Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 151141 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #780 : 19 Haziran 2023, 23:45:59 »
Biz muharip er anlamında yükümlü askerlikten profesyonel orduya adım adım ilerlerken bir zaafımız oluştu. Yükümlü piyadeyi profesyonel uzman çavuş askerler ile değiştirirken piyade taburlarını komando taburuna dönüştürdük. Piyade askerinin yerini Komando askeri dolduramaz. Piyade askeriyenin savaş makinesidir onun bir ruhu vardır. Tabiki komando askerleri layığı ile yetişiyor ama ne yaparsan yap bir askere sen piyadesin artık dendiğinde başka bir ruha bürünür o birlik. Bu tabi komutanları assubayları ile de böyledir. Bir piyade assubayını takımıyla mevziden çekilmeye ikna edemezsiniz ölür yine bırakmaz ama komando öyle değildir onların eğitimi taktik çekilmeye izin veren bir anlayıştadır. Ben böyle düşünüyorum ve şiddetle öneriyorum bizim artık profesyonel piyade ye geçmemiz gerekiyor.

Tüm komando birliklerimiz piyade birliğine dönüştürülmelidir. Piyade askeri Türkün medarı iftiharıdır komando nerden çıktı komando Afrikada olur Arabistan'da olur gelişmemiş ülkelerde olur. Komando esasında SAT SAS Bordo bereli gibi elit bir avuç askerden oluşan birliklere denir bizdeki tabur tabur asker piyadedir. Youtube da izliyorum komandooooo diye bağırıyorlar. Yok daha neler. Amerika'da deniz piyadesi var bizde komando var ayıp değil mi. Medeni dünyada komando dediğinizde adamın helikopterden helikoptere atlaması beklenir.

Piyadeye bir yeri tut dedim mi orası vatan dır artık onun için ama komando için taktik çekilmeler medarı iftihardır bilakis bunun için eğitilirler bugün çekilir yarın geri gelirim diye düşünür. Ben size karikatürize ederek gerçek bir inancımı söyleyim. Bir tabur eski yükümlü beğenmediğimiz bitli piyadeye bir mevkii tutma görevi verin onu oradan iki tabur yeni komando ile söküp atamazsınız. O piyadenin başındaki subay astsubay orayı terk ettirmez askerine. Asker aynı komutan aynı ama piyade ruhu farkı olur
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2023, 00:00:52 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #781 : 20 Haziran 2023, 00:26:52 »
Arkadaşım tarih bilgin nedir

Dön Çanakkale'ye

Atatürk'ün ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum diye seslendiği zaman

Koca bir alay hiç düşünmeden ölmeye gitti ve bunu seçti...

Üstelik ölmeyi emretmek suçtur.Atatürk'ü öldürseler bu emrinden dolayı hiçbiri yargılanmazdı verdiği emirden ötürü.

Onlarında imkanı yoktu cephanesi yoktu fakat süngü takıp hatta düşmana tırnaklarını geçirmek üzerine hücuma kalktılar ateşin üstüne atladılar...

Kurşunlara doğru koştular

Akıl tepesindekiler ne yaptı

Silahlarını bırakıp kaçtılar..

Yoklukmuş yok ya yukarda da yokluk örneği var...

Biryerde korkusuz gözükara Türk askeri imajı var iken...

Biryerde Türklerde korkabiliyormuş,kaçıp gidebiliyormuş imajı yaratan Türk askeri imajı var

Bizi rezil ettiler yerin dibine soktular...Gerçek bu

Alın size iki örnek,konuyu sulandırmayın gerçek ortada iki tarihi olgu size cevabı veriyor..

Alıp Almamak size kalmış...

Sakarya Savaşı'nda orduyu Sakarya nehrinin gerisine çekme emrini kim vermiş? Sizin tarih bilginiz nedir acaba? Mesela hiç Nutuk okudunuz mu? Okumamışsınız ki böyle yazabiliyorsunuz. Orada Atatürk, biz askerliğin icabını tereddütsüz yapalım, "rezil olduk" kuru gürültüsü de kısa zamanda şartlar lehimize dönünce kendiliğinden yok olacaktır der. Akil tepesinde de askerliğin icabı yapılmıştır, sonrasında da geri alınmıştır zaten.

Çevrimdışı inca

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #782 : 20 Haziran 2023, 00:31:17 »
Türk silahlı kuvvetleri mensupları zoru gördüğü zaman kaçar izlenimi düşman askeri kurmay istikbahratları tarafından ele geçirildi benim bişey söylemem ve belirtme gerek yok Sn.Bürküt.

Elbette oldu kaçanlar; yalnız benim verdiğim örnek Osmanlı yıkılmadan önceki son savaşlardan biri idi,yada cephesine ait bir çatışmaya ait örnek idi...

Üslübumu beğenmemiş olabilirsiniz sn.Bürküt ama gerçek bu..
  Bak kardeşim 28 yıl Silahlı kuvvetlerde çalıştım bunun bir kısmı ÖKK da geçti. Senin dingil dingil bahsettiğin konuların bir kısmını ve mermiye kafa atmak dediğinin ne olduğunu bilmem ama komando harekatını,çatışmayı ve psikolojisini çok iyi bilirim. Şimdi sen öyle bahsediyorsun ya Çanakkale ve Kurtuluş savaşı; ben bunları yıllarca ders olarak okudum/okuttum. Senin cahil ama laf anlamaz ergen tavırlarını çok rahatsız edici buluyorum. Bahsettiğin konularda taraf olduğum için cevap verip "Alınganlık" yapıyorum. Benim kanını bu topraklar için dökmüş devrelerime/silah arkadaşlarıma klavye başında oturup ahkam kesen tiplerden rahatsız olmak en doğal hakkım. Senin o bahsettiğin "Düşman Askeri Kurmay İstihbaratları" senin ne olduğunu kaçıp kaçmadığını senden "Denizci16 dan" daha iyi biliyorlar. Son kez cevap veriyorum bilmediğin konuları araştır, öğren bir veya daha çok yerden teyit et sonra içselleştir. Selamlar saygılar

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #783 : 20 Haziran 2023, 01:00:49 »
VDAM+Z nedir sayın inca?

Hatta VDAMZ nedir sayın inca?
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2023, 01:06:10 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı inca

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #784 : 20 Haziran 2023, 01:07:04 »
VDAM+Z nedir sayın inca?

Hatta VDAMZ nedir sayın inca?
Bilmiyom Ne?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #785 : 20 Haziran 2023, 01:19:12 »
Bende merak ettim yapay zeka ya sordum;

....
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2023, 01:44:27 Gönderen: re »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #786 : 20 Haziran 2023, 01:19:22 »
Peki sn inca

V=vazife
D=düşman,durum(düşman imkan ve kabiliyetleri)
A=Arazi şartları(mevsim dahil)
M=Mukayeseli kuvvetler(yani kendi Birliğin ile düşman birliği karşılaştırma,mukayese etme)
Z=Zaman

Birde VDAMZ birde yanına +olarak S eklenir bu s'nin anlamı sivil işbirliği demektir...

Kısaca 5N1K'nın açılımına benzer..

Her komuta eden personelin bu kaidelere dikkat ederek sorgulayarak ve hesap ederek ve nihayetinde bu sorulara cevap vererek karar almasını sağlayan formüldür..

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2023, 01:24:03 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #787 : 20 Haziran 2023, 01:20:29 »
Sn re bilginiz için teşekkürler bunu kastedmemiştim...

Ama okuyup öğrenmeye çalışıcam

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #788 : 20 Haziran 2023, 01:22:39 »
yok bu yapay zeka gerçekten akıl kullanarak sonuca gittiği için bazen kafadan uyduruyor ben çok yakaladım bildiğin yalan atıyor ciddi ciddi
Şimdide sen yazınca eminmisin diye yeni soru sordum verdiği cevaba bak şerefsizin. Destan gibi bilgi düzdü sonrada özür dilerim bilgi yokmuş kafamda diyor yakalanınca

eminmisin

ChatGPT
Özür dilerim, yanlış bir ifade kullanmışım. Aslında "VDAM-Z" şeklinde bir tanım veya metodolojiye ait bir bilgiye sahip değilim. Belki karışıklığa neden olan bir ifade veya yanlış bir kısaltma olabilir. Özür dilerim ve size doğru bilgiler sağlamak için elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Başka bir konuda size yardımcı olabileceğim bir şey var mı?
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2023, 01:25:12 Gönderen: re »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #789 : 20 Haziran 2023, 08:20:52 »
Konu yine raydan çıkmış.

Bir kaç kelime etmeden geçemeyeceğim. Akil tepesi ile Çanakkale cephesini karşılaştırmak acemilikten olur. Çanakkale geçilseydi sürmekte olan 1. Dünya savaşı kaybedilecek ve Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul ve dolayısıyla tüm Osmanlı toprakları işgal edilecekti. Yenilmediğimiz, ama müttefiklerimizin kaybetmesiyle kaybetmek zorunda kaldığımız Savaşın sonunda da olduğu şekilde. Binlerce şehit vererek engellemeye çalıştığımız felaketi, sonrasında imparatorluğu yönetenler kendi elleriyle düşmana sundular.

Askerlikte gerek görüldüğünde geri çekilmekte var. Fayda-zarar karşılaştırması her alanda olduğu gibi askerlikte de var. Ne kazanırız, ne kaybederiz? Boşuna şehit vermek mi? Çekilip daha tehlikesiz yöntemlerle düşmanı etkisiz hale getirmek mi? Çok basit. Gayet doğal ve mantıklı bir durum.

Şimdi konumuza dönebiliriz...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com