Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 257249 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
Rusya: Yunanistan'ın Ukrayna'ya Rus S-300 sağlama planları 'kışkırtıcı' ve 'düşmanca'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Yunanistan'ın Ukrayna'ya Rus S-300 hava savunma sistemlerini sağlama planlarının "kışkırtıcı" ve "düşmanca" olduğunu belirtti.
Zaharova, Yunan basınında yer alan "Yunanistan'ın Ukrayna'ya Rus S-300 hava savunma sistemlerini devretmeye hazır olduğu" yönündeki iddialara dair yazılı açıklama yaptı.

Yunanistan yönetiminin son zamanlarda sıkça buna benzer açıklamalar yaptığını belirten Zaharova, "(Yunanistan yönetiminin) Kiev rejimine S-300 ve diğer Rus, Sovyet hava savunma sistemlerini sevk etme yönündeki kışkırtıcı planlarının düşmanca olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Yunan yönetimini uyarıyoruz"
​​​​​​​Zaharova, "Yunanistan'ın çatışma bölgelerine silah göndermekle Ukrayna'nın suç ortağı olacağı ve Rusya ile askeri teknik alanında 1995'te ve 2013'te yaptığı anlaşmaları ihlal edeceğini" vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu anlaşmalar, Yunanistan'ın, Rusya'nın izni olmadan tedarik ettiğimiz askeri teçhizatın üçüncü bir ülkeye devredilmesini yasaklıyor. Anlaşmadaki yükümlülüklerin ihlali, kaçınılmaz sonuçlar yaratacak, Yunanistan'ın savunma kapasitesini zayıflatacak. Bu, Yunan tarafının silah ticareti alanındaki uluslararası kısıtlamalara kayıtsız kaldığını gösteriyor. Kiev'e gönderilen tüm askeri teçhizat, Rusya güçlerince zamanında takip edilerek imha edilecek. Geç kalmadan tehlikeli planlardan vazgeçilebilir. Yunan yönetimini, sorumlu olması gerektiği konusunda uyarıyoruz."

Yunan basınında yer alan haberlerde, "Yunanistan'ın, ABD'nin Patriot uçaksavar füze sistemini Girit adasına yerleştirmesi durumunda, Rusya'dan tedarik ettiği S-300 hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya sevk edeceği" öne sürülmüştü.
Kaynak:aa
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/rusya-yunanistanin-ukraynaya-rus-s-300-saglama-planlari-kiskirtici-ve-dusmanca/2767712#

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1701 : 20 Aralık 2022, 16:05:22 »
ABD'li meclis üyesinden savaş çıkışı: Rusya'yı almak sadece 3 gün sürer...

ABD Temsilciler Meclisi'nden Cumhuriyetçi Adam Kinzinger günü yaptığı açıklamada, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) Rusya'yı yalnızca üç günde yenebileceğini söyleyereki, ittifakı harekete geçemeye çağırdı. Tehlikeli tırmanış sürerken ABD meclisinden böyle bir yükselişin gelmesi savaşın gidişatı konusunda tedirgin bir bekleyişin göstergesi oldu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Puti'in, NATO ile uzun süredir yaşadığı sorun ve Ukrayna savaşı Batı'nın genişleyen etki alanıyla ilgili endişelerini dile getiriyor. Rus liderin özellikle Ukrayna'nın örgüte katılma olasılığına karşı çıkarak nükleer caydırıcılık kartını oynaması ABD'de tarafından büyük tepki ile karşılanmıştı.

Uzmanlar, Rusya-Ukrayna savaşının, Putin'in Doğu Avrupa ülkesine Savaş ilan etmesinden bu yana yaklaşık 10 ay içinde NATO ile daha büyük bir çatışmaya dönüşebileceği endişesini dile getirdi. Putin'in bir NATO üyesi ülkeye saldırması durumunda, NATO 5'inci maddeyi aktif duruma getireceklerini belirtmişti.

'RUSYA'YI YENMEK SADECE 3 GÜN SÜRER'

Illinois'li bir Cumhuriyetçi olan Kinzinger, NATO'nun Rusya'yı henüz neden yenemediğine dair sorulara bir Tweet'e yanıt vererek NATO-Rusya çatışmasına dair agresif söylemde bulundu.

Cumhuriyetçi vekil, "Bunun bir şaka olduğunu umuyorum. NATO için Rusya üç günlük bir operasyon gibi olur," diye yazdı.

NATO VE RUSYA GERİLİMİ TIRMANIŞTA

Hem Rusya hem de NATO son haftalarda çatışma potansiyeli konusunda uyarılarda bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, aralık ayının başlarında Norveçli yayın kuruluşu NRK ile yaptığı bir röportajda, NATO ve Rusya'nın Ukrayna konusunda büyük bir savaşa girebileceğinden "hiç şüphe kalmadığından" korktuğunu söylemişti.

"Ukrayna'daki savaşın kontrolden çıkıp NATO ile Rusya arasında büyük bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum. İşler ters giderse korkunç derecede ters gidebilir." diyen Stoltenberg endişelerin artacağını belirtmişti.

Öte yandan Kremlin'e yakın isimlerden olarak bilinen Konstantin Sivkov, Moskova'yı NATO'ya karşı bir çatışma için daha fazla füze hazırlamaya çağırmıştı. Sivkov, "Yakın gelecekte NATO ile bir çatışmanın kaçınılmazlığı göz önüne alındığında, daha güçlü ve modern silah sistemleri üretmemiz gerekiyor." dedi.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/temsilciler-meclisi-42190654
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1702 : 20 Aralık 2022, 16:22:18 »
bu abd liler cok havaya girmisler

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1703 : 20 Aralık 2022, 16:43:03 »
Afganistan, Irak ve Suriye'de kaç yıl uğraşmışlar? Ukrayna savaşı, Rusya'nın sanıldığı kadar askeri yetkinliğe sahip olmadığını gösterdi. Ancak bu Rusya'nın olası bir savaşta NATO'ya üç günde pes edeceği anlamına gelmez. Rusların çoğunluğu Ukrayna ile savaşı desteklemiyor gibi görünüyor. Ancak kendi ülkelerini savunmak için bu kadar isteksiz olmayacaklardır. Her şeyden öte Rusya çok büyük bir nükleer güç!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 265
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1704 : 20 Aralık 2022, 17:18:05 »
Rusları birleştirmeyi, geçtim, nükleer yıkımı da geçtim, ama bir de şu var: Hindistan ve Çin enayi değiller; şimdiki gibi nötr durmazlar, Rusya'ya arka çıkarlar. Böyle ahmakları vekil olarak seçiyorlarsa, bu ABD ile cidden işimiz var.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2022, 17:21:11 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1705 : 20 Aralık 2022, 17:23:45 »
Komedi bu coniler, böyle bir durumda Rusya Ukrayna'daki gibi mi davranacak. Her yer nükleer bomba ile aydınlanacaktır.

Türkiye hiçbir şekilde  abd'nin ipi ile Rusya ve Çin'i karşısına almamalı. Sadece kendi vatanımız için karşımıza almalıyız. Kim takar Nato'yu ve uyduruk 5. maddesini.

Görüyoruz Türkiye'ye karşı ne kadar iyi müttefikler. O da uyduruk eşekistan hayalleri için nize ne ambargolar, ne darbeler yaptılar. Demek Yunanistan ile bir şeyler olsa, topu bizim üzerimize  çullanacaklar belli. 3-5 terörist için bunları yapan devletler, ileride bize neler yaparlar.

Ona göre Allah ne verdiyse savunma sanayi, teknoloji ve nükleer konularında ilerlemeye vermeliyiz.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2022, 18:24:20 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1706 : 20 Aralık 2022, 18:25:13 »
Komedi bu coniler, böyle bir durumda Rusya Ukrayna'daki gibi mi davranacak. Her yer nükleer bomba ile aydınlanacaktır.

Türkiye hiçbir şekilde  abd'nin ipi ile Rusya ve Çin'i karşısına almamalı. Sadece kendi vatanımız için karşımıza almalıyız. Kim takar Nato'yu ve uyduruk 5. maddesini.

Görüyoruz Türkiye'ye karşı ne kadar iyi müttefikler. O da uyduruk eşekistan hayalleri için nize ne ambargolar, ne darbeler yaptılar. Demek Yunanistan ile bir şeyler olsa, topu bizim üzerimize  çullanacaklar belli. 3-5 terörist için bunları yapan devletler, ileride bize neler yaparlar.

Ona göre Allah ne verdiyse savunma sanayi, teknoloji ve nükleer konularında ilerlemeye vermeliyiz.

Küçük bir düzeltme yaptım. Tekrar ediyorum; lütfen kullandığımız kelimelere dikkat edelim!

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1707 : 20 Aralık 2022, 18:52:31 »
Milli Savunma Bakanlığı:

İnsani yardım götürmek ve vatandaşlarımızı tahliye etmek maksadıyla Ukrayna’ya giden ve hava sahasının kapatılması medeniyle Borispol havaalanında kalan 2 adet A400M uçağımız ana üsleri olan Kayseri’ye intikale başlamıştır.

10 aydır Ukrayna'da mahsur durumda kalan A400M nakliye uçaklarımız çok şükür geri dönüyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
ABD'de rüzgar bir anda tersine döndü! Zelenski'ye demediklerini bırakmadılar

Sürpriz bir ziyaret ile Washington'a giden ve ABD kongresine hitap eden Ukrayna Lideri Zelenski için esen pozitif rüzgar bir anda tersine döndü. Ukraynalı lider resmi ziyaretinde tercih ettiği kıyafet nedeni ile eleştiri oklarının hedefi oldu.
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin ABD'ye yaptığı sürpriz ziyaret Rusya'da olduğu kadar ABD'de de tartışmalara neden oldu.

Savaşın diğer bir tarafında yer alan Rusya, Zelenski'nin Washington ziyaretini beklendiği şekilde bir provokasyon ve meydan okuma olarak yorumladı. Ancak ABD'deki tartışmalar ziyaretten daha çok Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski üzerine yoğunlaştı.

ZELENSKİ'Yİ HERKES BİDEN KADAR DESTEKLEMİYOR
Washington ziyareti kapsamında ABD Kongre'sine hitap eden ve askeri yardımların artırılması çağrısında bulunan Zelenski kongre üyeleri tarafından sık sık ayakta alkışlansa da, Ocak ayında Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu alacak Cumhuriyetçiler Ukrayna için "açık çek" vermeyeceklerini sık sık dile getiriyorlar.

ABD Başkanı Biden, savaş sürdüğü müddetçe Ukrayna’ya yapılacak desteğin devam edeceğini vurgulasa da ABD medyası başkanları kadar Zelenski'nin arkasında durmadı.

KIYAFETİ TARTIŞMA KONUSU OLDU
Zelenski, Washington ziyareti boyunca yeşil bir sweatshirt, açık renk bir pantolon ve bot giydi. Buna karşın ABD Başkanı Joe Biden koyu lacivert bir takım elbise ve sarı-lacivert kravatı tercih etti.

Ukraynalı liderin ABD'ye özellikle de kongreye günlük kıyafetlerle gelmesi ABD medyasından büyük bir kesimi ve sağcı eleştirmenleri kızdırdı.

ÇOK KONUŞULACAK BENZETME

Tucker Carlson, Fox News'te yayınlanan programında, Zelenski'nin 'para talep eden bir striptiz kulübünün yöneticisi' gibi giyindiğini söyledi.

"BİRAZ SAYGI GÖSTER VE BİR TAKIM ELBİSE KİRALA"
Breitbart'ın yazarı Wendell Husebo, Zelenski'nin 45 milyar dolarlık yardımdan daha fazlasını talep etmek için Beyaz Saray'a geldiğini belirterek "45 milyar dolar için biraz saygı göster ve bir takım elbise kirala." dedi.

"NANKÖR ADAMIN HİÇ SAYGISI YOK"

Politika editörü Emma-Jo Morris, "Zelenski ABD'ye uçuyor ama yine de takım elbise giyemiyor." derken Newsmax'ın sunucusu Benny Johnson çok daha sert konuştu ve "Bu nankör adam Beyaz Saray'da takım elbise giyme nezaketini göstermiyor. Hayatta kalmasını finanse eden ülkeye hiç saygısı yok. Eşofman giyen, düzenbaz, Doğu Avrupa mafyası. Bu büyük bir hakaret" dedi.

HÜKÜMETİN ÖZEL JETİ İLE UÇTU, TAKIM ELBİSE GİYMEDİ
Yine Fox Haber'den John Roberts, Beyaz Saray'da Zelenski'nin giydiği gibi giyinen birini hiç görmediğini vurgularken yorumcu yorumcu Peter Schiff de eleştirilere dahil oldu:

"Bir savaş olduğunu biliyorum ama Zelenski şu an ateş altında değil. ABD hükümetine ait özel bir jetle Washington'a uçtu, Beyaz Saray'a şoförlü özel bir araçla geldi ancak yine de sweatshirt giydi. Uygun kıyafetin takım elbise olduğunu düşünüyorum."

CHURCHİLL'E BENZETTİLER

Tartışma ABD medyası ve eleştirmenlerle sınırlı kalmadı ve sosyal medyaya da yayıldı. Bazı kullanıcılar Zelenski'nin seçtiği kıyafetin 'saygısızlık' olduğunu öne sürerken, bazıları onu 1941 yılında askeri üniforma ile Beyaz Saray'ı ziyaret eden İngiliz lider Winston Churchill'e benzetti.

Zelenski taraftarları Ukraynalı lideri eleştirenleri Moskova yanlısı olmakla suçladı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdde-ruzgar-bir-anda-tersine-dondu-zelenskiye-demediklerini-birakmadilar-42192246

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1709 : 23 Aralık 2022, 16:41:26 »
Gayet bilerek öyle giyiniyor...Churchillin resmini yanına koyunca belli zaten...

Demir perde lafını ilk kullanıp soğuk savaşı başlatan da churchilldir..

İngiltere ABDyi kaldıraç olarak kullanmakta ustadır...birçok olayın ideolojik ve siyasi altyapısını İngiltere kurar, ABDye uygulatir....teknik direktör İngiltere oyuncular ABD yani...

Ukrayna savaşında da bu Ingilizlerin payı büyük
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2022, 16:45:55 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?