Anket

Hükümetin "kürt açılımı" politikasını destekliyormusunuz?

Hayır desteklemiyorum,şiddetle karşıyım
61 (77.2%)
Evet destekliyorum, çok olumlu buluyorum
10 (12.7%)
Kararsızım, çünkü sonuçları hakkında emin olamıyorum
8 (10.1%)

Toplam Oy Verenler: 79

Gönderen Konu: PKK İle Mücadele  (Okunma sayısı 1427244 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: PKK İle Mücadele
« Yanıtla #4210 : 05 Kasım 2016, 08:41:35 »
07.53 bombası taksiye çarptı

Mehmet TÜRK- Canan ALTINTAŞ Ahmet ÜN- Serdar SUNAR / DHA05 Kasım 2016 - 02:04Son Güncelleme : 05 Kasım 2016 - 04:11
07.53 bombası taksiye çarptı

Diyarbakır’ın merkezi dün bombalı minibüs dehşeti yaşadı. Okul yolundaki öğrenciler ve işe gidenler terörün hedefi oldu. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne saldırıya giden tonlarca bomba yüklü minibüs bir taksiye çarptı. Taksici, takip edip durdurduğu minibüsün kapılarını açınca bomba düzeneğini fark etti. Bunun üzerine terörist bombayı Çevik Kuvvet yakınında saat 07.53’te patlattı. 2’si polis 9 kişi şehit oldu, yaklaşık 100 kişi de yaralandı. Öte yandan Diyarbakır Valiliğinin gündüz saatlerinde yaptığı 'saldırıyı PKK üstlendi' açıklamasından saatler sonra İngiliz Reuters haber ajansı geçtiği haberde saldırıyı DEAŞ örgütünün üstlendiğini iddia etti.

DİYARBAKIR’ın merkez ilçesi Bağlar’da, Aydın Arslan ve Medine bulvarları ile Emek Caddesi’nin kesiştiği yerde bulunan Emniyet Müdürlüğü’nün Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne terör örgütü PKK tarafından bomba yüklü minibüsle saldırı düzenlendi. PKK’lı teröristin kullandığı minibüs, görgü tanıklarının ifadesine göre, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü yolundayken bir taksiye çarptı. Minibüs durmayıp kaçınca taksici de peşine düştü. Taksici, tonlarca bomba yüklü minibüsün yolunu kesti.

KAPIYI AÇINCA BOMBAYI GÖRDÜ
Taksici burada aracından inerek minibüse gitti ve kapısını açtı. Taksici bomba düzeneğini görünce “Kaçın!... Bomba var” diye bağırarak kaçtı. Bu sırada Çevik Kuvvet çevresindeki polisler de mevzi aldı, bazı vatandaşlar da kaçtı. Terörist bunun üzerine minibüsteki bombayı patlattı. Hain saldırıya öğrenciler okula giderken, vatandaşlar da otobüs beklerken veya işine giderken yakalandı.

VATANDAŞLAR ENKAZ ALTINDA
Şehir merkezinin her yerinden duyulan patlama sonrası ortalık savaş alanına döndü. Patlamada yüzlerce ev ve işyeri büyük hasar gördü. Şiddetli patlamayla 6 bina ağır hasar görürken, çok sayıda evin duvarının yıkılması sonucu bazı vatandaşlar enkaz altında kaldı. Olay yerinde patlamanın etkisiyle açılan çukur da dikkati çekti. Enkaz altında kalan vatandaşlar, olay yerine sevk edilen UMKE, AFAD ve itfaiye ekipleri tarafından çıkarılarak hastanelere kaldırıldı. Yaralı sayısının fazla olmasından dolayı bazı ambulanslar 4-5 yaralıyı birden taşıdı. Saldırı sonrası çevre illerden de sağlık ekipleri sevk edildi. Hain saldırıda polis memurları İsmail Mavitaş (34), Semih Turgut (29) ve Emniyet’te çalışan Mehmet Hanefi Boğa ile 6 vatandaş şehit oldu. Saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu 100’ü aşkın kişi yaralandı. Yaralıların büyük bölümü ilk tedavilerinin ardından taburcu olurken 7 kişinin tedavileri sürüyor.

BİR BEBEK YARALI
Yaralı bir bebek, patlamada bir gözünü kaybetmesi, diğer gözünün de hasar görmesi nedeniyle ambulans uçakla Ankara’ya sevk edildi.

15 GÜN ÖNCE TAŞINMIŞ
Patlamada ölen 2 çocuk annesi Zeynep Sevinçer’in, 15 gün önce mahalleye taşındığı öğrenildi. Gelininin cesedini morgdan alan Abdusselam Sevinçer, “Onları sık sık ‘evin orta odasında yatın, ne olur ne olmaz’ diye uyarırdım” dedi. Patlamanın hedefi olan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde çeşitli suçlardan gözaltında bulunan şüpheliler ise saldırıdan sonra Silvan yolundaki Polis Okulu’na nakledildi.

VAHŞETE ÇİFT ÜSTLENME
Diyarbakır Valiliği’nin gündüz saatlerindeki “Bölücü terör örgütü üstlendi” açıklamasından sonra, gece saatlerinde Diyarbakır katliamını terör örgütü DEAŞ’ın da üstlendiği iddia edildi. İngiliz Reuters haber ajansına göre DEAŞ terör örgütü Diyarbakır saldırısını üstlendi. Haber kaynağı ise örgüte yakın Amak haber ajansı. DEAŞ’ın ilk kez Türkiye’deki bir saldırıyı üstlendiği belirtiliyor. DEAŞ lideri Bağdadi de önceki gün militanlarına “Türkiye’yi işgal edin” çağrısı yapmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/07-53-bombasi-taksiye-carpti-40268967
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #4211 : 05 Kasım 2016, 22:33:06 »
Şırnak'ta patlama: 2 çocuk öldü!

İHA
05 Kasım 2016 - 14:38Son Güncelleme : 05 Kasım 2016 - 14:47
Son dakika haberi.. Şırnakta patlama: 2 çocuk öldü

Şırnak'tan yürek yakan bir son dakika haberi geldi. Sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü Şırnak kent merkezindeki Gündoğdu Mahallesi’nde meydana gelen patlamada 2 çocuk öldü, 4 çocuk da yaralandı.

Şırnak Valiliği, il merkezinde bölücü terör örgütü mensuplarınca daha önceden döşenip gizlendiği değerlendirilen bir patlayıcının patlaması sonucu 6 çocuğun yaralandığı belirtildi. Açıklamada, şöyle devam edildi:

"Çocuklarımız hemen Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış ancak, yapılan tüm müdahalelere rağmen 2 çocuğumuz hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden çocuklarımıza Allah’tan rahmet, yaralı çocuklarımıza acil şifalar, ailelerine de sabırlar diliyoruz. Konu ile ilgili inceleme başlatılmıştır."

http://www.hurriyet.com.tr/sirnakta-patlama-2-cocuk-oldu-40269300
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #4212 : 05 Kasım 2016, 22:39:42 »
Hain bombalı saldırıdan sonra telsizdeki ihanet konuşmaları!

DHA/AA
05 Kasım 2016 - 15:28Son Güncelleme : 05 Kasım 2016 - 20:00
Hain bombalı saldırıdan sonra telsizdeki ihanet konuşmaları

Diyarbakır'da dün düzenlenen ve 2'si polis toplam 9 kişinin şehit olduğu bombalı saldırıda, yaralılardan 2 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 11'e yükseldi. Diyarbakır Valiliği, ''Kemal' kod adlı PKK'lı teröristin, 3 ton patlayıcı kullanarak, 'fedai eylemi' gerçekleştirdiğini açıklarken, patlama sonrası hainlerin telsiz konuşmaları yayınlandı.

Diyarbakır merkez Bağlar İlçesinde dün sabah saat 07.53'te Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binası yakınlarında meydana gelen bomba yüklü minibüsle yapılan saldırıda 2'si polis, 7'si sivil toplam 9 kişi şehit oldu, 100 kişi yaralandı. Yaralılardan 2 sivilin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 11'e yükseldi.

TELSİZ KONUŞMALARINA GÖRE PKK'NIN FEDAİ EYLEMİ

Yetkililer, patlamayı PKK terör örgütü mensubunun çalıntı kaydı olmayan bir minibüsle ve 2 ton patlayıcı kullanarak gerçekleştirdiğini belirtti. Yetkililer patlamada sivillerin hayatını kaybetmesi nedeniyle saldırının terör örgütlerinden PKK değil, DEAŞ tarafından yapıldığına yönelik algı oluşturulmak istendiğini söyledi. Patlamadan sonra yapılan telsiz dinlemelerinden saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğinin örgütün üst birimlerine aktarıldığını belirten yetkililer, olay ilgili detaylı bir açıklama yapılabileceğini söyledi.

VALİLİK: FEDAİ EYLEMİ, TERÖRİSTİN KOD İSMİ 'KEMAL'

Diyarbakır Valiliği ''Kemal' kod adlı PKK'lı teröristin, 3 ton patlayıcı kullanarak, 'fedai eylemi' gerçekleştirdiğini duyurdu. Sosyal medya ve bazı haber sitelerinde, Diyarbakır'daki patlamayı IŞİD'in üstlendiği yönündeki haberler üzerine Diyarbakır Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, şöyle denildi: "04.11.2016 günü saat 7.53 te, İlimiz Bağlar İlçesi Aydın Arslan Bulvarında, bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmiş ve olayın akabinde saat 11.22’de Valiliğimiz tarafından, patlama olayının bölücü terör örgütü tarafından üstlenildiği şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Uluslararası bir haber ajansının bir kaynağa dayandırarak yaptığı bir habere dayalı olarak, basında ve sosyal medyada olayın IŞİD terör örgütü tarafından üstlenildiğine dair haberler yer almıştır. Valiliğimizce yapılan açıklama, bölücü terör örgütü elemanlarının kendi aralarında yapmış oldukları telsiz konuşmalarına dayandırılmıştır. Konuyla ilgili bölücü terör örgütü mensupları arasında yapılan üç ayrı telsiz konuşmasında, eylemin Kemal kod adlı bölücü terör örgütü mensubu tarafından 3 ton patlayıcı kullanılarak gerçekleştirildiği ve fedai türü tabir edilen eylem olduğu açıkça yer amaktadır. Bu bilgiler çerçevesinde söz konusu saldırının bölücü terör örgütü mensuplarınca yapıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Söz konusu sosyal medyada ve bazı haber organlarında yer alan haberler, çoğunlukla sivil vatandaşlarımızın zarar gördüğü ve hayatını kaybettiği menfur saldırı olayıyla ilgili farklı algı oluşturmaya ve bölücü terör örgütünü korumaya yönelik haberlerdir. Valiliğimiz tarafından daha önce yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi; vatandaşlarımızın resmi açıklamalar dışında açıklamalara ve algı yaratmaya yönelik haberlere itibar etmemesi önem arz etmektedir. Konuyla ilgili olarak başlatılan soruşturma çok yönlü olarak ve derinlemesine devam etmektedir ve gelişmeler oldukça bilgi verilecektir."

MİLLETVEKİLLERİ YERLEŞKEDEYMİŞ

Patlama sırasında, önceki gece Ankara'dan gözaltına alınıp özel uçakla Diyarbakır'a getirilen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreya Önder'in Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü yerleşkesinde yer alan TEM binasında olduğu belirtildi. Patlama yerleşkesinin güneyinde meydana gelirken, Yüksekdağ ve Önder'in yerleşkenin kuzeyindeki TEM şubesinde adliyeye çıkış işlemleri yapıldığı öğrenildi. Patlamadan 15 dakika sonra Yüksekdağ ve Önder'in adliyeye çıkarıldığı belirtilirken, aynı yerde gözaltında olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Milletvekili Ziya Pir ve Gülser Yıldırım'ın ise saat 05.30 sıralarında binadan çıkarılıp adliyeye götürüldükleri kaydedildi.

POLİS MEMURU DA SPOR SALONUNDA ŞEHİT OLDU

Patlama ile birlikte olay yerinde 5 metre derinliğinde 10 metre çapında çukur açıldı. Saldırı sırasında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan spor salonda çoğu HDP ve DBP'li daha önce gözaltına alınan 44 kişi bulunduğu belirtildi. Patlamada şehit olan polis memuru İsmail Mavitaş ile HDP eski Çüngüş İlçesi Başkanı Recai Altay'ın salonda olduğu ve burada yaşamlarını yitirdiği öğrenildi.

ÇUKUR KAPATILDI, 12 BİN KİŞİ ETKİLENDİ

Patlamadan bir gün sonra olayın gerçekleştiği noktada polis ekiplerinin çalışması devam ederken, yolun trafiğe açılmadığı görüldü. Patlama noktasında oluşan çukur kapatılırken, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan olay yerinde incelemelerde bulundu. Patlamada işyerleri zarar görenler yaralarını sarmaya çalışırken, saldırıdan yaklaşık 12 bin kişinin etkilendiği belirtildi. Patlama sırasında evleri hasar gören ve kullanılamaz hale gelen bazı kişiler teröre tepki gösterirken, hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor.

ÖNDER ÖZEL UÇAK İLE GETİRİLMİŞ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında Ankara'da gözaltına alınan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreya Önder'in uçak korkusu olmasına rağmen partinin Eş Genel başkanı Figen Yüksekdağ ile birlikte özel uçak ile Diyarbakır'a getirildiği belirtildi. Çözüm süreci döneminde HDP'nin İmralı heyeti üyesi olan ve uçak korkusu nedeniyle İmralı-Ankara-Kandil arasında her sefer yaklaşık 6 bin kilometreyi karayolu ile kateden Önder'in gözaltına alınmasından sonra Yüksekdağ ile Diyarbakır'a özel uçak ile getirildiği belirtildi.

http://www.hurriyet.com.tr/hain-saldirida-sehit-sayisi-11e-cikti-40269366

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4213 : 06 Kasım 2016, 02:40:25 »
Bu işin en ahlaklı çaresi nüfus mübadelesi yapmaktır artık bence
Bizim topraklarımızda kürtler var sınırın ötesindede bir kürdistan gibi bir realite var artık
Bu durumda orada bir kürt devleti ortaya çıktı ise kürtlerin oraya toplanması gerekir bence.
Onuru olan bir kürdün artık burada durmaması anavatanına hicret etmesi gerekir.
Kan uyuşmazlığı yaratıldı bizde rahat ederiz onlarda bence daha normal bir geleceğe kapı aralarlar.
Elazığdan batıda olanları kapsam dışında tutup bence öbür kürtleri mülkiyet hakları korunarak ana vatanlarına gitmeye davet etmemiz gerek
Eskiden bir anavatanları yoktu artık var o zaman burada durmanında gereği yok bence
Bunu dillendirmek politika geliştirmek lazım bence
Türk kürt kardeş diyoruz ama pek ciddiye alan yok karşı tarafta bu lafları
33 yıl oldu yüz yılmı uğraşacağız bu mesele ile.
Güçsüz olsak yenerler kurtuluruz ama bizi yenme ihtimalleride hiç yok vaz geçmeleri lazım geçmiyorlar. Ne olacak yüzyıl mı çatışacağız bir yerde çözmek lazım bu meseleyi

Aslında hendek operasyonlarında bir fırsatı kaçırdık bence
Ben olsam orada kanun güçlerini geri çeker meydanı pkk ya bırakırdım şehirleri ele geçirmelerini sağlardım 3 senede girmezdim oraya. Pkk şehre hakim olurdu öz yönetim kurardı özerklik gibi bir şey yapardı bizde seyrederdik bir süre onları. Halkıda etkilerlerdi onlarıda taraf olmaya zorlarlardı. Sonra bir operasyon hepsi kuzey Irak a çekilirdi o şehirlerin.
Rusya Çeçenistan da böyle yapmıştı. Çeçenler Rusya ordusunu kovdu güya Grozni den filan. Bir kaç yıl bağımsız devlet gibi saltanat sürdüler. Sonra bir girdi önüne geleni süpürdü attı Rus ordusu.

Demokratik bir ülke olmasak da başımızda bir diktatör olsaydı yapabilirdik aslında bu planı
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2016, 02:54:40 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Alparslan

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4214 : 06 Kasım 2016, 15:05:54 »
Bu işin en ahlaklı çaresi nüfus mübadelesi yapmaktır artık bence
Bizim topraklarımızda kürtler var sınırın ötesindede bir kürdistan gibi bir realite var artık
Bu durumda orada bir kürt devleti ortaya çıktı ise kürtlerin oraya toplanması gerekir bence.
Onuru olan bir kürdün artık burada durmaması anavatanına hicret etmesi gerekir.
Kan uyuşmazlığı yaratıldı bizde rahat ederiz onlarda bence daha normal bir geleceğe kapı aralarlar.
Elazığdan batıda olanları kapsam dışında tutup bence öbür kürtleri mülkiyet hakları korunarak ana vatanlarına gitmeye davet etmemiz gerek
Eskiden bir anavatanları yoktu artık var o zaman burada durmanında gereği yok bence
Bunu dillendirmek politika geliştirmek lazım bence
Türk kürt kardeş diyoruz ama pek ciddiye alan yok karşı tarafta bu lafları
33 yıl oldu yüz yılmı uğraşacağız bu mesele ile.
Güçsüz olsak yenerler kurtuluruz ama bizi yenme ihtimalleride hiç yok vaz geçmeleri lazım geçmiyorlar. Ne olacak yüzyıl mı çatışacağız bir yerde çözmek lazım bu meseleyi

Aslında hendek operasyonlarında bir fırsatı kaçırdık bence
Ben olsam orada kanun güçlerini geri çeker meydanı pkk ya bırakırdım şehirleri ele geçirmelerini sağlardım 3 senede girmezdim oraya. Pkk şehre hakim olurdu öz yönetim kurardı özerklik gibi bir şey yapardı bizde seyrederdik bir süre onları. Halkıda etkilerlerdi onlarıda taraf olmaya zorlarlardı. Sonra bir operasyon hepsi kuzey Irak a çekilirdi o şehirlerin.
Rusya Çeçenistan da böyle yapmıştı. Çeçenler Rusya ordusunu kovdu güya Grozni den filan. Bir kaç yıl bağımsız devlet gibi saltanat sürdüler. Sonra bir girdi önüne geleni süpürdü attı Rus ordusu.

Demokratik bir ülke olmasak da başımızda bir diktatör olsaydı yapabilirdik aslında bu planı
mesajının birinci kısmına tamamen katılıyorum kürtler sorun çıkaran azınlık bir halk ve biz diğer milletlerin yaptığı gibi soykırım yapmamalı. çok insani ve titiz bir şekilde kürtleri ülkemizden çıkarmalıyız kürt sorunun en etkili çözüm yolu budur bunu ırkçılık olarak algılamayın bu bir gerçektir ya risk alarak ve uzun zaman bekleyerek bir eğitim seferberliği oluştururuz sorunun yinede çözülmeme riskini göze alarak yada insancıl bir şekilde ülkemizdeki bütüüün kürtleri dışarıya çıkarırız ikinci şık çıkarlarımız için daha uygun
Tanrı Türkü korusun

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4215 : 06 Kasım 2016, 16:15:30 »
Bende ikinci kısma katılmıyorum biraz abartılı yazdım orayı.
Devletin politikası kürtleri anayurtlarına göçe barışcıl çağa uygun olarak teşvik etmek olmalı. Ancak bu çok işe kolay olmayacak uzun zaman alacak zira sınırın ötesinde bir anavatanları olduğunda bile Türkiye onlar için mükemmel olmasa bile bir cazibe merkezi olarak duracaktır. Bir kürt seçim yapmak zorunda kalıpta burayı değilde orayı seçer mi çok emin değilim. Seçenler olur ama rakamların yönünü etkileyecek büyüklükte olmayabilir. Birde bunu geleceğin dahada refahı yakalamış Türkiye si için söylemek dahada zor olur.
Ancak şu bir gerçektir zaman hep eğer şartlar sağlanmış ise lehimizde çalışacaktır. Şartlar nedir peki? Tabi ki bir tane kürt ülkesi sınırın ötesinde olması en baş şarttır. Neyse ki bu var gibi görünüyor artık. Kızsak da korksak çekinsek kötü olasılıklar yakalasak da bu çok büyük bir şanstır bizim için ve tek umuttur nerede ise. Kuzey Irak oluşumu ile Türkiye umutsuz sosyolojik mücadelesinde ilk büyük güvencesini yakalamıştır. Orada sınırın ötesinde bir kürt devleti olur ise zaman kesinlikle bizden yana işler. Başka şartlar nedir peki devlet olması yeter mi? Başka şartlarında sağlanması bu avantajımızı kuvvetlendirir. Buda sınırın ötesindeki kürt devletinin cazibe yaratacak imkanlara sahip olmasıdır. Bir kürt ün Türkiye yi bırakıp oraya gitmesi gerçekten büyün bedel ödemektir onun için şu anki şartlarda ve görünen gelecekte bir sıkıntı var gibi görünüyor. Kısaca refahı mutluluğu yakalaması lazım kürtlerin o topraklarda ki hem cazibe oluşsun hemde eldeki ile yetinme rahatlığı olsun. Kemde diyaspora kürtleri için mesela Diyarbakır kürtleri için kürtlerin ülkesi deyince akla en birinci gelen yer tereddütsüz orası olsun yani bir kudret olmalı ana vatandaki orayı aidiyet merkezi kabul etsinler. Yani şu tablo olmamalı bir kürt devleti var ama gurbetteki kürtler daha güçlü olmasın. Ermeniler gibi yani olmasın tablo. diyaspora ana vatandan daha güçlü kalmasın.

Kürtleri kendine çekecek bir devletin refahı nasıl sağlanmış olabilir.
Birincisi ekonomik olarak kendine ve vatandaşlarına yeten bir ülke olabilmeli. Çölde bunu sağlamanın çok yolu yok ve tabi ki başlangıçta tek yol Petrol dür. Bu oluşumun cazibe yaratabilmesi için Irak petrollerinin bir kısmına sahip olması gerek. Buda şu anda fiilen sağlamış oldukları bir şey.

İkinci olarak bu oluşum dar bir alana hapsolmadan alacağı göçmenleri barındıracak yüz ölçümüne sahip olmalı. Buda şu anda sağlanmış gibi görünüyor ama illaki ortadoğu da ilerde olması kaçınılmaz barışta biraz geri çekilmeleri gerekecektir. Sonuçta bir cep ülke şehir devletine dönüşürlerse bu bize fayda değil zarar bile getirir. En azında 20 milyon insana bakabilecek bir ülke olmalı orası.

Üçüncü ve en zor olanı da biraz çaresiz konu. Oda bu ülkenin cazibe yaratması için ihtiyacı olan en birinci şey olan denize ulaşımdır. Denize ulaşmayan bir bozkır ülkesi,çöl ülkesi, kara ülkesi insanları da kendisine kolay çekemaz, refahını sağlayacak dinamiği de yakalayamaz. Denize de ulaşmak bizim için öbür yandan bir nebze faydalı yani kürtlere cazibe merkezi ana vatan yaratma açısından iyi ama sıkıntısı faydasından daha büyük olacağıda muhakkak. Akdenize ulaşmaya kalksalar güneyimizden bizi dünya ile bağımızı kesecekler ve bizimle dengelere dikkat etmek mecburiyetleri olmayacak yönlerini dünden hazır olan Avrupa ya dönüp bizi es geçip yola devam edecekler. Bu yüzden Kürt devletinin en azından Akdeniz ile kıyısının olmaması önemli bizim için. Öbür taraftan denize ulaşmaları belki daha doğru yani körfezden. Bu Kürtlerin zamanla çekim merkezinin güneye sarkmasınada sebep olur ve bizim buralar dahada algıdaki kürt coğrafyasının dışında kalır.  Ama orada da yani güneye doğru çok zayıflar buda çok zor. Bu durumda bir kara ülkesi olmayı kabullenmek ve ona göre bir dünya kurmaları gerekecek. Belkide bu daha hayırlıdır bizim için.

Bizde bir yandan bu kürt devletine doğal olarak kendi kürtlerimizi göndermemiz gerekecek. Devlet niye kurulur orada yaşamak için kurulur başka ne beklenebilir ki. Bu tarihte hep olmuş olan bir şeydir. İnsanlar devletlerine doğru akarlar illaki. Anadolu da ki Rumların hepsi nasıl Yunanistan da oldular onun gibi. Oysa Anadolu da daha fazla Rum vardı ana yurttan. Devletleri kuranlar nüfusu da etraftan kendine doğru çeker. Bu olması beklenen değil olması şart olan en ahlaklı olan şeydir. Bizim için tabi bu aslında korkunç bir yıkımdır keşke buna mecbur bırakılmamış olsaydık. Milyonlarca insanı komşu ülkeye kaptırmak korkunç ötesi bir kayıptır. Bunlara harcanmış olan eğitim masrafları bu kişilerin meslekleri vasıfları ekonomik değerleri malları mülkleri servetleri her şey öbür tarafa gidecek. Şöyle söyleyim Türkiye den bir Yunanistan söküp atmak gibi bir kayıp ekonomik olarak insan gücü kaybı olarak. Ben pkk yılgınlığı olmasa doğrusu bunu hiç arzu etmem birlikte yaşanmasını dilerim. Bu ülkeden bu gün kürtleri söküp atın ülkenin GSMH ları bir anda Yunanistan ınki kadar aşağı düşer.

Bu biraz zor bir konu ama şu gözle bakmak gerek işin çekirdeğindeki ana yaklaşım budur bizim için. Tek bir şey var. Kürt meselesindeki tek büyük silahımız son dönemde ortaya çıkmış olan kürt devletidir. Bu olmazsa olmaz silahımız ama bunun en ideal bizim için formu nedir orada devlet aklı ince hesaplar güdüyor. Biz bilemiyoruz diyoruz ki Rakka ya operasyon var devlet uyuyor mu... Devletin aklı belli mi olur kafasında kırk tilki dolanır kırkının da kuyruğu bir birine değmez sen ben nereden bileceğiz ne şeytanlık peşindeyiz. Belkide gizli aklımız kürt devletini büyütme sevdasındadır. Denize ulaşma o kadarda değil ama kalan her şey sana serbest hatta desteklerim de diyor olabiliriz. Ben buna inanan da birisiyim Türk devletinin Kürt yayılmacılığındaki iki kırmızı çizgisi vardır sadece. Bir tanesi Türkiye ye yayılamazsın tabiki öbürü de bana ortadoğu ile sınır kalacak Fırat ın batısını unut çizgisi. Yoksa Musul, Kerkük yada öbürleri umrumuzda değil. Hatta aralarında pkk varmış yokmuş oda umrumuz da değil.  Hatta pkk nın biz oradaki halklara karışıp gitmesini onlarla bir ülkü birliği yapmasını ilgisini Anadoludan kendi anayurduna yönlendirmesini arzulayabilirizde. Sonuçta bir gün bu teröristlerin kuzey ıraklı vatandaşlar olması bizim en büyük hayalimiz. Orada ne yaparlarsa yapsınlar bizi ilgilendirmiyor. Hatta her şeyi orası için yapsalar bu en iyisi olurdu.

Bizim basitçe kürt meselesi planımız budur arkadaşlar.

beğen

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #4216 : 06 Kasım 2016, 20:07:13 »
Sayın Skywolf.

Size rica ediyorum bu saçma yorumlara müdahale edin.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #4217 : 06 Kasım 2016, 20:17:15 »
Serkan/Alparslan...

DALGA MI GEÇİYORSUNUZ SİZ!

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4218 : 06 Kasım 2016, 21:04:03 »
Dalga geçmiyorum sayın başkanım bu konuda artık bizlerin gerçeği görmesi gerekiyor.
Gerçek olan budur ve devletimizin politikasıda bu şekildedir.
Bizimle tabi bu paylaşılmıyor ama devletin kürt meselesindeki yaklaşımlarından bir taneside Irak ta kürt devleti kurmaktır.
Konuyu bize kimse açmadığı için biz kendi kendimize öfke ile karışık bilgisizlik ile karışık düşünceler üretiyoruz ama berrak bilgi bizim yaygın düşüncemiz değil.
Kendi düşüncemi söylemiyorum Türkiye Cumhuriyeti büyük bir kararlılık ile kürdistan kurmaya çalışıyor Irak parçalandığı günden beri
Kulağa bir anda bizim gibi konudan bir haber vatandaşlar için korkunç geliyor biliyorum ama devletimizin politikası kesinlikle budur.
Tabi burada Suriye deki durum bir detay durum oluyor. Yani Kürdistanı biz Kuzey Irak olarak düşündük ama Suriye dede bir oluşum ortaya çıktı.
Bu durumda tavrımız Irak daki gibi illada olsun şeklinde değil ama kendi haline bırakılmış bizim kırmızı çizgilerimize uyarsa sessiz kalacağımız bir durum bu. Yani pkk ya rağmen karışmıyoruz kürdistan ırak daki kadarmı olacak ırak + suriyemi olacak çok umrumuzda değil bizim. Sadece ortadoğu ile kara bağımızın ve Kürtlerin denize ulaşması önünde sert bir duruşumuz var. Gerisini kürtlere bıraktık kendileri buna karar veriyorlar.

Burada bu şeyleri anlamayınca bizim kendi politikamızı devletin ne yaptığını ne yapmadığını nerede durduğunu neye izin verip vermeyeceğini de anlayamıyoruz ve öfkeleniyoruz. Oysa Türkiye bütün ipleri eline alış bu işte her şeyin lehinde geliştiği bir ülke. Tabi bu bahsettiğim kürtler ile alakalı mevzuda böyle ama bizim bölgede bir ikinci meselemiz daha var oda şii yayılması İran etkisidir. İşte bizim sıkıntıda olduğumuz konu budur telaş yaptığımız konu budur. yoksa kürtler ile ilgili gelişmeler tam olarak kontrolümüzde birebir bize uyuyor.

Biz tabi forumdaki arkadaşlar olarak kızabiliriz ama bu jeopolitik sığlığımızdan cehaletten olan bir öfke olur. Kimse çıkıpta bize biraz ip ucu vermiyor her şey kapalı kapılar arkasında çözülüyor bu yüzden hiç kafamızda bir şey oluşmuyor. Ben arkadaşlara bunu anlatıyorum devlet aklının gizli politikasını anlatıyorum

beğen

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4219 : 06 Kasım 2016, 21:12:18 »
Ben arkadaşlarımız biraz kışkırtıcı bulduklarını biliyorum ama böyle bir bilgi sunmak istedim
Çok bunu duymaya hazır değiller ise rencide oluyorlar ise silebilirsiniz benim mesajlarımı sorun etmem
Ama biliniz ki bu yani Kürtlere orada bir devlet kurma işi Türkiye devletinin programıdır terör ile mücadele projesinin en birinci maddesidir ve işe de yarayacaktır ilerde.
beğen