Gönderen Konu: MILDEN (Milli denizaltı projesi)  (Okunma sayısı 46394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
Ynt: MILDEN (Milli denizaltı projesi)
« Yanıtla #100 : 14 Kasım 2023, 20:57:50 »
Bu REİS sınıfları ileride bize baş ağrısı yaratabilir onun için MİLDEN'e çok önem verilmesi gerekiyor. AİP teknolojisini Almanlar bize vermediler ve belirli bir saatten sonra bakımlarının Almanya'da yapılmaları gerekiyor o yüzden eğer bu konuda kesin bir anlaşma yapılmadıysa ve Almanlar bakımları yapmaz ise denizaltıların hizmet dışı kalma ihtimalleri var. Bu da MİLDEN'i çok önemli hale getiriyor. Mühendislerimiz AİP teknolojisini çözme konusunda çok çalışıyorlar umarım başarılı olurlar.

Ben bunu dert etmiyorum en kötü bize bu denizaltıları sattırmak zorunda kalırlar.
Ama bu bize tamamen yerli denizaltı için itici güç olur.sonra Almanya düşünsün iyi bir satıcı yada satım sonrası ömür garantisi vermeyen devlet olarak anılcakları için baksınlar bakalım biryerden bidaha ihale alabiliyorlar mı?

Buyursunlar denesinler işletme garantisi vermemeyi.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 14 Kasım 2023, 21:43:41 »
Arkadaşlar sn Selçuk Kozan ve kaner kurt'un S80 denizaltısı konusunda söyleşisi var onu buraya taşıyabilcek var mı?

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #102 : 14 Kasım 2023, 23:50:11 »
Arkadaşlar sn Selçuk Kozan ve kaner kurt'un S80 denizaltısı konusunda söyleşisi var onu buraya taşıyabilcek var mı?

Linkini alıp buraya yapıştır. Sadece link olarakta olur.

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #103 : 08 Aralık 2023, 02:32:23 »
Sefine tersahanesi ve İstanbul teknik üniversitesine bağlı datum denizaltı mühendisliği tarafından geliştirilen bir proje var

Adı ÇAMD(Çok amaçlı mini denizaltı)

2 metre genişliğinde ve 8 metre uzunluğunda

300 metre dalabilen

Sonarları olan

İki adet Orka hafif torpido atan

4 kişilik mürettabatı olan denizaltı projesi bizim gözümüzden nasıl kaçmış anlamadım defence pk'de gördüm.

Ama gerçekten sevindim bu projeye Şu konjektürde çok geç gemi inşa ettiğimiz ve yetersiz donanıma sahip gemilerin olduğu ortamda böyle asimetrik harp unsurlarına yönelik çalışmalar bende huzur bildiriyor

İnşallah stm500 ile birlikte envantere alınır.

Düşünsenize savaş çıksa 2 metre genişliğinde ve 8 metre uzunluğunda bir denizaltıyı üretmek ne kadar süre alabilir ki üstelik hafif torpido atıyor ve 300 metre dalıyor bu muazzam kabiliyet savaş esnasında leblebi gibi üretiriz .

Bizimde artık stm500 ve böyle bir denizaltına ihtiyacımız var.

« Son Düzenleme: 11 Şubat 2024, 21:16:11 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #104 : 08 Aralık 2023, 14:36:45 »
Gemi küçüldükçe menzilede küçülüyor, acaba ege için yeterli mi ?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #105 : 09 Şubat 2024, 20:59:20 »
Milli denizaltı çeliği yapmışız. Fransızların benzer malzeme çalışması ile ilgili bir yazı anımsıyorum adamlar atom bombası yapmış gibi gururluydular.  Esneme soğuktan etkilenme gibi parametreleri çok zor bir metalürji başarısı sanıyorum.

Error 404 (Not Found)!!1

https://www.youtube.com/watch?v=LuF7pXIea1Y
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimiçi Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #106 : 09 Şubat 2024, 21:53:28 »
Milli denizaltı çeliği yapmışız. Fransızların benzer malzeme çalışması ile ilgili bir yazı anımsıyorum adamlar atom bombası yapmış gibi gururluydular.  Esneme soğuktan etkilenme gibi parametreleri çok zor bir metalürji başarısı sanıyorum.

Error 404 (Not Found)!!1

https://www.youtube.com/watch?v=LuF7pXIea1Y

Bizim denizaltılar için amagnetik demir kaliplari Avusturya’dan geliyordu. Bunun üzerinde daha  iki fırın ekmek yememiz lazım.

Atom bombardibofları dert etmeyin onun üretimi amagnetik kimya bileşiğini metal kalıplardan daha kolay.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #107 : 09 Şubat 2024, 22:23:56 »
Çeliğin adı HY100. Sanıyorum 100 burada 100 metre derinliğe göre üretilmiş anlamında. Fransız çeliğinin öyküsün dede böyle bir isimlendirme vardı
Yani yaptık demekle her şeyi yaptık bitti anlaşılmamalı derinlik artıkça çeliğin daha da gelişmişi gerekiyor.
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2024, 22:29:41 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 09 Şubat 2024, 23:56:28 »
Çeliğin adı HY100. Sanıyorum 100 burada 100 metre derinliğe göre üretilmiş anlamında. Fransız çeliğinin öyküsün dede böyle bir isimlendirme vardı
Yani yaptık demekle her şeyi yaptık bitti anlaşılmamalı derinlik artıkça çeliğin daha da gelişmişi gerekiyor.
HY80 çelik demek 80000psi (80ksi) basınca dayanıklı çelik demek. HY100 Çelik de 100000psi (100ksi) basınca dayanıklı çelik oluyor.
Oyak’ın satın aldığı Finlandiya şirketi Milux Oy ile Türkiye’de bu kalite çeliklere ulaşmış vaziyette. HY80, 100 ve 130 sınıfı Çelik üretimi yapabiliyoruz artık.
Çeliğin basınca dayanıklılık miktarı arttıkça, kaynak tutma kabiliyetide azalır. Ancak Milux Oy Çelik teknolojisi ile yüksek basınca ve sadmeye dayanıklı ve kaynak yapılabilen HY100 ve HY130 evsafında çelik üretebilmekteyiz artık. Milden denizaltılarına HY100 çeliği vermeye hazırlanıyoruz.

https://www.janes.com/defence-news/news-detail/miilux-oy-to-supply-hy-100-steel-for-turkeys-milden-class-submarines

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #109 : 10 Şubat 2024, 00:15:11 »
Bir beğeni ateşledim yaşar.