Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 303402 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #1970 : 16 Temmuz 2023, 17:00:57 »
Aklıma kemal Dervişoğlu politikaları geliyor...Birde O zamanlar özelleştirilebilcek kurumlar vardı...(Telekom,Tüpraş vesaire şimdi oda yok işin içinden çıkamıyorum arada IMF gibi borç alınacak kurum yada devlet te yok....

Sizin reçeteniz nedir Arkadaşlar...

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1971 : 16 Temmuz 2023, 17:03:35 »
Geçen yıl otomobil almak isteyen bir arkadaş ile yerli üretim yapan bütün firmaları dolaştık, ama yerli otomobil bulamamıştık bu yüzden arkadaşım ithal bir otomobil satın almıştı.  Bence birçok vatandaş yerli üretim olan  otomobil bulamadığı için ithal araca yöneliyor buda ithalatı artıran bir sebep.    Yıllarca yapılan birikimlerin bu şekilde  ülke dışına çıkması iyi bir şey değildir. Vatandaşın yerli otomobile erişebilmesi gerekir bu ithalatı bir şekilde düşürmek gerekir mümkün mertebe döviz ülke içinde kalmalıdır.  Konu hakkında fazla bir bilgim olmasa da otomobil ithalatının katlanarak artmasının bir sebebide budur.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #1972 : 16 Temmuz 2023, 17:30:23 »
Benim görüşüm Türkiye kendi imkanları ile de krizi aşacak potansiyelde ama biz çok kahrolacağız maalesef. Görünen o ki bu yol seçilmiş ama çaresizlik ile ama gerektiği için. Ben öbür yolun yani IMF nin yada başka bir uygun kredi verecek tarafın olduğunu da sanmıyorum o kadar kıllık yaptık ki herkese dost düşman batalım diye bekliyor için için. Kendi imkanlarımız ile krizi on yılda atlatırız IMF ile iki yılda atlatırdık. Bakın Yunanistan şimdi gümbür gümbür büyüyor aştı geçti krizini AB desteği ile. Ensesinde boza pişirdi Almanya ama iyiliği için yaptı disipline girdiler şimdi çok mutlular.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1973 : 16 Temmuz 2023, 18:01:03 »
Kallavi bir fosil yakıtı kaynağı (petrol veya gaz; hiç fark etmez) bulursak, bu krizi 1-2 yılda atlatırız. 5-10 Yılda da 3 trilyon dolarlık ekonomiye ulaşırız. Diğer türlü, "Düşenin dostu olmaz!"

Gerçi düzgün işleyen ekonomi için başka ön şartlar da var, hukuk devleti ve bireysel özgürlükleri garantiye almak gibi... Ama kısa vadede bu krizden çıkmanın, benim görebildiğim tek yolu, ithal enerjiye para ödemeye son vermektir. Enerjiyi ithal etmek ekonominin belini büküyor. En başta, ucuza gıda üretemiyorsun.
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2023, 18:09:55 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1974 : 16 Temmuz 2023, 18:09:57 »
Bu ülkede yerli otomobil konusu hep sıkıntı olmuştur.

Devrim'den tutun Togg'a kadar

Bu ülkenin sanılanın aksine ilk otomobili Togg değildir.

Ford motorlu Anadolu'dur
Bunu
Murat124 131 ve Tofaş şerçe doğan ve şahin izlemiştir.

Yerli olmasada yerli araç gibi yada kısmen yerli araç üretebilcek firmalara sahibiz

Renault
Tofaş Fiat
Karsan
Ford Otosan

Ford Otosan hariç tüm saydığım firmalar bursada'dır.hatta Güleryüz cobra'yıda ekleyebiliriz Karsan gibi bu firmalara.

Zamanında siirt'li bir yatırımcımızda jetpa adlı firması ile imza markalı bir otomobilin prototip'ini tanıtmış fakat seri üretime geçememiştir.Kendileri bu arabayı bize ürettirmediler demişti...

Kendisi proton'un disbürütörlüğünüde yapmıştı...

En son togg'dan önce Saab 5-7 modeli sedan olan bunuda 2015 yada 2018 gibi üretmek istemiştik fakat olmadı..

Yani sorun pazar mı?
Yoksa bürokrasi deki yurtdışına hazır araba almak için yeminleri olan grup mu var...

Şimdi herkes Togg için vay efendim çok pahalı çok yüksek fiyata sahip diyor..

Peki SUV segmenti olan

Audi Q servisi
Jeep serisi
Grand cherooke serisi
Wolfswagen toureg yada touran

Bunlar ne kadar ki Togg için pahalı diyebiliyoruz.

Bu arada konu dışı olacak ama proton demişken dünyanın en güzel kızı ile bu arabada tanışmıştım kendileri dünyaca ünlü bir aktris'in birebir aynısıdır..yakın zamanda da ortalığı karıştırmama sebep olacak olan bir kız buda benim Özel meselem sadece belirteyim dedim,konu arabadan açılınca.

Evet işin özeti yerli oto bu ülkenin kanayan yarasıdır..
Hatta re'nin haklılığını göreceksiniz,nasıl olurda helikopter tank gemi yada otomobil ve motor gibi 100 yıldır üretilen birşeyi kopya bile olsada üretemiyoruz diyeceksiniz ..

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1975 : 16 Temmuz 2023, 18:12:53 »
Kallavi bir fosil yakıtı kaynağı (petrol veya gaz; hiç fark etmez) bulursak, bu krizi 1-2 yılda atlatırız. 5-10 Yılda da 3 trilyon dolarlık ekonomiye ulaşırız. Diğer türlü, "Düşenin dostu olmaz!"

Gerçi düzgün işleyen ekonomi için başka ön şartlar da var, hukuk devleti ve bireysel özgürlükleri garantiye almak gibi... Ama kısa vadede bu krizden çıkmanın, benim görebildiğim tek yolu, ithal enerjiye para ödemeye son vermektir. Enerjiyi ithal etmek ekonominin belini büküyor. En başta, ucuza gıda üretemiyorsun.

Seçim zamanı yada seçim sonrası dıspolitika yada ekonomide kötü olduğumuz zamanlarda bulunan petrol ve doğalgaz rezervleri bulundu haberleri sizi kesmemiş heralde...

O dediğiniz için Musul ve Kerkük'ü almak zorundayız başka türlü imkansız

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1976 : 16 Temmuz 2023, 18:27:25 »
Seçim zamanı yada seçim sonrası dıspolitika yada ekonomide kötü olduğumuz zamanlarda bulunan petrol ve doğalgaz rezervleri bulundu haberleri sizi kesmemiş heralde...

"Yok Gabar dağında, yok Kato dağında, yok bilmem şu dağında, büyük petrol rezervi bulundu." haberlerini hiçbir zaman ciddiye almadım. Biyo-kütle çökelmesinin sonucudur petrol. Çökelme de geniş vadilerde, nehir deltalarında vs gibi yerlerde olur; dağlarda değil. Düz mantık bunu gerektirir.

Ciddiye alabileceğim tek araştırma sahası, Karadeniz olacaktır. Orada kallavi miktarda gaz çıkabilir. Rize açıklarında bulursak hele, kaymaklı kadayıf olur doğrusu. Bulgaristan ve Romanya EEZ'lerine yakın yerlerde bulursak, onlar da rezervlere salça olacaklardır, o yüzden Rize açıkları iyidir.

Açıkçası, kısa vadede Karadenizde dişe gelir bir gaz rezervi bulma ihtimalimiz düşük. O yüzden bence bu kriz sert geçecek. Gerçekçi olursak, bizi kurtaracak tek gelişme, diğer herkesin de eş zamanlı olarak krize sürüklenmesi olacaktır. Bizi de kendileri ile beraber kıyıya çekmek zorunda kalırlar o durumda.

Eğer tek biz krize girersek, hiç acımazlar; peşinen söyleyeyim!
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2023, 18:43:09 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1977 : 16 Temmuz 2023, 21:34:30 »

"Yok Gabar dağında, yok Kato dağında, yok bilmem şu dağında, büyük petrol rezervi bulundu." haberlerini hiçbir zaman ciddiye almadım. Biyo-kütle çökelmesinin sonucudur petrol. Çökelme de geniş vadilerde, nehir deltalarında vs gibi yerlerde olur; dağlarda değil. Düz mantık bunu gerektirir.

Ciddiye alabileceğim tek araştırma sahası, Karadeniz olacaktır. Orada kallavi miktarda gaz çıkabilir. Rize açıklarında bulursak hele, kaymaklı kadayıf olur doğrusu. Bulgaristan ve Romanya EEZ'lerine yakın yerlerde bulursak, onlar da rezervlere salça olacaklardır, o yüzden Rize açıkları iyidir.

Açıkçası, kısa vadede Karadenizde dişe gelir bir gaz rezervi bulma ihtimalimiz düşük. O yüzden bence bu kriz sert geçecek. Gerçekçi olursak, bizi kurtaracak tek gelişme, diğer herkesin de eş zamanlı olarak krize sürüklenmesi olacaktır. Bizi de kendileri ile beraber kıyıya çekmek zorunda kalırlar o durumda.

Eğer tek biz krize girersek, hiç acımazlar; peşinen söyleyeyim!

+1 zaten acımıyacaklar

Zaten sizin inanmıyacağınızı ve inanmadığınızı bildiğim için takıldım
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2023, 21:36:04 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #1978 : 16 Temmuz 2023, 21:46:06 »
Ben inanıyorum beş milyar varil karada beş milyar varilde denizde petrol bulacağız borçlarımızı hafifleteceğiz. Denizdeki 30 milyar varil aslında ama ben beş yeter diye beş diyorum şimdilik. Aha buraya yazıyorum Trakya da bile bize yetecek kadar petrol çıkacak. İnsanlar gökten koç indiğine inanıyor kızıldenizin yarıldığına inanıyor bende buna inanıyorum ne olmuş
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2023, 21:49:46 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #1979 : 16 Temmuz 2023, 22:05:40 »
Çok ilginç! Neden yerli otomobili iç pazara yönelik düşünüyor herkes. İç pazara giriş yapıp yabancı araçların satışını azaltmak, yerli otomobili tercih etmeyene vatan haini gözüyle değerlendirmek ekonomiyi düzeltmez. İç pazarda da, dış pazarda da rakipleriyle boy ölçüşebilmeli. Özellikle dışarıya satış yapmamız lazım!

Günümüze bakacak olursak, ekonominini son durumu ortada. Bu sorunu dış güçler vs masallarına kimse bağlamasın. Dış güçler her zaman var. Sadece bize karşı da değiller, kendi çıkarlarına göre hareket ediyor herkes. 20 seneden fazladır ülkeyi yönetip tüm kaynakları tüketen, yanlış kararlar veren ve faturayı ağır vergiler ve zamlarla halka kesen hükümet derhel erken seçime gitmelidir. Mevcut durum sadece ve sadece kendilerinin eseri! 

Ayrıca muhalefet de ciddi olarak kendini yenilemeli! Laf üreterek ülke kurtarılmaz. Ülkeyi bu zor durumlardan çıkarmak için gerçekçi çözüm yolları olanlar yeni bir yapılanma ile birleşmeli! Mevcut siyasi yapı da ciddi şekilde değişmeli! Dokunulmazlıklar, yozlaşmış yapılar, ihaleler, yatırımlar, kanunlar, yönetmelikler vs herşey yeniden değerlendirilmeli.

Ülkemiz zor durumda ve her geçen gün artan zorluk seviyesi hepimizi olumsuz etkiliyor. Burası bizim vatanımız. Bu bir vatan sorunu. Beka sorunu. Falan partinin, filan ideolojinin sorunu değil! Hepimizin sorunu! Bu gemi batarsa hepimiz batarız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com