Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 200730 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #1270 : 05 Mayıs 2023, 16:05:15 »
Geminin güverte ile uğraşmaktansa VTOL Kızıl Elma geliştirilse zaman ve para konusunda daha  kullanışlı olmaz mı?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1271 : 05 Mayıs 2023, 16:51:55 »
Gemide zaten durdurma kablosu için modifikasyon olacak. Çok aşırı masraflı olmazsa, elleri değmişken bunları da yaparlar. Çünkü bir bakıma mecburlar.

Arka asansör, özellikle sabit kanatlı uçaklar için, ana pistin kullanımını çok kısıtlıyor. O'nun yeri değişmeli. Sabit kanatlı uçak, insanlı veya insansız fark etmez, kaldırıp indirecekseniz, 2. pist de gereklidir.

Denge sorunu kesin çıkar, o Allah'ın yani fizik yasalarının emri. Ama, biz nice denge sorunlarını çözdük, bu ne ki!  ;D
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2023, 20:07:58 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1272 : 05 Mayıs 2023, 16:55:47 »
Sn Serkan1976,
Selçuk Bayraktar’ın verdiği demeci iki defa dinledim. KE kendi gücü ile kalkar ama kablo ve kanca ile iner dedi TCG Anadolu’ya.
Bana sorarsanız ;
1. Dz Kuvvetleri bu yepyeni geminin yüzeyini bozdurmaz.
2. O koca asansörü oradan kaldırmak imkansız denebilecek bir iş. Oradan uçak ve helikopter taşınacak. O asansör orada olduğu sürece TB3’ün bile bu gemiye dalgalı denizde inmesi sakıncalı. TB3’ün kara testlerinde kısa iniş performansını bir görelim. Ondan sonra burada tartışırız.
3. Bu gemiye F35B ve helikopter dışında uçar platform indirmek yanlış iş olur.

Sn mehmet75, izah etmiş biraz. Dalgalı denizde gemi aşağı yukarı oynarken o asansörden kaçınmak kolay iş değil.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1273 : 05 Mayıs 2023, 17:09:37 »
Geminin dalga hareketlerini eş zamanlı olarak TB3'e aktarıp bu hareketlere göre TB3'ün hız ve manevrasını yapay zeka ile ayarlamak mümkün değil mi?

Çünkü Selçuk Bayraktar sürekli TB3 ve KE yapay zeka ile kendi kendine otomatik iniş kalkış yapacak diyor...
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2023, 17:17:01 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1274 : 05 Mayıs 2023, 17:40:53 »
Uçaklarda sorun yok. Sorun, en başından, bu geminin sabit kanatlı uçak işletmeye uygun yapılmamış olmasıdır.

Bu mesele ancak ve ancak 2 şekilde çözülebilir.

a) Oturup sıfırdan cillop gibi bir "dron yuva gemisi" tasarlarsın. Eldekini ya F35B'yi de unutup klasik havuzlu çıkartma gemisi olarak kullanırsın veya kestirmeden satıp kurtulursun!

b) Gemide masraflı ve zahmetli modifikasyonlara girişirsin.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1275 : 05 Mayıs 2023, 18:19:12 »
Seçimi muhalefet kazanır ise Anadolu gemisinden F35 B havalandırırız. Kazanamazsa o zaman TB3 havalanır mı havalanamaz mı bakarız. Seçeneklerden yarısı F35B dir halen onu demek istedim. Tb3 ü hayal edene kadar ara sıra F35B yi de hayal edelim neredeyse yarı yarıya olasılık. Olursa TB3 hayal ederken F15 gibi uçak havalandıracağız Anadolu dan heyecana bakın
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1276 : 05 Mayıs 2023, 18:36:44 »
Sayın re sürekli F-35B gelecek diyorsunuz ve bunu söylediğiniz an  size " F-35B'ler asla gelmeyecek " demek istiyorum ...

Ama ABD bizi F-35 programından çıkarmasına rağmen hükümet asla "F-35'ten vazgeçtik" diye bir açıklama yapmadı yanlış hatırlamıyorsam ...

Sadece F-35'e ödediğimiz parayı almak için bunu söylemiş olabilirler mi?

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1277 : 05 Mayıs 2023, 20:21:54 »
Bizim kesinleşmiş F35A modeli vardı, F35B yoktu diye hatırlıyorum..yanlış mı?

Bugün vermeye rağzi olasalar ve sipariş versek, F35Blerin eğitimi lojistigi üretilip gelmesi o vakte kadar sıfırdan uçak gemisi yapılır...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1278 : 05 Mayıs 2023, 20:36:25 »
Merhaba,

TCG Anadoludan iniş ve kalkış yapılması planlanan sistemler.

TB-3
KE

TCG Trakya dan iniş ve kalkış yapılması planlanan sistemler.

Hürjet Naval (2 Motorlu)
MMU Naval

MMU Navalın tasarım çalışmaları yaklaşık 1 sene sonrasında başlanması planlanıyor. Yapılması planlanan tasarım daha küçük bir gövde,katlanır kanat sistemi'nin eklenmesi,iniş takımlarının tasarım değişikliklerine uğraması bekleniyor.

Hürjet'in çift motorlu versiyonun geliştirilme çalışmaları 2 sene içerisinde MMU Naval ile beraber ilerlemesi planlanmakta.

Ek olarak TCG Trakya Ski-Jump sistemine sahip olarak üretimi planlanmakta.Yaklaşık 2.5 sene içerisinde geminin ihale sürecine çıkılması planlanıyor.

7 Prototip arasında Navalize altyapısına sahip test uçağıda olacak.

Saygılarımla

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1279 : 05 Mayıs 2023, 21:04:28 »
VLS Hocam sen ne yaptın , bitirdin bizi ... 1000 sayfalık yorum konusu açtın... :D :D :D

****Ski-Jump'lı TCG Trakya üretim planı yeniden devrede (Hangi uçak gemisi modeli düşünülüyor acaba?) /

****Hürjet Naval ÇİFT motorlu (TF-10000 herhalde) /

****MMU Naval versiyonu .... (Mevcut MMU'nun küçültülmüş versiyonu galiba  , mevcut haliyle uçak gemisine konuşlanması  imkansız bence...)

Bir de mevcut tek motorlu Hürjet Naval olmayacak sonucu çıkıyor...Trainer olarak devam edilecek demek ki....
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2023, 21:08:19 Gönderen: serkan1976 »