Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1036388 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 266
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5630 : 06 Şubat 2024, 20:37:20 »
Mart ayına girmeden, benim içimde bir his olmayacak sanırım!  ;)

Çevrimdışı SATURN

• DefenceTurk
  • *
  • 8
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5631 : 07 Şubat 2024, 01:05:30 »

Gecen yil Temel koltil bu prototipi az bir degisikle ucururuz diyordu, nerdeyse 1 yil oluyor ilk prototip boy gostereli hala 8 ay onceki halinden baska sey gormedik.Martta secim olmasa  inanin mayis-hazirani 2024 u bulur.Hep soylenen P2 inin ucucak olmasiydi ki bunu 27 aralik 2023 e yetistiremediler ve P2  nin ancak mayis-2024 de Burfis radariyla hazir olacagini soylemisti birisi formda.Belkide ucacak olan hala P2 dir ...bir ihtimal mayisi gorebiliriz diyorum.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5632 : 07 Şubat 2024, 11:13:38 »
Eurofighter T4'lerin teslim takvimi uzayacaksa onu almak yerine, Murad radar taşıyan, diğer entegre sensörler yerine mevcut podları kanat altı taşıyan, silahları kanat altında bulunduran, erken duhül bir 4.5 nesil kaan daha mı mantıklıdır acaba ? (T-129 Edh) gibi. Hem projeye ek bütçe girmesinden kaynaklı olumlu bir durum gelişir. Diğer yandan 5. nesil blok 1 gelmeden üretim altyapısı hazır olur, ayrıca prestijimiz etkilenmez ve projeye dahil olacak diğer ülkeler içinde olumlu bir gelişme olur sonuçta somut bir üretim söz konusu olacak.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
« Yanıtla #5633 : 07 Şubat 2024, 11:45:25 »

Gecen yil Temel koltil bu prototipi az bir degisikle ucururuz diyordu, nerdeyse 1 yil oluyor ilk prototip boy gostereli hala 8 ay onceki halinden baska sey gormedik.Martta secim olmasa  inanin mayis-hazirani 2024 u bulur.Hep soylenen P2 inin ucucak olmasiydi ki bunu 27 aralik 2023 e yetistiremediler ve P2  nin ancak mayis-2024 de Burfis radariyla hazir olacagini soylemisti birisi formda.Belkide ucacak olan hala P2 dir ...bir ihtimal mayisi gorebiliriz diyorum.

Siz prosedürü güzel takip ediyorsunuz. Sizce 31 Mart evvel uçağın uçmasına ihtimal veriyor musunuz? Bana sorarsanız ben vermiyorum çünkü P2 modelin uçması öngörülüyor. Bir de sizin uzman görüşünüzle okuyalım.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5634 : 07 Şubat 2024, 16:22:58 »

Sy saturn uçağın dış kısmı aynı kalır değişen aviyonik ve bazı iç bağlantılardır...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 266
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5635 : 07 Şubat 2024, 16:33:34 »
Eurofighter T4'lerin teslim takvimi uzayacaksa onu almak yerine, Murad radar taşıyan, diğer entegre sensörler yerine mevcut podları kanat altı taşıyan, silahları kanat altında bulunduran, erken duhül bir 4.5 nesil kaan daha mı mantıklıdr acaba ? (T-129 Edh) gibi. Hem projeye ek bütçe girmesinden kaynaklı olumlu bir durum gelişir. Diğer yandan 5. nesil blok 1 gelmeden üretim altyapısı hazır olur, ayrıca prestijimiz etkilenmez ve projeye dahil olacak diğer ülkeler içinde olumlu bir gelişme olur sonuçta somut bir üretim söz konusu olacak.

Hangi motorla? Yaw sıkıldım artık, dön dolaş aynı yere geliyoruz. Bu önerilen platformları hangi motorla (ve hangi radarla) uçuracağız? Hadi radarın seri üretimini bir şekilde çözdük diyelim; çözmedik, ama öyle farz edelim. İster dron yönetebilen Muharip Hürjet olsun, ister 4.5'uncu nesil Kaan olsun, bu platformlarda 2028 yılında envantere alınacak şekilde bir motor lazım. İlk ateşleme vs demiyorum 2028 yılı için, dikkat! 2028 Yılında envantere girecek motor lazım diyorum.

Aklıma gelen en çılgın fikir şu: Çekirdeği TS-1400 olan, bir tür turbofan ve turbojet kırması hibrit motor üretmek. En hızlı öyle olur, oluru varsa.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2024, 18:53:47 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5636 : 07 Şubat 2024, 17:34:19 »
Daha kötüsü de şu : KAAN eğer 31 Mart seçimlerinden önce ilk uçuşunu yapamazsa  ciddi sorunlar var demektir..

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5637 : 12 Şubat 2024, 12:47:54 »
Bugün Kaan uçmaz Ankara'da yağış var
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5638 : 12 Şubat 2024, 12:56:41 »
Bugün Kaan uçmaz Ankara'da yağış var

Tüh ya, yağmur olmasa kesin uçardı

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5639 : 12 Şubat 2024, 13:35:45 »
Eurofighter T4'lerin teslim takvimi uzayacaksa onu almak yerine, Murad radar taşıyan, diğer entegre sensörler yerine mevcut podları kanat altı taşıyan, silahları kanat altında bulunduran, erken duhül bir 4.5 nesil kaan daha mı mantıklıdr acaba ? (T-129 Edh) gibi. Hem projeye ek bütçe girmesinden kaynaklı olumlu bir durum gelişir. Diğer yandan 5. nesil blok 1 gelmeden üretim altyapısı hazır olur, ayrıca prestijimiz etkilenmez ve projeye dahil olacak diğer ülkeler içinde olumlu bir gelişme olur sonuçta somut bir üretim söz konusu olacak.

Hangi motorla? Yaw sıkıldım artık, dön dolaş aynı yere geliyoruz. Bu önerilen platformları hangi motorla (ve hangi radarla) uçuracağız? Hadi radarın seri üretimini bir şekilde çözdük diyelim; çözmedik, ama öyle farz edelim. İster dron yönetebilen Muharip Hürjet olsun, ister 4.5'uncu nesil Kaan olsun, bu platformlarda 2028 yılında envantere alınacak şekilde bir motor lazım. İlk ateşleme vs demiyorum 2028 yılı için, dikkat! 2028 Yılında envantere girecek motor lazım diyorum.

Aklıma gelen en çılgın fikir şu: Çekirdeği TS-1400 olan, bir tür turbofan ve turbojet kırması hibrit motor üretmek. En hızlı öyle olur, oluru varsa.
Yuesey F110 motoru ile, İsveç'i onayladık. Gelir artık herhalde F110 :P