Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1026959 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #4550 : 01 Kasım 2023, 21:14:10 »
Bana göre TVC'nin iş görebileceği tek yer var: Anka-3 tarzındaki uçan kanatlarda kullanılabilir.

2D TVC olacak. F22'deki gibi yukarı aşağı değil ama, sağa sola yönlendirecek itkiyi. Bu kısıtlamalar altında, uçan kanatlarda TVC'nin iş göreceğini düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2023, 21:19:22 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4551 : 01 Kasım 2023, 22:11:48 »
Evet. Çok denenmiş Batı’da. F22 dışında TVC’yi fiili kullanan uçak yok. F22’de ki de 2D TVC. 3D değil.

Maliyeti yüksek. Getirisi değmiyor diye uygulamaya alınmıyor. Hele şimdiki BVR konseptli savaş uçakları ile iyice gözden düşmüş durumda.

Evet BVR füzeleri çıktı bizim Topgun , Demir Kartal filmlerindeki özlediğimiz dog fight sahneleri mazi oldu...

Silah çıktı mertlik bozuldu...

BVR çıktı pilotluk bozuldu mu diyoruz yani  :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4552 : 01 Kasım 2023, 23:31:11 »
Evet. Çok denenmiş Batı’da. F22 dışında TVC’yi fiili kullanan uçak yok. F22’de ki de 2D TVC. 3D değil.

Maliyeti yüksek. Getirisi değmiyor diye uygulamaya alınmıyor. Hele şimdiki BVR konseptli savaş uçakları ile iyice gözden düşmüş durumda.

Evet BVR füzeleri çıktı bizim Topgun , Demir Kartal filmlerindeki özlediğimiz dog fight sahneleri mazi oldu...

Aynen öyle pilotun fonksiyonu gitti...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #4553 : 01 Kasım 2023, 23:47:50 »

Aynen öyle pilotun fonksiyonu gitti...

İşte o yüzden ani manevra ve refleks gereksinimi düşüp muharip insansız hava araçlarına doğru ibre dönecek. 

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4554 : 02 Kasım 2023, 01:09:54 »
Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa Çinlilerin J-20 için TVC çalışması yok mu? F-22 gibi 2D TVC üzerinde çalışıyorlardı.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4555 : 04 Kasım 2023, 17:38:29 »
Arkadaşlar, Kaan'ın ilk uçuşu ertelendi mi?

https://m5dergi.com/savunma-haberleri/kaan-bu-yilin-sonunda-ucacak/ sitesinde yeni bir haber var:

TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, “KAAN, Türkiye yüzyılını değiştirecektir, şimdi uçurmaya çalışıyoruz. Sayın bakanımız ‘İkinci yüzyılın ikinci aylarında uçacak’ dedi, inşallah biz de o gayretteyiz, uçacak.” dedi.

Ertelemeyle ilgili bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı keenan

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4556 : 04 Kasım 2023, 17:50:02 »

https://m5dergi.com/savunma-haberleri/kaan-bu-yilin-sonunda-ucacak/ sitesinde yeni bir haber var:

TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, “KAAN, Türkiye yüzyılını değiştirecektir, şimdi uçurmaya çalışıyoruz. Sayın bakanımız ‘İkinci yüzyılın ikinci aylarında uçacak’ dedi, inşallah biz de o gayretteyiz, uçacak.” dedi.

Hocam ikinci yüzyılın 29 Ekim'de başladığını düşünürsek ikinci yüzyılın ikinci ayı 2023 senesinin sonu yani Aralık ayının sonu oluyor. Sanırım ortada verilmiş olan bilgiyi farklı bir yolla anlatma sebepli karışıklık olmuş.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4557 : 04 Kasım 2023, 17:51:54 »

Ikinci yüzyılın ikinci ayı Aralık. Temel Kotil 27 Aralık 2023 demişti.
Değişen bir şey yok, Temel hoca söz sanatı yapmış. :D

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4558 : 04 Kasım 2023, 18:07:05 »
Merhaba,

Kaan'ın ilk uçuşu ile ilgili şu anlık bir gecikme söz konusu değildir.

• P2 ile ilgili bilgileri vermek gerekir ise şu anda uçuş sistemleri ve motor ile ilgili statik testler devam etmekte.
  • P3 üretim hattında parçalar üretiliyor nihai montaj platformuna geçiş işlemleri Mart-Nisan 2024  gibi başlaması planlanıyor.
  • F-110 motorları noktasında herhangi bir sıkıntı mevcut değil peyderpey planlanan takvime göre motorlar teslim edilmekte.
  • P3 veya P4 te AESA ve EOTS entegrasyonlarının yapılarak bu prototiplerde test edilmesi planlanıyor.
  • Anka-3 içinde 2024 ilk yarısında teker kesmesi beklendiğini sizlerle paylaşmak isterim.

Saygılarımla

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4559 : 04 Kasım 2023, 19:46:02 »
Merhaba,

Kaan'ın ilk uçuşu ile ilgili şu anlık bir gecikme söz konusu değildir.

Teşekkürler Hocam, çok sevindim.  :)

Bu konuda çok hassasım da... Söz sanatını fark etmedim bile. Direkt "Nooluyoo yahu  ???" dedim  :D