Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1030650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3390 : 10 Ocak 2023, 12:38:19 »
Su anda hangi sistemler kaldi takilacak?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3391 : 10 Ocak 2023, 12:55:16 »
Ben bu binde 1 meselesinde kafam karışık sebebi de başka kişilerden forumlarda RAM boyasının Radar görünürlüğünü düşürmede sınırlı etkisi olduğu şeklinde yorumlar okumam yıllardır.

Madem binde bir düşürüyor, f 16 nın RCS değeri açık kaynaklarda 2 metrekare onunki de 0.002'ye düşer ki bu süper bir değer boyayalım F 16 ları al sana stealth uçak o zaman bu kadar basit mi?
Doğru mantık.
Ama bir ata sözü var; eşeğe altın semerde taksan genede eşektir diye.
Sn Görgün, zaten söylüyor, boyanın uygulanacağı platformun yapısal olarak nasıl ve ne kadar değiştirilmesi gerektiğini de belirliyoruz diye. Yani önce eşeği ata çevirip ondan sonra altın semeri takıyorlar.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3392 : 10 Ocak 2023, 14:46:06 »
Alıntı
@TUSAS_TR Genel Müdürü @Temel_Kotil

MMU hangardan çıkmaya hazırlanıyor:

• Milli Muharip Uçağı motor çalıştırarak roll-out'a hazırladık. Tören için Sayın Cumhurbaşkanımızdan gün bekliyoruz.
• Verdiğimiz sözleri erken tutacağız.

https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/milli-muharip-ucak-hangardan-cikmaya-hazirlaniyor/2783792

Çevrimdışı KIZILELMA

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3393 : 10 Ocak 2023, 16:12:13 »
Ben hala bu MMU olayina skepticism ile yaklasiyorum. bu kadar cabuk sifirdan nasil besinci nesil jet üretilir? yada üretilemezmi ve bu maketler ve prototipler sadece BEYAZ Fil mi?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Beyaz_fil

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3394 : 10 Ocak 2023, 17:03:03 »
Ben hala bu MMU olayina skepticism ile yaklasiyorum. bu kadar cabuk sifirdan nasil besinci nesil jet üretilir? yada üretilemezmi ve bu maketler ve prototipler sadece BEYAZ Fil mi?

Bu kadar çabuk dediğiniz projenin başlama tarihi 2010. Tasarımın seçilme tarihi ise 2015, tasarımın başmala tarihi ise 2017. Kaç yıl sürecek size göre? 50 yıl mı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #3395 : 10 Ocak 2023, 17:30:50 »

Bu kadar çabuk dediğiniz projenin başlama tarihi 2010. Tasarımın seçilme tarihi ise 2015, tasarımın başmala tarihi ise 2017. Kaç yıl sürecek size göre? 50 yıl mı?

Gaza basma tarihi 2022  ;D ;D
Bence ağırdan alırken F-35 projesinden çıkarılmamız, F-16 tedariki konusunda sıkıntılar yaşamamız nedeniyle, eh seçimin de etkisiyle çalışmalara hız verildi.
Bana kalsa iki sene bir seçim yapılsa daha iyi olur. Her şey daha hızlı ilerleyebiliyor seçime yakın dönemlerde.  ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı KIZILELMA

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3396 : 10 Ocak 2023, 18:13:04 »

ABD 5nci neslini 100 senelik birikimi ile tasarladi. Türkiyede telafuz edilen rakamlar realiteden cok uzak

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #3397 : 10 Ocak 2023, 18:37:33 »

Gaza basma tarihi 2022  ;D ;D
Bence ağırdan alırken F-35 projesinden çıkarılmamız, F-16 tedariki konusunda sıkıntılar yaşamamız nedeniyle, eh seçimin de etkisiyle çalışmalara hız verildi.
Bana kalsa iki sene bir seçim yapılsa daha iyi olur. Her şey daha hızlı ilerleyebiliyor seçime yakın dönemlerde.  ;D ;D
İsteğimiz uçakları alamadık.Hava kuvvetlerindeki bu uçak açığını acil kapatmamız lazım.Yaklaşmakta olan bir savaş var.En fazla 3 sene sonra yunanlılar deniz sınırını 12 mile çıkartacaklar.Aldıkları ve alacakları f35 uçaklar bu sürede tamamlanıp hava üstünlüğünü ele geçirecekler.Kendileri anlatıyor bu planları.2. Vitesten 5. Vitese mecbur atmamız lazım.

ABD 5nci neslini 100 senelik birikimi ile tasarladi. Türkiyede telafuz edilen rakamlar realiteden cok uzak

Uçağın ön kısmına bakarsan tempeste benziyor…

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3398 : 10 Ocak 2023, 18:41:45 »

Resimdeki KF-21 kablolama yapılan prototip...Bizim MMU daha kablolama yapılmadı...Motor kablolama olmadan çalıştırılabiliyor mu?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3399 : 10 Ocak 2023, 19:22:21 »
Benim anladığım roll out olması Için kablolamanin yapılmış olması lazım