Anket

Sizce SSM hangi sistemi seçecek?

Sikorsky - UH60
Agusta Westland- AW149

Gönderen Konu: Genel Maksat Helikopteri Projesi  (Okunma sayısı 202934 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı darkevvilboy

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Genel Maksat Helikopteri Projesi
« Yanıtla #300 : 08 Nisan 2011, 13:14:48 »
Başbakan Erdoğan’ın ‘bitirin’ talimatı vermesiyle birlikte, 4 milyar dolarlık dev helikopter ihalesinde sona yaklaşıldı. 109 helikopter alım ihalesini hangi şirket alacak?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları da dâhil genel maksatlı 109 helikopter alımı ihalesinin sonuçlanmasına sayılı günler kaldı.

Sikorsky ve Agusta Westland bu dev ihaleyi almak için kıyasıya yarışıyordu. Sikorsky Türkiye’ye T-70 Blackhawk (kara şahin) modelini önerirken, Agusta’nın masaya koyduğu model ise TUHP 149′du. Amerikan Sikorsky firması, ihaleyi alması halinde, Türk savunma sanayii sektörünün 25 yılda 8 milyar dolar gelir elde edeceğini vaadetti.

Blackhawk’ların Türkiye’de üretileceği sözünü veren firma, yine Türkiye’ye 1 milyar dolarlık helikopter parçası siparişi vereceği taahhüdünde bulundu. Buna karşılık Agusta ise Türkiye’yi 16 milyar dolarlık bir helikopter pazarının en büyük oyuncusu haline getireceği sözünü verdi.

Sikorsky’nin en büyük avantajı, daha önce Türk ordusu tarafından denenmiş ve beğenilmiş olması olarak gösterilirken, Agusta Westland’ın en büyük artıları ise hassas teknolojileri Türkiye’de üretme vaadinde bulunması ve kaynak kodları da vereceğini açıklaması olarak gösterilmişti.

Son olarak her iki tarafın da 109 helikopter ve lojistik destek için toplam 4 milyar dolarlık bir teklif sunduğu kaydediliyor. Türk tarafı ise 3,5 milyar dolardan yukarı çıkmak istemiyor. Mart ayında Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in de katıldığı Savunma Sanayi İcra Komitesi’de (SSİK), Sikorsky’nin teklifi daha cazip bulundu. Yılan hikayesine dönen ve sonucu sürekli ertelenen ihalenin Nisan ayı içerisinde bitirilmesi istendi.

Şu anda Sikorsky firmasıyla son görüşmeler yapılıyor. Son dakika krizi yaşanmaması halinde, 109 helikopter ihalesini ABD’li firmanın alacağı belirtiliyor. Bu noktadan sonra Amerikan tarafıyla büyük bir anlaşmazlık yaşanmadıkça, İtalyan AgustaWestland’ın tekrar potaya girmesinin çok zor olduğu ifade ediliyor
http://nethaberci.com/sondakika-guncel-haberleri/4-milyar-dolarlik-projede-sona-gelindi-185637.html

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #301 : 08 Nisan 2011, 13:58:12 »
 f-35 kaynak kodları  krizinden sonra  türkiye amerikaya  ''sana ihtiyacımız yok''  mesajını   4 milyar dolarlık bir  ihalede  gösterecektir...yani  ben  ihaleyi  agusto nun  alacağından neredeyse eminim.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #302 : 08 Nisan 2011, 13:59:20 »
Alıntı
f-35 kaynak kodları  krizinden sonra  türkiye amerikaya  ''sana ihtiyacımız yok''  mesajını   4 milyar dolarlık bir  ihalede  gösterecektir...yani  ben  ihaleyi  agusto nun  alacağından neredeyse eminim.

Bence o kadar emin olmayın...

Çevrimdışı balıkcı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #303 : 08 Nisan 2011, 15:41:39 »
  Mesajı alan Amerikanında paçaları tutuşur her halde. Yakındır ''ben ettim siz etmeyin diye eteklerimize yapışır''

Da benim korkum onlar bize bir mesaj vermesin. Yoksa senin ''Agusta'' teyyarelerini uçurmak biraz zor olur.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #304 : 08 Nisan 2011, 16:07:02 »
Bu haber bana pek gerçekçi gelmiyor. Bizimkiler neden Sikorsky'yi tercih tesin ki, kaynak kodları en önemli unsur. Bence çok büyük ihtimalle Agusta olacaktır.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #305 : 08 Nisan 2011, 16:14:03 »
  Mesajı alan Amerikanında paçaları tutuşur her halde. Yakındır ''ben ettim siz etmeyin diye eteklerimize yapışır''

Da benim korkum onlar bize bir mesaj vermesin. Yoksa senin ''Agusta'' teyyarelerini uçurmak biraz zor olur.
biz çoktan  ölmüşüz  :(  balıkcıda gelecek mesajdan korkarsa vatanım için bütün umutlar  bitmiştir.
ben senin gibi düşünmüyorum yada anlatmak istediğini tam anlayamadım , herşey allah'ın izniyle olur.  benim  devletime milletime güvenim henüz bitmedi aksine  son yıllarda dahada fazla arttı.

Çevrimdışı balıkcı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #306 : 08 Nisan 2011, 16:14:43 »
. Helikopterlerde kullanılacak bütün aviyonik paketini, yazılımı görev bilgisayarını Aselsan yapacak.”
Türk yazılımı kabul ettiler

Kod diyen arkadaşlar; ne kodu?  Haberi okumuyormuyuz.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2011, 16:17:15 Gönderen: balıkcı »

Çevrimdışı balıkcı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #307 : 08 Nisan 2011, 16:27:02 »
herşey allah'ın izniyle olur.  benim  devletime milletime güvenim henüz bitmedi

Hiç şüphesiz öyle. Eh bizde devletimize milletimize güveniyoruz. Zaten güvenmesen bitmişsin. Fakat bu olayın gerçekleri var.  Agusta nun teyyareside Amerika sayesinde uçuyor.  Yani birine mesaj vereyim desen kime ne mesajı veriyorsun.

Ha bir yönüyle kendi çapında bir mesajdır belki de, kime mesaj. Adam açık açık konuşmakdan korkmayan adam tavrınıda açıkca koyuyor. Senin meclisine gelib açıkca isteklerini sıralıyabilen adam. seninle oynarmı böyle oyunlar.

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #308 : 08 Nisan 2011, 18:24:13 »
ATAK ihalesi zamanında "Rooivalk'ın motoru Fransa'dan geliyor, milli değil bu, Fransa'ya muhtaç mı olacağız, Rooivalk istemezük!" diye vaveyla eden şurekanın ekserisi şimdilerde GMH projesinde handiyse Sikorsky seçeni vatan haini, Agusta'yı seçeni kahraman ilan ediyor, Agusta ABD motoru kullanmasına rağmen.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #309 : 08 Nisan 2011, 19:00:17 »
ATAK ihalesi zamanında "Rooivalk'ın motoru Fransa'dan geliyor, milli değil bu, Fransa'ya muhtaç mı olacağız, Rooivalk istemezük!" diye vaveyla eden şurekanın ekserisi şimdilerde GMH projesinde handiyse Sikorsky seçeni vatan haini, Agusta'yı seçeni kahraman ilan ediyor, Agusta ABD motoru kullanmasına rağmen.

Genel helikopter firmaları normalde iki üç motor şirketiden alıyorlar motorları diye biliyorum. Ama dediğiniz gibi bu mantıkla hareket etmek saçama.