Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 150344 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #770 : 19 Haziran 2023, 17:53:09 »
Neyse Alman'ın dediği gibi ucuz mala para vericek kadar aptal değilim...

RPG Ler bile ki en ucuz mühimmatlardan daha doğrusu RPG7 antitank olanlar 600-700 mm rha'ya kadar
Nüfus edebilir...

Hal böyle iken 260 mm rha gövdesiyle hiçbir şekilde korumaya sahip değil o kadar kalın ve ağır zırhına rağmen....

Hal böyle olunca üst korunsada alt korunamaz,yada korumasız

İşte bu yüzden modernizasyon anlamsız,gereksiz ve pahalı oluyor...

Ama m60 modernizasyonunda gövde içinde bir zırh paketi düşünülüyor

İşte buraya modernizasyon kapsamında Era zırhları yerleştiriliyor tıpkı M60 sabralar gibi  ...

Bilginiz olsun...

Tankın atış kontrol sistemi konusunda bilgimiz yok çünkü modernizasyon için seçilen kulede ASELSAN çözümü yada işbirliği şeklinde ifade yok

« Son Düzenleme: 19 Haziran 2023, 17:57:15 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #771 : 19 Haziran 2023, 20:22:22 »
    Elimizde 1000 Altay yok. Ne varsa onu en uygun maliyetle hazır hale getirmeliyiz. Ukrayna da piyade desteği olmadan serseri mayın gibi gezen tanklar tabi ki rpg ye yem olacak. Kaldı ki piyade desteği olsa bile artık havan mermisini karnında taşıyan basit bir drone bile iş görüyor.
     Elbette yapınca en iyisi olsun istiyoruz. Ama imkanlar dahilinde en azından mevcudu daha verimli hale getirmek mi--beklemek mi derseniz, derhal acilen hiç beklemeden modernizasyon derim. Altay ın 2028-2030 daki mevcudunun kaç olacağını biliyor muyuz ki?
     Bu arada modernizasyon yetmez. İsterse 1000 Altay olsun. Yeni savaş alanı dinamiklerine göre yan unsurları da beraberinde geliştirmeli, personeli buna göre eğitmeliyiz. Bir tankım var 160 mm topu var--5000 mm zırhı var, salarım sahaya herkesi döver değil artık. Naçizane fikrim bu.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #772 : 19 Haziran 2023, 20:36:52 »
ABD bugün m10 booker adlı muharebe zırhlı aracını tanıttı buraya aktarabilir miyiz???

Bunu şunun için söylüyorum 38 veya 42 tonluk 105 mm xm35 topu ile yapılan tank var Fakat ABD buna tank demek istemiyor...

Aynı şekil bu aracıda forumda paylaşmış oluruz..

Sn.türkay

Biz istesek 18 tonu aşmayan 105 mm toplu ateş destek aracı da yapabiliriz ucuz olur

Nicelik sahibi de oluruz

Fakat gerçekte olan şu olur muharebe sahasında...

Zoru yada karşı ateşi gördüğü zaman..

Tıpkı suriyede akıl tepesini bırakan komandolar

Yada

Suriye'de ve Ukrayna da tankını zırhlı aracını bırakıp giden personellerle tanık olduğumuz görüntülere bizde yaşarız..

Yani personellerimiz koruması az olan araçları terk etmesiyle yaşanan hadiseler ile karşılaşırız..

Kısaca..

Tankın felsefesi bekasıdır buda doğru zırh tercihi ile olur.Ve doğru yerlere yerleştirilmesi ile

Benim önerim nicelikse iki tank yapmaktan geçer

Armata felsefesi veya M1 TTB

Felsefesi ile

37-38 ton'luk 105 mm toplu tank 1000 beygir gücünde

55 tonluk 120 mm L55 namlulu 1200-1500 bg lik motora sahip tank

Başka türlü niceliğe kavuşamayız...

Bize mzkt taretinden daha zırhlı fakat daha hafif taret lazım 8-10 ton bandında

Bazen kaplan tankına mzkt kulesi yapalım önerisini duyunca gülüyorum

Cockerill kulesi 105 mm 5 ton iken

MZKT 13 ton

Kaplan 'ın mobilitesi ne olacak diye soran yok 720 bg lik motor gücü ile..

« Son Düzenleme: 19 Haziran 2023, 21:01:20 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #773 : 19 Haziran 2023, 20:45:13 »
   Bir tankım var 160 mm topu var--5000 mm zırhı var, salarım sahaya herkesi döver

Alman zihniyetinin özeti olabilir heralde bu  :). Cem Yılmaz'ın Arog filminde bahsettiği zehirli ok bu , bunu atmamak lazım işte  ;D

Elimizde 1000 Altay yok. Ne varsa onu en uygun maliyetle hazır hale getirmeliyiz. Ukrayna da piyade desteği olmadan serseri mayın gibi gezen tanklar tabi ki rpg ye yem olacak. Kaldı ki piyade desteği olsa bile artık havan mermisini karnında taşıyan basit bir drone bile iş görüyor.

Bu arada modernizasyon yetmez. İsterse 1000 Altay olsun. Yeni savaş alanı dinamiklerine göre yan unsurları da beraberinde geliştirmeli, personeli buna göre eğitmeliyiz.

Kesinlikle katılıyorum.Yapması gerekeni ucu ucuna yapıcak gereğinden fazla sofistike olmayacak (ki maliyeti gereksiz kabarmasın) bir tanka ihtiyacımız var.Çok sayıda üretilip maliyetinin de makul seviyelere çekilmesi lazım.Ve mümkünse sahada kullanılacak diğer farklı türde platformlarla olabildiğince ortak sistem ve mimari barındırmalı.Ortak sistemler kullansın ki hem maliyet etkin hem de lojistiği/idamesi kolay olsun.Ortak mimari barındırsın ki sahada uyumlu bir şekilde hareket etsin.

Çevrimdışı inca

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #774 : 19 Haziran 2023, 21:33:51 »

Tıpkı suriyede akıl tepesini bırakan komandolar

Bak birader Akil tepesinde olanları bilsen bu sözünden AR edersin. Ben sana kızıyorum yorumlarının cahilce olduğunu söylüyorum ama bu yorumun hakkında hiç bir şey diyemiyorum. Lafını sözünü tart bilmeden konuşmak cehalettir ama 16 şehit 20 si ağır 85 yaralının olduğu çatışmayı yorumlarının içine yazarken çok düşün. Sen hayatının herhangi bir anında Akil tepesi çatışmalarında yaşanan sıkıntının birkaç saniyesini yaşadın mı. "Ar" et olmaz böyle benzetme.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #775 : 19 Haziran 2023, 22:11:10 »
Arkadaşım tarih bilgin nedir

Dön Çanakkale'ye

Atatürk'ün ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum diye seslendiği zaman

Koca bir alay hiç düşünmeden ölmeye gitti ve bunu seçti...

Üstelik ölmeyi emretmek suçtur.Atatürk'ü öldürseler bu emrinden dolayı hiçbiri yargılanmazdı verdiği emirden ötürü.

Onlarında imkanı yoktu cephanesi yoktu fakat süngü takıp hatta düşmana tırnaklarını geçirmek üzerine hücuma kalktılar ateşin üstüne atladılar...

Kurşunlara doğru koştular

Akıl tepesindekiler ne yaptı

Silahlarını bırakıp kaçtılar..

Yoklukmuş yok ya yukarda da yokluk örneği var...

Biryerde korkusuz gözükara Türk askeri imajı var iken...

Biryerde Türklerde korkabiliyormuş,kaçıp gidebiliyormuş imajı yaratan Türk askeri imajı var

Bizi rezil ettiler yerin dibine soktular...Gerçek bu

Alın size iki örnek,konuyu sulandırmayın gerçek ortada iki tarihi olgu size cevabı veriyor..

Alıp Almamak size kalmış...

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #776 : 19 Haziran 2023, 22:40:41 »
Arkadaşım tarih bilgin nedir

Dön Çanakkale'ye

Atatürk'ün ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum diye seslendiği zaman

Koca bir alay hiç düşünmeden ölmeye gitti ve bunu seçti...

Üstelik ölmeyi emretmek suçtur.Atatürk'ü öldürseler bu emrinden dolayı hiçbiri yargılanmazdı verdiği emirden ötürü.

Onlarında imkanı yoktu cephanesi yoktu fakat süngü takıp hatta düşmana tırnaklarını geçirmek üzerine hücuma kalktılar ateşin üstüne atladılar...

Kurşunlara doğru koştular

Akıl tepesindekiler ne yaptı

Silahlarını bırakıp kaçtılar..

Yoklukmuş yok ya yukarda da yokluk örneği var...

Biryerde korkusuz gözükara Türk askeri imajı var iken...

Biryerde Türklerde korkabiliyormuş,kaçıp gidebiliyormuş imajı yaratan Türk askeri imajı var

Bizi rezil ettiler yerin dibine soktular...Gerçek bu

Alın size iki örnek,konuyu sulandırmayın gerçek ortada iki tarihi olgu size cevabı veriyor..

Alıp Almamak size kalmış...

Hocam Kurtuluş Savaşı verilirken orduda hiç asker kaçağı olmamış mı peki  ::) savaştan , cepheden kaçan vs? Verdiğiniz örnek ve bağlam mantıklı değil. Bizi rezil ettiler yerin dibine soktular gibi bir retorikle konuşmanız da çok yanlış .   
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2023, 22:43:14 Gönderen: Bürküt »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #777 : 19 Haziran 2023, 22:57:39 »
Türk silahlı kuvvetleri mensupları zoru gördüğü zaman kaçar izlenimi düşman askeri kurmay istikbahratları tarafından ele geçirildi benim bişey söylemem ve belirtme gerek yok Sn.Bürküt.

Elbette oldu kaçanlar; yalnız benim verdiğim örnek Osmanlı yıkılmadan önceki son savaşlardan biri idi,yada cephesine ait bir çatışmaya ait örnek idi...

Üslübumu beğenmemiş olabilirsiniz sn.Bürküt ama gerçek bu..

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #778 : 19 Haziran 2023, 23:06:30 »
Arkadaşlar herşeye de alınmayın

İnsan psikolojisi denilen bir olgu var...

Kendimizden güçlü olanından kaçmak kurtulmak veya bulaşmamak gibi güdüsel hareketlerimiz var...

Aynı şekil dağı delicek dağ gibi adamlara organizasyonlara düşmanlara kafa tutabilcek deyim yerindeyse mermiye kafa atabilcek şekildede gözükara olmak gibi güdüsel hareketlerimiz var..

Yani bazı şeyler psikolojik ve mental, yetiştirilme, içgüdüsel hareketlerimizdir...

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #779 : 19 Haziran 2023, 23:31:07 »
Bir kaç sey yazıp, sonra sildim. Kişisel münakaşaya girmek istemiyorum.

Kısaca karşısındakini konuyu ve olayı bilmez zannedip atıp tutmak apayrı bir vaka. Şehitlerin ruhuna, gazilerin fedakarlığına saygısızlık yapılıyor maalesef. kum firtinasi altinda son mermilerine kadar vura vurula çatışanlara laf söyleniyor. Hele o cendereden sağ kurtulabilenlere kaçkın damgası vurulması da ayrı bir ayıp.