Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1037974 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5520 : 23 Ocak 2024, 21:00:46 »
Yapay zeka ile ilgili size kendi alanıma yakın olduğu için bilgi vermek isterim. Türkiye'nin bu alanda uçtuğu kaçtığı yok. Öyle bir millet arıyorsanız Çin'e bakabilirsiniz. Çin şu anda yapay zeka alanında başka bir ligde. Amerika falan da o ligde değil. Eğer ilginizi çekerse HuggingFace sitesinden güncel modellere bakabilirsiniz.

Not: Uygulama bambaşka bir disiplin. Belki orada bireysel olarak iyi olan arkadaşlarımız vardır fakat şunu net olarak söyleyebilirim ki öyle bir ekosistemimiz yok. Ekosistemin bir konuda güçlü olduğunda o ortamda yetişen ürünler ve insan gücü de haliyle çok fazla oluyor. Biz o noktada değiliz. Yarın bir gün gerçek savaş alanında bizim yapay zekalar pata küte dayak yerse beni hatırlarsanız.

+1. Kesinlikle katılıyorum. Ama bu işler süreç ve aşama meselesi. Motor belasından bir kurtulsak, toplumsal olarak odağımızı o alana verebileceğiz de, ama işte...

Bir de şu var: Yapay Zeka demek, Matematik Bilimi demektir. Matematik Eğitiminde ve Biliminde neredeysen, Yapay Zekada da oradasındır. Basit ve net.

NOT: Neden motor sorunu değil de "motor belası" diyorum sizce? Bela çünkü, motor darboğazı savunma çevrelerinin dikkatini asıl önemli olan alana, yani yapay zekaya vermesine engel oluyor. Motoru olmayan platform olabilemez. Ama zekası olmayan platform olabilir.

Biz neden turbofan motor konusunda telaş edip deniz platformları konusunda çok da dert etmiyoruz? Çünkü deniz platformları için alternatif güç paketi var  verimsiz-gürültülü vs olmasa da var... Ama  turbofan motor alternatifsiz.

Chip konusunda da alternatifler vs bulunabiliyor (yapay zeka konusunda sahada çok fark yaratacak somut bir platform ortaya koymadı dev ülkeler yani fark HENÜZ açılmadı)

Merzifonlu hocamın dediği gibi chip-yapay zeka tabiki önemli ama platform üretmek mi chip mi öncelikli uçan platformun olmadan chip'in anlamı kalmıyor...Öncelik güç sistemleri ama aynı anda yapay zeka-chip konusu gündeme çoktan gelmeliydi...

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5521 : 23 Ocak 2024, 22:06:37 »
Yapay Zeka için Çin'in o kocaman nüfusu yayın ve araştırma sayısı Amerika'dan kat be kat fazla.

https://ourworldindata.org/grapher/annual-scholarly-publications-on-artificial-intelligence

Aralarındaki oran bence son 2 senede bir 2 kat artmış olabilir. Şu anda neredeyse Çinli olmayan popüler yayın göremiyorum. Dediğim gibi Çin bu işte başka seviyede. Biz Batılı toplum (Batı Toplumu olamasak da) olduğumuz için Doğu'da gelişmeleri anlayamıyoruz. Orada gerçekten başka bir dünya var ve çok geç aklımız başımıza gelecek.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5522 : 23 Ocak 2024, 23:04:21 »
F119 motorunun kuru itkisi 26000 lb sanırım. 26000 lb kuru itkiyle supercruise mümkün müdür? F-22'nin bu motorlarla AB'siz supercruise yeteneği varsa f119 ayarında olacak TF-35000 motorlarının da KAAN'ı AB'siz supercruise olarak uçurması gerekiyor doğru mu?

Bu konunun uzmanları merakımı giderirlerse sevinirim.
Sn Sakovic,
2 adet 26000lbf kuru itkili f119 motoru ile f22, 1.8 mach hızı yakalayarak supercruise yapabilmektedir.
KAAN'da bu hızı yakalayacak şekilde tasarlaniyor.

F15 uçağı bile, kuru itkisi 17000lbf seviyesinde olan 2 adet f110 motoruyla yeterli irtifa da supercruise yapabiliyor.
KAAN'da f110'larla bile 40000ft üzerinde supercruise yapabilir. Yeterki KAAN'ın "airframe" 'i bunu gerceklestirebilecek kapasitede tasarlanmış olsun

Çevrimdışı tujue

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5523 : 24 Ocak 2024, 00:00:46 »
Çin'i Türkiye ile kıyaslamak pek mantıklı olmaz. Dünyanın 2. büyük ekonomisi. Nüfusu 90 milyona ulaşan bir partinin, ülkeyi totaliter şekilde ama süper güç olma hedefiyle yönettiği bir model var. Sadece en büyük 5g altyapısını üreten şirketin ar-ge çalışanı sayısı 80 binin üzerinde. Bana göre Çin'in yükselişi yeni başlıyor. Buraya kadar olan kalkınma gelişmeleri girizgahtı.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2024, 00:01:26 Gönderen: tujue »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5524 : 24 Ocak 2024, 04:19:10 »
Bugün uçarmı hava güzel
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5525 : 24 Ocak 2024, 08:02:56 »
Bugün uçarmı hava güzel

Yarın seçim olsa 5 dakika sonra pist başı yapar ,10 dakika sonra da uçar...
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2024, 08:03:48 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 30
« Yanıtla #5526 : 24 Ocak 2024, 09:11:22 »
Bugün uçarmı hava güzel

KAAN ilk uçusunda bile harbe hazirlik orani cok yüksek olur o zaman. ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 617
« Yanıtla #5527 : 24 Ocak 2024, 11:41:32 »
Bugün uçarmı hava güzel

Bence genele seçimler de, yerel seçimler de iki sene bir yapılsın. O zaman hepsi işini yapar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5528 : 24 Ocak 2024, 12:39:02 »
Yok o zaman  perişan oluruz en iyisi hepsi bir arada yapılsında kurtulalım şu seçimlerden işimize güçümüze bakalım.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5529 : 24 Ocak 2024, 12:45:15 »
Bende silik bir ihtimal ile aksini düşündüm. Belki de başarısız ilk denemenin riskini seçim sonrasına bırakmışta olabilirler.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.