsünde. Risk almadan iki firma ile de anlaşıp ilerlemeli.

Öyle değil. "Piyasa işi" yapan Kale, daha ufak bir motoru ancak 10 senede adam etti. Bunun akademiyle ve piyasayla ilgisi yok. Hem Kale, hem de TEİ, tüm altyapıyı sıfırdan kendileri kurmak zorunda kaldıkları için uzun sürüyor bu işler. TEİ mesela, PD170 motorunun elektronik kontrol ünitesini, güvenlik endişesi nedeniyle, sıfırdan kendisi tasarlamak ve üretmek zorunda kalmış. Keza Kale de hesapta yokken yüksek devirlere çıkabilen rulman işine girmiş.

Kısacası bu şirketler farklı çalışmıyor. Koşullar neyi dayatıyorsa o oluyor. Anlaşmaları bir şeyleri hızlandırmaz. TF6000 konusuna gelirsek, ambargo nedeniyle yaşanacak gecikme 6 ay. 10 Sene önce olsaydı bu tarzda bir ambargo, tüm proje dururdu.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #505 : 12 Aralık 2022, 22:19:12 »
Türkiye bilmediği her şeyi yapacak insan kalitesine artık sahip. Buna gelişmiş devlet olduğu için sahip çok enteresan bir mucizesi yok zaman geçti bizde geliştik o yüzden bu kadar şey yapabiliyoruz. Sorun nerede peki? Sorun her şeyi yapmaya adam saat potansiyelimiz yetmiyor. Bu dünyadaki trilyon tane işten en zorunu seçin getirin onu yapacak bir kaç mühendislik doçentlik kadro rahatlıkla kurulur ama tüm eksikleri yapacağız dedim mi şu anki Türkiye'nin mühendislik gücü + akademik gücü adam saat olarak çok yetersiz kalıyor. Kısacası sorun yap yap bitmemesi başka bir sıkıntı yok yapamama sorunu yok. Motoru yapacağız fırlatma koltuğu çıkacak onu yapacağız ondaki patlayıcı çıkacak onu yapacağız sensör çıkacak onu yapacağız sensördeki malzeme çıkacak çıkacakta çıkacak uç uca ekleyince bir hesaplayacağız 2050 olacak. Trene 21. yy da atlarsan böyle olur. Bu yüzden bu işleri biraz dünya ile barışık olarak yürütmekte fayda var. Hadi dünya ile barışık değiliz paktımızla bari barışık olalım. Yoksa karşımızda öyle bir adam-saat çıkacak ki iki tane Türkiye yi ODTÜ den mezun etsen yetmeyecek
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2022, 22:23:22 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #506 : 12 Aralık 2022, 22:23:56 »
Arkadaşlar;
Eurofighter EJ-200 motorunu ne kadar bekledi acaba,

Keza Rafale yıllarca  F-404 motoru ile uçmadı mı ?

F-35, F-135 motorunu ne kadar bekledi, motor hala problemli gibi, F-136 alternatif motoru ise yeni piyasaya çıktı.

Gayet iyi gidiyoruz, ambargolara, malzemelerin yeni geliştirilmesine rağmen.
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2022, 22:59:38 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #507 : 12 Aralık 2022, 23:35:46 »
Geçen de yazmıştım İngilizler de GE de bize motor vermeyecek , benim görüşüm bu...İngilizlere bu zamana kadar ki destekleri için bile şükretmek lazım...

Bunu yukarıdakiler de görüyor. Bizim yolumuz belli oldu... TF-10000 sonrası önceden bahsediler TF-18000 , TF-22000 vs aşamaları unutup direkt Akşit hocanın dediği gibi TF-35000'e yüklenmek...

Yani ara motorları unutun...

Bu motorun devriyle oynayarak da tek motorlu bir versiyon Light avcı yapılabilir...
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2022, 23:39:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #508 : 12 Aralık 2022, 23:56:06 »
Serkan bey haklı olabilirsin ama haksızda çıkabilirsin İngiltere konusun da. İngiltere garip bir ülkedir başka ülkeler ile yaşadıklarımızı İngiltere'yi anlamak için kullanırsak çok yanılabiliriz. İngiltere bizim hissiyatımızın kaldıramayacağı kadar liberal bir ülkedir. İkna olurlar ise bırak işbirliğini RR u bile satarlar bize. Başka bir şeyde İngilizlerin Fransızlar ile kendi tarihi yarışlarıdır. Fransa doğu Akdeniz filan deyip Yunanistan ile bu kadar işbirliği yapıp bizi köşeye sıkıştırır kazanım sağlarlar ise buna İngilizler kayıtsız kalmaz meydanı Fransızlara bırakmazlar. Almanya Fransa birde işbirliği ile Türkiye yi etkisizleştirme politikası güdüyor iken AB den ayrılmış İngiltere meydanı bunlara mı bırakacak. Amarika da İngilizleri bu anlamda faydalı buluyor kendi bir duruş sergiledi ama Türkiye yi de aşırı çaresiz bırakmak istemiyor bunu da İngiltere bir anlamda üstlendi bize bir nefes alma imkanı yarattılar. Yani Anglosaksonlar Amarika üzerinde Türkiye ye ceza keserken İngiltere üzerinden ittifakta tutmaya devam ediyorlar. Türkiye öyle vazgeçilecek kahredilecek bir ülke değildir. İngiltere ile faydalı işbirliği olur mu. Kesinlikle olur çokta güzel olur. Bence İngiltere'yi biz kullanmayı hiç bilemedik İngilizler işbirliği yapmak için aşırı liberal yanları ile çok iyi bir ülkedir.

Başka bir İngiliz gerçeği de daha büyük resimde şöyledir. İngiltere yüzünü okyanusa kıçını Avrupa ana karasına dönmüş kendisini Avrupalıdan çok anglosakson hisseden bir ülkedir. Avrupa ile yaklaşımında bizi AB ile kan uyuşmazlığımız olduğu için fitne amacı ile de desteklemektedir. Yükselen bir Türkiye'yi Avrupa ile gizli düşmanlığı olan İngiltere memnuniyetle karşılar. AB üyesi iken boşuna bizim AB üyeliğimize en çok desteği sağlamadılar biliyorlar çünkü AB ye girersek AB nin dokusunu zehirleyeceğiz. Bu yüzden İngiltere bizi bir anlamda müttefik gibide görüyor AB karşıtlığında.  Bunlar tabi hissiyatla anlaşılabilecek şeyler anlatınca çok itiraz gelir ama ben inanıyorum bunlara
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2022, 00:03:38 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #509 : 13 Aralık 2022, 00:37:53 »
Serkan bey haklı olabilirsin ama haksızda çıkabilirsin İngiltere konusun da. İngiltere garip bir ülkedir başka ülkeler ile yaşadıklarımızı İngiltere'yi anlamak için kullanırsak çok yanılabiliriz. İngiltere bizim hissiyatımızın kaldıramayacağı kadar liberal bir ülkedir. İkna olurlar ise bırak işbirliğini RR u bile satarlar bize. Başka bir şeyde İngilizlerin Fransızlar ile kendi tarihi yarışlarıdır. Fransa doğu Akdeniz filan deyip Yunanistan ile bu kadar işbirliği yapıp bizi köşeye sıkıştırır kazanım sağlarlar ise buna İngilizler kayıtsız kalmaz meydanı Fransızlara bırakmazlar. Almanya Fransa birde işbirliği ile Türkiye yi etkisizleştirme politikası güdüyor iken AB den ayrılmış İngiltere meydanı bunlara mı bırakacak. Amarika da İngilizleri bu anlamda faydalı buluyor kendi bir duruş sergiledi ama Türkiye yi de aşırı çaresiz bırakmak istemiyor bunu da İngiltere bir anlamda üstlendi bize bir nefes alma imkanı yarattılar. Yani Anglosaksonlar Amarika üzerinde Türkiye ye ceza keserken İngiltere üzerinden ittifakta tutmaya devam ediyorlar. Türkiye öyle vazgeçilecek kahredilecek bir ülke değildir. İngiltere ile faydalı işbirliği olur mu. Kesinlikle olur çokta güzel olur. Bence İngiltere'yi biz kullanmayı hiç bilemedik İngilizler işbirliği yapmak için aşırı liberal yanları ile çok iyi bir ülkedir.

Başka bir İngiliz gerçeği de daha büyük resimde şöyledir. İngiltere yüzünü okyanusa kıçını Avrupa ana karasına dönmüş kendisini Avrupalıdan çok anglosakson hisseden bir ülkedir. Avrupa ile yaklaşımında bizi AB ile kan uyuşmazlığımız olduğu için fitne amacı ile de desteklemektedir. Yükselen bir Türkiye'yi Avrupa ile gizli düşmanlığı olan İngiltere memnuniyetle karşılar. AB üyesi iken boşuna bizim AB üyeliğimize en çok desteği sağlamadılar biliyorlar çünkü AB ye girersek AB nin dokusunu zehirleyeceğiz. Bu yüzden İngiltere bizi bir anlamda müttefik gibide görüyor AB karşıtlığında.  Bunlar tabi hissiyatla anlaşılabilecek şeyler anlatınca çok itiraz gelir ama ben inanıyorum bunlara
+1
Hayatının 2/3’ünü İngiltere’de geçirmiş birisi olarak beni şaşırttınız.
Ancak ben bu kadar iyi bir analiz yapabilirdim. %100 katılıyorum.