Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 151178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #930 : 08 Mart 2024, 08:52:10 »
Kafes/elek tarzı bir şey kullanılmayacaksa bile el yapımı dron ( evet el yapımı dron ;D) tehditlerine karşı çözümler üretilmeli. Muhtemelen bir tank için Javelin'den daha büyük bit sorun çünkü bu.

Çevrimdışı Bolubeyi

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #931 : 08 Mart 2024, 20:56:16 »
Bu kulenin eldeki tanklara eklenmesi için bir proje yok değil mi?

TIYK projeleri içinde yoktu diye hatırlıyorum..

Şöyle söyleyim m60 A3 lere düşünülüyor.

Fakat maksimum 200_240 mm dökme çelik rha ile üretilen m60 yada buna benzer yakınlıkta çelik kalınlığına sahip m48 gibi tanklara bu mzkt kulesini uygulamak ölü yatırımdır.

Bu 13 tonluk mzkt kulesine daha güçlü koruma seviyesine sahip 40-45 ton luk bir gövde üretmek daha faydalı ..birde 1000-1200 bg motor

Yap 40 tonluk gövde ekle 13 tonluk mzkt birbuçuk tonluk 1000 bg motor ve mühimmat al sana 55 tonluk gıcır gıcır tank....

Yapmak isteyene ;

5-10 ton arası 105mm l52 ve 120 mm l44 şeklinde otomatik dolduruculu ,insansız ki burası çok önemli bir insanın kafası kule içine ermiyorsa ,kuleyi zırhsız ve korumasız yapabilirsiniz buda personeli korumak için tankın şasesi iyi olsun yeter şeklinde bir yaklaşımı oluşturur...yok kule patlasın yok olsun önemli değil çünkü patladığı zaman personelden tecrit hale getirebiliyorsun ,Rus tankları aksine.
Bizim ihtiyacımız korhan35 mm kule gibi Korhan 105 mm ve Korhan 120 mm kule.

Yada cockerilin lisansını al yada hitfacat'ın, hitfacat'ın kimi bilmiyorum ama cockeril 105 mm kule 5-5.5 ton ağırlığında olması lazım,bizim gibi eski tankları olan kuvvete cockerill otomatik dolduruculu105 mm uygularsan tankların motorunu değiştirmeye gerek kalmaz tank hafifler sadece beka seviyesi düşer,zaten beka seviyesi düşünen devlet adam akıllı şase üretir adam akıllı kule seçer ve üretir aynı şekil minumum 1200 -1300 bg motor seçer tankıda 55-60 ton olur,madem mesele beka ise.

Fnns firmasının ürettiği kaplan MT tankı geliştirilip iş görmez mi veya Otokar firmasının tulpari. Hatta bence ikisininde isterleri belirlenip iki koldan üretim yapılıp eski M48 lerden kurtulmak lazım diye düşünüyorum. Hem elimizde güncel tanklar olur hemde yerli üretim olur
« Son Düzenleme: 08 Mart 2024, 21:05:57 Gönderen: Bolubeyi »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #932 : 08 Mart 2024, 21:24:43 »
Nedense benim çok hoşuma gitti bu mzkt kulesi. Tank daha bir yakışıklı oldu çehresi tamamen değişti. Bir bu mzkt kuleli M-60, birde Altay kuleli Leopard 2 a4 tankları güzel seçenekler bence değerlendirilmeliler.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #933 : 08 Mart 2024, 21:52:11 »

Fakat maksimum 200_240 mm dökme çelik rha ile üretilen m60 yada buna benzer yakınlıkta çelik kalınlığına sahip m48 gibi tanklara bu mzkt kulesini uygulamak ölü yatırımdır.

Bu 13 tonluk mzkt kulesine daha güçlü koruma seviyesine sahip 40-45 ton luk bir gövde üretmek daha faydalı ..birde 1000-1200 bg motor

Yap 40 tonluk gövde ekle 13 tonluk mzkt birbuçuk tonluk 1000 bg motor ve mühimmat al sana 55 tonluk gıcır gıcır tank....

Yapmak isteyene ;

5-10 ton arası 105mm l52 ve 120 mm l44 şeklinde otomatik dolduruculu ,insansız ki burası çok önemli bir insanın kafası kule içine ermiyorsa ,kuleyi zırhsız ve korumasız yapabilirsiniz buda personeli korumak için tankın şasesi iyi olsun yeter şeklinde bir yaklaşımı oluşturur...yok kule patlasın yok olsun önemli değil çünkü patladığı zaman personelden tecrit hale getirebiliyorsun ,Rus tankları aksine.

Yada cockerilin lisansını al yada hitfacat'ın, hitfacat'ın kimi bilmiyorum ama cockeril 105 mm kule 5-5.5 ton ağırlığında olması lazım,bizim gibi eski tankları olan kuvvete cockerill otomatik dolduruculu105 mm uygularsan tankların motorunu değiştirmeye gerek kalmaz tank hafifler sadece beka seviyesi düşer,zaten beka seviyesi düşünen devlet adam akıllı şase üretir adam akıllı kule seçer ve üretir aynı şekil minumum 1200 -1300 bg motor seçer tankıda 55-60 ton olur,madem mesele beka ise.

Fnns firmasının ürettiği kaplan MT tankı geliştirilip iş görmez mi veya Otokar firmasının tulpari. Hatta bence ikisininde isterleri belirlenip iki koldan üretim yapılıp eski M48 lerden kurtulmak lazım diye düşünüyorum. Hem elimizde güncel tanklar olur hemde yerli üretim olur

Aslında kaplan'a 105 mm lik insansız bir kule yapsak,tıpkı mzkt'daki gibi.Şasedeki personeli 30 mm mühimmat'tan korusak yani koruma seviyesi stanag6 olsa yeter.5-7 ton 105 mm kule ,30 ton şase gayet yeter .birde 750 bg motor taş çatlasa 5 milyon dolar olur , a400 m ilede taşınılır ve amfibik özelliği olur.

Kısaca bize özgü bir kaplan MT lazım
« Son Düzenleme: 08 Mart 2024, 23:11:41 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #934 : 08 Mart 2024, 21:58:16 »
Nedense benim çok hoşuma gitti bu mzkt kulesi. Tank daha bir yakışıklı oldu çehresi tamamen değişti. Bir bu mzkt kuleli M-60, birde Altay kuleli Leopard 2 a4 tankları güzel seçenekler bence değerlendirilmeliler.

Ben eski tip döküm zırhla oluşturulan tanklara fazla yatırım yapılmaması taraftarıyım yoksa mzkt kulesi güzel en hoşuma giden yanı otomatik doldurcusu olması ve sabotlara karşı stanag 6 seviye korunması olması Era zırhlarıda cabası.

Çevrimdışı Bolubeyi

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #935 : 09 Mart 2024, 05:47:54 »

Yapmak isteyene ;

Aslında kaplan'a 105 mm lik insansız bir kule yapsak,tıpkı mzkt'daki gibi.Şasedeki personeli 30 mm mühimmat'tan korusak yani koruma seviyesi stanag6 olsa yeter.5-7 ton 105 mm kule ,30 ton şase gayet yeter .birde 750 bg motor taş çatlasa 5 milyon dolar olur , a400 m ilede taşınılır ve amfibik özelliği olur.

Kısaca bize özgü bir kaplan MT lazım

+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #936 : 09 Mart 2024, 11:12:42 »
Bize özgün tak yapılıyor zaten , ALTAY tankı.

Dünya'daki her tankı alıp Türkiye'ye özgü donatmak derdinden kurtulmak için Altay'ı yapmadık mı zaten....?

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #937 : 09 Mart 2024, 11:21:09 »
Kocaman bir KAAN yaptık; sonra bize F-16 ların yerine geçecek tek motorlu daha medium bir uçak lazım demeye başladık…
Hakeza Kocaman bir ALTAY yaptık aslında deniz piyadelerinin sınır muhafazanın isteri daha hareketli daha az maliyetli 30mm dayansın yeter dedidiğimiz medium tank aslında demeye başladık ; daha fazla üretilebilir, satılabilir ve kullanılabilir dedik…

Sanki Altay da Kaan da teknoloji demostratörü gibi; biz bu işin Nirvana'sını yapabiliyoruz arkadaş deyip sonra envanterdeki gediği kapatmak için bize birde medium lazım diyoruz…

Bizde az enteresan değiliz…

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #938 : 09 Mart 2024, 11:30:52 »
Arkadaşlar işin aslını söyleyeyim

Altay tankı pahalı falan değil özelliklerine kıyasla bunu çok rahat söylebilirim.Hatta bunu desteklemek manasıyla bir örnek vereyim m10 booker hafif tankı birim maliyeti 13 milyon dolar olması bekleniyor .Şimdi durum bu iken Altay neye göre pahalı?

Altay birim maliyeti 13 milyon dolar olarak biliyorum.

Şimdi mesele niteliğin yanında bir yerde nicelik bu yüzden hafif ve orta tank konseptini savunuyoruz yoksa 2000 tane Altay üreteceksek başka tankı ne yapayım..

Meselenin aslı ucuz üretim ve nicelik kriterini sağlayacak tank

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #939 : 09 Mart 2024, 11:37:00 »
Sanki Altay da Kaan da teknoloji demostratörü gibi; biz bu işin Nirvana'sını yapabiliyoruz arkadaş deyip sonra envanterdeki gediği kapatmak için bize birde medium lazım diyoruz…

Biz de az enteresan değiliz…

+1 ;D Kesinlikle!

Millet tümevarımla gider, biz tümdengelimle iş görüyoruz. FLIR'de de aynısı oluyor ve olacak. Önce işin nirvanası Aselflir-500'ü seri imalata aldık. Sıra geldi asıl açığımız olan ufak gimballere.

Ufak boy gimbal üreticisi (https://www.blitztech.com.tr/) Kadir Doğan küstü, kaçtı kaçacak. Adamı kolundan tutup ülkede tutalım ve asıl envanter açığımızı kapatalım.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2024, 13:46:56 Gönderen: Merzifonlu »