Gönderen Konu: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 114330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 78
  • DefenceTurk.com
Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #540 : 26 Nisan 2023, 13:46:04 »
Yapım aşamasındaki bir Apache de pek güzel sayılmaz...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #541 : 26 Nisan 2023, 13:56:42 »
Burnundan dolayı "Lazkopter" ismini takmış sosyal medya...

2025'de seri üretime girmesi planlanan bu helikopter mutlaka tasarım olarak da güzel bir estetik form alacaktır... TUSAŞ mühendisleri bizim eleştirilehimize de mutlaka görüyordur...

Çünkü "zevkler ve renkler tartışılmaz" derler ama  ben daha bu mevcut haline güzel diyen duymadım.. Mutlaka toparlayacaklardır tipini...

Çevrimdışı keenan

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #542 : 26 Nisan 2023, 14:07:47 »
Herkes çirkin demiş ama ben güzel buldum bir kere zayıf tıknaz bir şey değil, heybetli.  ;D
Tabi güzellik ne kadar farkeder bilmiyorum. Bunun yanında FLIR konumu sebebiyle topun açısının daralması tüm güzellik yorumlarının önünde bir sorun.
Bir arkadaşın yorumunda buruna AESA koymuş olabilirler ondan böyle olabilir gibi bir yorum görmüştüm. Ancak burun açıları AESA radarlarin konumlanma şekline pek uymuyor. Burnundaki eğim yukarıdan aşağı geliyor.
Kullanılan topu da venom 30 lr'ye benzettim. Aselsan t30h daha yuvarlak duruyordu. Venom 30 lr maksimum geri tepmesi 9 kN, aselsan t30h apache topu m230 gibi 13.4 kN maksimum. Bu sebeple FLIR'in maruz kaldığı titreşim önemli miktarda azalmış olur.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 30
« Yanıtla #543 : 26 Nisan 2023, 14:20:09 »
Yandan bakınca sanki burnu testler için emeneten takılmış ama seri üretime yakın değişecek gibi duruyor.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #544 : 26 Nisan 2023, 14:44:27 »
Selamlar,
Mesele çirkinlik güzellik değil.. Kanat eksenleri yukarı alınmış, motorların hemen altında bağlantı yerleri ve bu güdümsüz mühimmat atmak için 45 derece öne eğilmesi demek, işte bunu yaptığında da o Flir konumlaması nedeni ile Topla atış açısı devreden çıkar....
Çatışmada helikopter taarruz açılarını görmüş biri dahi, bu burundaki top ve Flir konumlaması nedeniyle Topun taarruzda devre dışı kalacağını görür ki bizlerde bunu söylüyoruz.

Örnek Hücum atış açısı (Flir ve topun Atak 2 deki gibi konumlanmış olduğunu hayal edin, Sizce topa aynı açıyı verebilir mi!)

Kanaatim; Seçim dolayısı ile motor çalıştırma ve ilk uçuş öncelendiğinden, burun-Flir-Top konumlaması sadece bütünsellik imajı için takılmış olduğu. Uçuş testleri ilerlediğinde eminimki bu alanlarda güncellemeler zorunlu gelecektir.

Bu yüzden temkinli olmakta fayda var.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2023, 14:50:17 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 266
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #545 : 26 Nisan 2023, 14:54:20 »
Burnundan dolayı "Lazkopter" ismini takmış sosyal medya...

;D ;D Çok güldüm, ama Allah var, haklılar!  ;D

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #546 : 26 Nisan 2023, 15:11:11 »
Top-Flir yeri kesinlikle öylesine montajlanmış....

Seçim için acele edilmiş...Bir arkadaş 5 yıllık plana uygun demiş tanıtımlar... Yahu bu kadar sistemi 1 haftada ABD bile tanıtamaz ne planlamasından bahsediyorsunuz? Anka-3 de en geç Mayıs ortası uçurulacakmış. Bu kadar tesadüf olur mu?

Tek isteğim seçim telaşı bir kırıma yol açmasın. Emekler heba olmasın...Çünkü hükümet tüm tuşlara aynı anda basıyor...
" Adukeeeet" hesabı...
Aslında hükümete de kızamıyorum o kadar çabanın meyvesini seçimde görmek istiyor doğal  olarak.   

Onun için bu T-929 çirkinliğini pek takmıyorum eskisi kadar...

Çevrimdışı mimkemal

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #547 : 26 Nisan 2023, 15:27:33 »
Flır ve topun yerleşimi çok kötü. Demek ki atak bir de ki geri dönüşlerden pek ders alınmamış.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #548 : 26 Nisan 2023, 15:58:00 »
Keşke hiç yapmasalardı
Sakin, o kadarda değil. Kendi helikopterimiz olsun da, çamurdan olsun.

Seçim sebebiyle acele edilmiş. Flir ve top maket gibi, siyah boya kötü ama bunlar düzeltilir. Çocuk oyuncağı işler...

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #549 : 26 Nisan 2023, 17:17:23 »
   Burna o kadar takılmamak lazım. Daha çok değişecektir. 30 mm koskoca mermiler nereden beslenecek vb birçok detay var. Uçsun sonrasına bakarız denmiş. Bence problem değil.
   Uçuş karakteristiği benim için daha önemli. Apache - mi 28 vb helilerde burundan kuyruğa kadar gövde altı düz bir satıh gibi. Atakta da sanki gövde üzerinde düz bir çizgi var. Kabaca yandan bakınca japon balığı gibi.
   Özetle rooivalk tan ya esinlendik ya en baştan onu istemiştik öyle yaptık ya da tasarımda destek aldık. İlk yayınlanan görsellerle hiç alakası yok. Belki de Ukrayna motorunun gereksinimi bu şekle yol açtı. Zamanı gelince öğreniriz.
   Siyah olsun-burnu büyük olsun-çirkin olsun hiç önemli değil bizim olsun yeter.