Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 993639 defa)

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3810 : 09 Kasım 2023, 19:53:17 »
SavunmaSanayiST.com

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı:

"Ürettiğimiz iki tankımız sahada gece gündüz test ediliyor. Testlerin belirli bir süre devam etmesi gerekiyor.

BMC Power geliştirdiğimiz yerli motor ‘Batu’nun testlerinin belirli bir dönem sürmesi gerekiyor. Altay Tankı seri üretimine geçtiğinde ilk 100’ünde Güney Kore motoru kullanılacak.

Ankara Kazan’da başladığımız yatırımı 2024 yılı sonlarında tamamlayacağız. Kazan’daki tesislerimizde Altay Tankı’nın seri üretimine 2025’te başlarız."

— Hürriyet

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3811 : 09 Kasım 2023, 20:22:43 »
Sorun aslında nerde diye sorarsanız?

İnsansız kule çözümleri var ve çıktı (M1 MTTB ve armata)

İngiltere persing motoru öneriyor 1200 bg ve senin 1300 bg olan hybrid motorun var

Yap L55 120 mm insansız kuleli 3 kişilik,durumsal farkındalığı arttırılmıd; kompozit zırh,reaktif zırh add on armor veya ilave kompozit zırh ilavesi ile 55 tonluk tank yap

Değiştir m48,m60,leopard1 leri...

Ama yok varsa yoksa Altay bu tank tıpkı arjun gibi oldu....

Hayır ilk seri Altay için Kore motoru yerine ts1400 için gastürbin projesi geliştirseydik 1500-1600 bg li bir tankımız bulunurdu. üstelik yakıt ne koyarsan koy.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2023, 04:19:13 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3812 : 09 Kasım 2023, 21:01:51 »
Kınama kınanacak hale gelirsin! sözünün vücut bulmuş haliyiz .. Arjun ile dalga geçtik daha beter hale geldik...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3813 : 09 Kasım 2023, 22:36:42 »
Lafı güzaf. Hindistan Arjun, teknik olarak çöktü, siyasi olarak değil. Leopard 1 motorundan 1.500 Bg motor türeteceğiz gibi garip bir ısrara girmeyip MB-883 ile gitseydi teknik olarak bu sorun çıkmayacaktı. Veya çoktan çözülmüştü. Keza Tejas bir türlü ana Low uçağı olamadı Hindistan'ın açıkçası ben Hindistan işlerinde biraz ihanet, biraz rüşvet gibi kötü kokular alıyorum. Birilerinin komisyon kapıları kapanmasın olayı gibi daha çok.

Bizdeki siyasi olayların ölçülmesi ihmal edilmiş teknik etkileri. Hoş Altay olayında ihmal etmesek ne olacaktı ki, Almanya ambargoyu uyguladıktan sonra hangi sürede ne yapılabilirdi. o tarihte alternatif 56 tonluk Leclerc tankında  beğenilmeyen Fin Motoru, Fransız transmisyonu iken, zaten yapılabilecek birşey yoktu. Tesadüf Kore güç gurubu hazır oldu, yerli güç gurubu mümkün olabilecek en hızlı şekilde geliştirildi, ikisi de testlerde, 1-2 seneye net sonuçlar gelecek ama şimdilik gelen haberler olumlu . Yani Altay için enseyi karartmaya gerek yok. Hatta geçen süreçte yaşanan çatışmalara, texcrüblere göre,  tank envantere daha girmeden kendisini devamlı yeniliyor. İsteğim drone ve top attack mühimmatlara karşı daha etkin tedbirlerle tankın seri üretime girmesidir.

Şu an asıl endişen Kaanla ilgili ve orada hem siyasi    hem teknik sıkıntılarla karşı karşıyayız. Biz doğrudan yerli motor istiyoruz onlar ise hem siyaseten hem de rekabet dolayısıyla engel olma yolundalar.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3814 : 10 Kasım 2023, 02:31:13 »
SavunmaSanayiST.com

Ankara Kazan’da başladığımız yatırımı 2024 yılı sonlarında tamamlayacağız. Kazan’daki tesislerimizde Altay Tankı’nın seri üretimine 2025’te başlarız."

— Hürriyet

Bu Tesis Ankara’da Kahramankazan’da tam olarak nerede yapılıyor. İnternette nerede yapılacağı ya da inşaat hakkında en ufak bir bilgi bulamıyorum. Baykar’ın felan tesis mimarilerini buldum ama BMC tank fabrikasının yok. Bulan biri ya da tesisin tam olarak nerde yapıldığını bilen varsa foruma yazarsa çok memnun olurum. Arasıra uydudan gelişmeleri takip ederiz. TUSAŞ ve ROKETSAN bu konuda baya iyi gidiyor. Her Google uydu yenilenmesinde bir yeni tesis inşaatı fark ediliyor. Havacılık ve Uzay OSB’nin yakını mı acaba diye düşünmüyor değilim.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3815 : 10 Kasım 2023, 04:55:09 »
Şu tankın kulesi'nin; sabotlara karşı direnci kaç mm, kimyasal delicilere karşı direnci kaç mm?

Gövde ön zırhı sabotlara karşı direnci kaç mm, kimyasal delicilere karşı direnci kaç mm?

Kule ve gövde yan zırhı 50 mm sabot ve rpg7'lere direnci ne?

Hadi üst zırhı 30 mm lik gatling yani a10 warthog'un kurşunlarına dayanıklı bunu biliyorum çünkü kule üstü zırhı 180-230 mm arası bu dünyada a10 warthog'un kurşunlarına dayanıklı tek tank diyebilirim.

Sadece kule ön zırhına dahil tahmin yapabilceğimiz bir resim vardı. BMC bir fotoğrafta kulenin zırh giydirilmemiş bir resim vardı. bu resime göre tankım ön zırhı 650-1000 mm arası yani kalın ama koruma katsayısı rha'ya göre yüksek çünkü bor karbür direnci daha fazla rha 1'e1 ise koruması borkarbürün ki 1'e 2 yani 650 mm bor karbür 1300 mm rha ya eşit

Bunları şunun için belirtiyorum bu tank yeniliyoruz acaba zırhta yenileniyor mu?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3816 : 10 Kasım 2023, 09:15:57 »
Bunları şunun için belirtiyorum bu tank yeniliyoruz acaba zırhta yenileniyor mu?

Zırh ta yenileniyor. Ama asıl yenileme ihtiyacı başka yerde ortaya çıktı. Yukarıdan dalış yapan dron ve muhimmata karşı ne gibi önlemler alınıyor? Güncel mesele bu. İtin kopuğun elinde bile Javelin ve switchblade tarzı kamikaze dronlar gırla var. Bir de MAM-L tarzi şeyler var elbette. Tüm bunlara karşı toptan önlem almak şart hale geldi.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3817 : 10 Kasım 2023, 14:07:05 »
SavunmaSanayiST.com

— Hürriyet

Bu Tesis Ankara’da Kahramankazan’da tam olarak nerede yapılıyor. İnternette nerede yapılacağı ya da inşaat hakkında en ufak bir bilgi bulamıyorum. Baykar’ın felan tesis mimarilerini buldum ama BMC tank fabrikasının yok. Bulan biri ya da tesisin tam olarak nerde yapıldığını bilen varsa foruma yazarsa çok memnun olurum. Arasıra uydudan gelişmeleri takip ederiz. TUSAŞ ve ROKETSAN bu konuda baya iyi gidiyor. Her Google uydu yenilenmesinde bir yeni tesis inşaatı fark ediliyor. Havacılık ve Uzay OSB’nin yakını mı acaba diye düşünmüyor değilim.

TUSAŞ fabrikasının yanına yapıldığını açıklanmıştı.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3818 : 10 Kasım 2023, 22:04:01 »
Şu tankın kulesi'nin; sabotlara karşı direnci kaç mm, kimyasal delicilere karşı direnci kaç mm?

Gövde ön zırhı sabotlara karşı direnci kaç mm, kimyasal delicilere karşı direnci kaç mm?

Kule ve gövde yan zırhı 50 mm sabot ve rpg7'lere direnci ne?

Hadi üst zırhı 30 mm lik gatling yani a10 warthog'un kurşunlarına dayanıklı bunu biliyorum çünkü kule üstü zırhı 180-230 mm arası bu dünyada a10 warthog'un kurşunlarına dayanıklı tek tank diyebilirim.

Sadece kule ön zırhına dahil tahmin yapabilceğimiz bir resim vardı. BMC bir fotoğrafta kulenin zırh giydirilmemiş bir resim vardı. bu resime göre tankım ön zırhı 650-1000 mm arası yani kalın ama koruma katsayısı rha'ya göre yüksek çünkü bor karbür direnci daha fazla rha 1'e1 ise koruması borkarbürün ki 1'e 2 yani 650 mm bor karbür 1300 mm rha ya eşit

Bunlar gizli bilgiler. Dünyada hiç kimse hiçbir tank için bu değerleri ortaya koymaz, tahmin yürütülür sadece.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3819 : 12 Kasım 2023, 09:27:30 »
https://www.savunmadunyasi.com/altay-tankimiz-hk-ssb-baskani-sn-haluk-gorgun-e-kamuoyuna-acik-bir-mektup-230

Çok kısa bir yazı...Alman mühendis "Siz bu arzuladığınız tankı 20 yılda yapamazsınız " demiş ve bizim eleman da sinirlenmiş , hirslanmış garibim ama zaman Alman mühendisi haklı çıkardı...
İsrail'in merkava-4 projesi için gerekli tüm güç paketlerini proje öncesinde alıp depolandığını anlatmış...