Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1027072 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5540 : 26 Ocak 2024, 18:52:19 »
Temel Kotil, “Yerli savaş uçağının havalanması için tam bir tarih söylemem doğru olmaz. Test çalışmaları sürüyor. Sorun yok. Mart ayı geçmeden KAAN’ın havalanmasını bekliyoruz” dedi.

https://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/3385896-simdi-de-dertleri-kaan-oldu-aciklamalar-pes-pese-geldi-ilk-ucusunu-ne-zaman-yapacak
--------------------------------------------------------------------------
Yorumum: Puhuhahahahha!  ;D Bir seçim uğruna Ya Râb, ne Kaan'lar uçuyor!  ;D

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5541 : 26 Ocak 2024, 19:22:25 »
Demedik mi bunlar seçimi bekliyor diye....

Sorun yok demiş adam , uçurmamıza izin vermiyorlar seçime kadar demek istemiş adam ; daha ne desin  :D :D :D
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2024, 19:23:31 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5542 : 26 Ocak 2024, 20:04:01 »
Fakat gerek bizde gerek diğer ülkelerde bu uçakların itdalasına girmeleri için gereken yazılım aynı şekil bir pilot gibi düşman uçağını algılayacak hangi yöne doğru gitçeğini hangi taraflara dönebilceğini kestirecek sensör grubu yok..

İnsansız iha'lar Şimdilik bvr füze atsalar ve üzerine gelen füzelerden yediği kilitlerden kaçsalar yeterli yakın angajmana girmeleri için zamana ihtiyaçları var.
Yakın angajman cepte:
https://www.youtube.com/watch?v=IOJhgC1ksNU

Sn.heartbang cepte demişsiniz ama bu bir similasyon gibi ...

Tamam yapay zeka doğru hamle yapıyor şeklinde bir veri elde edebiliriz...

Peki pratik kullanıma geçirmiş miyiz?

Cevap: Hayır

Çünkü yazılım ile olcak iş değil

Bir pilotun kafası gibi dönebilcek bir boyun veya gimbal lazım bir pilotun gözü gibi göz lazım az çok düşman uçagı hızını konumunu nereye nasıl varabilceğini kestiren göz aynı şekil bu takibi yaparken kendi uçurduğu platforma hız ,ivmeleme manevra ,yön, hareket vererek doğru pozisyonu avantajlı pozisyonu ele geçirerek kendi silahlarını (top,füze) karar vererek kullanan bir sensör ve yazılım bütününe ihtiyaç var..

Kısaca bugün pilotu kaldırsalar en kötü ihtimalle aselflır gibi gimbal lazım pilotun hedefi görüntediği görünteleyip,uçurduğu uçağa doğru konumu doğru pozisyonu alması için...

Veyahut

Bizimde Kaan'da planladığımız 360° radar coverage(kapsama) kapasitesi olmalı  ki düşman uçağı yakın mesafede iken konum ,hız ,ivmeleme yapacağı ile dönüş açısı bunun matamatiksel bilgilerini çıkarabilcek çözünürlükte bir radar kapsamasına ihtiyaç var

Yada
F35 das gibi dağıtık mimaride olan ıır kameraların daha gelişmişi yada lazerle mesafe hız ölçebilen sensörler grubuna ihtiyaç var

Yani yazılama kadar gerçekte itdalaşı için gereken şey 360° hız ivmeleme konum gideceği yön yaptığı veya yapabileceği manevrayı gören kestiren algılayan sensör grubu..

Şu saydığım hiçbir sensör grubu mevcut insansız uçaklarda mevcut değil.

Aynı şekil şu an üretilmiş ve itdalası ve hava muharebesinde yönelik bir halihazırda ürün olan bir İHA yok

Bununla ilgili geliştirilen bir ürün yok

Durum bu iken ve bu şekilde iken hangi İHA ile itdalaşına girilecek onu merak ediyorum.

ABD bile hava hava muharebelerine veya muharebeleri için insanlı uçak kullanırken biz neyimize güvenip insansız uçaklara bu işi yüklüyoruz
anlamış değilim.

Kısaca sizi hava muharebelerinde insansız uçaklar ile muharebe edebilceğimize yada bunun üstesinden gelebilceğimize ikna eden nedir merak ediyorum.

Herkez cevap verebilir fakat bu iş için insansız sistemleri savunan arkadaşları özellikle cevap vermelerini bekliyorum saygılarımla...

Lockmart F-35 DAS sisteminde kullandığı kameraları ikilerse computer vision algoritmalarıyla bu işi çözebilir. Nasıl ki görmek için tek gözümüzün olması yeterli olsa da derinlik algısı için iki gözümüzde ihtiyacımız var, o hesap.

Benzer bir sistemi Boeing block-3 Super Hornetlerde kullanarak 100 milden fazla bir mesafeden stealth hedeflere angaje olabiliyor. (https://youtu.be/D3uamsXfzIE?si=RjbP8Z-ZtS_Wp3bm&t=368)

Ki bence KAAN'da hem EOTS hem de IRST olmasının sebeplerinden biri de bu olabilir. Eğer bizimkiler bu kararı bu yüzden verdilerse bu prensibi pekala FSS (Aselsan'ın geliştirdiği DAS) sistemi için de düşünmüşlerdir. Belki de bu yüzden olsa gerek, FSS hakkında hiçbir şey bilmiyoruz ;)

Bu sistem Kızılelmaya entegre edilecek mi diye bir araştırdım ama düzgün bir cevap bulamadım.
Ama hem Toygun hem de Karat'ın Kızılelmaya entegre edileceğini düşünürsek FSS'nin dışarıda kalması abes olur.

Ondan sonrası da yazılıma bakıyor zaten. Ki sanılanın aksine genel olarak işin zor kısmı odur.
Çinliler elektrikli otomobil sektöründe yakaladıkları başarıyı neden akıllı telefon sektöründe yakalayamadılar zannediyorsunuz?
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2024, 20:37:13 Gönderen: Heartbang »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2024, 21:38:33 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5544 : 26 Ocak 2024, 21:12:13 »
O kadar yazdım burda seçimi bekliyorlar diye kimse inanmadı bende olsam aynı şeyi yapardım

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5545 : 26 Ocak 2024, 21:26:04 »

Ondan sonrası da yazılıma bakıyor zaten. Ki sanılanın aksine genel olarak işin zor kısmı odur.
Çinliler elektrikli otomobil sektöründe yakaladıkları başarıyı neden akıllı telefon sektöründe yakalayamadılar zannediyorsunuz?

Üstadım bence yazılım anlamında da çok başarılılar. Telefon marketinde gittikçe pazar payları artıyor. 2 sene içinde Samsung'u geçecek bir Xiaomi var. En az 4 tane daha büyük markaları var. Burada %50'lik pazara kavuşacaklar 5-10 sene içinde. En büyük sorunları chip üretimi. Ham madde desen kolayca ulaşıyorlar, insan gücü desen öyle. Eğer chip üretimini de çözerseler çok daha erken alırlar pazarı.

https://www.statista.com/statistics/271496/global-market-share-held-by-smartphone-vendors-since-4th-quarter-2009/

Araç konusunda başarılılar çünkü üretim teknikleri çok ileri ve yazılımları da iyi. Çin'in şu anda dünyada oyun dışı kaldığı hiçbir yer yok gibi.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5546 : 26 Ocak 2024, 22:11:14 »

Üstadım bence yazılım anlamında da çok başarılılar. Telefon marketinde gittikçe pazar payları artıyor. 2 sene içinde Samsung'u geçecek bir Xiaomi var. En az 4 tane daha büyük markaları var. Burada %50'lik pazara kavuşacaklar 5-10 sene içinde. En büyük sorunları chip üretimi. Ham madde desen kolayca ulaşıyorlar, insan gücü desen öyle. Eğer chip üretimini de çözerseler çok daha erken alırlar pazarı.

https://www.statista.com/statistics/271496/global-market-share-held-by-smartphone-vendors-since-4th-quarter-2009/

Araç konusunda başarılılar çünkü üretim teknikleri çok ileri ve yazılımları da iyi. Çin'in şu anda dünyada oyun dışı kaldığı hiçbir yer yok gibi.
Fiyatı sübvanse edip çok telefon satıyor olmaları telefonun içindeki yazılımın iyi yapıldığı anlamına gelmez.
Dünyanın parasını verip aldığın telefon kilit ekranında reklam gösteriyor, çektiğin fotoğrafa keko gibi filigran basıyor. Kapatamıyorsun. Içinde bir sürü çöp uygulama var, kastırıyor. Arabalarının içindeki ekran sistemleri de öyle. Togg'un ekranları daha iyi çalışıyor.

ÇKP'nin o telefonların içinde nasıl yılan gibi gezindiğine girmiyorum bile. Adamlar protestolarda çekilen videoları uzaktan bağlanıp pıtır pıtır siliyordu en son, başkası canlı yayın yaparken suçüstü yakalandılar.

İyi yazılım zor.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #5547 : 26 Ocak 2024, 22:21:10 »
TOGG un Youtube videolarını izliyorum araba motoru osu busu tamam ama iş yazılıma gelince ilginç ilginç yazılımda sorunlar var. Adam video yapmış arka sileceğin düğmesine basıyorum çalışıyor tekrar basınca durmuyor diyor durdurmak için kapatıp açıyor. Bunlar işte basit ama çok yoğun dikkat sistematik çalışma isteyen işler. Bir yukarı aşağı gidip gelen asansörün tüm ihtimallerini düşünmek bile bir iki kişinin oturup akıl edeceği şey değildir. Kaan ı düşünüyorum asansörün bir trilyon katı TOOG un bir milyon katıdır ihtimaller listesi. Bu iş işte F22 yi F35 i özel yapan asıl şeydir. Oturup Windows yaz deseler yazabilir miyiz F35 de öyle işte ama biz daha işin kanadı hidroliği tekeri ile meşgul olduğumuzdan anyayla konyayla daha yüzleşmedik aslında. Bence on bin iyi adamla bir enstütü kurup bu işlere çalışmak lazım.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5548 : 27 Ocak 2024, 00:15:32 »
Anka 3 ün yazılımını halleden bir kurum bir gömülü yazılım sistem mühendisi olarak yazıyorum kaanıda halleder çok zorlanmaz. Sonuçta bu ilk işimiz değil hurjet anka 2 anka 3 ve özellikle gökbeyde kendimizi ispatladık ben kaanın çok zor olacağını sanmıyorum. Anka3 yazılım olarak çok zor bir proje çünkü uçağın herşeyini yazılım hallediyor operatöre çok birşey kalmıyor zaten işin doğası gereği yazılım halletmek zorunda anka3 ü yapan kurum yazılım olarak söylüyorum kaanı çok daha rahat yapar.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 00:22:34 Gönderen: malaga »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #5549 : 27 Ocak 2024, 00:27:34 »
Bahsettiğim şey gömülü yazılım işi değil kağıt üstündeki akış diyagramını çizsinler razıyım ben on yıl sürer onu beta seviyede bile hazırlamak ve onun beyaz kağıdı şehir büyüklüğünde olur.  Ağ merkezli muharebenin bir enstrümanı bu uçaklar. Ben doğrusu çok ilgilendirmiyor uçsun göreyim yeter. Füzeleri atar hedefi görür filan F16 gibi bir uçak yaparız ama F35 başka bir şey artık.
Zorluk aslında gerçek yaşamın simüle edilmesinde. 4. nesil uçaklar bir makine olarak tasarlanıyordu görüyor uçuyordu yazılımı ona göre çok iyiydi ama artık silahlar interneti kurgulanıyor haliyle de silahlar dan oluşan bir yaşamın tüm ihtimallerini yazılıma uyumlamak gerekecek. Hayatı simüle etmek çok zor iştir bir ilçenin trafik ışıklarını bile mükemmelleştiremiyor insan aklı o karmaşa için en uygun kombinasyonu bulamıyor trilyon tane seçenekten en iyisi demektir çünkü. Beni ilgilendirmiyor ben uçağın uçtuğunu görmek istiyorum ama biliyorum yüz tane iyi adamın yazacağı yazılım değil bu. En az on bin iyi adam tam gün on yıl bu işlerle meşgul olmalı silahların internetine çalışmalı o zaman belki beta sürüm bari ortaya çıkar. Biz yaparız ne olur Rafael olur F16 olur afedersiniz akıl anlamında. Bize faşist bir girişimle 10 bin iyi adam çalışan enstütü lazım o zaman Amarikayı bile geçeriz
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 00:31:41 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.