Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1036321 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3260 : 29 Aralık 2022, 18:43:53 »
motor konusunda abd mecbur degiliz vermedikleri zaman

GEyi sutlariz onlar düsünsün

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3261 : 29 Aralık 2022, 18:55:03 »
motor konusunda abd mecbur degiliz vermedikleri zaman

GEyi sutlariz onlar düsünsün

Bravo hocam tüm motor problemlerimizi çözdünüz 2 cümle ile  :D :D :D

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 189
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3262 : 29 Aralık 2022, 19:32:45 »
Arkadaşlar sakin ya 2 saatte herkes ortalığı yangın yerine çevirmiş. Bu kadar enseyi karartmayın. Motorlar gelir. Sonuçta bu eğitim uçağı. İlk versiyonu eğitim uçağı olarak kullanacağız motorları verirler. Vermeyecekler olsalar F110'ları vermezlerdi.

TEI, TF10000'den öğrendikleriyle kısa zamanda TF170000 yapar onu da Hürjet'e takarız. Sonra silahlı versiyonu kullanırız. TEI TF6000 ve TF10000 yaptıktan sonra TF17000 ve TF35000'i rahat üretecek tecrübeye ve bilgi birikimine kavuşmuş olacak.

Bazen çok enseyi karartıyorsunuz.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3263 : 29 Aralık 2022, 20:17:10 »
daha önce yazmıştım .ssb başkanı  80 adet f 110 motoru için anlaştığını yazmıştım. niye bu kadar fırtınalar kopardınız forumda anlamadım. 40 uçağa yetecek sayıda blok 1 için kullanılmak üzere 80 adet f 110 motoru almak için görüşmelerimiz sürüyor demişti ismail demir. 4.5 nesil ilk üretimler için bu motoru kullanılacağız diye .dikkat etmediniz sanırım bazı röportajlara. geri kalan uçaklar için tr motor tasarımında çıkan projenin tei yükleniciliğinde üretilmesi kararı zaten vardı. resmen öldünüz bittiniz yıkıldınız yahu azıcık rahat pesimizmin dibine vurdunuz
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2022, 20:17:59 Gönderen: selcukkocak78 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3264 : 30 Aralık 2022, 13:40:56 »
Alıntı

Demir:"MMU ise Tüm sistemleri üzerine monte edilmiş durumda. Testlerine başlama aşamasına geldik. 5. nesil savaş uçağı düzeyinde olacak."

MİLLİ MUHARİP UÇAK'IN ÖZELLİKLERİ

▪️Düşük Görünürlük
▪️Dahili Silah Yuvası
▪️Artırılmış Durumsal Farkındalık
▪️Maks Hız: 1.8 Mach
▪️Sensör Birleştirme
▪️Çoklu Rol & Değişken Rol
▪️Supercruise yeteneği
▪️sensör füzyonu
▪️otomatik  hedef algılama
▪️Kızılötesi iz
▪️Hasar tespit sis

https://mobile.twitter.com/ogzhn_uyg

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 617
« Yanıtla #3265 : 30 Aralık 2022, 13:44:28 »
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: Yeni yıla bir müjdeyle gireceğiz >>  https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/savunma-sanayii-baskani-ismail-demir-yeni-yila-bir-mujdeyle-girecegiz-42196079
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3266 : 30 Aralık 2022, 14:17:05 »
atom bombamizmi  oldu

ekmek 2 lirami oldu
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2022, 15:52:21 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3267 : 30 Aralık 2022, 14:24:19 »
Savunma sanayindeki gelismeler  ve basarilar ilgili haberler  gerekli  yazili veya gorsel medyamizda surekli olarak on plana cikartilmakta.
Evet bu kisilerin siyasi bakis acilarina gore daha degisik nedenlere baglanabilir. " Secimin yaklasmasi ve Iktidarin bu basarilardan kendisine mal etme dusuncesi/  Ulkemiz insaninin bu basarilar karsisinda sozum ola  mutefik ve dostlarimiz tarafindan uygulanan ambargalora karsin yuregne su serpmesi.... diye siralayabiliriiz.

Ancak bir de madalyonun bir de diger yuzu vardir ki o da. Surekli Savunma sanayimiz  ile ilgili haberleri on plana tasiyarak. Halen tam bagimsiz olmadigimiz savunma sanayisindeki bir cok projenin gecikmesi icin adeta hasimlarimizin eline acik koz vermekteyiz.

Ben bu gibi konularda iyi dusunmemiz gerekliligini savunuyorum.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3268 : 30 Aralık 2022, 14:31:04 »
Bir de silahlı kuvvetlerin ve savunma sanayinin ana getirisi caydırıcılıktır. Caydırıcılığı asıl olarak imajla beslersiniz. Bu bakımdan milli çıkarları ve gerektiğinde ekonomik çıkar alanlarını silah göstererek savunur, elde edersiniz. Yine savunma sanayiniz başarılı ise,  bununla kaliteli üretim, malzeme reklamı ile diğer alanlarda da marka olma yolunu açabilirsiniz.

Dezavantajı olarak ise elinizi kısmen açık oynarsınız. Caydırıcılık olarak tamam ama, rakip sizin sahaya neler sürebişeceğinizi de az çok öngörüp ona göre ambargolar, kısıtlamalar getirip, karşı tedbirler alabilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3269 : 30 Aralık 2022, 15:27:53 »
daha önce yazmıştım .ssb başkanı  80 adet f 110 motoru için anlaştığını yazmıştım. niye bu kadar fırtınalar kopardınız forumda anlamadım. 40 uçağa yetecek sayıda blok 1 için kullanılmak üzere 80 adet f 110 motoru almak için görüşmelerimiz sürüyor demişti ismail demir. 4.5 nesil ilk üretimler için bu motoru kullanılacağız diye .dikkat etmediniz sanırım bazı röportajlara. geri kalan uçaklar için tr motor tasarımında çıkan projenin tei yükleniciliğinde üretilmesi kararı zaten vardı. resmen öldünüz bittiniz yıkıldınız yahu azıcık rahat pesimizmin dibine vurdunuz

Hocam sayfalardır bunu yazıyorum ben de bu açıklamalar ışığında yazdım. İsmail Demir ilk parti seri üretim MMU'lar için F-110 görüşmeleri var , belli sayıda F-110 motoru için anlaşma tamam dendi ama aylardır savunma sanayi çevrelerinde bu konu ile ilgili en ufak bir haber çıkmadı....

Yani kusura bakmayın da en ufak bir araç tanıtımında bile sırasıyla İsmail Demir , Temel Kotil , Akşit hoca onlarca televizyon ve kişiye röportaj veriyor.
Bu F-110 alımına aylardır tek satır,cümle söylememeleri ilginç.
Bu iş olmadı bence hocam.... Keşke olsa. 2 filo F-110 motorlu MMU çok mantıklı olacaktı bence de...
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2022, 15:28:31 Gönderen: serkan1976 »