Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1038154 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 234
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5050 : 12 Aralık 2023, 19:35:14 »
bu iletim   Sn.  VLS  ile ilgili değil.

madem cin şişeden çıktı,  ben de şikayetimi yazayım,  gerçi parça parça bu durumu  yazmıştım;  ama bir toparlayayım.

arkadaşlar,  bu forum  ben üye olduğum ilk zamanlarda  gerçekten güzeldi,  kaliteli paylaşımlar yapılıyordu.
o zaman adım Korsan idi,  şifremi unutunca  yeni hesap açtım.
seçimlerden  önce başlayan tuhaf   ve aşırı  politik  paylaşımlar vardı.
seçimden sonra biteceğini  umuyordum;  ama malesef  bu durum hala bitmedi;  bitmediği gibi  daha da arttı.

kaynaksız  yazmalar,  sanki  projelerin  anahtar adamıymış  imajı veren  paylaşımlar ve  hatta argo kelime kullanımı...
bazı şeyler artık burama gelince  bir konuda sormuştum.
"TF35000  motorunun parça kesimine başlandığına dair kaynak nedir"
haftalar oldu,  bir kaynak paylaşan olmadı.
başkası  tanka motorun takıldığına dair bir paylaşım yaptı,  sonra  ortaya çıktı ki  meğer takılan motorun maketiymiş.
başka bir konudaysa,  Ukrayna  mühendislerinin Antalya'ya  gelip  çalışmaya başladığına dair  bir şey paylaşılmıştı,  onun da kaynağı pek belli değil.

herkes  savunma sanayisinde çalışan birileriyle arkadaş olabilir,  bu projelerle ilgili  gizli olmayan konularda muhabbet edebilir;  ama  bu muhabbetlerde  geçen bilgileri paylaşırken  amatör  üslubu    terk etmemeye   dikkat edilmeli.
ben de  tahminlerimi yazıyorum,  bazen  üyelerin dikkatini ölçmek için  iletilerin içine  ufak  yanlışlar da sıkıştırıyorum.
bu  yanlışlar  şu ana kadar pek fark edilmedi  malesef.

buna karşın, tahminlerimin tamamına yakını da doğru çıktı,  en son tutan tahminim TF6000  ile ilgili  2028  tarihinin devletin başı tarafından telaffuz edilmesi oldu.
ama ben bu tahmin ve görüşlerimi yazarken,  "bence,  tahminen,  olabilir,  muhtemelen"  gibi  kelimelerle  bunların  şahsi yorum olduğunun altını  çiziyorum.
yoksa Viki'deki  bilgileri  Googleye  çevirttirip  sanki o konunun uzmanıymışım  imajı uyandıran paylaşımlar yapmayı ben de bilirim;  ama amatörlük  gayet iyidir.

bu argo kelime kullanan  kişilere  yönetimin  hoş görüsünü de kınıyorum.
ne oluyor öyle?
foruma reset  atmak gerekiyor.

şimdi  birisi de çıkıp  bana
"hoşuna gitmiyorsa  seni forumda zorla tutan yok"
mealinde bir şey  yazmayıversin bir zahmet.

Sayın korsan2 haksızlık ediyorsunuz. SKYWOLF hocam ve ben işleri olan, boş vakitleri az olan insanlarız. Fırsat buldukça zaten forumu kontrol etmeye çalışıyoruz. Sizin de belirttiğiniz çok ağır argo içeren iletileri de okudukça kaldırıyoruz ve ilgili üyeye uyarı veriyor ya da zaten uyarı verildiği halde aynı şeyi yapmaya devam ediyorsa yaptırımlarda bulunuyoruz. Ayrıca iki yönetici olarak defalarca bu forumda politikadan uzak durmaya çalıştığımızı belirttik. Hatta amacından sapıp politik tartışmaya doğru giden konuların iletilerini de ilgili bölüme taşıdık / taşıyoruz.

Biz mümkün olduğunca ceza vermekten uzak durmaya çalışıyoruz ve bu hoşumuza gitmiyor. Fakat son raddeye gelindiğinde mecburen SKYWOLF hocam forumun kurallarına tüm uyarılara rağmen uymayan üyelerin kaç yıllık olduklarına bakmaksızın gözünün yaşına bakmıyor bundan emin olabilirsiniz. Böyle bu forumdan kaç üye geçti gitti eski arkadaşlar çok iyi biliyorlar. Biz kendimize düşen görevi layıkıyla yapmaya çalışıyoruz. Yine de bu yazılanlar sizi tatmin etmediyse yapacak bir şey yok karar sizin.
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2023, 19:38:41 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5051 : 12 Aralık 2023, 20:55:47 »
KAAN için ABD ile F-110 motoru anlaşmasına varıldığı haberleri geliyor. Ama 20 uçaklık motor mu yoksa daha fazla sayıda motor anlaşması mı yapıldı belirsiz...

ABD anlaşmayı bu motorları 3. ülkeye satmamak koşuluyla kabul ettiği belirtiliyor...Motorların hazır mı geleceği yoksa TEİ tesislerinde mi üretileceği de belirsiz...

Kaynak :Diğer forumlar  ;)

"Bence" bu haber gerçekliği yansıtmıyor , ABD'nin bize bırakın strike sistemleri savunma sistemleri bile vermemesi gerçeğine dayanarak böyle düşünüyorum...
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2023, 20:57:59 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5052 : 13 Aralık 2023, 06:22:36 »
Amerika'nın Türkiye ye hiç bir şey vermez diye bir politikası gerçekçi bir politika olmaz ve durum öylede değil normal olarak. Bizim şu anda bile Amerika ile bir ortak işbirliği zeminimiz limonide olsa bulunuyor. Uçaklarına yakıt veriyoruz havadan yakıt ikmali yapıyoruz üsler işliyor erken ihbar sistemi radarı var gemiler limana ikmale geliyor belki gemilere denizde ikmal yapıyoruz Batı politikalarına uyup Ukrayna ya ne çok destek sağladık bunlar hep işbirliği zemini.  En basiti helikopter motoru var işleyen offset ler var. Alış veriş hepten İran Rusya Kuzey Kore Çin gibi değil kısmen can yakacak kadar yaptırım var ama en dibine kadar değil her şeyin bir ayarı zamanı var. Amerika elinden gelen her kötülüğü henüz bize yapmıyor daha o noktada değiliz belki bir gün oda olacak ama daha değil. F110 da verir bu çerçevede 1980 model motor sonuçta.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 75
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5053 : 13 Aralık 2023, 10:16:48 »
Arkadaşlar sahi biz yaklaşık 350 adet yolcu uçağı alacağız

Bunun hepsini boing'e kaydırıp karşılığında

200 adet f404 ve 40-80 adet f110 ge 129 alabilir miyiz?

Veya böyle bir pazarlık söz konusu olabilir mi?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #5054 : 13 Aralık 2023, 10:20:39 »
Off set i uçak alınca onlar bize vereceğine biz mi onlara vereceğiz yani hem uçak alacağız hem de bunun için onlara iş mi vereceğiz.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 75
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5055 : 13 Aralık 2023, 10:38:18 »
Yani bir nevi evet uçak motorlarını kongre'den geçirmelerini sağlayacak bir anlaşma diyelim

Hem uçak için hem motor için para kazanacaklar

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 140
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5056 : 13 Aralık 2023, 10:52:21 »
Esas en azindan tek koridorlu 100-150 kisilik yerli bir yolcu uçağı yapsak da döviz memlekette kalsa...bizim havayollarinda uçan çoğu uçak tek koridorlu, milyarlarca dolar memlekette kalır....disariya satilirmis satilmazmis önemli değil ilk asamada çünkü sırf THY almayı taahhüt else  yuzlerce uçak demek...

Jet motorlu olacak diye kanun yok...ortalıkta isletilen bir sürü turboprop motorlu yolcu uçağı var..ATR serisi, Bombardier Dash serisi vs..1500 -2000km arasi menzilli var bunların..

Sırf iç hatlara ve komşu ülkelere uçan hattlarda kullanilsa bile kar.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2023, 11:00:15 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5057 : 13 Aralık 2023, 11:17:34 »
KAAN için ABD ile F-110 motoru anlaşmasına varıldığı haberleri geliyor. Ama 20 uçaklık motor mu yoksa daha fazla sayıda motor anlaşması mı yapıldı belirsiz...

ABD anlaşmayı bu motorları 3. ülkeye satmamak koşuluyla kabul ettiği belirtiliyor...Motorların hazır mı geleceği yoksa TEİ tesislerinde mi üretileceği de belirsiz...

Kaynak :Diğer forumlar  ;)

"Bence" bu haber gerçekliği yansıtmıyor , ABD'nin bize bırakın strike sistemleri savunma sistemleri bile vermemesi gerçeğine dayanarak böyle düşünüyorum...

Motor strike sistem değildir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5058 : 13 Aralık 2023, 12:39:05 »
Strike mühimmat taşıyan-taşıtan her sistem strike'tır...

Ayrıca Sayın Putty F-110 motorunun 1980 tasarımı olması birşey ifade etmez , senin ihtiyacın olduğunu sürece 2023 model sayılır...

Kategorik düşünmemek lazım bu konularda...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5059 : 13 Aralık 2023, 13:56:41 »
Strike mühimmat taşıyan-taşıtan her sistem strike'tır...

Ayrıca Sayın Putty F-110 motorunun 1980 tasarımı olması birşey ifade etmez , senin ihtiyacın olduğunu sürece 2023 model sayılır...

Kategorik düşünmemek lazım bu konularda...
Sn serkan1976,
1980 model denen motor okadar evrimden geçmiş durumdaki , ona 1980 model demek ayıp oluyor. 2004 yılında adamlar 4üncü nesil tek kristal türbin yapıp uygulamaya almışlar. Blisk ve katmanlı üretim teknolojisi kullanıyorlar artık. Şu an KAAN’ın üzerindeki F110GE129E motoru F15EX üzerindeki motor.  Bu motor, yeni Boeing 737 uçaklarını uçuran CFM-56-7B motorunun çekirdeğinin parçalarını ve teknolojisini kullanıyor. Bizim 1987 model uçakların üzerindeki motorlardan çok farklı.

Sonra bu tip turbofan motorlar o kadar evrimden geçiyorlarki hakikaten yeni 2023 model oluyorlar.
RR Adour motoru 1960’lara dayanıyor. Şu anda ABD’nin yeni eğitim uçağı T-45 Goshawk’u uçuruyor. İlk yapılan motorlarda kullanılan teknolojiyle yeni üretilen motorun teknolojisi çok farklı.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2023, 14:02:35 Gönderen: Yasar »