Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1026907 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #4530 : 31 Ekim 2023, 14:44:39 »
Patent başvurun olsun bitsin kimseyi ikna ya gerek yok ki patent alınca insanlar sizi bulurlar. Almadıysanız bu buluşu zaten açıklamanız doğru değil bu bir icat çünkü sizi ünlü ve zengin yapacak eğer çalışırsa. Patent başvurusu çok maliyetli değil. Patent aldıysanız patent numarasını verir misiniz. Başvurduysanız güvencedesiniz zaten icadınızı da paylaştınız patent başvuru numarasını verir misiniz projeye arama motorundan bakmak istiyorum. Başvurmadıysanız nedenini söyler misiniz lütfen. Patent baş vurusu şimdi e devlet şifreniz ile bir kaç adımda yapabilirsiniz internet üzerinden. bu siteye girin köşedeki bayrağı tıklayın e devlet üzerinden arayüz ekranına geleceksiniz üç beş adımda patent başvurusu bitecek.

https://www.turkpatent.gov.tr/

Error 404 (Not Found)!!1

Bu vesile ile de arkadaşlara bilgi vermek istiyorum. İşi gücü firması olanlar şen bakkal yada dostlar kırathanesi filan gibi bir marka değillerse markalarını bu siteden 1000 tl ye üzerlerine tescil ettirebilirler. Ben yaptım başvuru çok kolay ama süreç 6 ay kadar sürüyor önemi yok kayıt olmak yetiyor. Firmanızı üzerinize kaydetmezseniz sonra başınızı taşlara vurursunuz bir bakarsınız arama motorunda aynı isimde aynı iş kolunda birisi var ve markayı dün şirketi kurup almış. Bu arada marka hakkı almak için vatandaş olmanız yeterli şirket filan olmanız gerekmiyor her Türk vatandaşı bir ismin marka hakkını üzerine tescil ettirebilir. Patent de aynı siteden başvuruluyor.

Vermiş olduğunuz değerli bilgi ve görüşlerinizden dolayı teşekkür ediyorum.
Bu motor resimde olduğu gibi yapıldığı takdirde en fazla 10 dk sonra aşırı ısıdan patlar....

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4531 : 31 Ekim 2023, 14:55:22 »
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, katıldığı bir televizyon programında teknoloji alanındaki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Kacır, Milli Teknoloji Hamlesi'nin önemine vurgu yaparken, MMU KAAN'ın ilk uçuş tarihi konusunda bilgi paylaştı.

Bakan Kacır, "2028-2029'da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 20 adet KAAN teslim edilecek. KAAN'ın uçuşa geçişi için geri sayıyoruz. Ümit ediyoruz ki Türkiye Yüzyılı'nın ilk aylarında KAAN'ı gökyüzünde göreceğiz. Tüm geliştirme süreçlerinin 4-5 yıl içinde tamamlanması bekleniyor" dedi.

F-110  motorlu mu yerli motorlu mu teslim edilecek ilk 20 uçak  belirtilmemiş... Yerli motorun o tarihe yetißmesi imkansıza yakın olduğuna göre  acaba 40 F-110 motorunu nereden bulmayı düşünüyormuş bakan beye sormak lazım....
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2023, 14:58:47 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4532 : 31 Ekim 2023, 14:56:35 »
Tanışma kısmında yüzeysel olarak belirttim.
Ben 54 yaşındayım ve 47 yıldır havacılık ve uzay, makina ,mekatronik konularında derinlemesine diyer bilimsel alanlarda derinlemesine olmasada yüzeysel olarak arge faaliyetine devam etmekteyim.
Bu konularda devletin ilgili kademe ve kurumları ile bilgi tavsiyesinde bulunmaktayım.
örnek olarak MOLEKÜLER ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ,ELEKTRONİK VE GENETİK YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ , bu 2 teknoloji insanlığa çok büyük teknolojik atılımların yanında bugun tedavisi imkansız olan en zoru zihinsel engelliler en basiti eksik veya kopuk uzuvların onarılması konusunda çok büyük yardımları olacaktır.
ARGE maceram 6-7 yaşlarınadayken üstümden geçen bir uçağın BU UÇAK NASIL UÇUYOR sorusu ile başladı ve o gün bugundur her gördüğüm teknolojiyi bu şiar ile araştırıp inceliyor ve daha iyi nasıl olur diye düşünüyorum...

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4533 : 31 Ekim 2023, 14:58:34 »
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, katıldığı bir televizyon programında teknoloji alanındaki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Kacır, Milli Teknoloji Hamlesi'nin önemine vurgu yaparken, MMU KAAN'ın ilk uçuş tarihi konusunda bilgi paylaştı.

Bakan Kacır, "2028-2029'da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 20 adet KAAN teslim edilecek. KAAN'ın uçuşa geçişi için geri sayıyoruz. Ümit ediyoruz ki Türkiye Yüzyılı'nın ilk aylarında KAAN'ı gökyüzünde göreceğiz. Tüm geliştirme süreçlerinin 4-5 yıl içinde tamamlanması bekleniyor" dedi.

Özlemle o günleri bekliyorum inşallah görmek nasip olur....

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4534 : 31 Ekim 2023, 15:03:25 »
bu uçak hayata geçtiği anda taşıyacağı KORAL ED/ET sistemleri ile tüm hss füzelerinden korunacak muhteşem ötesi bir uçak olacak inşallah teslim edilen motora kuplajlı jeneratör sisteminin gücü yeterde lazer silahı koyarlar.
zaten üzerinde bulunan yakın savunma silahı top'un menzili tahminimce 3-4 km'yi geçmez ilk etapta lazer silahı bu menzilde olsa o bile süper olur...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4535 : 31 Ekim 2023, 15:35:15 »
Koral Ed ve et sistemini taşıyacağını kim söylüyor yada söyledi...

Koskoca kamyon büyüklüğünde bir sistemi görece küçük kalan bir sisteme yani savas uçağına sığdırabilceğinizi mi düşünüyorsunuz?

Bu uçak aesa radarı ile karıştırma yapacak

Ed sistemi yerine rwr yani radar warning reciever sistem kullanıcak

Ama şunu derseniz kabul ederim Koral sisteminin tehdit kütüphanesini kullancak derseniz o dediğiniz olabilir.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4536 : 31 Ekim 2023, 15:50:35 »
çizim di patent ti 1-2 milyon dolar demişsiniz.emeklisiniz ama demekki bu alanlardan birinden değil. öncelikle bu çizimi autocad -3d max - cobalt lumion yada catia solidwork gibi programlarla halledebilirsiniz. bu programlardan 1 ine karar verin forum sitelerinden kaçak indirin kurulumu yapın youtube dan derslerini izleyin emin olun o istediğiniz çizimi 6 ayda yapacak hale gelirsiniz. ve size maliyeti 2000 tl yi aşmaz.2. oalrakta patent başvurusu ve patent alma süreçleri max. 10.000 dolar civarında tutuyor. yoksa hiçbir işletme patent alamaz ar-ge ve yatırımcılık ölür. yani 2 milyon dolar aşırı abartı. mesela bende 3dtvs sistemi gelişltirdim autocadde çizdim 3d olarak şimdi malzemeleri topluyorum ve nasipse teknofeste kızımla birlikte katılacağım. servo yazılımlarınıda kızım yapacak. imalatını ben yapacağım.  ama patent falan işine hiç girmedim ve iş bitene kadarda girmeyi düşünmüyorum.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4537 : 31 Ekim 2023, 17:38:58 »
çizim di patent ti 1-2 milyon dolar demişsiniz.emeklisiniz ama demekki bu alanlardan birinden değil. öncelikle bu çizimi autocad -3d max - cobalt lumion yada catia solidwork gibi programlarla halledebilirsiniz. bu programlardan 1 ine karar verin forum sitelerinden kaçak indirin kurulumu yapın youtube dan derslerini izleyin emin olun o istediğiniz çizimi 6 ayda yapacak hale gelirsiniz. ve size maliyeti 2000 tl yi aşmaz.2. oalrakta patent başvurusu ve patent alma süreçleri max. 10.000 dolar civarında tutuyor. yoksa hiçbir işletme patent alamaz ar-ge ve yatırımcılık ölür. yani 2 milyon dolar aşırı abartı. mesela bende 3dtvs sistemi gelişltirdim autocadde çizdim 3d olarak şimdi malzemeleri topluyorum ve nasipse teknofeste kızımla birlikte katılacağım. servo yazılımlarınıda kızım yapacak. imalatını ben yapacağım.  ama patent falan işine hiç girmedim ve iş bitene kadarda girmeyi düşünmüyorum.

SOLİDWORKS var fakat anahtarı olmadığı için kuramıyorum dediğiniz gibi hatta kullanım kılavuzu kitabınıda aldım fakat olmadı bir türlü bulamadım onun anahtarı bile bayağı pahallı.
sizin dediğiniz  3dtvs holografik görüntü teknolojisi galiba öyleyse onun imalatı maliyet olark yapılabilir fakat bir motor konu olunca işler tamamen değişiyor...

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4538 : 31 Ekim 2023, 19:29:37 »

SOLİDWORKS var fakat anahtarı olmadığı için kuramıyorum dediğiniz gibi hatta kullanım kılavuzu kitabınıda aldım fakat olmadı bir türlü bulamadım onun anahtarı bile bayağı pahallı.
sizin dediğiniz  3dtvs holografik görüntü teknolojisi galiba öyleyse onun imalatı maliyet olark yapılabilir fakat bir motor konu olunca işler tamamen değişiyor...
3d tvc yerine tvs yazmışım. nozul yönlendirme sistemi benimkisi . çizimleri bitti.prototip ve yazılımla uğraşacağız

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4539 : 31 Ekim 2023, 19:46:01 »

3d tvc yerine tvs yazmışım. nozul yönlendirme sistemi benimkisi . çizimleri bitti.prototip ve yazılımla uğraşacağız

Onu zaten ruslar yaptı fakat sizinde yapmak için çaba göstermeniz takdire şayandır. Yanlız mahzuru yoksa amaç ne onu öğrenmek isterim....