Gönderen Konu: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi  (Okunma sayısı 144967 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Ynt: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi
« Yanıtla #150 : 15 Temmuz 2020, 20:12:40 »
O işgalin amacı zaten Türkiye'nin Ortaasya ile doğrudn kara bağlantısını kesmekti. Şimdiye kadar bu sorunun çözülememesi çok düşündürücü!

Son olaylarin gerceklestigi Tovuz rayonu onemli bir nokta .
BTC "Baku tiflis ceyhan " ,TANAP  "Trans Anadolu dogal gaz boru hatti " ayrietten  Baku Tiflis Kars demir yolu  baglantilari bu bolgeden gecmekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #151 : 15 Temmuz 2020, 20:35:15 »
O işgalin amacı zaten Türkiye'nin Ortaasya ile doğrudn kara bağlantısını kesmekti. Şimdiye kadar bu sorunun çözülememesi çok düşündürücü!

Cozulememesi demeyelim de, cozulmemesi...gerekli iradenin olmamasi, gerekli bedelin odenmek istenmemesi..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #152 : 15 Temmuz 2020, 20:58:28 »
Her turlu diplomatik, silah ve ekonik yardim yapilmali..

Eger Azerbaycan herekete gecersede "Disaridan yapilan her turlu mudahale Turkiyeye yapilmis sayilir" deriz..

Icabinda kurarsin bir Wagner gibi sirket....

Yanilmiyorsam 10 senede bir otomatik olarak yenilenen bir savunma antlasmasi var..

Uzun lafin kisasi, niyet olduktan sonra olmayacak is degil...niyet var mi...orasi ayri

yanılmıyorsam ermenistan-rusya arasında da böyle bir kollektif savunma anlaşması var. rusya seyirci kalmayacaktır.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #153 : 15 Temmuz 2020, 21:08:18 »
Ermenistan icin Turkiye ve Azerbaycan ile savasa girmeyecektir...Ermenistanin Rusya ya ne katkisi var?

Baski yapar, Wagner gonderir, ekonomik yaptirim yapar, Ermenistana silah yardimi yapar..

Duzgun bir planlama ve hizli bir harekat ile cozulemeyecek sey degil...

Onemli olan, masaya otturmaya zorlanana kadar hizli ve etkin sekilde gerekli yerleri almak...Bati dunyasindan da cok baski gelecektir onun icin hiz onemli....

Rusya icin Suriye ve Libya gibi yerler daha onemli, oralarda al-ve yapilabilir, orta nokta bulunur..Iranin kimseyle ugrasacak halinin kaldigini sanmiyorum..

Batiya karside multeci kartini oynarsin...Ayrica bu covid olayindan sonra kimsenin oyle kimseye eknomik yaptirim uygulayip kendi ekonomisini cokertecek hali de kalmadi..

Yani niyet ve irade olduktan sonra..

« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2020, 21:16:04 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #154 : 15 Temmuz 2020, 22:11:23 »
Ben her zaman söylerim Türk hava kuvvetleri som füzesi ile birlikte ve yine ığdır ile karabağ arası nedir ki 100 km 'yi geçmez türk hava kuvvetlerinin hareket geçirecek yetkilisi olsam ığdır üzerinden kgk lar ile şu an askeri hedefleri vuruyor olurdum sınır ihlali olmadığı için kimse de birşey diyemezdi.

Nahcivan eyer bize bazı serbestlikler tanıyabilirse burdan da karabağ için yardım yada saldırı birlikleri gönderebilir.

57 adet atak helikopteri boşa envantere alınmadı böyle operasyonlarda kullanılmıcaksa bidaha kullanılmaz.birde israil ile ara iyi olsaydı spike nlos gibi füze ile atak bambaşka güzel keyif veren platform olurdu kısmet değilmiş.

Ben hava kuvvetleri ve kgk mühimmatları sonuç alıcı operasyonlar yapabilceğimizi düşünüyorum.

Yani açık konuşmak gerekirse sözde destek değil somut olarak destek olunmalı.

Zaten 1991 sovyetler yıkıldıktan sonra 93 hocaali katliamının esas sebebi Türkiye ile Türki cumhuriyetler arasında oluşabilcek bağı haritasal yada yol olarak kapatmaktı.Karabağ işgalinin birinci amacı bu .

Karabağ alındığı zaman nahcivan ile sınır birbirine yaklaşıyor çok az mesafe kalıyor.haritayı alıp incelediğinizde görürsünüz ben olsam diyet olarak sadece karabağı ermenistanı almam ibreti alem olsun diye bu karabağın diyeti olarak nahçivan sınırına yaklaşıcak olan topraklarıda dahil ederek bedel olarak alırım aksi takdirde nahçivana kadar sınırı olmazsa azerbeycanın türki cumhuriyet yada azerbeycanla birleşmek hayal olur.karabağı alsak bile gene ulasım olmuyor iş yine tiflis yani gürcistana bakıyor.Bunuda gözönünde bulundurmak gerekir

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #155 : 15 Temmuz 2020, 22:55:15 »
Bizim bir sekilde ermeni bozuklarin nükler santralini yok edmek

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #156 : 15 Temmuz 2020, 23:41:29 »
Zaten şimdiden İHA/SİHA'ların Ermenistan sınırında uçmaya başladıkları haberleri geliyor. Fakat Türkiye bu olaya müdahil olmaya kalkarsa Rusya buna sessiz kalmayacaktır. Çünkü Ermenistan ile aralarında çok geniş bir askeri işbirliği anlaşması var. Bu olaya da karışırsak bu sefer doğrudan Rusya ile karşı karşıya gelme ihtimalimiz varki bu Suriye'deki gibi de olmaz...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #157 : 15 Temmuz 2020, 23:48:19 »
Azerbaycan'ın silah sistemi olarak neyi eksik? Neye ihtiyaçları var?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #158 : 15 Temmuz 2020, 23:48:36 »
Bizim bir sekilde ermeni bozuklarin nükler santralini yok edmek

Sn tumucin düşünmeden yazmayalım bu olayın sonuçları ne olur tahmin edebiliyormusunuz?Ermenistan'daki santrali oldu da vurduk yok ettik diyelim zaten burnumuzun dibindeki santralden gelecek radyasyon tüm doğu bölgemize yayılıp büyük bir felakete yol açacaktır. Öyle kolayca vur- gel işi değil bu lütfen gerçekci olalım aklımıza ne gelirse yazmayalım.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #159 : 15 Temmuz 2020, 23:51:56 »
Azerbaycan'ın silah sistemi olarak neyi eksik? Neye ihtiyaçları var?

Hocam ben silah yönünden bir eksikleri olduğunu düşünmüyorum. Zaten son yıllarda önemli oranda silahlandılar bence durumları Ermeni ordusundan daha iyi...