Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1028420 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5250 : 02 Ocak 2024, 19:32:23 »
Ne zaman olur bilemeyiz ama F-35'ler önünde sonunda gelecek Türkiye'ye. Ha 2029 olur 2033 olur bilemem ama o uçaklar bizim ve ABD'de hala uçakları hangarda tutuyor.

Normalde o uçakları ABD çoktan kendi envanterine alır, en olmadı başka bir ülkeye satardı. 2018'den bu yana o uçaklar hangarda duruyorsa ABD'de bu uçakların Türk Hava Kuvvetleri'ne ait olduğu kabul ettiği içindir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5251 : 02 Ocak 2024, 19:39:47 »
Arkadaşlar ben savunma sanayinin önde gelen isimlerinin videolarını , sitelerini sizler gibi takip ediyorum  ama en uyduruk gelişme için bile saatlerce videolar hazırlayan , konuklar alan isimlerden bu son Türk bayraklı F-35 resmi ile ilgili en ufak bir yorum-soru duymadım...

Yani bu resimlerin servis edilmesi ile ilgili kaynak sağlam mı acaba?

« Son Düzenleme: 02 Ocak 2024, 20:09:40 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #5252 : 02 Ocak 2024, 19:50:47 »
F35 orta gövde hala üretiyor muyuz?
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #5253 : 02 Ocak 2024, 21:27:46 »
Ne zaman olur bilemeyiz ama F-35'ler önünde sonunda gelecek Türkiye'ye. Ha 2029 olur 2033 olur bilemem ama o uçaklar bizim ve ABD'de hala uçakları hangarda tutuyor.

Normalde o uçakları ABD çoktan kendi envanterine alır, en olmadı başka bir ülkeye satardı. 2018'den bu yana o uçaklar hangarda duruyorsa ABD'de bu uçakların Türk Hava Kuvvetleri'ne ait olduğu kabul ettiği içindir.

O uçaklar bir kaç sene daha durursa kendi kadar tadilat masrafı çıkartır diye düşünüyorum. Cidden 6-7 sene bekleyen uçakta ne gibi sorunlar olur? Öylece bir kenarda mı tutuluyor yoksa bakım oluyor mudur?

2030’da falan vereceklerse hiç vermesinler ülke olarak onurluca projeden çıkışımızı kabul edip paramızı talep edelim daha iyi.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5254 : 02 Ocak 2024, 21:55:04 »
Uçaklar için parayı vermeyip, uçakları verdiklerinde üzerine para almaya çıkar kendileri bakımlarından yaptıkları.

Ama nazire gibi Kaan'ın gerçekleşmeyen uçuş günü fotoğrafları sızdırmaları da ilginç. Kaan uçuşunu yaptığında psikolojik üstünlük bize geçecektir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #5255 : 02 Ocak 2024, 21:57:46 »
Kendi iç hukuklarıyla alakalı bekliyordur

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5256 : 02 Ocak 2024, 23:47:07 »
ABD normal silah-Sistem satışında iç hukuku ve Türk F-35'lerinin farkı,
ABD hukukuna göre, bir ülkeye belirli bir miktar üzerindeki satışlar (en son 200 milyon dolardı) Kongreden onay alması gerekiyor ancak bu onay sonucunda dahi satılacak ürünler ilgili ABD Kuvvetine satılmış görünüyor. O zaman "Kongre onayı neden var" derseniz; Kongrede verilen onay, ilgili ürünün ilgili kuvvet envanterine girişini ve bu ürünün kuvvet tarafından ilgili Ülkeye satılabileceğini içeriyor.  Örneğin Türkiye'ye satışı kongrece onaylanırsa F-16 filosu, Önce ABD hava Kuvvet Komutanlığı envanterine giriyor ve Bize satışını Kuvvetin "Dış Askeri Satışlar" birimi  yapıyor.

Türk F-35'lere gelirsek,
Burada iç hukuk ve Uluslararası hukuk açısından ciddi farklılıklar ortaya çıkıyor,
1. Üretimi Lockheed Martin tarafından yapılsa da, sınai ve Ar-Ge hakları açısından Uluslararası hukuk kurallarını kapsıyor,
2. ABD İç hukuku açısından da Türkiye'nin hak ve imtiyazlarının sona erdiğini açıkça belirtecek bir mahkeme kararı gerekiyor,
3.  Türkiye bu Mahkeme sürecini 2021 yılında Arnold&Porter uluslararası hukuk firmasıyla fiilen başlatmış bulunuyor,
4. Mahkeme kararı olmadan, Yürütmenin ürün üzerinde yaptığı ve/veya yapacağı değişiklikler "Hak ihlali" niteliği taşıyor,
5. Olumlu/Olumsuz bir hukuki karar bulunmadıkça, ABD'nin bu 1.2 Milyar doları Türkiye'ye ödeme hakkı oluşmuyor, (Ne Güzel Dünya!)

Bu gibi ABD iç hukuku ve ürünün kapsamına girdiği çok uluslu hukuk açısından, "Türk F-35" leri, hukuki olarak Türkiye ait görünüyor ve üzerlerinde hukuki bir karar olmadıkça da işlemi mümkün olmadığından, ürünler atıl tutuluyor.
ABD'nin, yürütme açısından aldığı bu kararı yasal olarak hukuki temele oturtmak için de, Ulusal Güvenlik endişelerini öne sürüyor ancak Programa yönelik bir güvenlik açığı yaratmadığı için de, bu gerekçede hukuki karşılığı oluşmayacağından ve bunu bildiklerinden ürünleri muhafaza altında tutuyorlar.

Kısacası, Türkiye bu ürünlerin hukuki açıdan hala sahibidir ve şuan olduğu gibi değil de aktif vede etkili bir hukuk mücadelesi verirse, mahkeme kararının olumlu sonuçlanması yüksek ihtimaldir. Ürünlerin alıkonması ve işlevlik kaybına bağlı tazminat dahi öngörülebilir.

Peki ABD bunu bilmiyor mu?
Bildiği için ürünlere dokunmuyor! Ürünün gelişimi için gereken finansmanın ve teknik yeterliliğin karşılanmasında "Türkiye görevi başarılı kullanıldı" olarak bakılıyor.
Bekletilen ürünlerin ederi, Ödenecek 1.2 milyar doların çok altında olduğundan ve  şu anki Ortadoğu hedef-konjonktürde süreç onlar açısından karlı görünüyor.
Türkiye'nin mevcut Hava-unsurundaki revizyonda, lojistik altyapıda kendine bağımlı olduğunun bilinciyle, tedarikte yine kendilerine döneceğini biliyorlar. Ki şu süreçte alınacak F-16'ların parasının, F-35'den kaynaklı alacak olan 1.2 Milyardan mahsup edilmesi de mümkün görünmüyor. Yukarıda bahsettiğim gibi 2 farklı ürünün satış-teslimi bambaşka hukuk ve prosedürleri kapsıyor.

Kanaatim,
Türkiye, F-16 tedariki ve modernizasyonunu kesin olarak düşünüyorsa, 1. F-35'lerden vaz geçecek ve bu ürünlerin+1.2 Milyar doların ABD imtiyaz ve haklarına geçtiğini yazılı bildirecek. F-16 tedarikinden kaynaklı rakamın da nispi oranda düşürülmesini ve uzun vadede ödenmesini talep edecek. Çünkü konjonktürden ve ekonomik nedenlerden dolayı ne hukuki olarak zorlayacak, ne uçak tedariki olmadığında uzun süre sürdürebilecek imkanımız, ne ekonomik dengemiz nede ikili ilişkilerde o donanım ve stratejimiz var...

« Son Düzenleme: 02 Ocak 2024, 23:58:43 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #5257 : 03 Ocak 2024, 00:36:57 »
Makale özenindeki yazın için bir beğeni ateşledim arkadaşlarda ateşlesin

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #5258 : 03 Ocak 2024, 01:20:50 »
METARLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

Elementlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceleyen ve istenen mamul ürün özelliklerini verecek hesaplamalar ve araştırmalar yapıp imalatını sağlayan muhendislik bilim dalı.

Bahsettiğiniz kavrama metarloji mühendisliği denildiğine emin misiniz? METALurji ve Malzeme Mühendisliği olmasın o!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı kdg

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5259 : 03 Ocak 2024, 05:22:25 »

Uzun zaman önce biryerde okumuştum ancak şimdi hatırlamadım. Ufak bir araştırma ile bunu buldum. Abd 80 lerin sonunda pakistana sattığı f16 ları senelerce teslim etmemiş. 400 küsür milyon dolarıda almışlar. Başka bir kaynakta bu uçakları teslim ederken hangar bakım paralarını da isteyip öyle vermişler. O f35 leri bize 15 sene sonra olsa da muhakkak verecekler bence. 1 küsür milyar dolar için sayın arda mevlütoğlunun program geliştirme maliyeti ayağına çekip ödemeyebilirler minvalinde tweetleri vardı diye hatırlıyorum.

https://www.washingtonpost.com/archive/politics/1999/01/01/us-pays-pakistan-for-f-16s-withheld-over-nuclear-issue/a996312e-fc47-4818-80c8-c428aa14bde7/