Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1037963 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5590 : 31 Ocak 2024, 15:01:07 »
Abd rüyamda görsem bizden kaan ı almaz abd bizden kaan aldığı an dünyada abd yi kimse takmaz abd için feci yıkıcı sonuçları olur s400 füze sistemini sattırmayan abd avrupaya kaan aldırırmı veya da araplara bırak abdyi avrupa kaan ı aldıgı zaman bile abd için yıkıcı sonuçları olur. Araplara bile aldırmaz bizde iktidar değişsin bize kaanı bile yaptırmaz benim görüşüm bu.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 75
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5591 : 31 Ocak 2024, 15:22:52 »
Peki size saygım var sn. Malaga

Olaya F35 gibi yaklaşın savunma programları ve projeleri artık maliyetli ve uğraştırıcı bazende hüsran veya gecikme ile sonuçlanabiliyor.

Olayı Kaan uçağımızı F35'leştirme konsorsiyumlaştırma olarak bakarsak işin rengi değişir.

Nasıl ABD tek başına maliyetli olduğu için F35 i tüm hakları kendi saklı olmasına rağmen maliyeti paylaşmak ve NATO ülkeleri ile ortak standartizyonu sağlamak adına müttefikleri ile ortak bu işe girdiyse.

Bizde benzer veya daha esnek bir yolu tercih edebiliriz.

Şimdi Kaan için üretim esnasında yada bazı prosedürlerine ilişkin olarak ilgili ülke burdan kasıt NATO ülkeleri uçak sanayisi yetkililerini davet etsek ,süreci anlatsak ,süreci gözlemlerini izin versek bazı alanlarda katılımını sağlasak ve fikir alışverişlerinde bulunsak

Aynı şekil ilgili NATO ülkeleri hava kuvvetleri temsilcilerini,heyetlerini sürece dahil etsek yakından takibini sağlasak testlere ilişkin paylaşımlarda bulunsak,süreci takip etmelerini sağlasak uçaktan beklentilerimizi ve yapabileceklerini anlatsak ve testler ile göstersek.

Gibi girişimler ile birlikte lobi faaliyetlerinde bulunsak her ülke ki burdan kastım NATO ülkeleri muhakkak projeye ilgi duyacaktır ve takip edecektir.

Hatta bu fabrika yetkilileri ile hava kuvvetlerinin ilgili ziyaret ve takip etme amaçlı ülkemizde edeceği masrafları kendimiz karşılamalıyız,konaklamalarını sağlamalıyız.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5592 : 31 Ocak 2024, 15:47:29 »
Abd için olay maliyet değil olay kendine bağımlı hale getirmek bizim için ise tam tersi bizde sorun maliyet abd maliyet işini çoktan aşmış durumda ancak biz ise dediğiniz gibi maliyet bizim için büyük sorun kısıtlı imkanlarla bu işi halletmeye çalışıyoruz fakat abd bizi bırakın avrupa ülkelerinden her hangi bir ülkeye bile bu pazarı kaptırmaz hatta Kore'ye bile buna musade etmez endenozya ya bile şu şu teknolojileri veremezsin dedi bilmiyorum ama o pastaya abd dışında tüm ülkeler kapalı gibi gözüküyor kaldıki bize koklatmazlar bile geliyor gerçekci olmak lazım. Kanadanın arrow projesinin başına gelenlerin bir filmi vardı izlesen oturup ağlarsın arrow gibi bir projeyi abd baskısıyla çöp etmişler adam inşaalah sizin dediğiniz gibi olur ama busadece temenni etmekten öteye gecemezmiş gibi geliyor bana ama inşaalah ben yanılan olurum siz haklı çıkarsınız. Biz kaanı operasyonel hale geteirip sadece biz bile kullansak bana yeterde artar bile.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5593 : 31 Ocak 2024, 19:11:17 »
Bize yaptırtmazlar sattırtmazlar yaklaşımı öğrenilmiş çaresizliktir hatırlatmakta fayda var daha düne kadar birkaç iha için kapılarında yalvarıyorduk. Bugün dünyanın en ileri üreticilerindeniz. Ne oldu sattırmadılarmı? Yine söylüyorum biz yeterki iyisini güzelini yapalım bak neler oluyor

Çevrimdışı MrWrong

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5594 : 01 Şubat 2024, 00:16:37 »
Bence S400lerin kullanımına sinirlama ya da 3. Ülkeye gonderme gibi bir şeyi bu saatten sonra kabulllenmek ulkemizin en basit tabiriyle karizmasina büyük cizik atar...caydırıcıligimiz kalmaz kimse sallamaz

Tavizi verecekse ABD versin...gonderecekse göndersin,nokta.

Bence birşey olmaz. O çiziklerden nasıl olsa çok var. Kimsenin umurunda bile değil.

Umarım bizi f35 e tekrar dahil etmezler. kaan arka plana düşer. Yeni bir marshall yardımı sendromuna gerek yok.Bunlar F35 lerin nerede görev yapıp yapamayacağına,  uçuş rotasını kadar bile belirlemeye çalışır gerek yok. F35 lerini kıvırıp bir taraflarına sokabilirler amiyane tabirle benim açımdan.

Aslında dahil olmak iyi. En azından F-35'e göre planlayıp F-35'den olunca uçaksız kalan doklu çıkarma gemilerimiz için gerekli. Üreteceğimiz yedek parçalardan da para kazanmak yanında kar. Bunun dışında farklı bir alanda kullanacağımız KAAN bambaşka bir uçak. Onu etkileyeceğini sanmıyorum.

KAAN etkilenmeyeceğine inansam amenna gelsin bir kaç filo da f35 olsun denilebilir. Ama bizim milleti biraz tanıyorsam büyük bir f35 filosu kurarsak KAAN projesinin ateşi sönme ihtimali yüksek. Yumurta kapıya dayanmadan sonuç üretmiyoruz pek. Şu an bu proje üzerinde ciddi bir motivasyon ve siyasi baskı var. Bu motivasyon ve baskı kalkarsa bitmeyen bir projeye dönüşebilir bu iş. Farazi söylüyorum(kaan ile f35 birebir karşılaştırmak mantıklı değil biliyorum kategorik olarak biraz farklı konseptteler)  90 puanlık f35 yerine, ilk etapta 70 puanlık KAAN'ı tercih ederim. Çünkü birisinde ABD'ye yine göbekten bağlıyım mühimmat bakım yedek parça vb. çıkarlarımız her çatıştığında her an problem çıkarma ihtimalleri aşırı yüksek. Ki bu bölgede bizim abd ile çıkarlarımızın ortaklaşması onların uydu devleti olmadığımız müddetçe çok mümkün gözükmüyor.  70 puanlık KAAN'ı zaman içinde evrimleştirip  90 puanın üzerine çıkarmak bizim elimizde. Ayrıca Allah göstermisin topyekün büyük savaşlarda veya büyük bölgesel krizlerde işimize yarayacak sistemlerin sadece yerli sistemler olduğunu düşünüyorum.

Dolayısıyla kötü komşu ev sahibi yapar tezini savunuyorum ben bu konuda.

Çevrimdışı MrWrong

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5595 : 01 Şubat 2024, 00:17:36 »
F35 düşük sayıda alınabilir ama kopyalamak için çünkü 5.nesil bir uçağın isterleri ve özelliklerine tam hakim olmak adına elimizde olması bence faydalı olur hemde gerçek radar kesiti ve radardaki görünmezlik durumları siper tarafından tespit edilip yazılım algoritmasına dahil edilebilir verseler ben j20 bile az sayıda ben olsam alırım ancak vermezler. Bu arada yazılım projelerine birden büyük ekiplerle başlamak çok doğru bir yaklaşım değil önce çekirdek kadro kurulup ondan sonra o çekirdek kadronun yeterlilikleri ve ihtiyaçları doğtultusunda kadro artırılabilir. Birde çok adam çok iş olmayıp yazılımın konrol edilebilirliği ve ürünün çok bug çıkmasına sebep olur ve proje işin içinden çıkılamaz hale gelir. Çünkü bazen bende özellikle çok oluyor yazdığım koda baktığım zaman aradan zaman geçince bunu kim yazmış ya bile diyebiliyoruz başkasının yazdığı koda hakim olmak çok zor iş nekadar açıklama satırı yazılsada bu iş okadar kolay olmuyor f35 projesindeki yazılım sorunlarıda bence bu yüzden kaynaklanıyor onlarda çok adamla başlayınca yazılım sorunlarıyla baş ademediler hatta artık işin içinden çıkılmaz hal alması sebebiyle bir üniversiteyle anlaştılar üniversitenin adını hatırlamıyorum sadece bu işi nasıl toparlarız diye bize yardım edin diye ama yazılım sorunları hala devam ediyor. F35 kötü uçak durumlarına girmeyeceğim çünkü uçak iyi bir uçak ama bizim için iyideğil çünkü abd bağımlılığından kurtulmamız lazım kaan uçtuğu gün belki bize bedava bile vermek isteyebilirler. Bunu yetkililerin göz önünde bulundurmalarında fayda var f35 bağimliliği f16 dan daha beter bir durum olur bizim için.

Aynen katılıyorum. Yazılımda ölçek büyüdükçe yönetmek üstel olarak zorlaşıyor.

Çevrimdışı MrWrong

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5596 : 01 Şubat 2024, 00:20:51 »
F-35 Projesine geri dönüş olursa, bu asıl pilot yetiştirme programları için iyi olacak. Geniş ve kaliteli bir pilot havuzu ile ortak tatbikat yapacaksınız.

Sizinle ayni gorusteyim Sn Merzifonlu. Hasimlarimiz ve bir cogu sozde dostumuz ortagimiz dedigimiz Nato ulkeleri diye saydigimiz ulkelerin hava kuvetlerinin gelecek nesile kadar bel kemegini olusturacak olan ucak ne de olsa F-35 dir. Bu nedenle bu ucak hakkinda bilgi sahibi olmak icin en guzel ve en saglikli olan . F-35 belirli oranda sahip kullanici olmak yaninda sair kullanici ulkeler ile yapacagimiz tatbikatlara istirak ederek bir fiil sair kullanicilarin da bilgisinden yaralanmak dogru olandir. "Farz edelim bu alim icin olanak dogdu o zaman daha once belirtmis oldugum gibi oncelik F-35B Vestol agirlikli olmak uzere + bir filo kadar da  F-35 alim dogru bir yaklasim olabilir  boylelikle MMU gelecegini de baltalamis olmayiz.

Bu görüşe katılabilirim. Alacabileceksek sadece f-35B alıp siha gemisine konuşlandırmayı düşünebiliriz. Şu an bu konsepte ayıracak enerji ve kaynak yok gibi duruyor çünkü yerli olarak.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2024, 00:31:56 Gönderen: MrWrong »

Çevrimdışı MrWrong

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5597 : 01 Şubat 2024, 00:29:07 »
Peki size saygım var sn. Malaga

Olaya F35 gibi yaklaşın savunma programları ve projeleri artık maliyetli ve uğraştırıcı bazende hüsran veya gecikme ile sonuçlanabiliyor.

Olayı Kaan uçağımızı F35'leştirme konsorsiyumlaştırma olarak bakarsak işin rengi değişir.

Nasıl ABD tek başına maliyetli olduğu için F35 i tüm hakları kendi saklı olmasına rağmen maliyeti paylaşmak ve NATO ülkeleri ile ortak standartizyonu sağlamak adına müttefikleri ile ortak bu işe girdiyse.

Bizde benzer veya daha esnek bir yolu tercih edebiliriz.

Şimdi Kaan için üretim esnasında yada bazı prosedürlerine ilişkin olarak ilgili ülke burdan kasıt NATO ülkeleri uçak sanayisi yetkililerini davet etsek ,süreci anlatsak ,süreci gözlemlerini izin versek bazı alanlarda katılımını sağlasak ve fikir alışverişlerinde bulunsak

Aynı şekil ilgili NATO ülkeleri hava kuvvetleri temsilcilerini,heyetlerini sürece dahil etsek yakından takibini sağlasak testlere ilişkin paylaşımlarda bulunsak,süreci takip etmelerini sağlasak uçaktan beklentilerimizi ve yapabileceklerini anlatsak ve testler ile göstersek.

Gibi girişimler ile birlikte lobi faaliyetlerinde bulunsak her ülke ki burdan kastım NATO ülkeleri muhakkak projeye ilgi duyacaktır ve takip edecektir.

Hatta bu fabrika yetkilileri ile hava kuvvetlerinin ilgili ziyaret ve takip etme amaçlı ülkemizde edeceği masrafları kendimiz karşılamalıyız,konaklamalarını sağlamalıyız.

Bu konuda şahsi fikrim sunumlarla ikili diyaloglarla satmaya/ortak etmeye çalışmaktan ziyade yetkinliğini bayraktar sihalar gibi sahada kanıtlaması. Fayda/maliyet ve yetkinliğini sahada ezici olarak kanıtlarsa bazı nato ülkeleri dahil talep görebileceğini düşünüyorum. Ama malagaya kısmen katılmak zorundayım. ABD nin bu satışlara çomak sokacağına ve ilgili ülkelere örtülü olarak baskı yapıp alımdan vazgeçirmeye çalışacağına ise eminim. Ama buna rağmen bazı ülkeler alacaktır.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 75
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5598 : 01 Şubat 2024, 01:24:23 »
Dediğinizde haklı olabilirsiniz sn. Mrwong dediğiniz gibi combat proven yani güvenilir ürün olarak talep gösterebilirler...

Fakat ben farklı bir olgudan bahsediyorum

ABD F35 e combat proven olmadan ortak bulabildi

Aynı şekil

Avrupa ülkeleri eurofighter için combat proven olmadan ortaklık yapalbildi üstelik combat proven olmadan ortaklığa bizi davet ettiler.

En son örnek daha iyi anlaşılır olacaktır çünkü benzerliği çok

G.Kore tıpkı bizim gibi ilk defa savaş uçağı işine girişti ortak olarak kendine endonezyayı yanında bulabildi ve Polonya'nın ilgisi var..

Bizde ise

Biz ise bu işi kendi başımıza, tek olarak ve kapalı kutu olarak kimseyi mecbur kalmadıkça davet ve iştirak ettirmeyen gizli ve saklı bir yönetim biçimi ile götürüyoruz kapalı demir perde ülkeleri yada Çin gibiyiz.

Yani sorun bizde...
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2024, 01:25:05 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı MrWrong

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5599 : 01 Şubat 2024, 01:56:03 »
Dediğinizde haklı olabilirsiniz sn. Mrwong dediğiniz gibi combat proven yani güvenilir ürün olarak talep gösterebilirler...

Fakat ben farklı bir olgudan bahsediyorum

ABD F35 e combat proven olmadan ortak bulabildi

Aynı şekil

Avrupa ülkeleri eurofighter için combat proven olmadan ortaklık yapalbildi üstelik combat proven olmadan ortaklığa bizi davet ettiler.

En son örnek daha iyi anlaşılır olacaktır çünkü benzerliği çok

G.Kore tıpkı bizim gibi ilk defa savaş uçağı işine girişti ortak olarak kendine endonezyayı yanında bulabildi ve Polonya'nın ilgisi var..

Bizde ise

Biz ise bu işi kendi başımıza, tek olarak ve kapalı kutu olarak kimseyi mecbur kalmadıkça davet ve iştirak ettirmeyen gizli ve saklı bir yönetim biçimi ile götürüyoruz kapalı demir perde ülkeleri yada Çin gibiyiz.

Yani sorun bizde...

Bize bu projede iştirak edip katmedeğer katabilecek süreci hızlandırabilecek ülke var mı aklınızda. Benim aklıma gelen ülkelerin neredeyse tamamı bize basit bileşenlerde bile örtülü ambargo uygulayan ülkeler.