Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1029863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5160 : 26 Aralık 2023, 16:54:39 »
Hakkımı yeme Serkan ben ucundan-köşesinden geçtim ))

Buyrun, fotoshop da olsa havada görmek güzel.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5161 : 26 Aralık 2023, 17:04:16 »
Bir ay uzun bir zaman, işin gerektirdiği ciddiyet ile pek uyumlu olmadı.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5162 : 26 Aralık 2023, 17:34:38 »
Hiç değil,

Sn Putty'nin geri saymasına yazık oldu...

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5163 : 26 Aralık 2023, 18:42:54 »
Teknik erteleme sebeplerini bir tutam tuz ile yerim.

Komuta kademesi yarın gerçeklesecek bir törene katılacak durumda değil. Kaldı ki kutlama yapılacak bir ortam da maalesef yok. Cenazeler, yaralılar, misillemenin planlanması ve belki icrası derken bir ay ötelenmesi normaldir.

Bu arada tusaş da fazladan bir ay kazanmış oldu. Anka-3 ve kaanın eş zamanlı beya peşi sıra uçurulmasını; tf-6000'in de ateslenmesini bekleyebiliriz. Ocak ve şubattaki Bu arka arkaya gelismeler seçimi de desteklemis olur.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 265
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5164 : 26 Aralık 2023, 19:12:27 »
Komuta kademesi yarın gerçeklesecek bir törene katılacak durumda değil.

Ondan değil. Daha önce de dediğim gibi, henüz teker kesmemiş bir prototip, U-ÇA-MAZ.

Diyenleriniz oldu; "Belki kayda almamışlardır falan filan". Resmi kayıt olmasa bile, illaki birileri dayanamaz ve cep telefonu ile kayda alırdı o testi. Sonrasında da teker kesme testinin görüntüleri sosyal medyaya düşerdi. Kaldı ki Hürjet'in tüm aşamaları resmi olarak kayda alınmıştı, bu neden alınmasın?

Şimdi, erteleme için iki olası neden var. Bunların ya biri geçerlidir, ya da ikisi birden. İlk neden, siyasiler seçim malzemesi istediler. Diğer neden, gerçekten teknik olarak testler için süre yetişmedi.

Beni asıl şaşırtan şey, Sayın MSB Bakanının kendinden çok emin olarak konuşması oldu. "Allah Allah," dedim kendi kendime, "bir mucize oldu da bizimkiler teker kesme testini gizlediler mi?" Öyle değilmiş. :)
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2023, 23:47:42 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5165 : 26 Aralık 2023, 19:18:30 »
Teknik erteleme sebeplerini bir tutam tuz ile yerim.

Komuta kademesi yarın gerçeklesecek bir törene katılacak durumda değil. Kaldı ki kutlama yapılacak bir ortam da maalesef yok. Cenazeler, yaralılar, misillemenin planlanması ve belki icrası derken bir ay ötelenmesi normaldir.

Bu arada tusaş da fazladan bir ay kazanmış oldu. Anka-3 ve kaanın eş zamanlı beya peşi sıra uçurulmasını; tf-6000'in de ateslenmesini bekleyebiliriz. Ocak ve şubattaki Bu arka arkaya gelismeler seçimi de desteklemis olur.

Kaan zaten Temel Kotil'in birazda zorlamasıyla 27 Aralık'ta uçacak platform idi. Ben en az mart ayına kadar görmeyiz diye düşünüyorum. 18 Mart 2024 belki olabilir. 1 ay içinde teker kesme gibi haberler gelir. Lakin Anka 3'ün hala uçamaması büyük bir gecikmedir. Evet bu platformun motoru, avyonik kısmı, radar görünmezliği, yapay zekası, konseptinin oturması gibi kısımların TUSAŞ'da ve diğer şirketlerde kazanılacak kabiliyetler ile zaten en erken 2027'idi. Temel Katil 2025 gibi iddialı bir söylemi var. Bu tarihte olsa bile Kaan'daki gibi tam istenilen performans modeli olmaz. Ne yazılımı ne gövdesi, gizliliği bu seviyede değil. Lakin şimdiye bu forma sahip uçağın testlerinin başlaması gerekiyordu. 2-3 yıllık test takvimi lazım böyle bir platform için. Özellikle sensör füzyonu ve uçuş yazılımı, yapay zeka vs için. Bir diğer konu da Hürkuş 2. Nerede bu uçak? Hürjet'ten daha geç teslim etmeyi planlıyoruz galiba. Pek de önemli bir platform olarak görmüyorum. Belki ileride daha fazla pilot eğitim ihtiyacımız için gerekli olacak onun dışında acelesi yok ama uçması gerekmiyor mu artık.
Ama uçmaması bende şok etkisi oluşturdu. SSB uçacak deyince çok ta takmamıştım, ta ki 5-6 gün önce MSB bakanı net ifade kullanana kadar. Olmayınca bir garip oldu. Mart ayında güvenle uçacaktır. Önemli olanda güvenle uçması zaten.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #5166 : 26 Aralık 2023, 20:29:12 »
Yalan değil ise instegramda bir vatandaş yazılımsal bir sıkıntı varmış. Bu yüzden ertelenmiş dedi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5167 : 26 Aralık 2023, 21:31:11 »
Sorun koltuktanmış ama fırlatma koltuğu değil belediye başkanlığı koltuğu...

Şaka bir yana ben de Savunma bakanı çok yakın tarihte ısrarla 27 Aralık tarihinde uçacak dediğinde , tamam uçacak demiştim...

Kısmet belki ilk uçuşla , TF-6000 ilk çalıştırma aynı anda olur

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5168 : 26 Aralık 2023, 21:58:03 »
Uçuş Ocak ayının 2. haftasında yapılacakmış.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #5169 : 26 Aralık 2023, 21:58:23 »
Çok iyi olmuş bir tarihe şartlanmak onu gurur meselesine döndürmek içimde şom ağızlılık yapmamak için dillendiremediğim bir huzursuzluk yaratıyordu. Koca uçak bu daha ilk parçaları kesilirken şu tarihte ilk uçuşunu yapacak denir mi nerden biliyorsun bin türlü geciktirici normal durum oluşabilir şu tarihte uçacak demek yanlıştı içim kabul etmiyordu sanki yalap şalap söz verdik mecbur uçacağız çaresizliğinde kalıyorlar gibi hissiyat oluşmuştu. Ucu açık tarih olması iyi oldu denesinler etsinler tamam derlerse uçarlar normali bu zaten bizi de darlamasınlar bir tarihe kendilerini şartlandırıpta. Vallahi içime huzur geldi hiç iyi bir şey değil bir sene önceden şu tarihte uçacak denmesi
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.