Gönderen Konu: İran saldırı helikopteri ''Shahed 285''  (Okunma sayısı 98082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: İran saldırı helikopteri ''Shahed 285''
« Yanıtla #100 : 19 Kasım 2010, 23:23:46 »
İranın bu yapmaya çalıştıklarını hafife alanlara,dalga geçenlere şaşıyorum.kendi olanaklarıyla bunu yapan bir ülke eminim ileride daha iyisini üretecektir,bizde nasılsa toplum olarak başlangıçlar için hep en iyisi olsun beklentisi var, amerika ,Rusya gibi devlerin ilk ürettiklerine bir bakın, biz bir kendimize bakmalıyız,bu gün % 100 Türk malı diye bileceğimiz kaçtane ürünümüz var.bu bizim T 129 Türk helikopteri deniliyor neyi Türk ,tasarımı,motoru,işçiliği?

Pardon İran'ın yaptıklarının neyi İran malı?
Tasarımı, motoru, işçiliği, yazılımı, silahları vs vs ?

Ülkemizde ambargo yedi 74 sonrası cok şükürki cok önemli kurumlar o tarihlerde kuruldu ..atak ile İranın platformunu karşılaştırmak gereksiz burda kimse mi ler daha kötü yada apachiler daha kötü demiyor ..sadece belirtilen ambargo altında olan yakın savaş tehlikesi ile karşı karşıya olan bir ülkenin öz kaynakları ile çabalaması..en azından üretmeye çalışması...Irak ne yaptı ?? 90 da yedi ambargoyu oturdu 10 sene 15 gunde topraklarını kayıp etti ..

Kurtuluş savasında MKE ne yaptı torna tesviye ile top mühimmatlarını uygun çaplara uyarlarladı..Yokluklar içinde silah üretti...

İranın bu prototipi yeterlimi ?? bence  petrol zengini olan bir iran için sadece  bir başlangıc olabilir ..kimseyi kandırmaya calıştıklarına yada kimsenin İran halkından kanacağına inanmıyorum zaten diğer heller ile İranın prototipini yanyana koyunca seviyeler belli bunu anlamak icin uzman olmayada gerek yok..İran üretmek zorunda Bunun farkında ..Başka şansı yok ..sadece bakın üretmeye calışıyoruz ve başlıyoruz diyorlar ...Bu bir propoganda olabilirmi ?? belki olur baktığınız yerden alakalı....Örnek ülkeler ile karşılaştırın ambargo yiyen diğer ülkeler ile mesela küba o ne üretmiş? Kuzey Kore döner kanatlı bir platform prototipi üretebilmişmi ??

ayrıca herzaman kusursuz platformlar en iyidir diye bir kuralda yoktur İran o resimde gördüğünüz basit platformdan 300 adet üretir sayısal olarak rahatlatır kendini...

Sonucta hatırlatmak isterimki İran Irak savası boyunca Batı Iraka silah yığarken İran bazı dersler şüphesizki almıştır ...o yüzden adımları dikkat ile izlenmesi gereken bir komşumuzdur

saygılar..

İyi de arkadaşım, halen anlayamadın mı?
Ortada yaptıkları birşey yok ki! Halen ambargodan vs bahsediyorsunuz. Gerçekten bunları yeni sistemler mi sanıyorsunuz? Elinde ne kadar araç, füze vs varsa kimini boyuyor, kiminde minik değişiklikler yapıyor, adını değiştiriyor vs, sonra ortaya sürüyor ben yaptım diye.

Halen İran malı olduklarını ileri sürenler, haydi İranîn elinde neler var bilmiyorsunuz, hiç mi araştırmak aklınıza gelmiyor. Yapmayın yahu, bu kadar da saf olmayın.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #101 : 20 Kasım 2010, 01:15:27 »
Neresi cobra benzeri yahu, bundan little bird'e bile rakip olmaz.

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #102 : 20 Kasım 2010, 09:36:10 »
Bu İranın dah çok para dökmesi lazım bunlar için 8 ayda petrolden 60 milyar dolar kazanmışlar. 1 yılda 100 milyar dolara yakın gelir petrolden geliyor sadece. Tabii şöyle bir sorunları var teknoloji transveri ve ortak proje şansı yok. Şuan ambargo nedeni ile akıllı tahta bile satılamıyor İran'a yabancı firmalardan tamamen  durmuş batı ilişkisi. Bu gibi sorunlar yüzünden yeni bir proje sıfırdan yapılmak zorunda ama iran şah rejimimndeki silahlarının klonunu yapma yolunda.

Çevrimdışı Loneatilla

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #103 : 20 Kasım 2010, 10:23:05 »
O kadar fazla gelirleri varise bile bunun hepsini silahlanmaya harcayabilirlermi ?? tek başlarına belirttiğiniz gibi bizim gibi ortaklıklar kuramadan cok zor.. Rusya gözümüzün önünde S 300 olayında cıkarını sağlayınca bir anda İrana sırtını dönmedimi?? Ülkemiz her sene doğal gaz alıyor İrandan belkide sanayimize enerji tedarik eden asıl oyuncu İran ..Ambargo kararını kim vermiş İrana karşı BATI ve abd, kim şah dönemimde milyarlarca dolarlık silah satmış ABd ve batı ..Bazı arkadaşların belirtiği gibi bizim ülkemiz askeri alanda bazı ürünleri üretebiliyorsa ve biz bağımsız bir ülke isek Komşumuz olan İrana ne satabiliyoruz ? Yapmaya çalıştıkları her platform aslında ülkemiz savunma sanayi icin bir pazar oluşturabilir..kaynak yaratabilir..

saygılar

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #104 : 20 Kasım 2010, 11:57:24 »
Benim demek istediğim adamlar bir başlangıç yapmışlar ve bence her başlangıç, bağımsız olmak isteyen bir ülke için önemlidir. Bu ister bir tek tornavida olsun, ister iğne, ister iplik olsun. Yeri gelir lazım olur ve inanın bir gün yeri gelir.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #105 : 20 Kasım 2010, 12:49:17 »
O kadar fazla gelirleri varise bile bunun hepsini silahlanmaya harcayabilirlermi ?? tek başlarına belirttiğiniz gibi bizim gibi ortaklıklar kuramadan cok zor.. Rusya gözümüzün önünde S 300 olayında cıkarını sağlayınca bir anda İrana sırtını dönmedimi?? Ülkemiz her sene doğal gaz alıyor İrandan belkide sanayimize enerji tedarik eden asıl oyuncu İran ..Ambargo kararını kim vermiş İrana karşı BATI ve abd, kim şah dönemimde milyarlarca dolarlık silah satmış ABd ve batı ..Bazı arkadaşların belirtiği gibi bizim ülkemiz askeri alanda bazı ürünleri üretebiliyorsa ve biz bağımsız bir ülke isek Komşumuz olan İrana ne satabiliyoruz ? Yapmaya çalıştıkları her platform aslında ülkemiz savunma sanayi icin bir pazar oluşturabilir..kaynak yaratabilir..

saygılar

Bir şey satamıyoruz işte akıllı tahta bile satılamıyor bizim ülmeiz üzerinden, ufak tefek mal alışverişleri o kadar. 100 milyar dolar sade petrolde az para değil bence saçma sapan yerlere çarçur etmektense daha akıllı harcamalılar. Türkiye öyle bir gelir kaynağına sahip olsa neler yapmaz.

Çevrimdışı timsah

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #106 : 20 Kasım 2010, 13:09:19 »
Bu iran helikopterinin tipine benzer helikopterler var ama bir a129 ne kadar apaçiye benziyorsa buda benzerlerine o kadar benziyor,yani bire bir kopya taklit diyemeyiz,burada asıl önemli olan şu ben tek başıma her keze kendi gücümce direnirim diyen bir ülke var,her şeyiyle beğendiğimi söyleyemem ama madem bu kadar  çakma imalat yapıyor, amerika: ıraka ,afganistana ,yaptıklarını bu ülkeye neden yapamıyor değil mi?
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2010, 14:17:53 Gönderen: timsah »

Çevrimdışı Loneatilla

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #107 : 20 Kasım 2010, 15:00:49 »
Ülkemiz yeri geldiğinde sonderece pragmatik kararlar alabiliyor skyturk arkadasımızın resmini koyduğu T 129 atak projesini yürüttüğümüz İtalyanlar cok  10 yıl once terrörist başını Ülkemize geri vermemek icin kırk dereden su getirmişlerdi..ama yeri geldi unutuldu ortak projeler sonderece hasım hane olmalarına rağmen İtalya ile başladı güzel bir yolda gibi....şimdilik ..

Timsah arkadaşımızın belirtiği gibi bende İranın kendi başına birşeyler üretmeye calışmasına saygı duyuyorum ..Bir iğne bile olsa gerekebileceğini kabul ediyorum ...Örnek Atatürkün kurduğu milli fabrikalar..Sümerbank vs vs ..Dünyadaki yerimize batının bize dayattığı gözlükler ile bakma zorunluluğumuz yok ..Partner kabul ettiğimiz müttefik dediğimiz bir sürü ülke var örnek azerbeycan kamuflaj örtüsü satın alır ....kendimizi ve üretim potansiyelimizi ABD ve AB dış politika kararlarına angaje etme zorunluluğumuzda yok..Batının bize hayali olarak cizdiği sanal düşmanlıklar ile vakit kaybetmektense Bölgemizde barış için özellik ile İran ve suriye ile ortak projeler ve yatırımlar yapılmalıdır..Çünkü kaybedilen her  saniye bize işgal edilmiş yeni bir afganistan hiçyere bombalanmış yeni bir pakistan köyü , yada palavradan işgale calışılan yeni bir iran operasyonu olarak geri dönecektir...ama önemli  nasılsa biz natodayız ....Bize birşey olmaz abi...

saygılar

Çevrimdışı mehmeTcc

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #108 : 20 Kasım 2010, 15:30:56 »
Nedir bu İran hayranlığı anlamadım ki!

Kaynak: http://www.science-metrix.com/30years/

Edit:Resim ve İmla Hatası
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2010, 15:33:11 Gönderen: mehmeTcc »

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #109 : 20 Kasım 2010, 17:44:36 »
Nedir bu İran hayranlığı anlamadım ki!

Kaynak: http://www.science-metrix.com/30years/

Edit:Resim ve İmla Hatası

Neden İran hayranlığı olsun ki?

Ne İran'ın silahlarını küçümseyen İran düşmanıdır, ne de ciddiye alan İran hayranıdır.

Bir birimizi acem hayranlığı ya da düşmanlığı ile suçlamak, çok basite kaçan ve tatsız bir durumdur.

Lütfen bunu yapmayalım.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk