Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1028398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5560 : 27 Ocak 2024, 21:53:32 »
Mart ayından önce uçuş yapacak ifadesi de yanlış. Şimdi Şubat ayında uçmazsa yine sözünü yemiş olacaksın. Sütten ağız  yandıysa yoğurt üfleyerek yenir. Tarih verme gerekirse martta uçur. Şimdi 29 şubat tarihine kadar uçuş olmazsa imajını daha da zedeleyeceksin.

"Mart ayı ge-l-meden uçacak" demedi. "Mart ayı ge-ç-meden uçacak" dedi. Yani, benim buradan çıkardığım sonuç, gecikme tamamen seçimden kaynaklı! Üstü kapalı olarak bunu itiraf etmiş oldu şu durumda.  ;)
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 21:56:32 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5561 : 27 Ocak 2024, 22:29:23 »
Şu kuşun uçtuğunu görsek artık iyi olacak.

Baştan tarih işi yanlıştı. 2024 içinde uçurmayı planlıyoruz deyip daha esnek çalışabilirlerdi. 27 Aralık sözünden sonra herkes beklentiyi yükseltti, uçuş olmayınca da demoralize oldu.

Mart ayından önce uçuş yapacak ifadesi de yanlış. Şimdi Şubat ayında uçmazsa yine sözünü yemiş olacaksın. Sütten ağız  yandıysa yoğurt üfleyerek yenir. Tarih verme gerekirse martta uçur. Şimdi 29 şubat tarihine kadar uçuş olmazsa imajını daha da zedeleyeceksin.

Bakalım 1 içinde uçuş olacak mı? Olmazsa KAAN'ı havada görene kadar kimse sözlere itibar etmez.

Öte yandan Yunanistan'ın F-35 alımı herkesin moralini bozmuş. Bu uçakların 5-6 yıldan önce teslim alınmasını beklemek hayalcilik olur. Çok sayıda sipariş ve sıra var. Enseyi karartacak bir şey yok. Kaldı ki mühimmat bile yok listede. Yunanlılar sosyal medyada silahsız F-35 alıp hava aitıyoruz diye tepki göstermiş. Benim bildiğim ABD, KAAN'ın envantere girişine bile getirebilir teslimatı. 2020'lerin sonu, 30'un başına dahi kayabilir sevkiyat. Tabii Yunanistan yine iflas edip topu dikmezse.

Fırkateynlerini dahi modernize edecek paraları yok ama F-35 almak istiyorlar. Ayranı yok içmeye tahtırevanla gider hacete hesabı tam Yunanistan'ın işleri.

Savunma Sanayisi artık bir siyasi malzeme olmaktan çıkıp çoktan propagandaya geldiği için bu açıklamalar çok normal. Bence biz buna göre şekillendirmeliyiz kendi fikirlerimizi bence . 27 Aralık’ta uçmadığı zaman demiştim eğer uçmaya yakın olunsaydı bir şekilde uçururlar idi. Eğer uçmadıysa bu uçak 18 Mart 2023’e kalır diye ben hala bu fikrimin arkasındayım ama şunu da diyorum bu uçak Temmuz ayına kadar da uçmayabilir ki bu aslında gayet normal.

Uçağın ilk parçası kesildiğinde ilk üretimler başladığında hedef neydi nereye çekildi. 2025 oldu 2024 sonra o da oldu 2023’ün 27 Aralık’ı. Mesela Temel Kotil hala 2028’de 20 adet teslim edeceğiz vs diye açıklama yapıyor. Birde son zamanlarda yerli motoru felan katmaya başladı , buna savunma sanayine meraklı azıcık rasyonel ve ülkedeki kapasiteyi bilen kimse inanmaz.

Mümkün değil , olamaz da, keşke olsa.Yerli motoru geçtim o konuda yorum bile yapmam 4 yılda ilk prototipi uçmamış  bırakın 5. Nesil Jet uçağı motorunu TS3000 helikopter motorunu bile uçuramayız. Ts3000 bile abartı bir örnek bugün prototipi ateşelenen farazi bir Akıncı için 600 beygirlik Turboprop projemiz olsaydı o bile olmazdı. Bazı şeylerin oluş zamanı vardır tabiatı gereği. 5. Nesil motor da böyle bir mesele. Buraya kadar yazdıklarım sizin yorumunuz üzerine yazdığım kendi yorumlarım. Aşağısı genel son günler hakkında yorumlarım olacak.

Mesele Kaan’a gelince 4 yıl içinde uçak tüm testleri yapacak CDR bitip son modelin prototipi üretilecek tüm elektronik sistemler radarlar bitecek birde üstüne en büyük sıkıntısı üretim ve üretim kapasitesi olan ülke 20 adet envantere alacak. Bir kere uçağı komple bitirse bile hava kuvvetlerinin tüm alım kabulleri ve alım süreci en az 1 yıl sürer, en az. Bugün koyulan bu hedefin değil 2028’e 2031-2032 için bile mümkün değil. Tüm bunların sonucunda tarihten bile ders alabiliriz. Tarihimizdeki birkaç proje bile savunma sanayimizdeki gecikmelerin ne derecede olduğunu gösteriyor ki o zamanlar daha bilinçli ve profesyonel açıklamalar hakim idi. Şu an bu noktadan çok uzaktayız. Bu yapılan açıklamalar şirket içindeki mühendislere ve çalışanlara da gereksiz baskı ve strese sebep oluyor. Zaten elde mühendis yetişmiş adam tutamıyoruz. Elimizdeki insan gücüde gayet yeterli düzeyde çalışıyor hatta fazlası ile. 1500 MMU mühendisi ki bunların çoğu ilk projesi olan 25-30 yaşında gencecik insanların Lockheed Martin’deki 10.000+ mühendisin milyarlarca dolarlık bütçenin ve deneyimli mühendislerin ve deneyim ve kültür sahibi iş bilen şirketin başarısı ve hedefleme süreleri örnek alınmıyordur umarım ,ya da bunu örnek alan siyasiler ve yöneticiler varsa gerçek hayata ve rasyonaliteye davet ediyorum.

Artık SSB ve TSK hava gücünde bu son gelişmelerden sonra Yunanistan kaptırdığımızı kabullenip buna göre doktrin ve plan hazırlamalı. Birde  medyada Yunanistan ile sanki uzun bir savaşa gireceğimizi düşünenlere de gülüyorum. Vurkaç ve Amerika’nın arkasına sığın doktrini olmuş bir ülke uzun süreçli savaşı kaldıramaz. Bizide bu savaşa sokturtmazlar olduda girdik yaşayacağımız ambargo ve karalamaların etkisi Rusya ile aynı olmaz. İlaçtan tohuma köküne kadar bağlı bir ülke olası savaşa ne kadar dayanabilir. Kısacası acilen TSK ve SSB’nin bu tür planlara karşı önlem alması ve caydırıcı olması gerekiyor bence.  Biryerlerde bunu çalışan umarım vardır.

Birde son olarak Amerika’dan talep edilen mühimmatlara genel medyada neden karşı olunmuş anlamış değilim. Alınacak 40 adet 0 F16 ile 79 Amerikan sistemi ile modernize edilecek F16’ları hangi mühimmatlar ile donatmayı düşünüyor bunu düşünenler. Eğer yerli mühimmat ile yaparız düşünceleri varsa ,hayale kapılırlar. Amerika’nın 0 vereceği uçaklar ile 79 adet Amerikan modernize kitli sisteme yerli mühimmatları nasıl entegre etmeyi düşünüyorlar. Diyelim ki Amerika ses çıkarmadı teknik olarak bunu nasıl yapacaklar. Hadi tekniği de çözdük bu başlayacak proje Özgür-3 olsun kaç yıl sürecek. Bu uçakları Özgür 2 deki gibi yaparız kaynak kodlarını alırız felan mümkün değil bu uçakların tüm yazılımı elektronik bileşenleri kaynak kodları tamamen farklıdır baştan komple büsbütün bir proje bu, adları F16 diye aynı uçak değil bu uçakları. Kaynak kodları, radarları sensörleri komple farklı. Bambaşka bir uçak gibi düşünmek lazım. Ki bizim F16’yı yerlileştirme projelerimizde yerli donanımlar sonucu yerli yazılım gibi bir durum var yani yeni gelecek 0 uçağa kendi ürünlerimizi mi koyacağız,  koydurturlar mı? Hadi tüm bunları geçtik bu kadar uçağı modernize etmeye karar verdik 260+ F16’yı ne kadar sürede yaparız, yapabiliriz. Bu kadar proje ile şişmiş elinde Gökbey, HavaSOJ,MMU, Hürjet projeleri olan şirket ne kadar hızlı yapabilir. TUSAŞ’ın da belli bir kapasitesi var ki o kapasite gayet iyi. TUSAŞ daha ne yapsın.

HVKK gayet mantıklı bir tercih yapmış. 2 adet F16 doktrini uygulayacak biri yerli ve millileştirilmiş F16 , diğeri Amerikan sistemleri kullanan F16’lar. Zorunluluktan ortaya çıkan bi adım bu ki bence doğrusu da bu adım.

Kaldı ki bu alımlar böyle kullanmanın yanında normal olarak diğer F16’larda da kullanabiliriz. Mühimmat üretim hızımız kapasitemiz hepimizin malumu. Ki ortada daha gerçekleşme ihtimali olan bir Eurofighter var. Bu uçağın mühimmatları ne olacak. Kısacası zor ve geçmişe göre güçsüz bir döneme giriyoruz sonumuz hayır olsun. F35 ve Yunan Hava Kuvvetleri fena can sıktı bende.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5562 : 28 Ocak 2024, 00:12:27 »

"Mart ayı ge-l-meden uçacak" demedi. "Mart ayı ge-ç-meden uçacak" dedi. Yani, benim buradan çıkardığım sonuç, gecikme tamamen seçimden kaynaklı! Üstü kapalı olarak bunu itiraf etmiş oldu şu durumda.  ;)

Ben gelmeden diye okumuşum. O nedenle 29 Şubata kadar süre vermiştim. Mart ayı da dahilmiş. Hadi yine İyisiniz Sayın Kotil 1 ay daha müddet aldınız.  ;D Neyse 31 Mart zaten seçim günü kimse o gün uçağa muçağa dikkat etmez. Değil KAAN Türkiye 31 Mart günü aya insanlı uçuş yapsa dikkat çekmez ülkede.

Uçuşun tarihi %99 18 Mart 2024. Hem özel bir gün hem de seçime 2 hafta kalmış oluyor. Lakin Mart bitmeden uçacak sözüne rağmen bu uçak uçmazsa Temel Kotil'in bir ağırlığı kalmaz ve sonraki sözlerinin de hükmünü yitirir.

Hürjet nasıl tarihi belli olmadan bir gün havalandıysa, ANKA-3 nasıl hiç beklenmediği anda ilk uçuşunu yaptıysa KAAN'ın da aynı şekilde sessiz sedasız bir uçuşu olmalıydı. Ya da net bir tarih belirleyip 3-4 gün öncesinden haberdar edip bir tören/seremoni düzenlenip devlet erkanı eşliğinde ilk uçuşu yapılmalı.

27 Aralık dendi olmadı. Sonra sosyal medyadaki savunma sanayiyle alakalı paylaşım/program yapanlar Ocak'ın 2. haftası veya ocak ortası gibi KAAN uçacak dedi yine olmadı Ocak bitiyor 3 güne.

Bu tarih işine cidden gerek yoktu. Genel bir tarih verirsiniz, 2024'te uçacak dersiniz olur biter. Net bir tarih verilince ve tutmayınca hem hayal kırıklığı oluyor hem de güven sarsılıyor.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5563 : 28 Ocak 2024, 00:24:01 »
Lakin Mart bitmeden uçacak sözüne rağmen bu uçak uçmazsa Temel Kotil'in bir ağırlığı kalmaz ve sonraki sözlerinin de hükmünü yitirir.

Aynı fikirdeyim. Seçim yüzünden ise erteleme, bu durum Sayın Kotil'in neden hiç bir açıklama yapmadığını da izah eder. "CB RTE istediği için ilk uçuşu erteledik" deseydi Sayın Kotil, Cumhurbaşkanını muhalefetin ağzına sakız edecekti.  ;D

Ama bence iyi oldu gecikmesi. Güvenlik kontrolleri için ek zaman kazanıldı. Anka-3 uçtu ya, o bile bana yeter 2024 için.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5564 : 28 Ocak 2024, 00:35:34 »
Lakin Mart bitmeden uçacak sözüne rağmen bu uçak uçmazsa Temel Kotil'in bir ağırlığı kalmaz ve sonraki sözlerinin de hükmünü yitirir.

Aynı fikirdeyim. Seçim yüzünden ise erteleme, bu durum Sayın Kotil'in neden hiç bir açıklama yapmadığını da izah eder. "CB RTE istediği için ilk uçuşu erteledik" deseydi Sayın Kotil, Cumhurbaşkanını muhalefetin ağzına sakız edecekti.  ;D

Ama bence iyi oldu gecikmesi. Güvenlik kontrolleri için ek zaman kazanıldı. Anka-3 uçtu ya, o bile bana yeter 2024 için.

-Alo Temel Bey naber nasılsın ya KAAN ne zaman uçacak?

-Merhaba Sayın Cumhurbaşkanım; Efendim 27 Aralık günü kısmetse uçuracağız.

-27 Aralık mı? Çok erken değil mi ya? Biraz öteleyin şunu.

-Efendim öteleyelim de 27 Aralık günü uçacak diye tüm dünyaya duyurduk, bakanlarınız, vekilleriniz de bunu tasdik etti. Herkes 27 Aralık'ı bekliyor artık.

-Siz uçurmayın 27 Aralık'ta. Mart ayında uçsun seçime 2 hafta kala uçururuz.

-Peki efendim siz nasıl isterseniz ama medyada bana hep sorulacaktır ne oldu niye uçmadı diye.

-3 ay çıkma bir yere uçana kadar röportaj falan verme uçtuktan sonra konuşursun.

-Emredersiniz efendim.

Aralarında böyle bir konuşma geçme ihtimali çok yüksek. Neyse uçsun da artık ne zaman uçtu nasıl uçtu önemli değil. 1,5 ay civarı daha bekleyeceğiz. 18 martta şafağında gözümüz havada olsun.  ;D

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5565 : 28 Ocak 2024, 11:07:18 »
27 Aralık'tan beri sayfalar doluşu tartışıyoruz...Madem ki böyle bir konuşma vardı neden daha önce açıklamadınız..?

Demek ki KAAN'ın uçuş nedeni seçim öncesine denk ettirmek istemeleriymiş...

Büyük bir gizemi açığa kavuşturdunuz Sayın Archangel99  .... Teşekkür ederiz

Yahu 27 Aralıktan beri aynısını söylüyoruz sakalımız yok ki sözümüz dinlensin...
(Bu arada 16 Ocak diye TV100 denilen uyduruk bir kanaldan bildirim yapan da bendim , Allah kahretsin seni Türk medyası :D)
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2024, 11:08:09 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5566 : 28 Ocak 2024, 11:16:25 »

-Efendim öteleyelim de 27 Aralık günü uçacak diye tüm dünyaya duyurduk, bakanlarınız, vekilleriniz de bunu tasdik etti. Herkes 27 Aralık'ı bekliyor artık.

-Peki efendim siz nasıl isterseniz ama medyada bana hep sorulacaktır ne oldu niye uçmadı diye.

-3 ay çıkma bir yere uçana kadar röportaj falan verme uçtuktan sonra konuşursun.

-Emredersiniz efendim.

Aralarında böyle bir konuşma geçme ihtimali çok yüksek. Neyse uçsun da artık ne zaman uçtu nasıl uçtu önemli değil. 1,5 ay civarı daha bekleyeceğiz. 18 martta şafağında gözümüz havada olsun.  ;D
Tapeleri yayınlamışsınız ;D
Öyle olduğuna yemin edebilirim ama ıspatlayamam

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5567 : 28 Ocak 2024, 14:04:35 »

-Emredersiniz efendim.

yazının sonunda;
                      ""Aralarında böyle bir konuşma geçme ihtimali çok yüksek""
                                                                                      geçme ihtimali var diyor geçti demiyor.....

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5568 : 29 Ocak 2024, 10:39:04 »
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır:
- "Herkes KAAN’ın kanatlanacağı tarihi duymak istiyor, ne durumdayız hocam?"

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil :
- "Yer testleri yapıyoruz, yakın".

Fatih Kacır: