Gönderen Konu: Anka3  (Okunma sayısı 15592 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
Ynt: Anka3
« Yanıtla #70 : 29 Kasım 2023, 10:17:28 »
Merhaba,

Şu an için düşünülmemekte ama ilerleyen test safhalarında (uçuş testlerinde) motorun gizliliğe etkisi de değerlendirileceğinden ötürü belirli noktalarda çözümler kesin olmamak ile beraber yerli motor tedarik sürecinde geri dönüşlere göre farklı teknolojiler uçak üzerinde denenebilir.

Saygılarımla

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 05 Ocak 2024, 01:35:57 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 05 Ocak 2024, 10:50:41 »
Yannis bile anlamış motorun önemini...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 05 Ocak 2024, 14:04:42 »
Yanni emice bu defa doğru bilgi vermiyor. Bizim TB-2 için Kanada alt sistemlerine ihtiyacımız olduğunu sanıyor. Motor ve FLIR dahil o mesele bitti. Gerçi TB-2 için Rotax eşdeğeri yerli motor yok ve olacağını da sanmıyorum. Onun yerine, TB-3'e geçeceğimizi düşünüyorum.

Aradaki irtifa boşluğunu, ufak ama tespiti güç olan (bulutaltı işaretleyici dronlar + kamikaze dronlar) ile dolduracağız.
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2024, 15:07:49 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 05 Ocak 2024, 14:58:40 »
niye doğru bilgi versin ki? kendi kamuoyunu daha da karamsarlığa sürüklemek istemiyor yunanlı dayı. motor du flir di ambargonun işe yaramadığını da söylerse yunanlılar cacıki lerine sarımsak bile koyamazlar daha fazla tansiyonları düşmesin diye.ama kendisi domuz gibi biliyor gerçekleri. bizdeki gelişmeleri bizden daha iyi takip ediyorlardır emin olun

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 05 Ocak 2024, 15:01:30 »
Daha önce de söylemiştim, yine söylüyorum:

Bu uçak gizlilik / görünmezlik (stealth) özelliğini kullanarak düşmanın derinliklerindeki kıymetli hedeflere karşı kara saldırısı düzenlemek üzere geliştirildi ve misyonu itibarıyla F-117 Nighthawk'ın muadilidir. Bu nedenle stratejik bir uçaktır. Hatta pilotsuz olması ve uydu kontrollü olması nedeniyle F-117 Nighthawk'dan daha tehlikeli bir teknolojidir.

Bu nedenle teknolojisinin saklı kalması için ihracına yasaklama veya en azından kısıtlama getirilmelidir. Sadece bizimle derin askeri işbirliği olan (örneğin Pakistan, Azerbaycan vb.) sınırlı sayıdaki ülkeye belki ihracı düşünülebilir.

Amerika bile F-117 Nighthawk'ın teknolojisini saklamak için tıpkı F-22 gibi kankası İsrail dahil hiçbir ülkeye ihraç etmemiştir.

Bu uçağın değerini anlamak için şöyle düşünün: Hani Suriye ve Irakta yeri nokta olarak tespit edilen pkk elebaşları nokta operasyonlarla tek tek ortadan kaldırılıyor ya... Libyada Hafter'in, Suriyede Esad'ın yerini nokta olarak belirlediğinizde, bir gece görünmeden Libyaya veya Suriyeye girip nokta operasyonla saraylarını başlarına yıkıp savaşın seyrini değiştirebilirsiniz.

Yani Anka 3'ü satmak, onlarca ülkeye Anka 1, Aksungur, Akıncı, TB-2 satmaya benzemez.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #76 : 05 Ocak 2024, 15:08:10 »
Yani Anka 3'ü satmak, onlarca ülkeye Anka 1, Aksungur, Akıncı, TB-2 satmaya benzemez.

Eğer bunun sebebi olarak radar gizliliğini gösteriyorsanız bence artık klasik İHA'lar kadar olmasa da ihraç edilebilir duruma geldi.
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2024, 15:09:16 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 05 Ocak 2024, 18:13:48 »
Burada bir-iki saptama yapabilirim sanırım;

Konu yunanistansa;

yunanistanın tüm orta/uzun menzilli radar ve hava savunma siatemlerinin yeri ve konumu belli. Bu sebeple bizim DEAD görevi için bu sistemlerin dibine girmemize gerek yok. Hava platformlarımızın ; kullanacağı mühimmata göre degişse de vuracağı hedefe ve etraftaki diğer radarlara  100 kilometre mesafeye tespit edilmeden yaklaşabilmesi yeterlidir. (Sdb/çakır/somj/som/akbaba).

Daha fazla siliklik ise bana göre esasen SEAD ve keşif görevleri için daha önemli.

Diğer bir söylemek istediğim ise; bir sistemi ihraç ederken o sistemin silikliği ve yer tespiti, hangi cografyada kullanılamayacağı veya elde ettigi görüntüyü sizin uydunuzdan aktarması veya değilse bile sizinle paylasması hele de robotik sistemlerde yazılımsal olarak mümkündür diye düşünüyorum.

« Son Düzenleme: 05 Ocak 2024, 21:05:55 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 05 Ocak 2024, 18:41:52 »
2-3 ay ilişkiler yumuşasın bizimkiler Ermenistan'a bile Anka-3 satar...
O kadar ileri görüşlü ve stratejik düşünürler yani...

Çevrimdışı inca

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 05 Ocak 2024, 23:17:45 »
2-3 ay ilişkiler yumuşasın bizimkiler Ermenistan'a bile Anka-3 satar...
O kadar ileri görüşlü ve stratejik düşünürler yani...

-1
  Buna benzer bir hareketin daha önce yapıldığına ben şahit olmadım. Sizin hatırladığınız varsa vereceğiniz bilgiyi merakla beklerim.